אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #20913 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 20913   
ירושלמי ציוני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.13
33701 הודעות, 272 מדרגים, 532 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי כ''ח באדר תשע''ה    18:33   19.03.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

הבחירות הוכיחו: אין יותר סמכות אחת בציבור החרדי  

הבחירות האחרונות סימנו דרך חדשה ביהדות החרדית: אם תחת הרבנים עובדיה יוסף ושלום אלישיב הבוחרים החרדים צייתו כאיש אחד, והצביעו בקלפיות כפי שציפו מהם – עכשיו כל אחד עושה לעצמו רב. הרבנים שנתנו חסות לאלי ישי עמדו חזיתית מול מועצת חכמי התורה של ש"ס, ואנשי הרב אוירבך לא יישרו קו עם ההנהגה הליטאית

יאיר שרקי, כתב לענייני דתות | חדשות 2 | פורסם 19/03/15 17:45

אחרי שנתיים קשות באופוזיציה, החרדים שוב בדרך לממשלה. אבל אפילו כשדרעי שוב יישב במשרד הפנים, ליצמן בבריאות וגפני יחזור למשול בוועדת הכספים - מערכת הבחירות האחרונה גרמה לשינוי היסטורי בציבור החרדי.

הירידה של הגוש החרדי מ-18 מנדטים ל-13 מנדטים היא לא רק עניין טכני, אלא תוצאה של אובדן הסמכות הבלתי מעורערת של "גדולי הדור" החרדיים.

במשך השנים כבר היו כאלה שניסו להוביל קו עצמאי או כיסי התנגדות קטנים, אבל הפעם נס המרד נישא בגלוי: יומיים לפני הבחירות, עמד הרב אוירבך מול יותר מעשרת אלפים בחורי ישיבות ואברכים מהגרעין הליטאי הקשה, כשהם רוקדים באקסטזה ולא מיישרים קו עם המנהיג הליטאי הבכיר. בגלוי הם אמרו שהם מחרימים את יהדות התורה, שבמקום ליהנות מהגידול הטבעי של קהל הבוחרים שלה המפלגה איבדה את המנדט השביעי.

בציבור הספרדי, כבר בחיי הרב עובדיה קמו מפלגות מרד קטנות שזכו לכמה אלפי קולות, אבל מעולם הפילוג לא הגיע ללב האליטה החרדית המזרחית. ארבעה מנדטים הלכו לפח בגלל מפלגתו של אלי ישי והוכח שאין יותר "מרן" אחד שכולם סרים למשמעתו. זה קרה כשהרבנים מזוז ואברג'ל עמדו חזיתית מול מועצת חכמי התורה של ש"ס, ואפילו הראשונים לציון, הרב עמאר והרב בקשי דורון, ישבו על הגדר ונתנו לגיטימציה לישי.

אין יותר סמכות אחת בציבור החרדי

אם "יחד" הייתה עוברת את אחוז החסימה כל ההיררכיה החרדית הייתה מזדעזעת. המרד אמנם נכשל הפעם, אבל גם העובדה ש-120,000 קולות (חלקם של כהניסטים וחרד"לים אבל גם לא מעט חרדים) השתתפו ב"מרד" היה מספיקה כדי ללמד שאין יותר סמכות אחת בציבור החרדי. הרב עובדיה והרב אלישיב היו האחרונים שזכו למעמד הזה.

המנהיג הליטאי הבכיר, הרב שטיינמן בן ה-102 לא מסמן יורש מובהק, וגם אם היה מסמן - לא בטוח שזה היה עוזר. הרב שלום כהן לא מצליח לסחוף אחריו את הציבור, מאחר ומרבית חייו עמד בראש ישיבה ולא בא במגע עם הקהל הרחב. כוחם של החרדים תמיד היה בהתייצבות, בציות לרבנים, ובמספרים ההולכים וגדלים בזכות הדמוגרפיה, כולם כאיש אחד.

בחירות 2015, תשע"ה אם תרצו, מבשרות את בואו של העידן החדש. עידן שיזעזע את החרדיות הקלאסית אבל גם יכול להביא איתו בשורה. כל אחד עושה לו רב, או במילים אחרות: איש הישר בעיניו יעשה.

מקור

מה אתם אומרים, ידידי היותר ידענים בנעשה?

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מסכים לחלוטין ומורגש מאוד... yair2 19.03.15 23:09 1
     תודה על ההתייחסות והפירוט ירושלמי ציוני 19.03.15 23:21 2
  גם לא היתה סמכות אחת תודה רבה 20.03.15 05:13 3
     תודה גם לך על הסקירה המלאה. בהחלט עזרת לי לקבל תמונה מסודרת יותר ירושלמי ציוני 20.03.15 08:05 4

yair2 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.6.14
3201 הודעות, 69 מדרגים, 138 נקודות.  ראה משוב
אור ליום ששי כ''ט באדר תשע''ה    23:09   19.03.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מסכים לחלוטין ומורגש מאוד...  
בתגובה להודעה מספר 0

לא מורגש שיש היום גדול דור חד משמעי..במיוחד בציבור הספרדי...הרב עובדיה זצ"ל היה גדול הדור הספרדי ואין אחד שפקפק בזה,מרגע שנפטר אין מישהו שמרגיש אפילו חצי ממנו...
אני ממצביעי יחד,חבר התקשר אליי לשכנע אותי להצביע ש"ס (כי רבו ביקש להצביע ש"ס) השיחה הייתה על "יותר רבנים תומכים בש"ס" כי אין באמת מישהו שיכול להוזיז את הציבור (אני אומנם לא חרדי אבל ברגע שאני בוחר מפלגה אני בהחלט בודק שיש תמיכה של רבנים..)
אצל האשכנזים אני חושב שהמצב פחות קשה מהספרדים..שם יש את הרב שטיינמן והרב קנייבסקי שנחשבים לגדולי ישראל מובהקים,לעומת למשל בספרדים שיש את הרב יצחק יוסף הרב מאזוז הרב עמאר והרב שלום כהן,אבל אף אחד לא באמת נחשב בעיני כולם לגדול ישראל..מניח שבסופו של דבר הרב יצחק יוסף יתפוס את התפקיד ברמה כזו או אחרת..

תפילה לכל יהודי בעת הזאת,"שלח לנו מנהיג אמיתי" https://www.youtube.com/watch?v=AYsEt67juaE

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
חבר מתאריך 1.1.13
אור ליום ששי כ''ט באדר תשע''ה    23:21   19.03.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. תודה על ההתייחסות והפירוט  
בתגובה להודעה מספר 1

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
תודה רבה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.09
35170 הודעות, 228 מדרגים, 438 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ט באדר תשע''ה    05:13   20.03.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. גם לא היתה סמכות אחת  
בתגובה להודעה מספר 0

חסידים

החסידים מחולקים להמון חצרות, ולעיתים לתתי חצרות. כל חצר שומעת לאדמו"ר שלה. האדמורים מאוגדים תחת "אגודת ישראל", אך לא מחוייבים לה, כפי שהפעם היו רמזים של כמה אדמו"רים של חצרות קטנות שלא חייבים להצביע ג'. הסיבה שהרוב מצביעים ג' מובנת: 1. זאת המפלגה היחידה עבורם ועבור המוסדות שלהם. 2. ציבור גדול שלא יביא את קולותיו יקבל תת ייצוג במפלגה, ומפלגה עצמאית לכל חסידות ברור שאין טעם...

ליטאים

הליטאים אכן היו בד"כ תחת סמכות אחת באופן כללי. כיום מדובר בשתי קבוצות ואני מעריך שזה יתפלג אפילו יותר: כשאין דמות בקונצנזוס, כל אחד מהדמויות מאבד מיוקרתו.

ספרדים

הציבור הספרדי-חרדי היה מאוגד תחת הרב עובדיה, ששילב הנהגה ופסיקה. כיום אין דמות שמאחדת ברמה כזאת, וספק אם תיבנה בקרוב דמות כזאת. כל אחד ימצא את רבו, ויש שיקבלו מרבנים רבים.

חב"ד

חב"ד לא קשורים למועצות הרבנים השונות ולמפלגות, ושומעים באופן כללי לבית דין רבני חב"ד - על פי הוראת הרבי מליובאוויטש - מלבד מרדנים מתוך הזרם המשיחי.

מסקנה

מאז ומתמיד היו סמכויות שונות לכל קבוצה, אלא שעכשיו יש התפוררות בקרב שתי קבוצות, שעד עתה כל אחת מהן היתה מקשה אחת: הליטאים והספרדים.

נתניהו נכנע לטרור

חבר מתאריך 1.1.13
יום ששי כ''ט באדר תשע''ה    08:05   20.03.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. תודה גם לך על הסקירה המלאה. בהחלט עזרת לי לקבל תמונה מסודרת יותר  
בתגובה להודעה מספר 3

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות