ניקוי בהתזת חול

ניקוי בהתזת חול

לא פעם, אנחנו נאלצים להתמודד עם לכלוך וכתמים כבדים על מוצרי מתכת ומוצרים אחרים, אשר מחייב אותנו להשתמש באמצעים ייחודים על מנת להסירם. לשם כך בדיוק קיימת האפשרות של ניקוי חול בהתזה

הרעיון הוא מאוד פשוט, מוצרים ומבנים שונים אשר חשופים ללכלוך כגון, שמן, חלודה, צבע, ועוד, סופגים כתמים שלא ניתן להסירם אך ורק במים או בניקוי רגיל. לכן יש צורך להשתמש בהתזת חול בלחץ גבוה במשך זמן מה, עד שהחול מסיר את הלכלוך לאט לאט. לכאורה החול הוא רך ונעים, אך כשהוא מותז בלחץ גבוה אז זה הוא חד, ולכן הוא מקלף את החורים השונים מפני המשטחים עליהם הם מודבקים.

שיטת ניקוי באמצעות התזת חול היא מאוד פופולארית בתעשיות שונות, בהן לא ניתן להשתמש באמצעים רגילים לצורך ניקוי, ויש צורך להסיר כתמים ופגמים שונים. חשוב לציין שהרבה פעמים נהוג לבצע ניקוי בשיטה זו, לפני שמתחילים בתהליך צביעה. מאחר והתהליך חייב להתבצע על גבי משטח נקי לגמרי.

שיטות לניקוי התזת חול

אנחנו מכירים שתי שיטות עיקריות, יבשה ורטובה. השיטה היבשה פועלת בעזרת גז דחוס, הוא אשר מניע את התזת גרגירי החול במהירות על גבי המשטחים השונים. שיטה זו אידיאלית לשימוש על גבי משטחים קשיחים.

השיטה השנייה היא רטובה, מדובר בשיטה שמתבצעת באמצעות לחץ מים או לחץ של נוזלים אחרים. שיטה זו מיועדת למצבים בהם רוצים להימנע מהתחממות של החומר עליו מבצעים את ההתזה. התחממות אפשרית ברגע שגרגרי החול מתחככים במשטח. שיטה זו מתאימה למשטחים רכים.

ניתן לבצע התזה בחול הן באזורי פתוחים והן באזורים סגורים, במקרה הראשון יש להשתמש בצינורות ומשפכים אשר מונעים מצב של התזה לצדדים. לעומת זאת, התזה במקום סגור יכולה להתבצע מתוך דוודים ותאים מיוחדים שיוצרות התזה במערכת סגורה.

חשוב להבהיר, ניקוי בהתזת חול חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע שמכירים את התחום היטב, יודעים כיצד לתפעל את המערכות השונות שמבצעות את התהליך וכן יודעים להכין את השטח לשם כך. מן הסתם, אסור לכוון את צינורות ההתזה אל עבר בני אדם או חיות, אסור להשתמש בצינורות התזה לצורך ניקוי מכשירים, ציוד או משטחים שאינם מותאמים לכך.

מדובר בשיטת התזה חדשנית ומאוד יעילה, אך בשביל שנוכל להפיק ממנה תועלת, היא חייבת להתבצע אך ורק על ידי אנשי מקצוע, מנוסים, אשר יודעים כיצד להשתמש במערכות בצורה בטוחה ואחראית.