ביטוח רכב מסחרי

ביטוח רכב מסחרי

על פי פקודת התעבורה, רכב מסחרי הוא רכב אשר משמש (או מיועד לשמש) להובלת משא בקשר לעסקו ומסחרו של בעליו, בין אם בשכר ובין אם לאו. הבנת הגדרה זו חשובה מאד מבחינת הבנת האופן שבו יש לרכוש ביטוח רכב מסחרי בישראל.

רכישת ביטוח חובה לרכב בישראל מבוססת על פוליסת ביטוח תקנית אשר נוסחה על ידי משרד האוצר והמפקח על הביטוח. על פי החוק, חברות הביטוח אינן רשאיות לסטות מהוראות הפוליסה התקנית הנ"ל, אלא רק להוסיף עליה תנאים המטיבים עם הלקוח. מבחינת ביטוח חובה לרכב מסחרי, הפוליסה התקנית קובעת כי היא חלה גם על רכבים מסחריים במשקל של עד 3.5 טון. למשל, רכב פרטי המשמש לצורכי העסק. אולם, הפוליסה התקנית עוסקת בביטוח חובה בלבד, ופוליסות מתקדמות יותר של ביטוח מקיף לרכב מסחרי או ביטוח צד ג' לרכב מסחרי הן מוצרים אשר אינם מוגבלים בחוק ומשתנים מחברת ביטוח אחת לאחרת.

ביטוח חובה לרכב מסחרי

בדומה לכל כלי רכב, גם רכב מסחרי מחויב בביטוח חובה. על פי הפוליסה התקנית, ככל שהרכב המסחרי איננו עולה במשקלו על 3.5 טון, תנאי המינימום לביטוח החובה עבורו זהים לתנאי המינימום בפוליסות ביטוח רכבים פרטיים (למעט רכבים דו-גלגליים עליהם הפוליסה התקנית לא חלה). ככל שהרכב המסחרי הוא מעל 3.5 טון, הפוליסה התקנית איננה "מגינה" על המבוטח ותנאי הביטוח שונים מחברת ביטוח אחת לאחרת.

ביטוח מקיף לרכב מסחרי וביטוח צד ג'

מעבר לביטוח החובה, אשר מגן על המבוטח רק כנגד נזקי גוף שנגרמו לו, לנוסעים או להולכי רגל, רבים מבעלי הרכבים המסחריים בישראל רוכשים גם פוליסות ביטוח נוספות. זאת, מן הטעם הברור שכאשר מדובר בפרנסה, ובעיקר בכלי עבודה חשוב כמו רכב, אין מקום לעיגולי פינות. במרבית חברות הביטוח, ביטוח מקיף לרכב מסחרי מציע מגוון כיסויים אשר כוללים הגנה מפני שורה ארוכה של מקרים כגון התלקחות, התפוצצות, התנגשות, גניבה ועוד. בעלי רכבים מסחריים יכולים לרכוש רק ביטוח מקיף לרכב או רק ביטוח צד ג'. כמו כן, שירותי הביטוח כוללים בדרך כלל גם תוספות לבחירת המבוטח כגון:

  • שירותי גרירה.
  • שירותי חילוץ.
  • רכב חלופי בזמן תיקון.
  • שבר שמשות.
  • כיסויים ספציפיים לרכבים ייחודיים (משאיות, מנופים וכו').
  • נזקים שנגרמו על ידי נגרר.
  • כיסוי להובלת חומרים מסוכנים.
  • הוצאות משפטיות.
  • ועוד.

כמה עולה ביטוח רכב מסחרי?

ביטוח רכב מסחרי, בדומה לביטוח רכב פרטי, מושפע ממספר פרמטרים אשר נוגעים הן לסוג הרכב והן לזהות הנהגים המשתמשים בו. למשל, ככל שהנהגים הם בעלי ניסיון רב ועבר תעבורתי נקי, כך עלות הביטוח תוכל לקטון בהתאם. בנוסף, חברת הביטוח מתייחסת גם לאופי השימוש המסחרי ברכב. האם נעשה בו שימוש יומיומי, האם הוא מוביל חומרים מסוכנים, האם הוא משתמש בצירי תחבורה "מודעים לפורענות" וכדומה.

אתרי השוואות מחירי ביטוח משקללים עבור חברות הביטוח את כל הפרמטרים הללו בכדי להתאים את המעטפת הביטוחית הטובה ביותר. יודגש כי היות ומדובר ברכב אשר משמש את בעליו לצורכי פרנסה, כל וויתור על כיסוי עלול "לעלות ביוקר". עם זאת, מיותר לציין כי אין צורך בכיסויים אשר אינם רלבנטיים. במקרים מסוימים מומלץ לשקול הגדלת שיעור ההשתתפות העצמית ו/או הגבלת זהות הנהגים ברכב בכדי לחסוך בעלויות הפרמיה השוטפות.