האם גם עסק קטן זקוק לספק IT?

האם גם עסק קטן זקוק לספק IT?

רוב העסקים הקטנים עושים הכל בעצמם, לא מתוך אידיאולוגיה אט אסטרטגיה, אלא פשוט, ככורח המציאות בשל תקציב מצומצם. כל שירות או מוצר שאיננו הכרחי לפעילות הישירה של העסק הקטן ואיננה "מייצרת" כסף, מקוצצת, או שמלכתחילה איננה נכללת ב"רשימת הקניות" של העסקים הקטנים. אין מותרות, הכל מתיימר להיות מצומצם, מינימליסטי ופונקציונאלי לצרכי הפעילות העסקית. בשימוש במושג "מתיימר" נעשה במכוון, מאחר וישנן הוצאות מסוימות, אשר בטווח הארוך, עשויות להביא לחסכון לעסק הקטן, אולם מאחר ורוב העסקים הללו חיים על התקציב הנוכחי והחיסכון נוצר רק בעתיד, הם אינם משתמשים בהם. אחד מהשירותים הללו הוא ספק IT.

מהו ספק IT ומדוע הוא נדרש לבתי עסק, ארגונים וחברות?

ספק IT הוא ספק שירותי המחשוב של העסק, נקודת קצה אחת שמרכזת את כל צרכי העסק הנוגעים למחשוב, רשתות, מכשירים, תוכנות וכד'. אמנם, ניתן לפצל את כל השירותים הרבים שמציע ספק ה-IT לארגון בין ספקי מחשוב שונים, אולם אז, בנוסף לבעייתיות שבהתנהלות האדמיניסטרטיבית והחשבונאית מול כל ספק בנפרד, עלולות לצוץ גם בעיות טכניות שונות, הנובעות מאי תאימות בין חומרה לתוכנה, אי תאימות בין תוכנה למערכת הפעלה וכד'. ספק IT מרכז ומנהל את כל המחשוב של הארגון באופן מסודר, ובכך מצמצם את הסיכונים השונים.

מדוע דווקא עסקים קטנים יכולים ליהנות משירות כזה?

הזכרנו את התקציב המצומצם העומד לרשות עסק קטן. ובכן, תקציב מצומצם עלול לדחוק את העסק לרכוש את החומרה או התוכנה במבצעים (כאשר מחירם זול יותר), מבלי לבחון באמת את איכותם או את התאמתם לציוד הקיים כיום בעסק. כתוצאה מכך, המערכת, שבנויה טלאי על טלאי, עלולה לחוות התנגשויות, לקרטע עד כדי האטת הפעילות ואף לקרוס כליל. השבתה כזו, פירושה, במיוחד לעסק קטן, אובדן של שעות וימי עבודה, שאותו, מן הסתם, הוא איננו יכול להרשות לעצמו. בניגוד לארגונים הגדולים, אשר יכולים להרשות לעצמם להקצות עובד מקצועי בתחום, העסקים הקטנים נסמכים על ידע כללי הקיים בתוך העסק (לרוב, ידע זה "אצל" בעל העסק). למותר לציין כי ידע כזה הוא חלקי בלבד, איננו מקצועי ועלול לגרום לעסק יותר נזק מתועלת.

מהם השירותים אותם מקבלים עסקים קטנים מספק IT?

כמובן שסל השירותים הוצע לכל עסק הוא פרטני ותלוי בתחום העיסוק של העסק, היקף הפעילות שלו, מספר העובדים, הצרכים של העסק וכן הלאה. לכן, אחד השירותים הראשונים שמספק ספק ה-IT לעסק, הוא אפיון הצרכים. אפיון זה הוא הערכה של הציוד הקיים (חומרה, תוכנה, מערכות הפעלה וכד'), שרטוט מדויק ומפורט של הצרכים והדרישות, ובניית תוכנית שמטרתה לספק לעסק מערכת מחשוב פעילה, יציבה, יעילה ואמינה, שתאפשר לו לבצע את הפעילות העסקית שלו. חלק מספקי ה-IT ממשיכים ללוות עסקים קטנים לאורך שנים רבות, כשהם מטפלים עבורם בכל תחום המחשוב, ומתמודדים עבורם עם האתגרים שנוצרים לאורך חיי העסק.