צעדים ראשונים בהקמת עסק בינלאומי

צעדים ראשונים בהקמת עסק בינלאומי

מנהלים עסק מצליח בארץ וחושבים להתרחב לחו"ל? ובכן לפתוח עסק במדינה אחרת זה עסק בכלל לא פשוט, ואם אתם חושבים על זה, אתם מוזמנים לקרא כמה טיפים שיעזרו לכם בצעדים הראשונים.

העסק שהקמתם בארץ עובד כמו שעון וההכנסות שלכם ממש טובות ולמרות זאת אתם מחפשים את הריגוש ויודעים בדיוק איפה הוא נמצא- מעבר לים. הרי אם העסק שלכם עובד כל כך טוב בארץ למה שהוא לא יצליח גם בארה"ב, רוסיה או סין? אולי זה יהיה אפילו יותר קל כי במדינות האלו האוכלוסייה יותר גדולה?

אחרי שחשבתם על זה, התייעצתם עם כל המשפחה והחברים החלטתם שאתם הולכים על זה, אתם הולכים לפתוח משרד בחו"ל. במיוחד בשבילכם הכנו כמה טיפים לצעדים ראשונים בהקמת עסק גלובלי.

האם להולנדי וישראלי "כואבים" אותם הדברים?

כבעלי עסקים אתם כבר יודעים שכדי למכור מוצר צריך למצוא מה "כואב" ללקוח, כלומר מה מטריד את האוכלוסייה אליה אתם משווקים את המוצר. יכול להיות שבאזור אחד בעולם מטריד את התושבים שמירה על כדור הארץ ולכן הם רוצים מוצרים שלא פוגעים בסביבה ומתכלים מהר, ובמקום אחר בעולם הדבר היחידי שאנשים חושבים עליו הוא שמוצר צריך להיות כמה שיותר זול.

כמו כן כמו כולנו יודעים שלמכור קרח לאסקימואים זאת משימה קשה אבל למכור אותו לאפריקאים יכול להיות אחלה עסק. תראו באילו ארצות המוצר שלכם יכול להצליח ובאילו ארצות אין בו צורך, זה טוב ויפה שגיליתם שיש מיליארד סינים, השאלה היא האם פלח מסוים מהאוכלוסייה הזאת יש צורך במוצר שלך והאם הם יכולים לשלם עבורו.

היחס לזרים

כמו שאתם מתארים לעצמכם ישנן מדינות שמקבלות בשמחה משקיע זר או חברה חדשה שרוצה לפעול בטריטוריה שלהן, ויש מדינות שמקשות על זרים או אפילו לא נותנות להם לפעול כלל. בסין לדוגמא צמאים להשקעה זרה ולכן מברכים על כל עסק שנפתח שם, כמו כן הם נותנים תנאים מיוחדים וטובים לזרים מכיוון שהם רוצים שאנשים יחשבו על סין באופן חיובי. מהצד השני סיני לעולם לא יסמוך על זר ויתנהג כלפיו בחשדנות יתרה.

היחס החשדני בארצות מסוימות לזרים לא מתאפיין רק כלפי חברות שיושבות פיזית במדינתם, קחו לדוגמא את אוסטרליה. כמה קשה זה לקנות דומיין עם סיומת אוסטרלית (com.au) ? מסתבר שלא קל בכלל. רק אזרחים אוסטרלים יכולים לקנות דומיין עם סיומת אוסטרלית ולכן כדי להקים אתר שפונה אל האנשים שחיים באוסטרליה, תצטרכו למצוא אזרח שיקנה בשבילכם את המדומיין.

כוחן של מילים

אם החלטתם שאתם מוכנים לשווק את המוצר שלכם לשוק הבינלאומי אתם חייבים להיעזר בחברת תרגום. אתם לא יכולים לסמוך על האנגלית שלכם אפילו אם קיבלתם ציון 100 בחמש יחידות בתיכון. יש הבדל מהותי בין האנגלית של האמריקאים והאנגלית של הדרום אפריקאים, היא למעשה שונה בתכלית והלקוחות ירגישו שהמוצר לא מדבר אליהם. חברת תרגום מקצועית מבחינה בין הדקויות בשפה שיש באזורים שונים על הגלובוס וכמו כן מבינה אילו מילים הן יותר "חזקות" ואלו פחות.

בנוסף כאשר אתם בוחרים חברת תרגום תוודאו שהמתרגמים שלה מבינים טוב את התחום אותו אתם רוצים לתרגם לדוגמא אם אתם רוצים לשווק תרופא חדשה תראו שהם מכירים מונחים רפואיים בהם משתמשים באזור זה.

סין הרגה את הענק הכחול

נגיד שאתם מלכי השיווק בפייסבוק בישראל ואתם מצליחים לעשות את כל המכירות שלכם דרך הפלטפורמה הזאת. ממחקר קצר גיליתם כי הסינים ממש ישמחו לקנות את המוצר שלכם ואתם מחליטים לפתוח עמוד עסק שמיועד לקהל הסיני.

חכו רגע אחד, הידעתם, מיולי 2009 ממשלת סין מפעילה מערכת אבטחה על כל המחשבים בסין אשר מסתירה אתרים שהם מערביים מדי או שדרכם אפשר להתארגן נגד השלטון. בין האתרים הללו גם נמצא הענק הכחול, הפייסבוק, אותו אתר שאנחנו באופן טבעי חושבים שקיים בכל העולם.

חסימת רשתות חברתיות לא דבר שקורה רק בארצות עם שלטון שהוא לא דמוקרטי אלא גם בארצות נאורות כגון גרמניה. ארגון זכויות היוצרים הגרמני לא מסכים לכך שיוטיוב ישדר תכנים של אומנים יוצרים. לפי דעתם כאשר סרטון של אומן מתנגן באתר זה פוגעים בזכויות של אותו אומן. למעשה 61.5% מהתוכן של יוטיוב חסום בגרמניה ודבר זה גורם לכך שאנשים שחיים בגרמניה לא נכנסים לאתר ולא מזינים בו תוכן.

כנראה שהכתבה הזאת העלתה לכם כמה סימני שאלה לגבי פתיחת עסק בחו"ל, וזה נהדר. לפני שאתם מתחילים תהליך כל כך ארוך, קשה ולא בטוח מבחינה כלכלית אתם צריכים לבחון טוב את השטח לעומקו כדי לא להצטער אחר כך. אל תוותרו על החלום, פשוט תגיעו מוכנים ותראו שההשקעה משתלמת.

קרדיט: תאיר מיטרני קסלר, אתר הספקים