פתרונות נגד החלקה – מתי מומלץ להשתמש

פתרונות נגד החלקה – מתי מומלץ להשתמש

כמה פעמים נכנסתם למקלחת וחששתם להחליק או מצאתם את עצמכם מאבדים שליטה תוך ירידה במדרגות רטובות? תאונות החלקה נחשבות לגורם השני של מוות שאינו טבעי, אחרי תאונות דרכים. משטחים מחליקים מהווים סכנה ממשית ומעידה בלתי צפויה עשויה להיגמר באסון, נזקים גופניים וגם במקרה של בתי עסק נזקים לרכוש, חשיפה לתביעות משפטיות וכדומה.

עצרו! סכנת החלקה לפניכם

למרבה המזל, קיימים היום פתרונות מתקדמים נגד החלקה שנועדו למזער סיכונים ולהקטין את הסיכוי להחלקה על ידי הגדלת מקדם החיכוך. ציפויים אלה מודבקים או נמרחים על גבי האריחים עצמם, מעקות, מדרגות וכך אמורים למנוע החלקה.
אין ספק שציפויים נוגדי החלקה חיוניים במוסדות ציבוריים ומפעלים תעשייתיים (לטובת ביטחונם של המבקרים והעובדים), אך מומלצים ליישום גם בבתים פרטיים, במיוחד בקרב דיירים שמרבים לארח או אצל משפחות עם ילדים קטנים ואנשים מבוגרים ובעיקר בחדרים מועדים לרטיבות, כמו מטבחים וחדרי רחצה.

ניתן להתאים את האמצעי נגד החלקה לפי סוג התשתית שפוטנציאלית להחלקה. ניתן לבחור בין שתי אופציות מרכזיות: סרטים להדבקה וחומרים שניתן ליישם על המשטח. כלומר, חומרים נגד החלקה שמורחים ישירות על האריחים עצמם, מעקות וכדומה או סרטי הדבקה נוגדי החלקה שמתאימים להליכה גם בלי נעליים.
הסרטים הייחודיים הללו מגיעים לפי סוג המשטח (מדרגות) במגוון חומרים וגוונים, כולל צבעים זוהרים וניתנים לסיווג לפי משטחי חוץ או פנים או משטחים מסוגים שונים כמו משטחי אפוקסי.

מדוע כדאי להשתמש בפתרונות נגד החלקה, בין אם משחות או סרטים? כיוון שמדובר בפתרונות זולים ויעילים למזעור הסיכויים להחלקה – ניתן ליישם אותם מבלי לבצע שיפוץ מאסיבי או להחליף את האריחים. החומרים למעשה משנים את תכונות האריח (אם מדובר בחומר לריסוס או מריחה) או מעניקים לו ציפוי אנטי החלקה (אם מדובר בחומרים להדבקה) אך אינם משנים את מגע האריח ולכן שומרים על מראהו האותנטי. בנוסף, אופן היישום פשוט וזול יחסית לביצוע ביחס להחלפה של האריחים וכמובן שמדובר גם בתהליך מהיר יותר. תוך מספר שעות תוכלו ליהנות ממשטח מונע החלקה.

כיצד לבחור את הפתרון המתאים ביותר?

בבואכם לבחור את החומר המתאים ביותר, חשוב לבדוק האם ניתן לדלל את הנוזל במים על מנת לחסוך בתרכובת, האם ניתן לקבוע את רמת החספוס מראש, לאילו סוגי רצפות או אזורים החומר מתאים במיוחד וכן באילו תקנים מחמירים של מכון התקנים הישראלי עומדים המוצרים.
בבחירת סרטים מונעי החלקה, כדאי לשים דגש למדרך נעים ונוח במיוחד לסרטים המיועדים לאמבטיות, שימו לב שאלה ניתנים ליישום גם במשטחים רטובים וכן שהם ניתנים לתחזוקה פשוטה בניקוי באמצעות מטלית.
במקומות חשוכים, כדאי להצטייד בסרטים זוהרים בחושך ואם חשוב לכם הפן העיצובי – בחרו סרט בגוון התואם למשטח או להפך, בגוון שמבליט את הסרט על גבי המשטח.
מבחינת היבטים של עמידות בפני חומרים ולכלוך, שימו לב שבחרתם סרטים שאינם מצהיבים עם הזמן, שהם נגד קרני UV ובעלי עמידות גבוהה בפני שריטות. קיימים סרטים גם למשטחים חלקים וגם כאלה שאינם חלקים כך שחשוב לבצע מבעוד מועד את ההתאמה הנכונה על מנת לקבל את התוצאה הטובה ביותר.
לפני ביצוע היישום, יש לתקן אריחים סדוקים או פגומים  או מתקלפים, לבצע ניקוי יסודי של התשתית. בתשתיות מסוימות עליכם לבצע יישום של פריימר על מנת ליצור תשתית נקייה ויבשה, במיוחד במקרה של בטון או משטחים נקבוביים. רק לאחר ייבוש מלא של הפריימר, יש לבצע ייבוש מלא.
אל תתנו לעצמכם להחליק ולהצטער על כך שלא עשיתם דבר בנדון. הקדימו תרופה למכה – פתרון החלקה להקטנת הסיכוי להחלקה או למעידה ברחבי הבית או העסק.