זכויות נפגעי רשלנות רפואית

זכויות נפגעי רשלנות רפואית

מידי שנה, כפי שחושפים נתונים סטטיסטיים, נפטרים בישראל כ- 3,000 בני אדם כתוצאה מסיבוכים של טיפולים רפואיים שונים, אותם ניתן היה למנוע אלמלא רשלנות רפואית. בחלק מהמקרים מדובר בחוסר ניסיון מקצועי של הצוות המטפל, הכרוך בהחלטות שגויות ובביצוע טיפולים מיותרים. במקרים אחרים מדובר בהתנהלות רשלנית אשר הובילה לפגיעה חמורה במטופל. כך או כך, במקרה של רשלנות רפואית יכולים הנפגעים לממש את זכויותיהם באמצעות הגשת תביעה לבית הדין.

רשלנות רפואית – מה אומר החוק הישראלי?

רשלנות רפואית היא מושג משפטי המתאר סוג מסוים של רשלנות. בחוק הישראלי אין לרשלנות רפואית הגדרה עצמאית. היא משויכת אל דיני הנזיקין ומוגדרת כעוולת רשלנות כפי שמצוין בסעיפים 35 ו- 36 לפקודת הנזיקין במשפט אזרחי. עוולת הרשלנות במסגרת דיני הנזיקין מאפשרת לאדם אשר נפגע עקב רשלנות רפואית לקבל פיצוי גם ללא צורך בהוכחה שלפוגע הייתה כוונה לפגוע. מדובר בהבחנה משמעותית משום שמלכתחילה מטרתו העיקרית של כל רופא היא לסייע למטופל ולא לפגוע בו. מכאן, כאשר הרופא מתרשל, גם ללא שום כוונה לפגוע במטופלו, יכול האדם הנפגע לתבוע אותו בבית הדין ולקבל פיצוי כספי.

אז מהי בכל זאת רשלנות רפואית?

הדרך לקבלת פיצוי כספי בגין רשלנות רפואית מתחילה באבחון המקרה. לא כל מקרה בו המטופל חש כי נפגע מטיפול רפואי הוא מקרה של רשלנות רפואית. החוק אומר שרשלנות רפואית מתקיימת כאשר הרופא או כל איש צוות רפואי אחר העניק למטופל שלו שירות רפואי כושל תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה ותוך גרימת נזק שלא היה נגרם אלמלא סטייה זו. לדוגמא, אם הרופא ביצע בחולה ניתוח אותו כל רופא אחר באותן נסיבות המקרה לא היה מבצע ולחולה נגרם עקב כך נזק בריאותי, המקרה יוגדר כרשלנות רפואית. אם הרופא לא נקט אמצעי זהירות סבירים בעת ביצוע טיפול רפואי חד פעמי או מתמשך, אותם כל רופא אחר באותן נסיבות היה נוקט, הרי זו רשלנות רפואית.

אילו סוגי רשלנות רפואית קיימים?

ככל שהרפואה המודרנית מתקדמת ומציעה עוד ועוד סוגי טיפולים, גוברים המקרים של רשלנות רפואית. זוהי טבעה של הסטטיסטיקה אותה מכירים על בשרם לא מעט אנשים. רשלנות בביצוע ניתוח רפואי, טעויות בטיפול רפואי, רשלנות במעקב הריון ולידה, רשלנות באבחון לקוי, רשלנות בטיפולי שיניים, רשלנות במתן תרופות ובקביעת מינונים מתאימים – כל המקרים הללו מוכרים היום היטב למשפטנים הישראלים. למעשה אין שום הבדל בין רשלנות במקרה של טיפול קוסמטי זניח ובין רשלנות במקרה של ניתוח להצלחת חיים, כמו גם אין הבדל משמעותי בין רשלנות אשר נגרמה עקב מיומנות רפואית נמוכה ובין זו שנגרמה כתוצאה מהתנהלות לקויה. לנפגעים יש זכות לקבל פיצוי.

נפגעתם מרשלנות רפואית? איך אפשר לקבל פיצוי?

אלפי אנשים בישראל נפגעו וממשיכים להיפגע מרשלנות רפואית. לא ניתן לעצור את התופעה אך כן ניתן לטפל בכל מקרה כזה של רשלנות, תוך קבלת פיצוי כספי הולם בגין הנזק הנפשי או הגופני. במקרים של חשש לרשלנות רפואית מומלץ באופן מיידי לקבל סיוע משפטי של עורך דין בקיא ומנוסה בדיני נזיקין. משרד עורכי דין רובינשטיין –יקירביץ הוא אחד המשרדים הוותיקים בארץ המתמחה בתחום נזקי גוף בדגש על רשלנות רפואית פגיעות מוח וחוט השדרה, מילדות, שיתוק מוחין, אונקולוגיה, כירורגיה כללית ועוד. המשרד זכה בפסקי דין רבים תוך שהוא פועל להשגת פשרות במיקסום פיצוי המגיע ללקוחותיו.

כמה מהמקרים הבולטים בפרקטיקת הרשלנות הרפואית

בשנת 1994 דן בית המשפט המחוזי תל אביב בשאלה עקרונית האם הולדת ילד בריא עקב רשלנות רפואית לאחר הריון לא רצוי אשר נגרם עקב עיקור רשלני, מהווה עילת תביעה ברת פיצוי להורים? בית המשפט הכיר בזכות זו ופסק לטובת ההורים פיצוי בסך 97 אלף שקל. אישה אחרת אשר הגיע למחלקת היולדות בבית החולים וולפסון בחולון ואושפזה כאשר היא בשבוע ה- 35 להריונה. עקב שורה ארוכה של בעיות רפואיות החליטו הרופאים לבצע לה ניתוח קיסרי. הילד נולד בריא ושלם אך האם נותרה סובלת מנכות בשיעור של 89% לצמיתות. בית הדין קבע שמדובר ברשלנות רפואית בעיכוב ביצוע בדיקה מוקדמת ופסק לטובתה פיצוי בסך 3 מיליון שקל.

למידע נוסף – צרו קשר עם עורכי דין רשלנות רפואית- נזקי גוף, יקירביץ & רובינשטיין המומחים בתחום עם ניסיון רב.