שיווק דיגיטלי – שיטות שונות, מטרות שונות

שיווק דיגיטלי – שיטות שונות, מטרות שונות

עד לפני 20 שנה שיטות השיווק היחידות שהיו זמינות למשווקים בארץ ובעולם התבססו על חומרים מודפסים וכתובים או על מדיות כמו הטלוויזיה והרדיו שהיו נגישות אך ורק לעסקים גדולים מאוד. עם כניסתו של המחשב והאינטרנט לכל בית היתה זו רק שאלה של זמן עד שיצוצו להן שיטות שיווק חדשניות, מהפכניות ונגישות הרבה יותר לעסקים בכל הגדלים ומכל גווני הקשת העסקית. בעמוד זה נענה על השאלה מה ההבדלים בין שיטות שיווק דיגיטלי שונות ונרחיב על שלושת אפיקי השיווק המרכזיים ביותר בעולם השיווק הדיגיטלי – קידום ממומן, קידום אורגני ושיווק באמצעות רשתות חברתיות.

קידום אתרים אורגני – SEO

קידום האתרים האורגני הידוע גם בשמו SEO (Search Engine Optimization) הוא מכלול הפעולות שמבצעים בעלי האתר ואנשי השיווק האחראים עליו במטרה להנגיש אותו ולהתאים אותו לגוגל. למה להתאים את האתר שלכם לגוגל אתם שואלים? משתי סיבות עיקריות: האחת היא שמה שנגיש לגוגל נגיש גם לקורא, ומגיע למעלה בראש תוצאות החיפוש, והשנייה היא שגוגל מאפשרת לנו להבין בצורה מעמיקה יותר את פסיכולוגיית הגולש ולהתאים לצרכנים שלנו את חוויית הגלישה שאותה הם מחפשים. לגוגל יש יותר מ-200 פרמטרים שונים שלפיהם היא מחליטה איזה עמוד יעלה גבוה יותר על פני חבריו לרשת, וזאת תחת חיפוש ממוקד לביטויי מפתח שונים. חלק מהפרמטרים הללו חסויים וחלקם ידועים לציבור המשווקים העולמי, אך מה שבטוח הוא שהדגש המרכזי של גוגל וקידום האתר שלכם באופן אורגני – הוא איכות התוכן שבו.

קידום אתרים ממומן – SEM

קידום אתרים ממומן הידוע גם בשמו SEM הוא שיטת פרסום בתשלום לפי חשיפה או לפי קליקים. ניתן להשיק קמפיינים של קידום ממומן בגוגל, בפייסבוק, ביוטיוב, באינסטגרם ובאתרים נוספים ואחרים שנהנים מכמות כניסות וצפיות גדולה ביותר. העיקרון שלפיו עובדת שיטת שיווק זו הוא פרסום מודעות בפלטפורמות השונות לפי פילוח תחומי העניין של הלקוחות להם מוגשת הפרסומת. הפילוח נעשה בכל פלטפורמה לפי הכלים של הפלטפורמה עצמה. כלומר, בגוגל הפילוח יעשה לפי חיפוש מילות מפתח, בפייסבוק לפי מאפיינים חברתיים ודמוגרפיים וביו-טיוב לפי רלוונטיות למודעה, לחיפוש או למשתמש עצמו. העלות לקליק משתנה לפי הפילוח וניתנת לקביעה אישית על ידי המשתמש.

פייסבוק ורשתות חברתיות

פייסבוק (שהיא הרשת החברתית המובילה בארץ) ורשתות חברתיות אחרות שתופסות פלחי שוק לא קטנים בארץ ובעולם מאפשרות למפרסמים, בעלי פרופילים ומשווקים להשתמש בפלטפורמות שלהן שלא באמצעות מאמצי הקידום הממומן שבהם דנו בפסקה הקודמת, ולבצע פעולות חברתיות-שיווקיות. השיווק נעשה דרך אינטראקציה עם קהילות או גולשים כאלה ואחרים, באמצעות הפלטפורמה החברתית של אותה רשת. מדובר בצעדים אקטיביים של יצירת קשרים, פרסום ועדכון של פוסטים ושמירה על קשר רציף עם קהל הלקוחות או העוקבים של הישות המשווקת. עם זאת, חשוב לציין שקשה מאוד לייצר פעילות אורגנית מוצלחת ברשתות חברתיות – ללא "דחיפה" ממומנת של התכנים על מנת להגיע לחשיפה גבוהה ואפקטיבית יותר.