מחנה קיץ שבו אוספים חוויות לכל החיים

מחנה קיץ שבו אוספים חוויות לכל החיים

עונת הקיץ מסמנת יותר מכל את החופש, וכך באמת מרגישים רוב הילדים שיוצאים לחופש הגדול ורוצים לנצל את החודשים הללו למטרת יצירת חוויות וכיף. ההתחבטות של הילדים לגבי הפעילות היא גדולה, כאשר יש ילדים שרוצים להישאר בבית ולנוח, אחרים שרוצים לצאת למחנות קיץ על מנת להשתפר בחוג בו הם עוסקים כל השנה ואחרים שפשוט רוצים ללמוד ולחקור נושאים מסוימים. לפעמים יש אי הסכמות עם ההורים וצריך לעשות הכול כדי להגיע להחלטה הנכונה על מנת שגם הילד וגם הוריו יהיו מרוצים.

מבין כל הבחירות, אחת האופציות המעניינות היא יציאה למחנה קיץ שכולל אג'נדה חינוכית וחווייתית. מחנה קיץ הוא שונה מאוד מהקייטנות הסטנדרטיות והוא יכול לתת ערך מוסף לילדים שרוצים שהקיץ שלהם יהיה משמעותי ולא סתמי ונשכח. בתוך המחנה, הילדים נמצאים יחד למשך תקופה של כמה ימים (או אפילו שבועות), הם חיים יחד, ישנים יחד, עובדים יחד וכמובן לומדים ונהנים כמקשה אחת. בקייטנות, הילדים נמצאים יחד רק בשעות הצהריים, הם לא מספיקים להתחבר ולא לייצר שום חוויה חיובית, מלבד האטרקציות שהם מבקרים בהן.

החוויות שמייצר מחנה קיץ הן בלתי נשכחות שכן הן כוללות פעילויות שהן גם כיפיות וגם לימודיות. הצוות במחנות הוא איכותי במיוחד והוא מוסמך לשהות עם ילדים מבחינה טכנית וחינוכית כאחד, כך שלהורים אין מה לדאוג. הצוות לוקח את הילדים למסע חינוכי שמתחיל בהקניית ערכים, בשמירה על הדדיות וחברות וכמובן נמשך למסע של למידה וחשיפה לנושאים שלאו דווקא נחשפים אליהם בבתי הספר.

חוויות שונות

כאשר הורה שולח את הילד שלו למחנה קיץ, הוא רוצה להיות סמוך ובטוח בכמה דברים. ראשית, הוא רוצה שהילד יחזור הביתה בריא ושלם, שנית, הוא רוצה שייהנה ויינצל את זמן החופש בצורה אידיאלית ולא מול המחשב או הטלוויזיה, ושלישית, שיקבל ערכים וחינוך אשר מתאימים לאידיאולוגיה החברתית המקובלת. מחנה קיץ עוזר לאותם ילדים למצוא את עצמם, לגלות דברים חדשים על עצמם וכמובן, לצבור חוויות אותן ייקחו לכל החיים.

כאשר ילד רוצה לבחור מחנה קיץ עומדות בפניו כמה אפשרויות. יש מחנות ששמים דגש על שהייה בשטח ואחרים דווקא על פעולות התנדבותיות. יש מחנות עם דגש על חינוך גופני וכאלו שבנויים על הכרת הארץ. בחירת המחנה היא סובייקטיבית, אך הקונספט הוא זהה – כניסה למסגרת שהיא מאוד מיוחדת ומעודדת ילדים לצאת מהנישה שלהם אל עבר עולם שהוא רחב ומסקרן יותר.

חופשת הקיץ צריכה להיות מגוונת. היא לא צריכה לכלול רק הליכה לים ומשחקים בפלייסטיישן בדיוק כפי שהיא אינה צריכה לכלול רק פעילויות לימודיות. במחנות הקיץ יודעים לבצע את הוויסות הנכון, ולתת לילדים חווייתיות שמושפעת מהרבה מאוד סוגים של פעילויות. השילוב של עשייה ושל שהייה משותפת מעניקה חוויה ערכית אותה לוקחים הילדים כשיעור לכל החיים.

לסיכום

מחנות הקיץ מאפשרים לילדים להתחיל ולגעת בדרך עצמאית, רחוק מהמשפחה וע"י התעסקות בדברים מהותיים יותר מאשר החומריות הנפוצה שבהישג יד על בסיס יומיומי.