שמנים לתעשייה

שמנים לתעשייה

CPI engineering הינה אחת מיצרניות השמנים המובילות והמתקדמות ביותר בעולם. מדובר על חברה המספקת שמנים סינטטיים לשוק יצרני המדחסים ואחת מהמובילות בעולם לשוק השמנים למדחסי אוויר ושמנים לקירור. כמו כן, CPI הינה בין הבולטות לייצור שמנים לאפליקציות במפעלים כימיים.

מהם שמנים לתעשייה?

שמנים לתעשייה חשובים מאין כמותם לכל סוג של תעשייה, לתעשיית מזון, לתעשיית תרופות, לתעשייה החקלאית ולעוד תעשיות. מדובר על שמנים מיוחדים אותם משווקים למפעלי תעשייה, הם משמשים לתחזוקה השוטפת של המכונות הקיימות במפעל ומסייעים להאט שחיקה ובלאי של המכונות, הם משפרים את פעולת המכונות, מייעלים את העבודה במפעל, ומביאים לחיסכון באחזקה וייצור. השמן חשוב מאוד בעולם התעשייה וזאת מכיוון שהוא גם בעל תכונות אשר דוחות מים. בצורה זו הוא מונע חלודה במקרים של חדירת מים.

מהות שמן לתעשייה

שמן לתעשייה הוא למעשה תרכובת פחמימנית אשר מקורו בנפט. השמנים מגיעים למפעלי התעשייה ברמת צמיגיות משתנה, והשמן מותאם למכונה הייעודית. רמת צמיגות השמן מצוינת עליו כמו גם רמת איכות השמן כל זאת על ידי סיווג מכון הנפט האמריקאי. נוסף על כך, ישנם סוגי שמנים המכילים גרפיט. אלה הם תוספים אשר נועדו להוסיף לשמן עוד תכונות שיכולות להיות מהותיות וחשובות במפעלים שונים, למשל עמידות בטמפרטורות גבוהות מאוד. ישנן מכונות תעשייתיות אשר מגיעות לטמפרטורות גבוהות במיוחד. כאשר השמן איננו מתאים, מכונות אלה עלולות להיהרס.

סוגי שמנים

ישנם כל מיני סוגים של שמנים, חלקם איכותיים יותר וחלקם פחות, למשל, ישנם שמנים מינראליים, אלה הם שמנים אשר מבוססים על נפט גולמי והם מגיעים ללא שום תוספות סינטטיות. נוסף לזה, קיימים שמנים שהינם חצי סינתטיים, הם מכילים שמן גולמי וגם חומרים סינטטיים וכך השמן מקבל תכונות משלו. למעשה, השמן האיכותי ביותר הוא השמן הסינטטי, זהו גם השמן היקר ביותר, והוא עמיד לאורך זמן ממושך ואיכותו גבוהה מהשאר. סוגי השמנים מתחלקים לפי הקבוצות הבאות:

Alkylbenzenes

אלה הם נגזרים של בנזן שבו אטומי מימן אחד או יותר הוחלפו על ידי קבוצת אלקיל בגדלים שונים. הם קבוצת משנה של פחמימנים ארומאטיים, השותף הפשוט ביותר הוא טולואן שבו אטום מימן של הבנזן הוחלף על ידי קבוצת מתיל.

Hydrodesulphurization

זהו תהליך כימי קטליטי בשימוש נרחב כדי להסיר גופרית מגז טבעי ומתזקיקי נפט כגון בנזין או דלק, דלק סילוני, נפט, סולר, דלק שמנים, המטרה של הסרת הגופרית היא להפחית את דו תחמוצת הגופרית.

סיליקונים

סיליקונים הינם פולימרים הכוללים מתחם אינרטי סינטטי המורכב מיחידות חוזרות של  SILANE שבו שרשרת של אטומים לסירוגין של סיליקון ואטומי חמצן בשילוב לעיתים קרובות עם פחמן ו/או מימן. הם בדרך כלל עמידים בחום ומשמשים כחומרי איטום, דבקים, חומרי סיכה, רפואה, כלי בישול, בידוד תרמי וחשמלי. כמה צורות נפוצות כוללות שמן סיליקון, גריז סיליקון, גומי סיליקון, שרף סיליקון וקולק סיליקון.

שמן מינראלי

שמנים הם נוזלים צמיגיים שאינם נמסים במים. שמן מינראלי מופק מנפט. עושים בהם שימוש בתעשיית המתכות ובתערובות שונות: למשל במנועים השמן תפקידו לסכך את החלקיקים ולמנוע את שחיקתם. מוסיפים אותם לנוזל קירור מכונות ומוסיפים אותם לנוזל הידראולי. הם שמישים לתהליכי חיתוך, קידוח וליטוש של סוגי מתכות ועושים בהם שימוש בהדפסה. כמו כן הם מונעים חלודה.