קרקע חקלאית

קרקע חקלאית

 

ישראלים רבים קיבלו בשנים האחרונות הצעות אטרקטיביות לרכוש קרקע חקלאית ולהקים עליה את בית חלומותיהם. לא מעט ישראלים גם מיהרו ללכת לבנק לקחת משכנתא ולהתחיל בהליך שבסופו הם רכשו קרקע חקלאית, חלקם הצליחו להגשים את החלום ואחרים עדיין מחכים.

השאלה החשובה שכל ישראלי אשר מעוניין לרכוש קרקע חקלאית צריך לשאול את עצמו היא, האם מדובר בתחליף הולם ונכון לרכישת דירה קיימת או בית קיים. הן מבחינת עלויות והן מבחינה פרקטית, האם רכישת קרקע חקלאית משתלמת במקום רכישת בית או דירה קיימים או מקבלן. יש לקחת משתנים שונים בחשבון שעלולים להשפיע על התשובה.

לפני שנעבור על המשתנים השונים וננסה לענות על שאלה זו, חשוב לזכור שרכישת מגרש של קרקע חקלאית לא מהווה עדיין דירת מגורים ולכן מבחינת מס הכנסה יש לשלם מס רכישה על הקרקע. נקודה זו יש לקחת בחשבון בעלויות השונות שיצטרפו בהמשך לתהליך הבנייה הצפוי על המגרש.

קרקע חקלאית או בית מקבלן?

לרכישת קרקע חקלאית יש יתרונות רבים:

1.אנחנו נהנים מאפשרות לבנות עליה בית בעלויות יחסית נמוכות. במחירי הנדל"ן של ימנו, ייתכן מאוד ונוכל לרכוש קרקע חקלאית במחיר זול יחסית, ואת הבית נוכל לבנות בעצמנו, על פי רצוננו בתקציב שיש לנו.

2.קרקע חקלאית אשר משווקות לצרכנים היא הרבה פעמים קרקע באזור שעומד להתפתח ועל כן, בעתיד נהנה מעלייה בערך הנכס וגם נרוויח מקום מגורים באוזר מושקע ומפותח, שלא סובל מצפיפות אורבנית מוכרת.

3.להבדיל מבית מקבלן, אנחנו אחראים על כל תהליך הבנייה ואנחנו נקבל את הנכס מתי שהוא יהיה מוכן בלי עיכובים ודחיות.

עם זאת יש לזכור שיש גם מספר חסרונות או יותר נכון נקודות שצריך לשים לב אליהן כשרוכשים קרקע חקלאית.

בראש ובראשונה, יש לבחון מה מצב הקרקע מבחינה משפטית. האם מדובר בקרקע מופשרת, קרקע שניתן רק להחכיר אותה, מה בדיוק מצבה ומה האפשרויות שלנו עליה.

שנית, יש לבחון איזו תוכנית פיתוח יש באזור. לא מעט אנשים שביצעו עסקאות לרכישת קרקעות חקלאיות גילו עם הזמן שהתוכנית פיתוח כוללת בסיס צבאי או שבאזור יש בסיס צבאי שמונע פיתוח של המקום. זה יכול להשפיע באופן מהותי על ערך הקרקע וכן על אפשרויות הבנייה שלנו בה.

שלוש, אומנם רכישת קרקע חקלאית היא לכאורה יותר זולה מרכישת בית מקבלן, אך קחו בחשבון שמשך הזמן העובר וההוצאות על התהליך הבירוקראטי הנלווה עלולות להיות גבוהות מאוד ולהשפיע על מכלול ההוצאות ועל ערך הקרקע.

נקודה אחרונה שחשוב לבחון והיא אולי המהותית ביותר, מי המוכר. ישנן חברות רבות שמשווקות קרקעות חקלאיות, חשוב שתדעו מול מי אתם עובדים ומה הזכויות שלו על הקרקע. ככל שתבחנו את העניין יותר לעומק, תוכלו להיות יותר רגועים בדבר הרכישה ותדעו שעשיתים עסקה טובה.