בחירת מעקות לבית

בחירת מעקות לבית

מעקה הוא הרבה יותר מרכיב שתפקידו למנוע נפילה בין מפלסים. מעקה בודד יכול לשנות לחלוטין את האווירה ואת העיצוב. מעקה הוא מרכיב מרכזי אותו רואים מיד כשנכנסים לבית. בנוסף, היום כבר אפשר לשלב בין מעקות לחלל הפנים לבין מעקות בדופן המרפסת, החלון או הגג.

בחירת מעקות לבית מתחילה מבדיקה של תו התקן הישראלי. לפי התקן, גובה המעקה צריך להיות לפחות 105 ס"מ. החריג היחיד הוא גובה של 90 ס"מ לפחות לאורך מהלך המדרגות ובחלק המשופע של הבניין או הבית. את הגובה מודדים מהמקום שיכול לשמש כמדרך רגל. בנוסף, התקן קובע כי המרווח בין רכיבי המעקה לבין עצמם ובין הרכיבים לבניין צריך להיות מקסימום 10 ס"מ. את הגובה מודדים מהמפלס הסמוך למעקה ולכן חשוב לדעת מראש מה המבנה של המעקה וכיצד מתכוונים להתקין אותו.

טיפים לבחירת מעקות

התאמה של מעקב מעוצב לבית יכולה להתבצע לפי שלושה שיקולים מרכזיים:

א. צבע – הדרך הפשוטה ביותר לבחור מעקה היא באמצעות הצבע. ההבדלים הם בין מעקה בצבע טבעי, סינטטי, מיוחד, בהיר, כהה ועוד. הצבע של המעקה צריך להתכתב עם המדרגות ועם הקירות. אפשר גם לשלב בין צבע המעקות בבית לבין הריצוף.

ב. חומרי גלם –             תכנון המעקה מתבצע רק לאחר התאמה אישית לצרכי הלקוח. אפשר לייצר את המעקב מברזל, עץ או בשילוב של שניהם. יש גם מעקות זכוכית מרשימים שמתאימים לבתים המעוצבים בסגנון מודרני ואלגנטי. עם זאת, חשוב לקבל מראש הצעת מחיר מסודרת על מנת להבין כיצד הבחירה בחומרי גלם מסוימים משפיעה על העלות הסופית של הפרויקט.

ג. עיצוב – בחירת מעקות לבית היא הזדמנות מצוינת להגשים חלומות עיצוביים. אפשר לעצב את המראה עם שרטוטים דקים, בקווים נקיים או יחד עם עיטורים. הלקוח מחליט איך לעצב את המעקה או האם לשלב אותו עם אלמנטים דקורטיביים אחרים בחלל.

לסיכום, הבחירה במעקה לבית מסובכת מכפי שנהוג לחשוב והיא דורשת הכנה מוקדמת. מעקות לבית משפיעים על המראה הכללי, על אופי השימוש במדרגות וגם על ערך הנכס.