מחיר הזהב: מגמות בתקופה האחרונה

מחיר הזהב: מגמות בתקופה האחרונה

אי אפשר להתכחש לכך שעבור רוב האנשים, זהב מהווה כסמל ליוקרה ולפאר, וכחלק מכך, תכשיטים מזהב, מהווים את הסוג הפופולארי ביותר. יחד עם זאת, לא כולם יודעים מהיכן מגיע אותו הזהב ומהם המקורות שלו. ובכן, זהב הוא למעשה יסוד כימי מתכתי, אשר נחשב לנדיר באופן יחסי. אנחנו מכירים אותו בעיקר בצורה של תכשיטים, אבל בטבע הוא מצוי בצורתו המקורית והטהורה.

מעבר לתכשיטים וכלי נוי, נהוג להשתמש בזהב גם בתעשיות שונות כמו התעשייה והטכנולוגיה – תכונותיו של הזהב כוללות מוליכות חשמלית גבוהה, מה שהופך אותו ליעיל ושימושי במיוחד.
את רמת טוהר הזהב נהוג למדוד על פי קראט, כאשר זהב בעל קראט גבוה, יתאפיין בדרך כלל בכך שהוא יהיה רך יותר וצבעו יהיה צהוב יותר – זהב מאה אחוז טהור נמדד כבעל 24 קראט.

המגמות של השנים האחרונות במחירי הזהב

הכניסה למאה העשרים ואחת אומנם לא הביאה עמה את באג 2000 (כפי שחששנו שיקרה), אבל מה שהיא כן הביאה עמה זה עליות חדות במחירי הזהב.
עד לשנות האלפיים עלות הזהב הייתה נחשבת לנגישה, כאשר החל מתחילת שנות האלפיים ובעקבות העלייה החדשה הנגישות לזהב ירדה בצורה משמעותית.
בשנים האחרונות, המגמות הקשורות למחיר הזהב הינן מעורבות, בשנים מסוימות נרשמות ירידות מפתיעות, ולאחריהן עליות – מה שפוגע בצורה משמעותית ביציבות של שוק זה – מה שגורם למשקיעים רבים לחוסר ודאות לגבי טיב ההשקעה אותם הם עושים.
אם מתייחסים באופן ספציפי לשנים, ניתן להצביע על השנים שבין 2011 לבין 2015 כשנים בהן הייתה מגמת ירידה במחירי הזהב.

בשנת 2016 נכנסנו שוב למגמת עליה במחירי הזהב, כאשר בתחילת שנת 2017 נמדדה עליה משמעותית של כ-12.5 אחוז.
למצב הכלכלי והפוליטי בעולם ישנה השפעה רבה על מחירי הזהב – כאשר קיימת אי יציבות בתחום הפוליטי או המדיני, מחירי הזהב עולים.

מה צופן לנו העתיד

מחירי הזהב לא עולים או יורדים באופן רנדומלי, הם מושפעים מרמת הביקוש לזהב, ניתן לחלק את הביקוש לזהב למספר מגמות שונות: ביקוש לתכשיטים, ביקוש לזהב להשקעה, ביקוש של בנקים, ביקוש לזהב בתעשיית הטכנולוגיה, ביקוש של זהב לקרנות ETF – Exchange Traded Fund.

החשש הוא שבעקבות אירועים עולמיים פוליטיים וביטחוניים בעלי השפעה כמו: מתיחות צבאית בין ארצות הברית לצפון קוריאה, והחששות מהחוסר יציבות של שלטון טראמפ, מחירי הזהב יעלו שוב – הסיבה לכך טמונה בעובדה, כי בעת קיום של סיכונים ביטחוניים או פוליטים שונים, רבים בוחרים להשקיע בזהב בכדי להגן על הכסף שלהם, הביקוש הרבה הוא זה שגורם לעליית מחירי הזהב.

כאמור, מכיוון שבשנים האחרונות, אנו עדים לחוסר יציבות בשוק הזהב, אי אפשר לצפות במאת האחוזים מה עתיד לקרות בשנים הקרובות, וכנראה מה שישפיע על המגמות, הוא כאמור, המצב הביטחוני בעולם.