כיצד מתכוננים לבדיקת גסטרו?

כיצד מתכוננים לבדיקת גסטרו?

מהי בדיקת גסטרו?

בדיקת גסטרו או בשמה המקצועי, בדיקת גאסטרואנטולוגיה, היא בדיקה הבודקת את מצבה של הקיבה וכלי הדם הסמוכים לה. בדיקה זו מותאמת ומבוקשת בעיקר על ידי האוכלוסייה המבוגרת החל מגיל חמישים ומעלה, אך נדרשת גם בקרב צעירים עם תסמינים, תופעות ומאפיינים של קשיים ומחלות בקיבה ואיברים וכלי הדם, במערכת העיכול.

זוהי בדיקה משמעותית שעשויה להציל חיים במקרים רבים תוך בדיקה וביצוע אבחנה והבחנה מדויקת, נקודתית וכללית כאחד על ידי הטכנולוגיה החדישה והמתקדמת עליה היא עובדת ומתבצעת בהרדמה מקומית או מלאה בהתאם לצורך ורמת הסבילות של המטופל..

בדיקה זו דורשת מהמטופל לבצע תהליך הכנה מסוים לייעול תהליך הבדיקה וקבלת תוצאות ברורות ומדויקות עד כמה שניתן.

מדוע חשוב להיערך לבדיקה ולעקוב אחר ההוראות?

חשיבות ההכנה לבדיקת גסטרו, תשפיע על איכות הבדיקה ואחוז אפשרויות הצפייה אל תוך מערכת העיקול והקיבה. ההכנה אשר מתבצעת לפני הבדיקה מנקה את הקיבה,את מערכת העיכול ושוטפת אותם מרעלים ושאריות מזון. מאפיין נוסף ועקרון נוסף שחשוב מאוד לזכור, הוא שההכנה נדרשת לטובת מעבר קל ונוח יותר של צינורית הבדיקה אשר מוכנסת אל לוע הנבדק ועוברת דרך הוושט, הקיבה ומערכת העיכול, מזונות כבדים במיוחד או חלל לא נקי יפריעו לכניסה חלקה ונוחה של אותה צינורית, השפעה שעלולה לפצוע את קנה הוושט כתוצאה מהראות הלקויה אל מערכת העיכול.

בנוסף, התוצאות של הבדיקה בעת ניקוי בלתי ראוי יביאו לתוצאות הרבה פחות אמינות וברורות באשר למצבו של הנבדק, מצב שעלול לדרוש בדיקה מחודשת ומוגדר כבדיקה שנכשלה.

מהן פעולות ההכנה הנדרשות לקראת בדיקת הגסטרוסקופיה?

הפעולות שנדרשות לטובת ההכנה לבדיקת הגסטרו כוללים הליך מסוים ומבוקר של צום. הנבדק מקבל הוראות מדויקות של סוגי המזונות המותרים לאכילה בכל יום מתחילת ההכנה לבדיקה. מעבר לצום ולתפריט אותו מקבל הנבדק, יש לשתות תמיסה מיוחדת שמגבירה את ניקוי הגוף, הקיבה ומערכת העיכול באופן מוגבר ואינטנסיבי: מרעלים שונים ושאריות של מזון שלא התעכלו/ לא הספיקו/יספיקו להתעכל באופן עצמאי עד למועד הבדיקה.

ביצוע ההכנה מיודע לניקוי הגוף משאריות ורעלים שונים שיפריעו למעבר צינורית ומצלמת הבדיקה ויביאו לבהירות וראות טובה יותר אל תוך מערכת העיכול אשר כוללת את הקיבה ומערכת העיכול, אזורים אשר בדרך כלל ידועים כאיברים וכלי הדם המלוכלכים ביותר בגוף, כתוצאה מהתפקיד הספציפי שלהם להפריד ולעכל את המזונות ונוזלי הקיבה שלנו.

מה יקרה אם לא נתכונן ונעקוב אחר הוראות הבדיקה?

כאמור, במידה ולא נבצע את הבדיקה באופן מדויק, הבדיקה לא תוכל להתבצע במלואה ובאופן שיתרום לקבלת תוצאות יעילות ופלט אפקטיבי כדי לבצע אבחנה נכונה למניעת השלכות וסיכונים מיותרים שניתן להימנע מהם על ידי ביצוע נכון ומדויק. בדיקת גסטרו שאינה מבוצעת תוך מעקב וביצוע הוראות ההכנה עלולה להיכשל ולדרוש ביצוע בדיקה חוזרת.