תוספי מזון לספורטאים

תוספי מזון לספורטאים

ספורטאים רבים, מקצועיים וחובבים, משתמשים בתוספי מזון מיוחדים בנוסף לארוחות השונות שהם צורכים על מנת לחזק את גופם ולהחזיר לו את מה שהם שורפים בזמן הפעילות הספורטיבית. צריכת תוספי מזון לספורטאים היא חלק בלתי נפרד מתוכנית האימונים וההכנה לקראת תחרויות בתחומים שונים. לצד אימונים רגילים, אימוני כושר ואירובי, הרי שצריכת תוספי מזון, כמו כן שינה וסגנון חיים בריא, הם חלק מהותי בחייו של כל ספורטאי מקצועי או כל מי שעושה ספורט להנאתו.

לפני שנציג כמה נקודות חשובות לגבי נטילת תוספי מזון לספורטאים, נציין כבר כעת שאם אתם מעוניינים לקחת תוספי מזון עשו זאת רק אחרי שאתם לומדים את הנושא, מדברים עם רופא ותזונאי שיסבירו לכם בדיוק מה אתם צורכים, מה אתם צריכים לצרוך מתי ובאיזה מינון. אל תעשו שום דבר על דעת עצמכם שכן ייתכן מאוד שישנם תוספי מזון שאתם לא יכולים לצרוך מסיבות רפואיות שונות והם עלולים לגרום לכם נזק בריאותי. על מנת להימנע ממצב זה, יש לוודא קודם מה אתם יכולים לקחת ובאיזה מינון.

תוספי מזון לספורטאים ואימונים

תוספי מזון בזמן אימונים – אימונים שנמשכים זמן רב, למשל אימונים שנמשכים למעלה משעה וחצי, אימוני כוח ואימונים שנערכים בתנאי מזג אוויר קיצוניים (בעיקר חום) מאלצים אותנו לקחת תוספי מזון בזמן האימון. אלו תוספי מזון שיכולים לעזור לנו להתמודד עם המאמץ הרב שאנחנו מוציאים וכן עם הזיעה הרבה שניגרת מתוכנו. זו הסיבה שנצרך משקאות איזוטוניים. משקאות כאלה מכילים מלחים וסוכרים אשר עוזרים להתמודד עם הדילול שלהם בזמן האימון. יש לשתות משקה איזוטני כל חצי שעה בערך. בנוסף למשקאות האיזוטוניים יש לצרוך ג'ילים, שמכילים סוכרים, מלחים וחומצות אמינו. את הג'ילים שמגיעים בטעמים שונים יש לצרוך כל שעה בערך.

תוספים אחרי אימונים – מאחר ובזמן האימון אנחנו שורפים אנרגיות רבות אז אלינו להחזיר אותן. לשם כן אנחנו צריכים לצרוך תוספי מזון. מדובר בתוספים שהם מאוד מרוכזים ולכן הם עדיפים על מאכלים שיש בהם את אותם מרכיבים. מדובר על תוספים שכוללים חלבונים, פחמימות, אשר משפיעים על השרירים ועל מאגרי האנרגיה בגוף. בין היתר אפשר לצורך תוספי מזון המבוססים על חלבון או כאלה שיש בהם שילוב של חלבונים ופחמימות.

כיצד מגיעים תוספי מזון לספורטאים

אנחנו יכולים למצוא תוספי מזון בסגנון של אבקות וכן בסגנון של כדורים. היתרון של האבקות שקל להשתמש בהן בזמן אימונים (למשל בעת ריצה), כמו כן מי שמעוניין יכול לפזר את האבקה ברוטב או על גבי מאכל מסוים, זה מוסיף לטעם שלו.

כפי שציינו צריכת תוספי מזון לספורטאים נקבעת על פי סוג האימון ומשך הזמן שלו, אך גם על פי משקל הספורטאי כאשר את החישוב יש לבצע באופן מוקפד ויש לשים לב לשינויים הפיזיולוגיים שמשפיעים על מינון הצריכה.