בדיקת EMG

בדיקת EMG

לא מעט אנשים נאלצים להתמודד עם בעיות שונות אשר נובעות מהפרעה במערכת העצבים ובמערכת השרירים. מדובר על בעיות ומחלות שיכולות להיות בעלות השפעה רחבה ומקיפה על תפקוד הגוף והמערכות שלו בהיבטים שונים. על כן יש לאבחן זאת באופן מיידי ולטפל בכך מיד.

לשם כך בדיוק קיימת בדיקת EMG. מדובר על בדיקה שמתבצעת במספר אופנים, כאשר במקרה בו רוצים לבחון את מערכת העצבים, אשר בודקים את מהירות ההולכה ופרמטרים אחרים שקשורים לעצב, על פי השאלה אותה מבקשים לברר. במידה ומדובר בבדיקה שנועדה לבחון את מצב השרירי, אז בוחנים קבוצות שרירים שונות, כאשר בכל אחת מהקבוצות בוחנים את ההולכה החשמלית שלהן. שוב, על פי השאלה אותה מבקשים לברר.

בדיקת EMG היא איננה בדיקה מסובכת, היא לא כרוכה בכאב ואין לה תופעות לוואי משמעותיות. מדובר על בדיקה שגורמת לאי נוחות, אך לא מעבר לכך. הגירויים שחשים במהלך הבדיקה, גירויים חשמליים קטנים, מתבצעים בעוצמות מאוד נמוכות, ואינם מהווים כל סכנה או נזק לגוף. חשוב להבהיר, הבדיקה מתבצעת על ידי גורמים מומחים, טכנאי שמתמחים בהפעלת המערכת ובביצוע הבדיקה, והתוצאות מפוענחות על ידי נוירולוג מומחה.

לפני הבדיקה אין צורך לבצע הכנות מיוחדות, אלא אם הרופא מבקש לבחון פרמטרים מסוימים, ספציפיים, ואז בהחלט ייתכן שהוא ייתן הנחיות מסוימות ואף יכתוב אותן על ההפנייה לבדיקה. הבדיקה כשלעצמה, מתבצעת במכונים מסוימים, במרכזים רפואיים או בבתי חולים, באופן טבעי, זה מחייב טופס התחייבות מקופת חולים או תשלום.

כיצד מתבצעת הבדיקה בפועל

כאמור, כמו שציינו, הבדיקה מתבצעת בשרירים או במערכת העצבים, תלוי מה רוצים לבדוק. בשני המקרים הבדיקה תתבצע במצבים שונים. למשל, אם רוצים לבצע את הבדיקה בשריר, אז המטרה תהיה לבחון אותו גם במצב של שריר במנוחה, גם במצב של שריר עם התכווצות מתונה וכן במצב של התכווצות מירבית. בכל אחד מהמצבים המטרה לבחון עד כמה השריר יכול לגייס יחידות מוטריות בשביל לייצר מקסימום כוח. כך גם אפשר לבחון עד כמה הוא משפיע על העצב, עד כמה הוא מפעיל אותו.

חשוב לומר, הבדיקה מתבצעת בצורה מאוד פשוטה ונוחה, המטופל לא אמור להרגיש משהו מיוחד, לא מדובר בבדיקה שדורשת זריקות או שימוש בחומרים אחרים. הכל מתבצע באמצעות מכשור מיוחד ומחשב שמבצע רישום של פעילות השריר או המערכת העצבית.

על פי כמות היחידות המוטריות שהשריר או העצב יכול לגייס, אנחנו יכולים לדעת מה מצבם, האם הם תקינים או שמא יש בעיה וצריך לטפל בה. כמובן שהדבר גם מתקשר לשאלות של נתונים שונים לגבי הנבדק, בין אם זה שאלות של גיל, מצב רפואי, מצב פיזי, ועוד.

אחרי שמפענחים את התוצאות של הבדיקה, מחליטים האם יש צורך בטיפול המשך וכיצד יש לבצע אותו.