אחת ולתמיד – מה ההבדל בין ספק אינטרנט מהיר לבין ספק תשתית אינטרנט?

אחת ולתמיד – מה ההבדל בין ספק אינטרנט מהיר לבין ספק תשתית אינטרנט?

 

אנחנו שומעים בפרסומות ללא הפסקה כמעט את צמד המילים הידוע ביותר בעולם האינטרנט: ספק ותשתית, אך לא תמיד יודעים להבדיל ביניהם ולהבין מי עושה מה. כל מה שאנחנו יודעים הוא שכדי שהאינטרנט שלנו בבית יפעל, אנחנו צריכים את שניהם. כשמתרחשת תקלה בבית, הספק לעתים יעביר אותנו לשירות הלקוחות של התשתית, והתשתית תעביר אותנו לשירות הלקוחות של הספק. הבאנו לפניכם את ההסבר הבא כדי למנוע את הבלבול ולעשות סדר במידע אחת ולתמיד – מה ההבדל בין ספק אינטרנט מהיר לבין ספק תשתית אינטרנט.

מהי תשתית?

אם אתם רוצים להגיע מחיפה לירושלים באוטובוס או ברכב תוכלו לעשות זאת בקלות בגלל תשתית הכבישים של מדינת ישראל. תוכלו לעלות על כביש 2, לקחת את כביש 5 ואז את כביש 4 ולהמשיך לכביש 1. לא משנה באיזה אמצעי תחבורה תבחרו לעשות זאת, תשתית הכבישים היא זו שמחברת בין נקודה א' לב'. אותו הדבר קורה גם כאן בעולם האינטרנט. כשאתם מעוניינים לפתוח במחשב שלכם, הנמצא בנקודה א', אתר אינטרנט כלשהו הנמצא בנקודה ב', המידע צריך לעבור באמצעות תשתית מסוימת. המידע הזורם בעולם האינטרנט עובר באמצעות סיבים אופטיים הנמצאים מתחת לאדמה, שאותם חופרים ומתחזקים ספקי התשתית. בישראל היו בתקופה מסוימת אך ורק תשתיות של חברת בזק, ואז חברת הכבלים נכנסה לתחרות על התשתית. מאז ועד היום עברו הרבה מים בנהר המידע האינטרנטי, אך הקרב על התשתית נשאר מצומצם מכיוון שמדובר בעלויות הקמה גבוהות ביותר.

מיהו הספק ומה הוא מספק?

ספק האינטרנט מספק לכם את האפשרות לרכב על תשתית האינטרנט. לדוגמא, אם אתם משתמשים בתשתית של בזק, תוכלו לבחור בכל ספק שתרצו למטרות העברת המידע. המידע עובר באמצעים טכנולוגיים מורכבים והוא משול למעשה לכלי התחבורה שאותו בחרתם כדי להגיע מחיפה לתל אביב. כלי תחבורה זה בעולם האינטרנט הוא מערכות סינון המידע, המערכות המתרגמות את המידע ממידע בינארי למידע שאותו אתם מקבלים במחשב שלכם, ומערכות אחרות המוודאות את מהירות הגישה של המחשב שלכם אל המידע המוצע.

תקלות נפוצות – תשתית או ספק

לא תמיד אנחנו יודעים מהי הסיבה שבעטיה יש תקלה בשירות האינטרנט, ובוודאי שלא יודעים מהו מקור התקלה. הדבר הראשון שעליכם לעשות בעת זיהוי תקלה בחוויית הגלישה הוא ללכת למודם שלכם, שיספר לכם את רוב המידע שאותו אתם צריכים לדעת. אם הוא כבוי או מהבהב, סימן שאתם בדרך הנכונה לגילוי הבעיה. על המודם מופיעות מספר נורות, כאשר אחת מהן מציינת את האינטרנט ואחרות מציינות את תקינותו של המודם. המודם עצמו מסופק לכם על ידי ספק התשתית, בעוד שעל החיבור עצמו אחראית ספקית האינטרנט. אם נורת האינטרנט מהבהבת הבעיה נמצאת אצל ספקית האינטרנט המהיר שלכם בעוד שבעיות אחרות טמונות בתשתית שאליה אתם מחוברים.