מכשירי שמיעה

מכשירי שמיעה

בדומה להרכבת משקפיים, גם ההחלטה לשים מכשיר שמיעה, מתחילה בדרך כלל בהכחשה. בהתחלה אנחנו מסבירים, לעצמנו ולסביבה, שזה לא שאנחנו לא שומעים, פשוט לא שמנו לב לדברים, לא היינו מרוכזים. אחר כך אנחנו מתרצים את זה ברעש מסביב או בדיבור לא ברור של הצד השני, כשמתחילים ללחוץ עלינו לעשות בדיקות שמיעה, אנחנו מסבירים, שאין לנו שום בעיה וחוץ מזה אנחנו צעירים, מה לנו ולבדיקות או מכשירי שמיעה? עד שאנחנו מגלים שאנחנו באמת לא שומעים טוב או כלום.

תהליך של ירידה בשמיעה, הוא תהליך מתמשך, אלא אם כן מדובר בנזק שנגרם כתוצאה מאירוע ספציפי, אז התהליך יכול לקחת זמן רב לעיתים אפילו שנים. לשם המחשה, בשנות העשרים לחיינו אנחנו לא שומעים כמו שתינוקות שומעים, ובגיל שלושים וארבעים אנחנו שומעים אפילו פחות טוב. מן הסתם, לא תמיד נבחין בשינוי אך ככל שהזמן יעבור והירידה בשמיעה תחריף, בנקודה מסוימת נשים לב שאנחנו שומעים הרבה פחות טוב, זה הזמן לחשוב על בדיקות שמיעה ואפילו להתחיל להתרגל לעובדה שאנחנו צריכים לבחור אחד מבין מכשירי שמיעה שמוצעים לנו בשוק.

בגדול ישנם שני תהליכים של ירידה בשמיעה, ירידת שמיעה הולכתית וירידה שמיעה עצבית. ירידת שמיעה הולכתית נגרמת כתוצאה מליקוי בהובלת הקול באוזן החיצונית או התיכונה. לעיתים מדובר במשהו זמני שניתן לטפל בו בהליך רפואי. תופעה זו נפוצה לא רק אצל מבוגרים גם אצל ילדים, בעיקר כשיש נוזלים באוזניים, הצטברות שעווה או נקבים בעור התוף. במידה והבעיה לא נפתרת בהליך רפואי אז יש צורך לשים מכשיר שמיעה.

ירידת שמיעה עצבית, נוצרת בשל ליקוי במערכת העצבים של האוזן. כאן אנחנו מדברים על תופעה רחבה, שנגרמת בשל חשיפה לרעש, גיל, נטילת תרופות ועוד. להבדיל מירידת שמיעה הולכתית, בירידה שמיעה מסוג זה לא ניתן לטפל בדרכים רפואיות, לא מדובר במשהו הפיך, אלא בירידת שמיעה שמחייבת שימוש במכשיר שמיעה. ירידה שמיעה מסוג זה נפוצה, מן הסתם, הרבה יותר אצל אנשים מבוגרים מאשר צעירים.

את המדידות על פיהן בוחנים האם ישנה ירידה ביכולת השמיעה, עושים על פי דציבלים. בעוד שבין 0 ל-15 הדציבלים השמיעה היא טובה, אזי שהחל מ-26 מדובר בירידת שמיעה, יש לקחת בחשבון שעם הזמן, השמיעה יכולה רק לרדת ולא לעלות.

חשוב להבהיר, לא תמיד היכולת שלנו לא לשמוע דברים מסוימים נובעים באמת מירידה בשמיעה. לפעמים הצדק איתנו. יש רעשים סביבתיים, הצד השני מדבר בלחש, אנחנו לא מספיק מרוכזים וכל שאר התירוצים אכן נכונים. אך בשביל שנוכל ליהנות משיחה או האזנה, כל הזמן, בלי הפסקה ובלי שנרגיש שאנחנו מחוץ למשחק, מומלץ מאוד ללכת לבדיקות שמיעה, פעם בשנה ובוודאי כאשר אנחנו מרגישים כשישנה בעיה. ייתכן שהיא תיפתר אם רק נשתמש באחד מאותם מכשירי שמיעה שמוצעים לנו.