מהי אירידיולוגיה ומה ניתן לאבחן דרכה?

מהי אירידיולוגיה ומה ניתן לאבחן דרכה?

אירידיולוגיה היא שיטת אבחון השייכת לענף הרפואה האלטרנטיבית. לפי השיטה ניתן לאבחן את מצבו הבריאותי של אדם וגם את נטיותיו הגנטיות באמצעות קשתית העין. אירידיולוגיה שמה דגש על התבניות, הצבעים והתכונות של האיבר המקיף את האישון. רוב אנשי המקצוע העוסקים בתחום של אירידיולוגיה מסווגים את העין לפי קבוצות. כל קבוצה נקראת קונסטיטוציה ומטרתה ללמד על המבנה הגנטי של הנבדק. עם זאת, אנשי מקצוע אחרים בתחום מקשרים איזורים שונים בקשתית העין לאיזורים בגוף. הקישור נעשה עם מפות קשתית והוא מבוסס על ניסיון קודם בתחום.

אירידיולוגיה מאבחנת בעיות קיימות ורגישויות שעלולות להתפתח בעתיד לכדי מחלות. בחלק מהמקרים ניתן לנצל את עקרונות השיטה גם לטובת אבחון טראומה גופנית או נפשית שהנבדק עובר. הטענה היא שכל טראומה מן הסוג הזה נותנת את אותותיה בגוף ועשויה להותיר סימן בקשתית העין.

שלבים בתהליך האבחון של אירידיולוגיה

יש כמה שלבים עליהם מקפידים במהלך אבחון המבוסס על אירידיולוגיה:

א. תשאול – השלב הראשון הוא תשאול של הנבדקים לפני הבדיקה. המטרה היא לזהות בעיות ספציפיות אצל הנבדק, לקשר את הבדיקה להיסטוריה רפואית ולבצע בהתאם את התצפית על הקשתית. יש לזכור כי אירידיולוגיה היא רק שיטת אבחון ולכן היא משמשת לבניית שיטת טיפול או מתן המלצות בלבד.

ב. צפייה בקשתית – ליבת האבחון מבוסס על צפייה בקשתית העין באמצעות פנס ומכשיר אופטי. המכשיר האופטי יכול להיות זכוכית מגדלת, אך יש שורה ארוכה של מכשירים נוספים הנמצאים בשימוש אנשי המקצוע.

ג. המלצות להמשך טיפול – השלב השלישי לא מתקיים תחת הענף של אירידיולוגיה והוא מחייב פנייה לאנשי מקצוע נוספים. הנבדק יכול להחליט האם להמשיך את הטיפול תחת המטריה של השיטה האלטרנטיבית, או לחילופין לחזור לשיטה הקונבנציונאלית. קשה להכריע בצורה חד משמעית בסוגיה הזו והרבה תלוי במצב האבחון ובהיסטוריה הרפואית של המטופל.

לסיכום, אירידיולוגיה היא שיטה מקובלת לאבחון שורה ארוכה של תופעות בריאותיות ומחלות. השיטה מבוססת על תשאול, צפייה בקשתית העין ולאחר מכן מתן המלצות בהתאם למצבו של הנבדק.