מדריך מקוצר להקמת סטארט אפ

מדריך מקוצר להקמת סטארט אפ

המעוניינים להקים סטארט אפ משוכנעים בהצלחתם הרבה, אבל האמת היא כי מעט מאד עסקים נבנו כתוצאה מרעיונות מצליחים. רוב העסקים התחילו מהבנת בעיה ופתרון מוצלח. אחת הדרכים של הקמת סטארט אפ היא סיעור מוחות, כאשר במסגרת ההליך יושבת חבורת מומחים ודנה ברעיונות שונים. עם זאת, בשנים האחרונות פורסמו לא מעט מחקרים המוכיחים כי ניתן לעשות זאת גם אחרת. לצד סיעור מוחות, ניתן לפתח גם חשיבה ביקורתית וקיימת חשיבות רבה לסביבה מגוונת.

 

בעת בחינת הקמת סטארט אפ יש להביא בחשבון מספר פרמטרים

גודל השוק: יש לחשוב על מספר אנשים אשר יעשו שימוש בשירות. בשל העובדה כי הליך הקמת סטארט אפ מלווה בלא מעט עבודה, חשוב לתת ביטוי לפוטנציאל הגדילה. כך למשל שוק קטן מדי לא יוכל להצדיק את כמות העבודה הרבה.

בעיה או כאב: נקודה נוספת אשר יש להתייחס אליה היא מציאת הכאב או הבעיה באמצעות שיחה עם מומחים וקריאת חומר רב אודות הנושא. רוב הרעיונות הטובים ביותר הגיעו מאנשים בעלי ניסיון רב בתחום.

חיפוש אחר פתרון: יש להניח כי הפתרון הראשון לא יהיה הפתרון הנכון ביותר ולכן חשוב לבחון את השוק ולחפש אחר הפתרון המתאים ביותר, כך תהיה לכם האפשרות לדעת מה מתאים ומה לא מתאים. שימו לב כי פתרונות שונים עשויים להגיע מאנשים המכירים את התחום שנים רבות.

כנס סטארטאפ

כנס סטארטאפ

3 נקודות אשר חשוב להתייחס אליהן

בעת הקמת סטארט אפ חשוב להביא בחשבון מספר נקודות :

מודל עסקי: המודל העסקי הינו הבסיס להקמת המיזם ואמור לענות על מספר שאלות- מי קהל היעד של המיזם ? מהו הערך המוסף? ומה כולל הגיוון הכלכלי?

תחרות: האם קיים ביקוש למוצר? האם קיים מוצר דומה בשוק? כיצד המוצר שלכם שונה מהמוצר של המתחרים? כיצד ניתן להביא לבידול המוצר על מנת לעורר עניין בקרב אנשים.

פיתוח אסטרטגיה: לאחר מכן חשוב ביותר להתמקד בפיתוח אסטרטגיה. במסגרת הפיתוח יש לראות כיצד ניתן ליישם את המודל העסקי בלי שהתחרות תפגע בהצלחה.

טכנולוגיה: איזו טכנולוגיה קיימת בקרב המתחרים? האם יש דרך לשיפור הטכנולוגיה או שמא יש צורך בטכנולוגיה חדשה המחייבת גיוס של מומחים בתחום.

חשיבות גיוס הכספים

במסגרת הקמת סטארט אפ לצד איסוף הרעיונות וגיוס אנשי מקצוע הטובים ביותר חשוב לתת את הדעת על נושא גיוס הכספים. בסופו של דבר, מדובר במיזם חדשני וללא השקעה כספית יהיה קושי רב לקדמו. על מנת לממן את המוצר יש לשאול האם בכוונתכם לעשות זאת בעצמכם או שמא להגיש בקשה לקרנות מסוימות לצורך גיוס כספים. חשוב לזכור כי הגשת הבקשה הינה הליך ארוך ולכן יש להיעזר בסבלנות רבה במטרה לגייס את הסכום המדויק על מנת להניע את המיזם קדימה ולראות תוצאות.