למה המטפל לא "יפרק לכם את הגב" בעיסוי שוודי

למה המטפל לא "יפרק לכם את הגב" בעיסוי שוודי

התעוררתם עם גב או עם צואר תפוסים. ישנתם בצורה עקומה, המזגן פעל שעות נוספות בלילה, או סתם עברתם אימון כושר מפרך אחרי הרבה זמן שלא קמתם מהכורסה. בכל מקרה, הגב הורג אתכם, ואתם מחליטים ללכת למטפל בעיסוי שוודי, לשכב על הבטן, ולצפות מהמעסה ש-"יפרק לכם את הגב" ויוציא אתכם כמו חדשים.

הבעיה: סיימתם את הטיפול רגועים ונינוחים, אבל הגב נשאר כפי שהיה לפני – כואב ותפוס. למה? כי לא ידעתם מה לבקש מהמעסה, וקיבלתם את טיפול ברירת-המחדל, שלא התאים לבעיה שאיתה הגעתם מלכתחילה.

עיסוי שוודי – מהו ומהם מטרותיו

טכניקת העיסוי השוודי פותחה על-ידי פרופסור פר הנדרקי לינג משוודיה בתחילת המאה ה-19. פרופסור לינג פיתח את השיטה למטרות ריפוי בעזרת חידוש זרימת הדם והלימפה. שיטת עיסוי זו מתבססת על 6 טכניקות מגע: ליטוף, לחיצות על השרירים בעזרת האגודלים ופרקי כף היד, עיסוי עמוק, חיכוך, הקשות קצביות ורטט מהיר לחימום שרירים ורקמות. בזמן טיפול בעיסוי שוודי, המטפל עובר על כל גופו של המטופל, החל ברגליים, דרך הבטן, הגב, הידיים, הכתפיים, החזה, ועד הצואר והקרקפת.

בזמן הטיפול בעיסוי שוודי, המעסה משתמש בשמנים ריחניים מסוגים שונים, כגון שמן שקדים או שמן סומסום. השימוש בשמן נועד להנעים את החיכוך בין ידיו של המטפל לגופו של המטופל, להפוך את העיסוי לאפקטיבי יותר בעזרת החלקה מתאימה של ידי המטפל, וכן להשרות אווירה נעימה בעזרת ריחות מרגיעים וטקסטורה נעימה.

אז למה עיסוי שוודי לא מתאים לשרירים תפוסים? כי עיסוי שוודי משמש כיום בעיקר לשחרור מתחים ולחצים, הנאה ורוגע. טכניקות המגע שהמטפל משתמש בהן בזמן העיסוי הן טכניקות עדינות יותר, שמטרתן להזרים ולהמריץ את הדם בגוף ולהרגיע את המטופל.

אך אל תזלזלו בעיסוי השוודי, שכן יש לו יתרונות רבים – הוא מפנק, משחרר ומרגיע, ואחרי טיפול טוב תקומו ממיטת הטיפולים חדשים, רעננים ורגועים כאילו אין צרות בעולם. הוא בחירה מצוינת לעיסוי בחופשה, בערב רומנטי זוגי או אחרי שבוע קשה בעבודה.

אז מה כן לבקש כשהגב תפוס

כשהשרירים תפוסים והלכתם למטפל בעיסוי כדי שישחרר אותם, לרוב תרצו לבקש ממנו עיסוי רקמות עמוק. עיסוי רקמות עמוק (לפעים נקרא גם עיסוי רפואי) הוא עיסוי שחודר לעומק השרירים והרקמות בגוף ומשחרר שרירים תפוסים וכואבים. עיסוי זה משמש לרוב את המטפלים בספורטאים אחרי אימון או תחרות.

לרוב, קורסים המכשירים מטפלים בעיסוי שוודי מלמדים גם עיסוי רקמות עמוק, ולכן רוב הסיכויים שהמטפל בעיסוי שוודי יידע גם "לפרק לכם את הגב" איתו, בצורה שגם תשחרר אתכם לאחר מכן. רוב המטפלים ממתגים את עצמם כמטפלים בעיסוי שוודי מכיוון שזה עיסוי עם שם נפוץ ומוכר כעיסוי הקלאסי, אך הם בקיאים ומנוסים גם בעיסוי רקמות עמוק, ויטפלו בכם בשמחה אם רק תבקשו זאת מראש.

Tagged with