איך לשמור על הפרקט לאורך שנים?

איך לשמור על הפרקט  לאורך שנים?

כמו כל דבר בכלל וכל מוצר בפרט- גם פרקטים מחייבים תחזוקה, לרבות אלה שיצרניהם לא מדגישים את הצורך בתחזוקתם. חשוב לדעת כי גם ואולי בעיקר ניקיון הוא חלק מתחזוקה שוטפת, באשר היא מונעת היווצרות והצטברות של גורמים מזהמים ומזיקים שונים.

על מנת לתחזק  רצפת פרקט באופן אפקטיבי חשוב להבין את ההבדלים בין סוגי החומרים שממנה עשויה רצפה כזאת. הבדל קיים בין החומרים וגם בגימור. לדוגמה: תחזוקת פרקטים בגימור של פוליאוריתן או שמן שונה מתחזוקת פרקט עם גימור לכה.

להלן טיפים אחדים שיקלו עליכם לתחזק כנדרש וכראוי את רצפת הפרקט:

  1. הימנעו משימוש בחומרים כימיים כגון אקונומיקה והעדיפו ניקוי באמצעות מטאטא או שימוש בחומרי ניקוי ייעודיים המותאמים לסוג החומר. לדוגמה – אם הפרקט עשוי עץ, לא רצוי להרטיבו כלל, ודאי חשוב להימנע משפשוף ומקרצוף, העלולים לפגום בטקסטורה שלו. ככל שתמעטו בשימוש בכלי ניקוי חדים ותמעיטו בשימוש במים- כך ייטב.
  2. חשוב לייבש את רצפת הפרקט במהירות מרבית. ניתן לספוג מים באמצעות סמרטוט או סחבה אם נשפכת עליה כמות גדולה של מים.
  3. אם  הפרקט נשרט- מרחו עליו משחת וקס המונעת התנפחות ומחזירה לפרקט את המראה הראשוני הטבעי שלו. על מנת למנוע שריטות ונזקים שונים – הימנעו מהזזת רהיטים כבדים וגרירתם ע הפרקט.
  4. חשוב לדעת כי חשיפת פרקט מעץ לקרני שמש גורמת בהכרח לשינוי צבעו ולדהייתו. כדי לצמצם את נזקי השמש ואולי אך למנוע אותם כליל, חשוב להתקין וילון כהה בבית ואולי להוסיף פתרונות הצללה נוספים אם יש לכן חלון גדול והמתחם שיש בו פרקט חשוף לאור ולשמש.
  5. הזמן עושה לא רק את שלו ולכן הוא גורם לשחיקה ולבלאי. אם יש לכם פרקטים מעץ מומלץ  לפנות לבעל מקצוע לליטושו ולחידושו. בעל מקצוע ימרח שכבת גימור להגנה מיטבית ובתוך כך להארכת משך הזמן שבו תוכלו ליהנות מפרקט איכותי ויפה.
  6. אם  יש אצלכם פרקט למינציה ( רצוי לבחורה בסוג איכותי) מומלץ  לבחור בסוג איכותי עם גימור של עץ או דמוי עץ.

כאשר  מדברים על תחזוקת פרקטים ניתן למצוא מכנה משותף לכל העצות האלה והוא- זהירות. זהירות שפירושה הקפדה על האופן שבו דורכים על משטח הפרקט ובעיקר על האופן שבו מזיזים אליו רהיטים וחפצים; זהירות משפיכת חומרים נוזליים; זהירות מהידבקות חומרים דביקים כגון מסטיקים ודבקים שונים. בעיקר אמורים הדברים לגבי פרקט מעץ, שהוא רגיש יותר.