אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #18881 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 18881   
תודה רבה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.09
27273 הודעות, 187 מדרגים, 358 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    04:00   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

שאלות למתנגדים ולתומכים במבצע הקרקעי  

ערכתי לאחרונה בתאריך 20.07.14 בשעה 04:07 בברכה, תודה רבה

שאלות למתנגדים משמאל למבצע הקרקעי

הקדמה: יש דיונים פוליטיים בהם אני נמצא בימין אבל מבין את הרציונל של השמאל, וחולק עליו. בנושא המבצע, ראיתי כאן קריאות מחברי הפורום מהצד השמאלי, להפסיקו, ואשמח להכיר את הרציונל. לכן, אשמח לתשובות מכם:

1. אם ישראל אכן תיסוג מהמבצע ועדיין יהיה ירי טילים לעבר ישראל, מה על ישראל לעשות?

2. מה לדעתכם היתה ישראל צריכה לעשות בעקבות ירי הטילים אחרי שישראל קיבלה את הפסקת האש המצרית?

3. מה היה על ישראל לעשות כשהחל הירי המסיבי לפני המבצע, ללא כוונה של ארגוני הטרור להפסיקו?

4. בהנחה שחלק מכם יאמרו שצריך להפסיק את ירי הטילים בדרך דיפלומטית, מה על ישראל לעשות במקרה שזה לא יצליח וירי הטילים יימשך?

5. אם ישראל תפסיק את המבצע מצדה ללא תנאים, האם תעזו לגור בעין השלושה?

שאלות לתומכים במבצע הקרקעי

הקדמה: אחרי יותר משבוע של ירי טילים מאסיבי, התגלה איום נוסף: המנהרות. ישראל החליטה להכנס ע"מ למגר את האיום הזה.

1. האם אתם תומכים במבצע שלא מתיימר למגר את איום הטילים אלא לטפל רק בבעיה החדשה שהתגלתה בימים אלו?

2. האם לדעתכם אכן ניתן למגר את האיום הזה בלי לשלוט לאורך זמן בשטח, בדומה לשליטה ביו"ש?

3. האם ארגוני הטרור בעזה לא יוכלו לשקם את האיום הזה בפרק זמן קצר?

אשמח לתגובות, תודה

לידיעת הח"כים הערבים: 19 ערבים-ישראלים נהרגו מרקטות חיזבאללה ב2006

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  שאלה נוספת לתומכים: תודה רבה 20.07.14 10:46 1
  ברור לגמרי שבלי שליטה רצופה לארוך זמן - כל תשתיות הטרור ישוקמו ירושלמי ציוני 20.07.14 11:37 2
     אם כך, לא חבל על החיילים שנהרגים? אם ממילא לא יעשו מה שצריך תודה רבה 20.07.14 11:39 3
         לא חבל. חלילה. ירושלמי ציוני 20.07.14 13:07 7
             רגיעה זמנית משולה לחטוף שמשתחרר בעסקה הזויה תודה רבה 20.07.14 13:13 8
                 לא מבין אותך. מאז מלחמת העצמאות המירב שיש לנו הוא רגיעה זמנית ירושלמי ציוני 20.07.14 13:34 9
                     יש הבדלים, לדוגמא: תודה רבה 20.07.14 13:46 10
                         הכשל הלוגי שלך הוא (לדעתי, כמובן) - ירושלמי ציוני 20.07.14 14:00 11
                             אם כך, הדיון הוא האם אפשר לקרוא לשקט שהיה כאן תועלת תודה רבה 20.07.14 14:05 12
                                 אם אני לא ברור אז אני מבהיר - ירושלמי ציוני 20.07.14 14:14 13
  תשובה בתור תומך ומתנגד למבצע קרקעי amigro 20.07.14 11:53 4
     תודה. שמחתי לקרוא, כי עד עתה ראיתי רק צהלה בקרב הימין על עצם קיומו של תודה רבה 20.07.14 11:57 5
         תודה על הבמה amigro 20.07.14 12:22 6
             למסקנה מדבריך סנוב 21.07.14 03:06 15
                 1. ההשתלטות על יו''ש עלתה בהרבה דם, אבל כיום לא נהרגים שם חיילים מידי יום, תודה רבה 21.07.14 09:32 17
  אפשר? מייקי 21.07.14 02:45 14
     הנחת היסוד שלך היא שבמבצע זה הולכים על כל הקופה סנוב 21.07.14 03:14 16
     תשובה תודה רבה 21.07.14 09:35 18
         כשהמששלה שומעת ספקנות מתומכי המבצע, איך ישדרו נחישות אל מתנגדיה? מייקי 21.07.14 19:05 22
             הספקנות באה דווקא בגלל מה שהממשלה שידרה וגם אמרה מפורשות תודה רבה 21.07.14 19:41 23
                 'פני הדור כפני הכלב' - הממשלה שואבת כוחה מהעם, לא ההיפך. אנחנו לא מונארכיה מייקי 22.07.14 11:45 26
  בהתאם להתפתחויות הרשה לצרף עוד שאלה חשובה פרשןדתא 21.07.14 15:29 19
     נניח שאתה צודק - לקפל יביא למציאות שאתה לא חולם - ומה נעשה אז? יהיה תודה רבה 21.07.14 15:48 20
         כתבתי במפורש- לקפל לאחר מיצוי המהלך הנוכחי פרשןדתא 21.07.14 21:24 24
             אני כופר בזה. נכון, לפני כמה שנים היה קל יותר לעשות את זה, והיום קשה יותר, תודה רבה 21.07.14 21:34 25
  לצערי לא קיבלתי ע''ע תשובות משמאל, דווקא מסקרן אותי. תודה רבה 21.07.14 15:48 21

חבר מתאריך 1.1.09
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    10:46   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. שאלה נוספת לתומכים:  
בתגובה להודעה מספר 0

אם אכן ישראל תבחר לטפל אך ורק במנהרות, שיש סיכוי שישוקמו, ולא בטילים, זה שווה את החיילים ההרוגים?

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
ירושלמי ציוני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.13
23840 הודעות, 202 מדרגים, 389 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    11:37   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. ברור לגמרי שבלי שליטה רצופה לארוך זמן - כל תשתיות הטרור ישוקמו  
בתגובה להודעה מספר 0

רק שעם ישראל היושב בציון לא מוכן לשלם את המחיר הכרוך בכך.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
חבר מתאריך 1.1.09
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    11:39   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. אם כך, לא חבל על החיילים שנהרגים? אם ממילא לא יעשו מה שצריך  
בתגובה להודעה מספר 2

חבר מתאריך 1.1.13
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    13:07   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. לא חבל. חלילה.  
בתגובה להודעה מספר 3

יש חשיבות גם לרגיעה זמנית. צריך לשאוף שתהא ארוכה מקודמתה.
הרי ממילא רגיעה זמנית זה כל מה שנזכה לו במזרח התיכון עד לבוא המשיח.
להמחשה: חללי מבצע שלום הגליל לא נפלו, חלילה, לשוא - רק מכיוון שהיתה מלחמה נוספת מלבנון.

חבר מתאריך 1.1.09
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    13:13   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. רגיעה זמנית משולה לחטוף שמשתחרר בעסקה הזויה  
בתגובה להודעה מספר 7

את המחיר הכבד משלמים מאוחר יותר

חבר מתאריך 1.1.13
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    13:34   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. לא מבין אותך. מאז מלחמת העצמאות המירב שיש לנו הוא רגיעה זמנית  
בתגובה להודעה מספר 8

אם להיות מציאותי - זה גם מה שמצפה בעתיד הנראה לעין.
אז זה אומר להרים ידיים ולהתקפל מכאן? זה אומר שכל חלל הוא מיותר, כביכול?

חבר מתאריך 1.1.09
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    13:46   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. יש הבדלים, לדוגמא:  
בתגובה להודעה מספר 9

מבצע עופרת יצוקה-עמוד ענן הביא לרגיעה זמנית, אבל לירי טילים על כל מדינת ישראל, ולאיום החדירות המסוכן.

מנגד, מבצע חומת מגן גרם לשליטה במה שקורה ביו"ש ולכן הביא ל0 פיגועים במרכז הארץ, שגבו עד אז מחיר כבד. ביו"ש יש מדיניות של מכסחת דשא תמידית.

אז נכון, גם שם זאת רגיעה זמנית, סוג של, אבל כן היה שם שינוי מציאות.

חבר מתאריך 1.1.13
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    14:00   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. הכשל הלוגי שלך הוא (לדעתי, כמובן) -  
בתגובה להודעה מספר 10

אם יש מספר דרכי פעולה, גם אם נוקטים בדרך שאינה הכי טובה - זה לא אומר שהמחיר של אותה הדרך בה נוקטים הוא "מיותר". צריך בכל דרך כשלעצמה לבדוק את מחירה ותועלתה.
ושים לב: אפילו אם המחיר בשתי דרכים הוא זהה, אך התועלת היא שונה, ובוחרים משום מה בזו שבה התועלת היא פחותה - זה לא אומר שהמחיר אינו כדאי; כי אולי עדיין הוא נמוך מהתועלת. (אך בכל מקרה כאן ברור שהמחיר לכיבוש המלא הוא גכדוטל בהרבה מהמחיר שישולם בפועל, בדרך בה הממשלה בחרה ללכת למעשה).

חבר מתאריך 1.1.09
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    14:05   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. אם כך, הדיון הוא האם אפשר לקרוא לשקט שהיה כאן תועלת  
בתגובה להודעה מספר 11

זאת היתה דעתו של אהוד ברק בזמן עופרת יצוקה, ואולי גם עמוד ענן: מידי פעם יהיו סבבים, והעיקר שבד"כ יהיה שקט יחסי. מעניין מה דעתו (ודעתך) על כך שכל שקט כזה מביא לקושי רב יותר בסבב הבא, הן בעורף (הטווח, המנהרות וכדומה) והן בחזית.

חבר מתאריך 1.1.13
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    14:14   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. אם אני לא ברור אז אני מבהיר -  
בתגובה להודעה מספר 12

אני בעד כיבוש רצועת עזה, וחידוש ההתיישבות שם, תוך "ניקוי" הערים הערביות המצויות ברצועה, והסתובבות בשטח תמידית למנוע טרור - ממש כפי שהיה עד יוני 1994 (היציאה מרוב רצועת עזה בעקבות אוסלו).
אני ער לכך שזה לא יהיה.

בהניתן המצב הנוכחי, בין שתי דרכי פעולה אחרות אפשריות - עם או בלי כניסה קרקעית -- אני חושב שחשובה הכניסה הקרקעית, למרות מחירה הקשה והכואב, על מנת לפגוע בתשתיות הטרור ככול הניתן, ולהרתיע להמשך ככול הניתן (במגבלה דלעיל).
כל חייל שנופל במשימה אחרונה זו - נופל על הגנת העם והמולדת, ומותו אינו לשווא.

amigro לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.10
630 הודעות, 5 מדרגים, 10 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    11:53   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. תשובה בתור תומך ומתנגד למבצע קרקעי  
בתגובה להודעה מספר 0

ראשית, איום המנהרות לא התגלה רק עכשיו אלא ידוע כבר שנים רבות. זה לא מפתיע אף אחד, ולכן מבחינתי זה תירוץ שישראל ניצלה אותו כדי לקדם את הכניסה הקרקעית.

באופן כללי, אני תומך בכיבוש רצועת עזה, חיסול החמאס והחלת שליטה צבאית ישראלית ברצועה. בנוסף, כדי לחזק את השליטה הצבאית, אני תומך בהקמת יישובים יהודיים שתמנע רצף טריטוריאלי ערבי - בדומה לתכנית חמש האצבעות של רבין (על פיה הוקם גוש קטיף).

הרקע לדעותיי:
רצועת עזה היא אוטונומיה שאזרחיה בחרו לשלטון ארגון טרור, וכך המציאות שם נראית. המנהיגות ניצלה את התרומות הרבות שזרמו אליה מארצות ערב כדי להתחמש ולקדם את "ההתנגדות המזוינת" כנגד מדינת ישראל, ולא השקיעה אפילו פרומיל בדאגה לאוכלוסיה ובשיפור איכות החיים ברצועת עזה (כמה גני שעשועים הוקמו? כמה רחובות שופצו ושודרגו? מה המצב של תשתיות המים והביוב במחנות הפליטים? ולעומת זאת, איך השתדרג הכוח הצבאי של החמאס? בכמה ציוד חדיש ואמצעים מיוחדים הוא צויד? כמה רקטות הוכנסו לרצועת עזה? כמה הושקע בחפירת מנהרות ובאימון כוח צבאי ייחודי לפעילות במנהרות אלה?).
אם כן, כיבוש הרצועה הוא הכרח צבאי בעקבות המצב הביטחוני בשבועות האחרונים, אך הוא מתבקש גם כדי להסיר איום מתמשך לטווח ארוך, וגם כדי לגאול את תושבי הרצועה משלטון החמאס (על אף שהם עצמם בחרו בו). שלטון צבאי ישראלי יפחית בצורה משמעותית התחמשות ופעילויות טרור, ויאפשר לשלטון המקומי להתעסק ברווחת התושבים בלבד - בשאיפה שההסתה לפגיעה במדינת ישראל תרד משמעותית.
כדי לקבל ביסוס ומעמד של קביעת עובדות בשטח - השליטה הצבאית צריכה לקבל חיזוק בצורת יישובי קבע יהודיים. אני משוכנע שלא מעט יהודים ישמחו ליישב בחזרה את אדמות גוש קטיף מהן נורות כרגע רקטות לעבר מדינת ישראל.

ולשאלותיך:

1. האם אתם תומכים במבצע שלא מתיימר למגר את איום הטילים אלא לטפל רק בבעיה החדשה שהתגלתה בימים אלו?

כיבוש רצועת עזה על מנת לחדש את השליטה הצבאית שם אכן אמורה לפתור את שתי הבעיות.
פעולה קרקעית מדודה וזמנית להשמדת מנהרות ואחריה בריחה - היא מיותרת ותתן לנו שקט מדומה לתקופה מוגבלת. בנוסף, אין ספק שירי הרקטות מבתי החולים, ממתקני אונר"א, מבתים מאוכלסים ומאתרים אסטרטגיים יוכל להימשך בהתאם למצב רוחו של החמאס, שכן ישראל לא משכילה להשמיד אתרים אלה מהאוויר.

2. האם לדעתכם אכן ניתן למגר את האיום הזה בלי לשלוט לאורך זמן בשטח, בדומה לשליטה ביו"ש?

בוודאי שלא. אילו צה"ל היה "הולך עד הסוף" במבצע עופרת יצוקה (כשכבר היה בתוך רצועת עזה) - לא היינו "מופתעים" היום מהמנהרות הרבות שמובילות לעומק שטח ישראל. שליטה צבאית בשטח מאפשרת איסוף מודיעין איכותי יותר ומהיר יותר, מגבילה משמעותית את תנועת פעילי הטרור והעברת אמל"ח ממקום למקום ומאפשרת מענה צבאי מהיר יותר בעת התרחשות אירוע.
שליטה מרחוק היא מוגבלת יותר (על אף האמצעים הטכנולוגיים המצויים בידי צה"ל). כמו כן, אם אינך שולט בשטח - כל סיכול של חפירת מנהרה או הכנת משגר רקטות - תחשב כפגיעה בריבונות הצד השני. מסיבה זו ישראל נמנעה מלפעול (באופן גלוי) ברצועת עזה בזמן "רגיעה" על אף שהיו אלפי מטרות ידועות.

3. האם ארגוני הטרור בעזה לא יוכלו לשקם את האיום הזה בפרק זמן קצר?

יוכלו גם יוכלו. הפגיעה במבנים בעזה ותמונות של גופות שרועות ברחובות הם תמריץ לקבלת תרומות ממדינות המפרץ ומאיראן, לחידוש היכולת הצבאית של ארגוני הטרור, והפעם תוך הפקת לקחים מהסבב הנוכחי. כולם יודעים שהסבב הבא יהיה עקוב יותר מדם, אלא אם כן צה"ל לא יאפשר זאת - באמצעות שליטה צבאית בשטח.

בעקבות כל הנ"ל, אני מתנגד נחרצות לכניסה הקרקעית אם מטרותיה הן "תיסכול החמאס ופגיעה במנהרות" בלבד, כדברי דובר צה"ל. מדובר במהלך מיותר, שלא פותר שום בעיה, בעיקר לא לטווח ארוך.
רק כיבוש הרצועה והחלת שליטה צבאית שם - לעד! תוך כדי הקמת יישובים יהודיים לביסוס השליטה ולקביעת עובדות בשטח - רק צעד כזה יוכל לשפר משמעותית את המצב הביטחוני במדינת ישראל, ולהרתיע ארגוני טרור בגזרות אחרות העוקבים מקרוב אחר תגובת ישראל.

חבר מתאריך 1.1.09
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    11:57   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. תודה. שמחתי לקרוא, כי עד עתה ראיתי רק צהלה בקרב הימין על עצם קיומו של  
בתגובה להודעה מספר 4

מבצע קרקעי, בלי להקדיש מחשבה לכך שישראל לא באמת תעשה מה שצריך, ולכן ייתכן שחבל על ההרוגים

amigro לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.10
630 הודעות, 5 מדרגים, 10 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ב בתמוז תשע''ד    12:22   20.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. תודה על הבמה  
בתגובה להודעה מספר 5

אני רוצה להאמין ולקוות שרוב ה"ימין" לא סתם מחרחר מלחמה ולא נהנה מעצם קיומה, אלא באמת ובתמים חושב שפתרון צבאי יביא לשינוי המיוחל, ולכן שמח (קשה לי להגדיר את זה ככה) שסוף-סוף צה"ל מבצע פעילות אקטיבית לפגיעה בארגוני הטרור.
הפסקת המבצע ע"י הפסקת אש ועצירת צה"ל בדומה לסיום המבצעים הקודמים יהיו לדעתי כישלון, שעבורו לא שווה להפיל שערת ראשו של חייל אחד. השקט המדומה שיהיה אח"כ יאפשר לטרור להכין את עצמו ביתר שאת לפעם הבאה שבו ירגיש מוכן לסבב מהלומות עם ישראל.

אני לא צוהל למראות ההרוגים בעזה, ולא פצחתי בריקודים כששמעתי שצה"ל הרחיב את פעילותו. אך בהחלט תחושת הביטחון שלי והאמון שלי במנהיגות ובדרג הצבאי יגדלו משמעותית אם אדע שצה"ל עושה הכל - כולל הכל - כדי להגן על אזרחי מדינת ישראל.

סנוב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.12.13
1950 הודעות, 12 מדרגים, 24 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ג בתמוז תשע''ד    03:06   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. למסקנה מדבריך  
בתגובה להודעה מספר 6

הבנתי שאתה סובר (כמוני) שכניסה קרקעית כזו המתקיימת כיום, הינה מיותרת ומסכנת לשווא חיי חיילינו.

ע"כ, אני לא חושב שהפסקת המבצע כעת תחשב לכישלון.
אני לא מאמין במבצע הזה מראש. אף אחד לא הגדיר את מטרות המבצע, וכשכן מדברים, זה על 'מכה קשה' 'פגיעה ביכולות', לא על מיטוט חמאס.

כמה פרטים בנוגע לדבריך -
א. האם אתה חושב שאנחנו צריכים להיכנס לרצועת עזה ולשלוט שם רק כדי להציל את התושבים מהשלטון בו הם בחרו? א"כ אנחנו צריכים להיכנס קרקעית ולשלוט ברוב מדינות ערב...

ב. (ועיקר) אני לא מאמין בשום פתרון אחר שיצליח למגר את הטרור מרצועת עזה, מלבד שליטה צבאית בשטח.

אך השאלה היא האם זה פרקטי וכדאי היום?

השתלטות על הרצועה ומיטוט שלטון החמאס יחייב אותנו למצוא מישהו שישלוט בשטח. במידה ולא ימצא ארגון/מדינה שירצו לקחת זאת על עצמם (מה שסביר להניח שיקרה), אנחנו נאלץ לשלוט שם בעצמנו. מה שיגבה מאיתנו סכום כסף עצום בנוסף לחשמל ומים שאנו מעניקים להם כיום.

בנוסף, הימצאות צבאית בשטח תעלה לנו בהרוגים יום יום.

יתכן ועדיף להמשיך לחיות במצב אבסורדי, בו כל שנה המדינה חיה תחת טילים. אך יש את כיפת ברזל שגורמת שכמעט ואין לנו הרוגים.
לטפל במנהרות בדרך אחרת, כגון חפירת התעלה בגבול עזה. על אף שהיא דרך הזויה ומזכירה את התמגנות כיפת ברזל.

אולי עדיף לחיות בצורה כזו, ולנסות בדרכים דיפלומטיות למגר את חמאס, מאשר להכניס את חיילינו לסיכון יום יומי, לבזבז כספים אדירים על שליטה ברצועה, ועדיין לקבל טרור מידי פעם.

אני באמת לא הגעתי למסקנה מה כדאי. מעלה כאן את הרהורי הימים האחרונים.

חבר מתאריך 1.1.09
יום שני כ''ג בתמוז תשע''ד    09:32   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. 1. ההשתלטות על יו''ש עלתה בהרבה דם, אבל כיום לא נהרגים שם חיילים מידי יום,  
בתגובה להודעה מספר 15

כי כבר יש שליטה.

2. לפני כמה שנים, השגרה האבסורדית כללה כמה פצמרים על כמה יישובים, לאט לאט זה עולה. בקרוב, השלמה עם שגרה כזאת תהיה השלמה עם מסעות הרג של מחבלים שחודרים לשטח מידי כמה ימים. ומי יודע מה הדבר הבא.

מייקי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.5.14
3007 הודעות, 20 מדרגים, 40 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ג בתמוז תשע''ד    02:45   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. אפשר?  
בתגובה להודעה מספר 0

אומרים שמנהיגים לא לומדים הסטוריה, הם עושים אותה.
לדעתי מלחמה לא אמורה להתמודד עם המציאות, היא יוצרת אותה, לטוב ולפחות טוב. כך שלדעתי האופן בו אתה מציג את השאלות שלך בתוך תחום ברור וידוע מצביע בעיקר על קיבעון מחשבתי ו\או על חוסר אמונה. והרי בלי אמונה - אפילו צסק"א לא היתה אוכלת אותה... (שיקה, שם, שם). שלא לדבר על אויב חפור היטב.
"אחרי שבוע... התגלה איום נוסף: המנהרות". סליחה, איפה היית בפיצוץ טרמית, אורחאן ו-JVT? איפה היית בחטיפת גלעד שליט? מנהרות חפורות תחת בתים בנסיון לחטוף חיילים התגלו כבר הופיעו בעופרת יצוקה, וחלק ניכר מהטילים בעמוד ענן נורו ממחיולות תת-קרקעיות. אין כאן חדש.
"האם אתה תומך במבצע שאינו מתימר למגר את איום הטילים ?" אתה לוקה כאן בצרות מבט וחוסר אמונה:
א. אתה לא מאמין ביכולת לטפל בשתי בעיות במערכה אחת? אני כן!
ב. כאמור, חלק נכבד מאיום הטילים נמצא במחילות תת קרקעיות, שם הם מאופסנים, דרכם הם מובלים אל המשגרים בבורות השיגור, מוכנים לשיגור, ולבסוף משוגרים. אי-אפשר להפריד את שני העניינים. המערכה היא קרקעית, ותת-קרקעית.
"האם לדעתכם אכן ניתן למגר את האיום הזה בלי לשלוט לאורך זמן בשטח...?", "האם ארגוני הטרור בעזה לא יוכלו לשקם את האיום הזה בפרק זמן קצר?"
כאן זו לא הנחת-יסוד, זו כבר ממש הבעת דיעה, שאלה שמעידה יותר על פחד ו\או רצון להפחיד או להרתיע. ובכן:
כמה זמן ל-ד-ע-ת-י נצטרך לשלוט בשטח? דעתי פשוט אינה רלוונטית, בעיקר כי כי אני מכיר את השטח. גם לא את הכוחות שאנחנו מפעילים שם. אגלה לך סוד: גם אתה לא. אך השאלה הגדולה היא: מדוע שליטה בשטח לאורך זמן צריכה להרתיע? אם אתה מאמין בצדקת הפעולה, אם אתה יודע מה התוצאה הרצויה, ואתה מוכן לגבות מהעזתים את המחיר... אז יש לך כמה זמן שאתה צריך.
וכן, יש מחיר כבד שהזתים צריכים לשלם, וצריך לגבות אותו. באמונה ונחישות. מחיר כבד שהם לא יוכלו לשלם שוב. החשש לשקם את האיום צריך להיות שלהם, לא שלנו.

אגב - המציאות בקהיליה הבינ"ל מזמן לא היתה טובה כ"כ עבורינו:
במצרים - סיסי מעוניין בכתישת חמאס (האחים המוסלמים) לא פחות מאיתנו.
לבנון (חזבאללה) וסוריה - עסוקים עד צואר במלחמה. נגד האסלאם הסוני...
ירדן, עיראק, איראן - מנסות יחד להתגונן מפני ISIS, האסלאם הסוני...
אירופה רוסיה וארה"ב - עסוקות באוקראינה.

זה בדיוק הזמן המתאים למלחמה שלא מתחשבת במציאות, אלא קובעת אותה.

החכם, עיניו בראשו. השוחד - יעוור עיני חכמים.

סנוב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.12.13
1950 הודעות, 12 מדרגים, 24 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ג בתמוז תשע''ד    03:14   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. הנחת היסוד שלך היא שבמבצע זה הולכים על כל הקופה  
בתגובה להודעה מספר 14

מאחר ואני מכיר את השטח, ושומע את דברי רה"מ, שר הביטחון והרמטכ"ל. אני יודע שהפעולה הזו לא הולכת לגמור את חמאס. אף אחד לא מדבר על שליטה בשטח, מדברים על מכה לחמאס.

מדבריך: "אך השאלה הגדולה היא: מדוע שליטה בשטח לאורך זמן צריכה להרתיע? אם אתה מאמין בצדקת הפעולה, אם אתה יודע מה התוצאה הרצויה, ואתה מוכן לגבות מהעזתים את המחיר... אז יש לך כמה זמן שאתה צריך."
אני לא חושב שכותב השורות (תודה רבה) מפחד משליטה ארוכת טווח בשטח. הוא שואל לאחר שאנחנו יודעים את מטרת המבצע, האם יש בו עניין.

חבר מתאריך 1.1.09
יום שני כ''ג בתמוז תשע''ד    09:35   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. תשובה  
בתגובה להודעה מספר 14

האם אני לא מאמין שאפשר לטפל בשתי בעיות? אני מאמין שאפשר, אבל שמעתי מה מטרת המבצע כפי שהוגדרה ע"י הממשלה.

לגבי שאר תגובתך, אני חושב שאתה סומך על מקבלי ההחלטות יותר ממה שאפשר באמת לסמוך עליהם ע"פ נסיון העבר...

חבר מתאריך 2.5.14
אור ליום שלישי כ''ד בתמוז תשע''ד    19:05   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. כשהמששלה שומעת ספקנות מתומכי המבצע, איך ישדרו נחישות אל מתנגדיה?  
בתגובה להודעה מספר 18

חבר מתאריך 1.1.09
אור ליום שלישי כ''ד בתמוז תשע''ד    19:41   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. הספקנות באה דווקא בגלל מה שהממשלה שידרה וגם אמרה מפורשות  
בתגובה להודעה מספר 22

חבר מתאריך 2.5.14
יום שלישי כ''ד בתמוז תשע''ד    11:45   22.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. 'פני הדור כפני הכלב' - הממשלה שואבת כוחה מהעם, לא ההיפך. אנחנו לא מונארכיה  
בתגובה להודעה מספר 23

ויש לנו אחריות

פרשןדתא לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.11.12
5558 הודעות, 65 מדרגים, 124 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ג בתמוז תשע''ד    15:29   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. בהתאם להתפתחויות הרשה לצרף עוד שאלה חשובה  
בתגובה להודעה מספר 0

לפי איך שאתם רואים מה שקורה כאן כל יום-
האם לדעתכם צהל יכול לכבוש את רצועת עזה ולשלוט בה עד למיטוט החמאס, לחילופין החוסן הלאומי יכול לעמוד ברצף אסונות,(כמובן שהוא יכול בהינתן חופש אש להשטיח את הרצועה, אבל לא על זה השאלה)
או שוייטנאם קטן על מה שיקרה פה בכל רגע שחייל יוציא את האף, לחילופין העם מרגיש כל כך באסה שאי אפשר להעמיס עליו רצף אסונות נוספים, ולכן עדיף לקפל ציוד אחרי מיצוי המהלך המוגבל הנוכחי?

אני כותב זאת מתוך תחושתי, וכאחד שחשב שזה מה שיקרה ולכן למרות שצריך מיטוט החמאס, לא הייתי בטוח שזה יעד אפשרי בכלל.

חבר מתאריך 1.1.09
יום שני כ''ג בתמוז תשע''ד    15:48   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. נניח שאתה צודק - לקפל יביא למציאות שאתה לא חולם - ומה נעשה אז? יהיה  
בתגובה להודעה מספר 19

יותר קשה, מסעות הרג ביישובים ובשאר הארץ, טפטופים קבועים על גוש דן ומי יודע איזה עוד הפתעות. למעשה, בכל סבב כדאי כן לסיים את זה עד הסוף, ייקח כמה שייקח ויעלה כמה שיעלה, כי בסבב הבא יהיה הרבה יותר בעייתי.

אבל מכיוון שאני חושב שבפועל לא יעשו את זה (לא כי אי אפשר), קשה לי עם המחיר שאנחנו משלמים על משהו שלא יועיל לדעתי יותר מידי.

פרשןדתא לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.11.12
5558 הודעות, 65 מדרגים, 124 נקודות.  ראה משוב
אור ליום שלישי כ''ד בתמוז תשע''ד    21:24   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. כתבתי במפורש- לקפל לאחר מיצוי המהלך הנוכחי  
בתגובה להודעה מספר 20

קרי חיסול איום המנהרות לישראל.

אני מתכווין לחדד את השאלה שלי על רקע מה שאנחנו רואים

חד משמעית לדעתי אין לישראל את היכולת למוטט את החמאס בעזה ללא כיבוש ושהיה ארוכה מאד ופעולה יומיומית בית אחרי בית.
חד משמעית אין לישראל את היכולת לשלוט בעזה בשלטון חשוף אפילו למשך חודש אחד.

יש לי קצת זמן אז אני אשקיע קצת...:

בכל העולם כאשר: 1. האוכלוסיה כולה אחוזת שנאה מטורפת לכובש 2.חינוך להתאבדות על מטרת השמדת האוייב הציוני 3. יכולת טקטית ונשק נייד מוסלק המוטמעים בתוככי האוכלוסיה התומכת לחימה-
בהנתן הצירוף של שלשת הגורמים הללו אזי בלתי אפשרי לחסל את היכולת הזאת. יש כאן מעגל לא פתיר-
אתה לא יכול למגר את היכולת הנ"ל ללא מהלך של חיפושים וחשיפות - אתה לא יכול לבצע מהלך כזה בלי שאתה חשוף לגמרי לאותם שלושת הגורמים הנ"ל שמסכנים את ביצוע המהלך

האם נראה לך סביר שנוכל ללכת באיזה רחוב בעזה בלי נסיעה במרכבה+ מעיל רוח? תחשוב שניקינו רחוב אחד ונעבור לשני. כשנחזור לראשון נחטוף RPG מצעיר בן 18 שלא איכפת לו למות על מזבח המטרה.

מחתרות ולוחמת גרילה אפשרי להכריע רק כאשר האוכלוסיה ברובה מתונה. אלפי לוחמי החמאס מכינים מארבים בכל רחוב, ובכל דירה יתנו להם הסוואה. כל ילד שם מתגיס לחמאס ורק מחכה להזדמנות לירות בחייל ישראלי. על ויטנאם שמעת? זה קטן על עזה.

לכן בהינתן המצב הזה האסטרטגיה האפקטיבית איננה למיגור היכולת הצבאית של החמאס אלא אסטרטגיה של הרתעתו מלהשתמש בה שוב. בדיוק הדגם של לבנון 2.

הרתעה מושגת מהנזק הסביבתי (ע"ע החרבת הדאחיה), המחיר שהאוכלוסיה משלמת בכל סבב וכו'.

במלחמה מהסוג של יעד הרתעתי ולא יעד הכרעתי, המטרה לעולם תהיה מושגת רק "לאחר" ששוקטים הדי המלחמה וכל צד מתכנס להפנמת התוצאות. היא לעולם לא תסתיים לאחר ה"ניצחון" ולאחר חיסול יכולת האוייב. במלחמה מהסוג הזה האוייב ממשיך להפגין יכולת עד השניה האחרונה. אבל בדיוק כמו החיזבאללה ונסראללה שירו עד השניה האחרונה ובחודש הראשון חגגו את ניצחונם (אגב, בפורום פה האמינו להם) -במשך הזמן לאחר המלחמה הם הפנימו את הלקח.

כמובן שאת האיום המוגבל ביכולת הטקטית הספציפית שבידינו לחסל חובה עלינו לעשות זאת, ואני מתכוון לאיום הטקטי של המנהרות שהוא נייח, קרוב, ותחום מספרית. זאת חובה גם ביחס לנושא של מאיזה עמדה אנו באים להסדרה של סיום הלחימה.

לסיום- הייתי מאד שמח "למיגור יכולות החמאס" ע"י כיבוש ושהיה ממושכת עד למיטוט החמאס. אבל שלא כמו הרבה חברים יקרים בפורום שאומרים "אין לא יכול יש לא רוצה" בדרך כלל הם בטוחים כי לו רה"מ היה כאן אריק שרון והרמטכל היה גלנט ואלוף הפיקוד היה צ'יקו תמיר- היינו ממוטטים את החמאס.
ובכן צר לי. אני מכיר במגבלות היכולת האנושית. לצערי יש בחיים מצבים לא פתירים בהתאם לרצוני.

אז נכון- להתראות בסבב הבא.

פרשןדתא.

חבר מתאריך 1.1.09
אור ליום שלישי כ''ד בתמוז תשע''ד    21:34   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. אני כופר בזה. נכון, לפני כמה שנים היה קל יותר לעשות את זה, והיום קשה יותר,  
בתגובה להודעה מספר 24

אבל כשאין ברירה - אפשר למצוא את הדרך, קשה ככל שתהיה. ולא חייבים לעבור בית בית, יש דרכים להפעלת לחץ שיגרום לכניעה, וכן הלאה דרכים נוספות.

חבר מתאריך 1.1.09
יום שני כ''ג בתמוז תשע''ד    15:48   21.07.14   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. לצערי לא קיבלתי ע''ע תשובות משמאל, דווקא מסקרן אותי.  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות