עיצוב דירה מחדש או שיפוץ – מתי לעשות ולמה כדאי

עיצוב דירה מחדש או שיפוץ – מתי לעשות ולמה כדאי

בעלי דירה רבים שיש ברשותם דירת מגורים מתמודדים בשלב כלשהו עם השאלה האם כדאי לשפץ את הדירה שבבעלותם, האם זה כדאי לעצב אותה מחדש או שאולי חבל על הטרחה והמאמץ ועדיף למכור אותה ולהתחיל מחדש.

השאלה הראשונה שאתם, בעלי הדירה, צריכים לשאול את עצמכם היא איפה אתם רואים את עצמכם בעוד 5-10 שנים מעכשיו. התשובה לשאלה זו היא המפתח לדרך ההתנהלות בדירה ולתשובה לשאלה לעצב מחדש או לשפץ.

אם אתם מתכוונים למכור את הדירה בזמן הקרוב עליכם לבחון היטב את מצב הדירה. בכל הארץ קיימים פרויקטים חדשים של בניה, דירות חדשות בירושלים, פרויקטים בכפר סבא, נדל"ן בחולון, פיתוח בעיר לוד ועוד כדוגמא מוצעות למכירה כל הזמן ועליכם להעמיד את הדירה שברשותכם בסטנדרט מסוים. הבחינה צריכה לקחת בחשבון כמובן את המראה החיצוני של הדירה הצבע בקירות, חורים, שלבים שבורים, מרצפות שבורות אך גם את הצנרת, מצב הדוד וכיוצ"ב. רוב הרוכשים של דירות יד שנייה לא יקנו דירה שהם צריכים לעצב מחדש ולשפץ מהיסוד, אלא אם כמובן תהיו מוכנים לרדת עבורם במחיר. לכן, במקרה כזה כדאי לכם לבצע בדירה שיפוצים קוסמטיים שישנו את פני הדירה כגון סתימת חורים, צבע ותאורה שיעשו ברוב המקרים את העבודה ואף יגדילו את הסיכוי למכירה.

כמובן שאם אתם אוהבים את הדירה שלכם ואין לכם שום כוונה למכור אותה או לעבור ממנה, אז אין ספק שכדאי ואפילו מומלץ לעצב מחדש ולשפץ את הבית. בבואכם לעשות זאת מומלץ לערוך רשימה של הדברים שחסרים לכם בצורתו הנוכחית, לחשוב על העתיד ועל איכות החיים שבדירה. לא חובה לבצע שינויים דרסטיים והאפשרויות הן בלתי מוגבלות – ומשתנות בהתאם לצרכים, לטעם ולתקציב. ניתן לדוגמא לשנות מיקום חדרים, להוסיף חדר ארונות, להגדיל ולשנות את המטבח, להחליף צנרת, להוריד קיר ולהרחיב סלון או סתם להחליף אמבטיה במקלחון או לשנות את התאורה העיקר שיהיה לכם נוח ונעים בדירה ושלא תרגישו שסתם זרקתם כסף.

אם הדירה שברשותכם היא דירה להשקעה – לדוגמא דירה שאתם משכירים, אז אתם וודאי יודעים שתמחור מחיר השכירות מורכב ממספר קריטריונים שביניהם: מיקום הדירה, גודלה, מספר החדרים שבה ומצבה. דירה מעוצבת במצב טוב היא דירה שדמי השכירות עבורה, לפחות ברוב המקרים, יהיו גבוהים יותר. יחד עם זאת חשוב לציין כי לפעמים ההבדלים הם לא מהותיים ולא שווים את העיצוב הדרסטי . חשוב לזכור כי השקעה שוטפת בדירה היא השקעה היא חיונית – היא משמרת את ערך הדירה ולרוב חוסכת מאיתנו הוצאות מיותרות בשלב מאוחר יותר.

כמה מילים לאלו שרכשו או מתכוונים לקנות דירות החדשות בעתיד הקרוב: בבואכם לעצב את הבית החדש, תנסו לחשוב מעבר לטרנדים ולדברים הנוצצים שלרוב עולים יותר. על אף שזה פחות זוהר, תנסו לחשוב פונקציונליות – תנסו לחשוב על השנים הבאות ואיך למקסם את איכות חייכם בבית אותו אתם בונים. לדוגמא: זוג צעיר שקנה דירה צריך לחשוב על הילדים שיבואו – על מקומות אחסון ואירוח. זוג פנסיונרים יכול לעצב את הדירה החדשה כך שתהיה מותאמת לאירוח של כל המשפחה תוך השמת דגש על הנוחיות האישית שלהם – חדר אמבטיה גדול יותר, ארונות שלא צריך לטפס אליהם וכיוצ"ב.