חשיבות שתיית מים לבריאות הגוף

חשיבות שתיית מים לבריאות הגוף

בתחושה, הכול חשים ויודעים עד כמה שתיית מים חיונית לגוף. רבים טועים לחשוב כי השתייה טבעית במידה כזאת כי כל אחד יודע לכמה מים הוא זקוק. הצורך במים הוא צורך חיוני ביותר. מדובר ב"מוצר" הבסיסי ביותר של כל גוף חי, אלא שלא כולם שותים במידה מספקת. לא כולם יודעים עד כמה המים חשובים לא רק להרוות את הצימאון אלא לשמירה על בריאות הגוף.

גוף האדם מכיל, בממוצע, 65% מים. באופן טבעי הוא מאבד במהלך היום נוזלים, לכן כה חשוב להחזיר לו את הנוזלים על מנת לאפשר תפקוד תקין שלו. די באיבוד של אחוז אחד בלבד מכמות במים כדי לפגום בתפקוד הגוף לגרום לעייפותו. אכן, לא פעם כאשר מתקשים לזהות גורם מיידי וישיר לעייפות חשוב לתת את הדעת על כך כי סיבה אפשרית, סבירה בהחלט, היא עייפות.

שתייה מסייעת לחיזוק ולשיפור תהליכים קוגניטיביים היא משפקרת את הזיכרון, את היכולות המתמטיות, מחדדת את זמן התגובה, משפרת את יכולת הקשב ואת כושר הריכוז ( רקמות המוח מורכבות מלא פחות מאשר 85% אחוזי מים). ומעצימה את תהליך קבלת ההחלטות. המים מאפשרים לתאי הגוף לתפקד כהלכה משום שהם פועלים כך בסביבה מימית. המים דרושים לגוף על מנת לשמור על האיזון המינראלי והאלקטרו-כימי של הגוף.

מים מהווים אפוא את חלק הארי בכל הגוף וברקמותיו. חשיבות שתיית מים מתבהרת, בין השאר, על דרך השלילה: העדר כמות מספיקה של מים עלולה לגרום לשורה של תופעות ובעיות רפואיות ובהן, בין היתר, לחץ דם גבוה, אסטמה, אלרגיה, אבנים בכליות, התייבשות, מיגרנה, צרבת ועוד. מחקרים העלו, כי שתייה של חמש כוסות ביום עשויה להפחית בכ- 45% את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס, ב79% בסרטן השד ובסוגים נוספים של סרטנים בשיעורי אחוזים משתנים. כמו כן מחסור במים עלול לגרום לעצירות.

שתיית מים מוסיפה חיוניות וברק לעור. היא מלחלחת את השכבה התת-עורית ובכך מונעת מהשכבה החיצונית שלו להיראות יבשה. בנוסף לכל היתרונות והתועלות האלה, מים אחראים על ניקוי הגוף משאריות פסולת, מרעלים שונים ועוד.

הואיל ורבים נוטים לזהות צימאון עם רעב ובאופן טבעי ואינסטינקטיבי פונים לאכול, רצוי ומומלץ להקדים מים למזון. כאשר מרווים את הצימאון חשים פחות צורך לאכול. הרווח הנקי הוא כולו שלכם.

הדעות חלוקות על כמות המים המיטבית שיש לשתו. על פי המלצות האקדמיה הלאומית למדעים בארצות הברית, גברים מורים לשתות כ- 13 כוסות ונשים כתשע כוסות. ספק אם רבים מאתנו שותים כמות זו אבל אין ספק כי כל אחד מאתנו יכול וצריך לשאול עצמו האם הוא שותה מספיק במשך היום.

כיום, כמעט בכל בית ובכל מתחם ציבורי קיים מתקן מים קרים המאפשר גישה חופשית. חשוב להפוך את השתייה לחלק בלתי נפרד משגרת החיים ולשתות, גם אם כמות קטנה, מדי שעה, קל וחומר חשוב להחזיר לגוף את כמות הנוזלים שהוא מאבד לאחר פעילות גופנית. כאשר מדברים במקומותינו על הרגלי השתייה מתכוונים, לצערנו, לשתיית משקאות אלכוהוליים. יש בהחלט מקום וטעם להציף את סוגיית שתיית המים למודעות הציבור.

Tagged with