מתלבטים איפה ומה ללמוד? כך תעשו זאת נכון

מתלבטים איפה ומה ללמוד? כך תעשו זאת נכון

כשזה מגיע ללימודים כולנו עלולים למצוא את עצמנו בצומת דרכים לא פשוטה: איננו בטוחים איזה תחום הכי כדאי ללמוד, היכן שמים דגש אמיתי על פרטיקה ומה הכי "חם" כרגע בשוק העבודה. לעתים גם כשאנו מגיעים כבר להחלטה, לפתע מגיע השלב בו עלינו לבחור את המוסד הלימודי המתאים ביותר עבורנו, דבר המבלבל לכשעצמו. אם מדובר בתואר ראשון אז מספר האפשרויות מצטמצם פלאים, אך אם מדובר בקורס הרי שכאן כבר הקרב על ליבנו הוא עצום ורב.

אז מה צריך לעשות כדי שבאמת ניגש ללימודים בלב שלם וללא חרטות? ראשית כל, דעו שאת התשובות להתלבטויות הגדולות ביותר תוכלו למצוא מתוך עצמכם, ושנית הסירו דאגה מלבכם שכן ישנו מגוון רחב ביותר של גופים העוסקים בעולם ההשכלה בהרחבה וביכולתם לתת לכם הכוונה מקיפה ויסודית.

השלב הראשון והחשוב ביותר – ערכו מחקר עצמי

כיום ניתן למצוא מגוון גופים המעניקים ייעוץ לימודים שיכול לסייע רבות במציאת הכיוון ההשכלתי והלימודי. אך רגע לפני שאתם ניגשים לקבל הכוונה, עצרו לרגע את בליל המחשבות שטורדות אתכם, קחו נשימה עמוקה וערכו מחקר עצמי ראשוני. למעשה זהו אותו התהליך המתבצע על-ידי יועצי הלימודים שעוזרים לכם למצוא את התשובות שכבר קיימות בכם וטרם מצאו את דרכן החוצה.

קחו כלי כתיבה ודף ורשמו לפניכם את כלל התחומים שמעניינים אתכם. עתה, דרגו את הנושאים השונים על-פי מידת העניין, אל תתעכבו על כל תחום ופנו לאינטואיציה שלכם את הבמה. לאחר הדירוג, חישבו על משאב הזמן – האם יש לכם את הסבלנות והיכולת להקצות ללימודים מספר חודשים, שנתיים או 3 שנים ומעלה? על-פי תשובותיכם מחקו את הנושאים שאינם עומדים בקריטריון הזמן. לניפוי אחרון ערכו מחקר ברשת האינטרנט ובדקו מה הדרישה עבור כל אחד מן התחומים, על-ידי כך תוכלו לנפות את הנושאים האחרונים ולהישאר עם רשימה מצומצמת.

השלב השני – קבלו חוות דעת חיצונית

עכשיו אחרי שערכתם מחקר עצמאי ולמדתם להכיר את ההעדפות שלכם, תוכלו לקחת ייעוץ לימודים בלב שלם ולהגיע אליו עם ביטחון עצמי רב יותר ועם הבנה מעמיקה באשר לכיוון אותו אתם מתכוונים לקחת.

ייעוץ לימודים יכול להתחלק לשתי מתכונות: האפשרות הראשונה היא להיעזר בשירותיו של מכון ייעוץ מקצועי המוסמך בעריכת מבדקי אישיות, בחינות פסיכוטכניות, עריכת ראיונות אישיים ומתן הכוונה בכפוף לתשלום. האפשרות השנייה היא יצירת קשר עם אתרי מידע ללימודים המציעים תוכן נרחב עבור מגוון תכניות לימוד שונות ומתן הכוונה טלפונית לכל המעוניין. במהלך השיחה תוכלו לקבל פרטים על מסלול הלימודים, אפשרויות התעסוקה ומוסדות הלימוד הרלוונטיים.

השלב השלישי – גשו לפגישות ייעוץ עם נציגי המוסד הלימודי עצמו

אחרי שהתגבשתם על התחום הלימודי שמעניין אתכם, צרו קשר עם מוסדות הלימוד השונים ובקשו להגיע לפגישת ייעוץ והיכרות. במסגרת המפגש תוכלו לקבל פרטים על תכנית הלימודים, על סגל תכנית הלימוד וחשוב מכל – לערוך סיור במקום עצמו שהרי אין תחליף לרושם אישי.