איך עושים פירמוט למחשב

איך עושים פירמוט למחשב

המחשב שלנו, כמו כל אלמנט אחר בחיינו, זקוק לרענון אחת לתקופה. עומס עבודה, החלפת מערכת הפעלה או התקנה של מערכת הפעלה חדשה, בלגן בתיקיות, תוכנות לא רצויות, וירוסים ונזקים אחרים העלולים להיגרם למחשב במשך שנות עבודה מרובות – הינם הגורמים המרכזיים לפירמוט המחשב. מהו למעשה פירמוט של המחשב?

תהליך פירמוט מחשב הינו למעשה התקנה מחודשת של ה"מוח" שלו והתקנת מערכת הפעלה חדשה בתוך המחשב שלכם. ישנן לא מעט סיבות לפירמוט המחשב ורבים מקפידים לפרמט אותו אחת למספר שנים. כמובן, פירמוט מחשב הוא אינו פעולה של מה בכך והוא מצריך הכנות מיוחדות. באם ניתן להימנע מפירמוט המחשב, עדיף. אולם ישנם מקרים בהם הפירמוט הינו הכרחי. מהו התהליך של פירמוט מחשב?

שלבי פירמוט המחשב

למעשה פירמוט המחשב כולל שני שלבים מרכזיים: האחד הינו של גיבוי המידע הקיים על המחשב והשני הוא שלב הפירמוט עצמו. הגיבוי הינו פעולה רבת חשיבות ומשמעות ולמעשה על מנת לשמור על המידע הקיים במחשב וכדי שאפשר יהיה להמשיך בפעילות השוטפת גם לאחר הפירמוט, נדרש גיבוי אמין ואיכותי על גבי אמצעי נוח לשימוש.

גיבוי המחשב והמידע

ניתן לגבות את המידע על גבי דיסק, דיסק און קי, מקור באינטרנט ועוד. בכל מקרה לאחר הגיבוי חשוב לוודא כי הקבצים אכן עולים וניתן להשתמש בהם גם לאחר שהם הועברו למקור אחר. חשוב לגבות את כל הטלפונים של מכרים וידידים שונים, כתובות מיילים משמעותיות, וכן תמונות, מידע אישי או עסקי, כל המידע הקשור לעבודה, את כל המידע הקיים בתיקיית המסמכים, המידע בתיקיית המוזיקה וחשוב ביותר לוודא כי אתם שומרים את סיסמאות הסקייפ והמייל, הפייסבוק והבנק, מס הכנסה או רשתות חברתיות ולמעשה כל גורם שיש לכם ססמת כניסה אליו.

שלב הפירמוט

את הפירמוט יש לבצע בהתאם לסוג המחשב ומערכת ההפעלה הקיימת, וכמו כן להתאים את הפירמוט למערכת ההתאמה החדשה. כל ווינדוס הינו בעל צורת פירמוט שונה ולכן חשוב לעקוב אחר ההוראות המפורטות לכל מערכת הפעלה בפני עצמה.

במידה ואין דיסק הפעלה של מערכת ההפעלה הרצויה חשוב לקנות אותו או להוריד אותו מהאתר של ווינדוס. חשוב להגדיר מחדש ב- BIOS את סדר העדיפויות של ה-BOOT. כשהדיסק בפנים, יעלה מסך מיוחד של windows setup. בשלב זה מוצגים הרישיונות של מערכת ההפעלה וחשוב לאשר אותם. לאחר מכן ניתן להחליט היכן להתקין את המערכת. הדיסק עצמו מפרמט את המחשב ומאתחל אותו. חשוב לציין כי לכל מערכת הפעלה מדובר בתהליך פירמוט שונה מעט ולכן חשוב לעקוב אחר ההוראות.