צריכת חדשות ותוכן בעידן הדיגיטלי

צריכת חדשות ותוכן בעידן הדיגיטלי

חלק חשוב ובלתי נפרד בעולם התקשורת הרוקח סביבנו, ובכלל בחיינו, הינו עניין צריכת החדשות, תוכן ואקטואליה. לאורך ההיסטוריה הייתה צריכת החדשות אלמנט חיוני ומהותי בחיי כל חברה מתקדמת כאשר מרבית הציבור צמא למידע מעודכן על המתרחש קרוב אליו וגם רחוק ממנו.

אופי אספקת החדשות והאקטואליה וצריכתן השתנה עד מאוד לאורך השנים והשתכלל ככל שהאנושות התקדמה ולצידה החידושים הטכנולוגיים שצצים לחיינו מעת לעת. בעבר הרחוק הייתה אספקת החדשות והאקטואליה נוצרת בעיקר דרך המדיה הכתובה ועם המצאת הרדיו והטלוויזיה הפכו החדשות גם למשודרות בתדרים וערוצים שונים. בשנים הראשונות במדינת ישראל שלטו המדיומים הללו ועם פרוץ הטלוויזיה לחיי הישראלים היא הלכה ותפסה לה מקום נרחב יותר בקרב הציבור. בשנים האחרונות כאמור מגמת השינויים לא פוסחת ואף מרחיקה לכת בהתחדשותה עם הופעת האינטרנט לצד המחשבים, הטאבלטים והטלפונים החכמים לסוגיהם.

שינויים בהרגלי הצפייה

בימנו אלו צורך כל ישראלי ממוצע חדשות ממקור רב ובלתי נדלה של אמצעי תקשורת. הטלוויזיה שהייתה "מדורת השבט" שלאורה, או יותר נכון מולה, ישבו משפחות רבות וצפו בחדשות פינתה מקומה למכשירים האלקטרוניים הניידים והאחרים.

פילוח הרגלי צפייה בחדשות מעלה שהצעירים משתמשים יותר באמצעים החדשים בעוד שהמבוגרים, שבבסיסם הינם שמרנים יותר, צופים יותר בטלוויזיה. תופעה נוספת היא בצפייה באופן לא ליניארי כלומר לצרוך תוכן מאוחר יותר במועד אחד ולא בהכרח בזמן השידור עצמו. הדבר נובע מכך שניתן להקליט תכניות באמצעות ממירים שונים ולצפות בהם במועד נוח יותר תוך כדי עצירת צפייה מבוקרת. חלק מבקש לדלג על פרסומות לצד מקרים בהם החדשות משודרות במקביל לתכנית מועדפת נוספת  ויש לתופעה סיבות רבות נוספות.

דור המסך הנוסף

מאפיין נוסף של מגמת השינוי נעוץ בעובדה שאנשים מבצעים פעולות משלימות תוך כדי צפייה בחדשות ובתכניות טלוויזיה – הם מעבירים מסרונים, גולשים באינטרנט, בודקים מיילים וכו' כאשר מרבית הפעילות הזאת מתבצעת באמצעות המחשבים הניידים והטלפונים החכמים.

במקביל, גופי השידור הרבים מנסים להגדיל מעורבותם בתוכן הנצפה על ידי הצופים. רבים מהם מצליחים בכך ונשארים בתודעת הצופים. המשמעות לכך היא, כמובן, אפשרות לנצל את החשיפה לשידורי פרסומות שמכניסות כסף רב. כל המגמות הללו מושפעות, כאמור, מהתפתחויות טכנולוגיות, אבל גם פוליטיות וחברתיות. אחת התוצאות הנוספות היא שנוצרו ספקי תוכן רבים ומגוונים, וכך, החשיפה אליהם יוצרת תופעה של הכרה בפלורליזם וברב תרבותיות בחברה הישראלית.

תוכן מגוון, כל הזמן

משמעות הדברים שכור ההיתוך שאפיין את מדינת ישראל בראשית דרכה נעלם חלקית ופינה עצמו לחברה רב תרבותית, הצורכת תכנים על בסיס אישי, קבוצתי ואחר ודרך תקשורת רב ערוצית.

תכני הצפייה נצרכים רבות באמצעות האינטרנט והם שונים ומגוונים וכוללים, מוזיקה, מערכונים ושירים, חדשות, אירועי ספורט ועוד כאשר הפלטפורמות המועדפות הינן בעיקר יוטיוב, ואחריה פייסבוק ושאר הרשתות החברתיות. צריכת החדשות עצמה משתנה גם היא ללא הפסקה, היא מתבצעת בקרב רבים לאורך כל שעות היממה באמצעות אתרי חדשות, תוכן ואקטואליה שונים ומעודכנים הקיימים ברשת.

לסיכום הדברים, ניתן לומר כי אכן צריכת החדשות באמצעות הטלוויזיה הממוסדת והותיקה מתמעטת לאורך השנים. לעומתה תופעת "המסך השני" קיימת רבות כאשר רבים משתמשים בסמרטפון ומבצעים פעילות מקבילה אחרת כמו צפייה בחדשות. צריכת החדשות הפכה עם הזמן למגוונת ומרתקת מאוד.