דם טבורי

דם טבורי

הרפואה המודרנית מעניקה לנו כל כך הרבה, החל מהאפשרות לדעת את מין הילד שלנו לפני הלידה, ועד ליכולות אבחון יוצאות דופן. עם זאת, לעיתים זה עשוי רק להפחיד אותנו – הרי הפרעות גנטיות שונות נהיו מאוד נפוצות, כמו גם מחלות שונות שעשויות לפגוע בחיי הילד שלנו לא רק בשנותיו הראשונות, אלא גם בגיל בוגר, כמו מחלת הסרטן המהווה את המגיפה הגדולה ביותר של המאה ה-21. אם הורה היה יודע שביכולתו לבצע פעולה שעל בסיסה ניתן יהיה ליצור תרופות ייעודיות המתאימות התאמה מושלמת לגופו של הילד שלהם – האם הם היו מסרבים? סביר להניח שלא! ולכל הורים לעתיד יש כיום אפשרות לעשות זאת.

מה זה דם טבורי?

דם טבורי זהו דם יוצא דופן שנמצא בחבל הטבור היוצר את הקשר החזק ביותר עלי אדמות – בין האם ליילוד שלה. לחבל הטבור יש משמעות עמוקה בכל הרבדים, וכיום ידועות סגולות של הדם הטבורי המאפשרות לשמר תאים מיוחדים במינם שעל בסיסם ניתן ליצור תרופות המבוססות על עיקרון יצירת פיתרונות מותאמים אישית הנגזרים מחומר ביולוגי של המטופל עצמו. דם טבורי כולל למעשה תאי גזע בצורתם הראשונית ביותר. תאי גזע מהווים כיום כיוון בעל פוטנציאל גבוה ביותר עבור הרפואה המודרנית. הם מבטיחים לתת פיתרון למגוון רחב של מחלות: החל ממחלות נוירולוגיות ניווניות ועד למחלת הסרטן.

מה נדרש לעשות על מנת לשמר דם טבורי?

קיים חלון הזדמנויות צר ביותר עבור איסוף דם טבורי. מן הסתם, מדובר במעמד הלידה עצמה. לכן על בני הזוג להחליט האם הם מעוניינים לאסוף את הדם הטבורי לקראת סוף ההיריון, על מנת לבצע את ההליכים הנדרשים לשם כך. קיימים בישראל בנקים המציעים לשמר את הדם הטבורי לתקופה של 15-20 שנה עם אפשרות להארכה בנקודת הזמן הרלוונטית, וכן העברה של הדם למקום בטיחותי אחר במידת הצורך. ניתן למצוא בנקים שבהם הדם ישתמר גם לאורך 40 שנה.

האם זה כדאי?

נושא שימור הדם הטבורי עדיין יחסית חדש ולכן מעורר לא מעט מחלוקות. לדוגמא, קיימת סברה שניתוק מיידי של חבל הטבור אינו בריא לתינוק ועשוי לגרום לאנמיה בשלבים מאוחרים יותר בחיי הילד. כמו כן, לא כולם אוהבים את הרעיון של בנקים פרטיים בתשלום, בעוד הבנקים החינמיים לא מבטיחים לשמור את הדם לילד שלכם, אלא עשויים לתת אותו לאדם אחר במידה ותמצא התאמה עם אדם אחר הזקוק לתאים אלה. בסופו של יום, מדובר בהחלטה של ההורים שעשויה לתת את אותותיה בשלבים מאוחרים יותר בחיי היילוד.