השתלות שיניים – סיבוכים, סיכונים וסיכויי הצלחה!

השתלות שיניים – סיבוכים, סיכונים וסיכויי הצלחה!

השתלת שינים אינה חפה מסיבוכים וסיכונים. אך רופא שיניים מיומן ומקצועי, אבחון נכון והנחה נכונה של השתלים על הלסת עשויה למנוע את הסיכונים והסיבוכים שלעיתים יש כאשר מבצעים השתלות שיניים ולהעניק לכל מטופל שיניים חדשות, יפות ובריאות כמעט כמו השיניים הטבעיות.

מהם הסיבוכים העלולים להיות בטיפולי השתלת שיניים?

זיהום השתל בשל טיפול לא נכון, הנחה לא מתאימה על עצם הלסת או אי שמירה על היגיינה במרפאה ובכלי העבודה של הרופא עלולים לגרום לסיבוכים רבים ושונים.

חוסר יציבות של השתל הוא אחד הסיבוכים הנפוצים. חוסר היציבות נגרם כאשר לעצם יש צפיפות נמוכה או איכות ירודה. במצב כזה השתל לא יצליח להיטמע בתוך עצם הלסת, ולכן הוא לא יהיה יציב.

שבר בקליפת העצם עלול להיגרם בזמן הקיבוע של השתל, אך חשוב לדעת כי זהו סיבוך נדיר.

נמק בעצם הלסת עלול להיגרם בזמן השיוף. כדי להימנע מהסיכון לנמק יש לשמור על חיוניות העצם בזמן השיוף, להקפיד על צינון קבוע ולהשגיח על "השקיה" שוטפת של המקום עם נסיוב פיזיולוגי.

המלצה חמה – השתלות שיניים בפתח תקווה.

מהם הסיכונים הנפוצים לאחר השתלות שיניים

כתוצאה מההרדמה עלול להיגרם נזק לכלי דם או לעצבים. בדרך כלל אלו תופעות קלות, ואם הם מטופלים בזמן, הן חולפות ללא נזקים.

דחייה של השתל עלולה להיווצר כאשר הגוף מתנגד לקבל לתוכו גוף זר ונאבק נגדו. במקרה של דחיית השתל צריך להסיר במהירות את השתל ולחפש דרכי טיפול אחרות.

אלרגיה למרכיבי השתל זו תופעה נדירה, אך אפשרית. הטיטניום הוא החומר המועדף לבניית השתלים בשל התאימות הביולוגית שלו עם הרקמות האנושיות. יש מעט אנשים המפתחים אלרגיה לחומר הטיטניום.

שבר של השתל עלול להיווצר כאשר המתכת מתכופפת או נשברת. בשנים האחרונות, הודות לשימוש בחומרים החדשים זוהי תופעה נדירה. במקרה של שבר בשתל, יש להוציא אותו ולהחליף אותו באחר.

העישון מפחית את ההגעה של החצן לרקמות וגורם להחלשה של מבנה עצם הלסת התומך בשתל. העצם לא מתאחה והמטופל חש כאבים. במצב כזה חייבים להוציא את השתל.

תרופות נגד דלקות פרקים, טיפולי כימותרפיה ותרופות נוספות עלולות לעכב את תהליך ההחלמה הטבעי של עצם הלסת וגרום לתוצאות חמורות עקב השתלת השיניים. בכל מקרה חשוב ליידע את רופא השיניים על אודות כל התרופות שאתם נוטלים באופן קבוע. לאחר השתלה עלולות להיווצר דלקות ברקמות הרכות אשר מסביב לשתל. מעקב רפואי יזהה את הדלקות ויטפל בהן.

התפקוד של השתל עלול להיכשל כתוצאה מעומס יתר או סגר פה לא נכון אשר יגרום לטראומה במנשך או לעיצוב לקוי של הפרוטזה.

איך להימנע מסיבוכים וסיכונים ומהם סיכויי ההצלחה?

הבשורה הטובה היא כי אחוזי ההצלחה בטיפולי השתלות שיניים גבוהים ועומדים על למעלה מתשעים וחמישה אחוז.

בחירה נכונה של רופא שיניים תמנע את רוב הסיבוכים והסיכונים בטיפולי השתלות שיניים. רופא מקצועי ובעל ניסיון ידע לאבחן נכון, לבחור את שיטת ההשתלה המתאימה, את סוג השתל לבצע את הטיפול בהצלחה.