מתי שולחים את הילד לאבחון לקויות למידה?

מתי שולחים את הילד לאבחון לקויות למידה?

הגיוני שלא כולם מבינים בתחום לקויות הלמידה. אנשים רבים לא מודעים כלל לבעיות ולקשיים של הלוקים בלקויות למידה וזה פשוט בגלל שהם לא נתקלו באנשים או במצבים אלו בעצמם. עם זאת, עבור לא מעט הורים, כשהם מתחילים לגדל ילדים ולשלוח אותם לגנים ובתי הספר, הם מגלים שמדובר בתחום לא פשוט ומורכב. חלק לא מבוטל מהאוכלוסיה סובלת מלקויות למידה מסוגים שונים – דיסלקציה, הפרעות קשב וריכוז, דיסגרפיה ועוד… וכל אלו משפיעים בצורה משמעותית מאוד על החיים של אלו הסובלים מהן.

האם כל סימן קטן הוא סיבה לשלוח את הילד לאבחון?

השאלה שעולה לאותם אנשים היא מתי צריך לשלוח את הילד לאבחון במכון אבחון כדי לאמת אם יש לו לקות למידה מסוימת כעולה החשש? האם כל פעם דבר קטן שמעלה חשד הוא סיבה לשליחת הילד לאבחון? ובכן, התשובה היא שצריך לשים לב לסימנים ולהתמודדות של הילד עם אותם סימנים. למרות שכיחות לקויות הלמידה, לא כל פעם שילד לא מראה רצון ללמוד זה בגלל שיש לו לקות למידה. עם זאת, כאשר הילד כן מנסה ללמוד או לבצע פעולות פשוטות אחרות ולא מצליח לעשות זאת, חשוב מאוד לגשת לאבחון.

במה עוזר האבחון?

פניה לאבחון דידקטי לילדים – אבחון הלקויות הלמידה – הכרחית לא רק כדי לטפל בבעיות ובקשיים שנגרמים כתוצאה מלקויות הלמידה, אלא גם בדברים עקיפים וחשובים יותר – האופי של הילד. ילדים בעלי לקויות למידה שלא נבדקים ולא מטופלים מפתחים אופי מסוים ולא בריא. למשל, ילד שמרגיש שהוא מנסה לעשות כמיטב יכולתו אך לא מצליח להגיע להישגים המיוחלים, יכול להרגיש תסכול רב והתסכול הזה יכול לגרום לכעס או לעצב. גם הביטחון והדימוי העצמי של הילד מושפעים במידה רבה מלקויות למידה ולכן ההתמודדות לא פשוטה כלל אם לא ניגשים לאבחון.

באמצעות האבחון תוכלו לדעת בדיוק מאיזו לקות למידה סובל הילד – אם בכלל – ותדעו איך להתמודד איתה בצורה הטובה ביותר כדי שהיא לא כמעט ולא תורגש במהלך היום יום. לקויות הלמידה משפיעות לא רק בתחום הלימודים אלא גם בתחומים החברתיים ולכן זהו משהו שאסור להתפשר עליו בשום פנים אופן. גשו לאבחון.