דשא סינטטי בעולם הספורט

דשא סינטטי בעולם הספורט

הדשא הסינטטי המוכר לכולנו ניתן לא פעם לראות בגינות, חצרות, פארקים ובשאר מקומות. כיום הפך דשא זה לגורם עיצובי במקומות אלו כתחליף ראוי לדשא אמיתי המצריך טיפול רב. מעבר לכך, יש לדשא הסינטטי מקום של כבוד במספר רב של ענפי ספורט בהם מתחרים על דשא. אם בעבר לא היה מקובל לרפד משטח ספורט בדשא סינטטי יש כיום בענפים רבים ברחבי העולם מגרשים המעוטרים בדשא סינטטי בין אם מדובר בכדורגל, טניס, גולף, פולו ועוד.

במבט שנים אחורה ניתן לציין את אצטדיון "אוסטרום" שביוסטון ככזה שזכה להיות מעוטר בדשא סינטטי. הרצון היה ועודו קיים בייצור דשא מלאכותי למגרשי ספורט שלא ידרוש תחזוקה רבה ויהיה עמיד למול השחיקה הרבה שיש למרבדי הדשא כשספורטאים רצים עליהם. מעבר לכך, יכולת ההתמודדות של דשא סינטטי למול מפגעי מזג אוויר הינה יכולת רבה וטובה יותר מאשר מרבדי דשא רגילים.

החשיפה הבולטת ביותר ליכולת הדשא הסינטטי בעבור משטחי ספורט ניתן היה לראות כמובן דרך ענף הספורט הפופולרי ביותר בעולם – הכדורגל. לקבוצות הגדולות בעולם כיום ישנם מגרשי אימונים רבים הכוללים דשא סינטטי. מעבר לכך, ישנם משטחי דשא סינטטי גם באצטדיונים עצמם לרבות במזרח אירופה וברוסיה עצמה שם מתמודדות הקבוצות עם מזג אוויר קיצוני. לא פעם נוכחנו לצפות במשחקי ליגת האלופות שבמוסקבה כשכר הדשא הוא סינטטי ובו ביצועי השחקנים אינם משתנים למול תחליף מלאכותי זה.

מחקרים שערכה פדרציית הכדורגל העולמית – פיפ"א (FIFA) קבעה נחרצות שביצועי שחקני הכדורגל על דשא סינטטי אינם משתנים לרעה. הפרמטרים הרבים שנבדקו כללו ממוצעי הבקעה במשחקים, עבירות, בעיטות לשער ומסירות מדויקות. בפרמטר המסירות המדויקות נרשמה אף עלייה קלה. בנוסף, גילה המחקר שקבוצות אשר החליפו את המשטח מדשא רגיל לדשא סינטטי הביאו לחיסכון של 600 אלף שקל בשנה. סכום שבעבור קבוצות ספורט ורשויות מקומיות האחראיות על אצטדיונים רבים כאן בישראל יכול הוא להיות משמעותי עד מאוד.

הבט נוסף הבא לידי ביטוי במעבר של קבוצות ספורט רבות לדשא סינטטי קשור אף במהפכה הירוקה. קבוצות ספורט רבות בעולם פועלות במישור הקהילתי ובאופן טבעי רוצות הן לבטא את רגישותן אודות נושאים סביבתיים ולצמצם פגיעה בטבע. המעבר מדשא סינטטי לדשא רגיל הינה אף הצהרת כוונות מקבוצות ספורט רבות שבעצם באות וחוסכות הן גם בהוצאות מים רבות אשר נדרשות בתחזוקה וקיום של דשא רגיל.

בספורט בישראל כיום מודעים ליתרונות הרבים שיש במעבר למגרשים בעלי דשא סינטטי. מעבר לרצון להרגיל ספורטאים להתחרות על מרבדים אשר עימם יצטרכו להתמודד בתחרויות רבות בחו"ל יש ומעבר זה יפנה כספים רבים לטיפול באתגרים שונים ורבים שיש לספורט הישראלי. מעבר לכך, זוכים הספורטאים למשטחי ספורט ברמה גבוהה אשר יתרמו לביצועיהם.