מכשירי הקלטה הוצגו לראשונה לפני שבעים שנים ושינו את חיינו

מכשירי הקלטה הוצגו לראשונה לפני שבעים שנים ושינו את חיינו

השעה הייתה שתיים בלילה בליל אביב של שנת 1944. 14 במאי, ליתר דיוק. ובזכות המזל הטוב של הסובלים מנדודי שינה, תצפית מוזרה של אדם סקרן בשם ג'ון ט. ג'ק מולין, הובילה להרכבת מכשיר ההקלטה הראשון, שבהמשך הפך לחבילת תקשורת ביתית רחבה.

מולין, אדם צנוע להפליא, בהתחשב במעמדו העתידי בתעשיית מכשירי ההקלטה, סיים את לימודיו באוניברסיטת סנטה קלרה עם תואר בהנדסת חשמל בשנת 1937, ולאחר מכן עבד בחברת טלפונים בסן פרנסיסקו עד תחילת המלחמה. בשנת 1944 הוא הגיע לדרגת רב סרן בחיל הקשר של הצבא האמריקני, וחבר למעבדות המחבר של חיל האוויר המלכותי בפארנבורו, אנגליה.

בטהובן לפנות בוקר מוביל לאחת ההמצאות החשובות של העתיד

בעבודתו בשעות הערב המאוחרות, מולין שמח למצוא משהו נעים ברדיו: הפילהרמונית של ברלין ניגנה את התזמורת הסימפונית התשיעית של בטהובן ברדיו ברלין. אבל מולין הופתע: הביצוע היה עדין מדי לטכנולוגיית ההקלטה של מכשירי הרדיו שאפיינה תקופה זו.

ומכיוון שלא היו שום הפסקות אחת לרבע שעה כדי להחליף את הדיסקים, מולין חשב שזה חייב להיות שידור חי. אך לא. השעה הייתה שתיים לפנות בוקר בלונדון, כלומר, שלוש לפנות בוקר בברלין.

מולין צדק. התזמורת לא ניגנה בשידור חי. זו הייתה הקלטה. פשוט לא מהסוג הרגיל. ומכיוון שעדיין לא נולדו מכשירי הקלטה כפי שכולנו מכירים אותם היום, מולין היה מבולבל.

עד המלחמה, הקלטות בוצעו באמצעות חוט מגנטי

הקלטה חוטית מגנטית הומצאה על ידי המהנדס הדני ודלמאר פולסן בשנת 1898, ולאחר מכן הושלם הפטנט ונסחר על ידי מרווין קומראס, בשנות השלושים. הוא שימש את הכוחות הצבאיים במהלך מלחמת העולם השנייה, ונחשב לסודי.

כתוצאה מכך, מכשירי הקלטה של שנות השלושים פעלו על חוטים מגנטיים והיוו את הבסיס למעגלי הרדיו במשך שנים, אך איש לא הצליח ליצור פטנט מתקדם יותר.

בשנת 1934, מהנדסים גרמנים פיתחו את מכשיר ההקלטה הראשון שנקרא מגנטופון, שהשתמש בקלטת פלסטיק מצופה בחלקיקים מגנטיים. בשנים שלאחר מכן, הורחבה הטכנולוגיה, ועד שנת 1941, חלק מאותם מגנטופונים הוצבו בתחנות רדיו בכל רחבי גרמניה.

גילוי מרשים, ללא ספק, אך העולם ביקש להתקדם

לאחר המלחמה, מולין הועבר לחטיבת הקשר הטכני של סיגנל קורפ. בפריס. בין היתר, אחד התפקידים שלו היה לגלות מה שידרו הגרמנים בכלי התקשורת השונים, כגון רדיו, מכ"ם, תקשורת אלחוטית, טלגרף, או טלטייפ.

מולין הגיע לפרנקפורט, שם הוא נתקל בקצין בריטי, שסיפר לו שמועה על זן חדש של מכשירי הקלטה שפעלו בתחנת רדיו פרנק בבאד נאוהים. מולין לא בדיוק האמין לדיווח זה. הוא כבר נתקל בעשרות מכשירי הקלטה של טייפ או די.וי.די. שפעלו בעוצמה נמוכה בכל רחבי גרמניה.

עתיד התקשורת נולד בהחלטה של רגע על הפנייה הנכונה בכביש

מולין החליט לאמת את השמועה. הוא עצר את רכבו על פרשת דרכים בכביש. לימינו הייתה פריז, ומשמאלו רדיו פרנקפורט. למרבה המזל, הוא פנה שמאלה, וכך נולדה התקשורת העסקית הראשונה. מכשירי הקלטה ביתיים ועסקיים.