סוגים שונים של התמכרויות ודרכי הטיפול בהן

סוגים שונים של התמכרויות ודרכי הטיפול בהן

התמכרות היא בעיה רצינית עבור אנשים רבים. היא פוגעת במהלך החיים התקין והנורמלי של האדם, ובתחומים רבים כגון התחום הכלכלי, החברתי והמשפחתי. יש סוגים רבים של התמכרויות, ונהוג לסווג את ההתמכרויות השונות לפי מושאי ההתמכרות.

כך למשל, התמכרות לחומרים כוללת התמכרות לאלכוהול, לסמים, לסיגריות ולתרופות. מדובר בהתמכרות אשר כוללת בתוכה מרכיב רגשי של ראיית החומר כחיוני לאדם, במקביל למרכיב הפיזיולוגי אשר מביא לידי התמכרות קשה יותר.

התמכרות מסוג נוסף היא התמכרות להתנהגות. קשה יותר לאבחן סוג כזה של התמכרויות, אך באופן כללי ניתן לומר כי מדובר בהתמכרות להימורים, לסקס, לספורט, לפעולות מסוכנות, לגלישה באינטרנט, לפייסבוק, לקניות ולעבודה.

כל סוגי ההתמכרויות ניתנים לסיווג לפי חומרת ההתמכרות. התמכרות בלתי מזיקה עשויה להיות התמכרות לשוקולד, לספורט ואפילו לגזר. היא עשויה להיות בעייתית במקרים מסויימים, אבל היא אינה מצריכה התערבות ולרוב מהווה חלק מן ההתמודדות היומיומית של כל אדם.

התמכרות מתונה היא שלב אחד קדימה בו ההתמכרות מתחילה להסב לאדם קושי במהלך הניהול התקין של חייו. התמכרות קשה היא התמכרות בה החיים כולם סובבים סביב מושא ההתמכרות, וכל מהלך החיים של האדם מופנה כלפי תכנון והשגת המנה הבאה.

תהליך של טיפול בהתמכרויות תלוי במידה רבה בסוג ההתמכרות ובחומרת ההתמכרות. יש צורך באבחון מקצועי של אותם גורמים, על מנת להחליט על דרך הטיפול המתאימה ביותר לאדם. באופן כללי, הדרך הטובה ביותר לטפל בהתמכרות היא להפסיק באופן חד ומוחלט את השימוש בחומר או את ההתנהגות. הסביבה של האדם מחזיקה בתפקיד משמעותי בתמיכה בו ובעזרה בהתמודדות עם סימני הגמילה. תמיכה טיפולית נחוצה גם כן, על מנת לשמור על ההישגים הקיימים במהלך הגמילה ולעזור לאדם להתמודד עם קשיים עתידיים נפוצים.

לסיכום, הדבר החשוב ביותר בהתמכרויות הוא ההודאה האישית של האדם כי הוא מכור למשהו וכי הוא זקוק לטיפול. זהו השלב הקשה ביותר, לאחריו מגיעים שלבי האבחון, הטיפול והפוסט-טיפול. כל אחד צריך להבין כי התמכרויות הן דבר אנושי, ולכן אין צורך להתבייש בהן או להסתיר אותן.

Tagged with