גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #24189 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 24189   
עכשיו אפשר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.10.17
4014 הודעות, 40 מדרגים, 80 נקודות.  ראה משוב
יום שני י''ט בתשרי תשע''ח    13:07   09.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

''אני סומך על צמרת הצבא ופחות על ההנהגה המדינית''.  

עוזי עילם, 83, הילד מקיבוץ תל יוסף ששם משפחתו היה טרכטנברג, בראיון מיוחד , מתריע על שאננות ויהירות ומספר על הימים בהם שהה בבור במלחמת יום הכיפורים, שם ראה את ההנהגה הצבאית והפוליטית מחווירה אל מול ההפתעה, תיעד ביומן אישי את רגעי השפל והתרוממות הרוח. בעל עיטור צל"ש ,מנכ''ל הוועדה לאנרגיה אטומית במשרד רוה''מ, ראש מינהל למחקר פיתוח אמצעי לחימה, ובעיקר האיש שהעז ולא חשש.
עוזי עילם פעם הקיבוצניק הצעיר מתל יוסף שבעמק וכיום בעל רזומה צבאי, אקדמי, בביתו בסביון זוכר הכל, עילם, 83, בראיון לרגל 44 שנים למלחמת יום הכיפורים, מתריע משאננות ויהירות, לא אוהב את ההצהרות של מפקדי צה''ל המדברים על כך שמלחמת יום הכיפורים לא תחזור. ''אני הייתי בבור במלחמת יום הכיפורים, אני לא יכול לחתום על זה שטראומת מלחמת יום הכיפורים לא תחזור לעולם. צורת התבטאות כזו של קצינים מזכירה את ההתבטאות של אחרי מלחמת ששת הימים, אני חושב שהביטחון העצמי הזה של חלק מהקצינים לא מוצדק. לא שאני מתפלל שתהיה מן קטסטרופה כזו, זו הייתה מלחמה קשה, קטסטרופלית, להגיד שהטראומה הזו לא תחזור זה צ'ק שאני לא כל כך בטוח שיש לו כיסוי. אני ,עם תעודות מוכחות שאני אופטימי ללא תקנה, חושב שלא צריך להצהיר הצהרות כאלה. אני כן חושב שצריך לחשוב שחלילה יכול לקרות דבר כזה שוב. משום שלא היינו צריכים הוכחות מעבר למה שראינו בשנתיים האחרונות. לא צריכים לקבל הוכחות נוספות כדי לדעת שהערפל ואי הוודאות שאופף אותנו במזרח התיכון הולך ונעשה כבד, איננו יודעים מה יקרה ומכיוון שלא הכל בידינו, מעט כן, אבל לא הכל, צריך להניח שדברים בלתי צפויים יכולים לקרות''. עילם מוסיף כי ''איננו יכולים לתכנן את המלחמה הבאה על סמך המלחמה הקודמת, גם אם היה לנו את כל הלקחים מפעולות גדולות של החיזבאללה, זה לא אומר שבפעם הבאה שניתקל יכולים לעשות הקבלה. ולכן בפעם הבאה שניתקל נפעל כך. אי אפשר וזה לא נכון לעשות את ההקבלה בין מלחמה עתידית למלחמת יום הכיפורים''.
כששאלתי את עילם האם מצבנו כיום טוב יותר, ממצבנו בערב מלחמת יום הכיפורים, אומר עילם לאחר שתיקה קצרה: ''זו שאלה שלא נכון לענות עליה, עד היום ישנם ויכוחים עד כמה היינו מוכנים או ערוכים במלחמת יום הכיפורים, עד היום איננו בטוחים אם יש לנו הסכמות על מה שהיה או נכון שיהיה. לא נכון לעשות השלכה מ 1973 לשנה זו, למלחמה הבאה. היום צריך להסתכל קדימה ולנסות להעריך מה יכול לקרות במקרה טוב יותר ובמקרה רע יותר ולזה להכין את עצמנו.
אני מזכיר לעילם כי הוא היה שם, לפני 44 שנים בלב העשייה, בלב ההנהגה, המדינית והצבאית, ''בבור'', בעת התרחשות המלחמה, האם היום הוא רגוע יותר, האם ההנהגה כיום, הצבאית והמדינית, טובה יותר, האם האינטריגות ממלחמת הגנרלים, מאבקי האגו של אז קיימים גם כיום. ''צריך להפריד בין ההנהגה הצבאית, כיום הנהגת הצבא ברשות גדי אייזנקוט , הרמטכ''ל אינו נופל באיכותו מדדו, רמטכ''ל מלחמת יום הכיפורים ואני מבחין בין הנהגה צבאית למדינית, גם אז וגם היום לי היו ביקורות על ההנהגות''.
עילם האופטימיסט המושבע טוען כי בשנת 2017 על אף היותו רגוע, רמת האופטימיות שלו הולכת ופוחתת. ''זה נכון, מאשר האופטימיסט עילם ומוסיף: אמרתי לחברי הצנחנים בטקס האחרון כי לאחרונה אני חש פחות אופטימי, מבחינת הצבא, כמי שישב שנים ארוכות בפורום המטה הכללי אני מכיר רמטכ''לים שונים שהיו ואני שקט מאוד במה שנוגע לצמרת הצבא היום. ממה שאני מכיר ונתקל, אני מרגיש טוב לגבי הרמטכ''ל ואלופי המטכ''ל, בהינתן מצב צבאי שצריך לפתור אותו, אני סמוך ובטוח שצה''ל ידע לעשות זאת, יותר מזה, אני מכיר את המאמצים הטכנולוגיים שמנשכים, קצת יותר מקרוב, אני יודע שיש חשיבה מאוד מאוד עמוקה ונכונה.
לכן גם בתחום החדשנות אני שקט. היכן שאני לא שקט זה בחלק אופן קבלת ההחלטות ברמה המדינית והניהול ברמה המדינית. זה כן עלול להשפיע על מה שהצבא יעשה. הצבא מבצע החלטות של הדרג המדיני וראינו בקרבות ומלחמות שונות ,וגם במבצע צוק איתן האחרון איך החלטות הדרג המדיני קובעות לצבא את המסגרות בהן הוא צריך לפעול. זה היה גם במלחמת יום הכיפורים. למשל בנושא גיוס המילואים, גם כשהיה ברור לגמרי שהולכת להיות מלחמה, עדיין משה דיין לא רצה לאשר תוספת של קריאת מילואים ואנחנו יודעים כמה זה השפיע על האבדות שלנו''.
עילם נזהר לבטא בעוצמה את מחשבותיו על ההנהגה המדינית הנוכחית. ''אני לא מתרשם לטובה מניהול המדינה של מרבית הממשלה, כולל ראש הממשלה, ויש מספיק דוגמאות לנושא הזה. זה לא אומר שמונעים מהצבא יכולת להתכונן, להצטייד, זה לא אומר שמשפיעים במשהו על המוכנות. ברגעיי משבר וכשצריך לקבל החלטה. ראינו מה קרה במלחמת לבנון השנייה, בתקופת אהוד אולמרט נתקבלו החלטות והתוצאות לא היו טובות. בנושאים האלה אני פחות שקט. אינני רומז על שר הביטחון הנוכחי, לא רק הוא האשם''.
עילם תוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו במה שהוא מגדיר: ''פאניקת הגרעין האירני'', בעניין הזה נתניהו הגזים מאוד, כשהייתי מנכ''ל הוועדה לאנרגיה אטומית, לא תמכתי בהפצצת הכור בעיראק, אמרתי זאת בכל פעם בפורום מטכ''ל, השמעתי את קולי עד שמנחם בגין, ראש הממשלה ביקש לרמוז לי לא להגיע לישיבות. לא תמכתי בעיתוי של הפצצת הכור העיראקי, זו חובתו של משרת ציבור לומר את דעתו למקבל ההחלטות ואחריותו של מקבל ההחלטה אם לקבל אותה או לא.
אני תומך בהסכם הגרעין, הדבר הנכון לעשות מול איראן כיום הוא לא לבטל את ההסכם, כי אם אתה מבטל אותו אז מה אתה מציע במקום? צריך כן לחשוב, מה שלא עשו עדיין בצורה אחראית ורצינית על ההסכם הבא. ההסכם שנחתם עם איראן ולפי טעמי ולא רק לפי טעמו, יודעים זאת רבים ,אם בשנים הקרובות, האיראנים שומרים על מימוש וביצוע ההסכם אין להם חומר בקיע מספיק לייצר ולו גם פצצה אחת. זה נכון שזה תלוי מאוד בפיקוח. בגיבוי שמקבלים מפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על ההסכם, ותלוי בתמימות הדעים של המעצמות הגדולות, סין, רוסיה,אירופה וארה''ב. אם דונאלד טראמפ ישכיל לשתף פעולה עם הרוסים והסינים על ההסכם הבא עם האיראנים, לפי דעתי גם מעבר להסכם שיערך בעוד עשור תהיה טיוטת הסכם שתשאיר את האיסור על חומרים גרעיניים גם בהמשך. מדינת ישראל לא נמצאת בסכנה קיומית, כבר למעלה משנה אמר זאת הרמטכ''ל בצורה ברורה. אייזנקוט הוא איש אמיץ, שקול, חכם ומנוסה'' אומר עילם.

בשולי הראיון שיתף עילם איך השפתיים של הרב גורן רעדו והוא היה לתוקע ראשון בכותל.
עילם סיפר: ''הרב שלמה גורן, הרב הראשי לצה''ל הגיע למקום כולו מלא התרגשות, הרב גורן היה נסער, הוא ראה אותי בכותל, שלחתי חייל שיוביל אותו לכותל, הרב גורן הוציא פתאום ספר תהילים קטן, הקדיש לי את הספר וכתב לי ברכה, הוא אפילו העלה אותי בדרגה מרב סרן לסא''ל, כשהרב הוציא את השופר כדי לתקוע רטטו שפתיו, הוא לא יכול היה לתקוע בשופר, וכך תקעתי את תקיעת השופר הראשונה בכותל המערבי המשוחרר'' אומר עילם.
מקור :אני

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מעניין, אצלי זה בדיוק הפוך itai 09.10.17 13:10 1
  מבלי להוציא את המשפט הזה מהקשרו , ציני 09.10.17 13:19 2
     האמנם? Achilles 09.10.17 13:32 4
  אני סומך גם עליהם וגם עליהם יאיר צרפתי 09.10.17 13:21 3
  מה זאת אומרת ׳מקור: אני׳? אתה ראיינת אותו? ירושלמי ציוני 09.10.17 23:50 5
     תגובה עכשיו אפשר 10.10.17 06:02 6
  ברכות להצטרפותך. שאפו על הראיון עם עוזי עילם. ש-עצמון 10.10.17 19:18 7
     תודה רבה עכשיו אפשר 15.10.17 15:52 8

itai
חבר מתאריך 16.5.13
14076 הודעות
יום שני י''ט בתשרי תשע''ח    13:10   09.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מעניין, אצלי זה בדיוק הפוך  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
ציני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.7.08
9992 הודעות, 45 מדרגים, 85 נקודות.  ראה משוב
יום שני י''ט בתשרי תשע''ח    13:19   09.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. מבלי להוציא את המשפט הזה מהקשרו ,  
בתגובה להודעה מספר 0

הצבא כפוף לדרג המדיני ויעשה גם אם הדרג המדיני חושב הפוך ממנו .

באשר לנאמר מי סומך על מי , עם הקצונה של היום עדיף לסמוך על הדרג המדיני .

קצינים בכירים טירונים שרק אתמול קיבלו את דרגותיהם הבכירות מתרברבים אנחנו נחסל , נשמיד וכו' וכו' , קודם תרגעו ושתו כוס מים . גם אם תרצו לבצע , הדרג המדיני לא יאשר לכם . שנית , אתם ממילא דואגים "לבלתי מעורבים" יותר מאשר לחיילכם. בן גוריון מתהפך בקברו עם הסיסמא שטבע בזמנו : " תדע כל אם עבריה.... "

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
Achilles לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.8.17
2043 הודעות, 10 מדרגים, 20 נקודות.  ראה משוב
יום שני י''ט בתשרי תשע''ח    13:32   09.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. האמנם?  
בתגובה להודעה מספר 2

״הצבא כפוף לדרג המדיני ויעשה גם אם הדרג המדיני חושב הפוך ממנו״

ע״ע גנץ, אשכנזי, דגן וכו׳.

יאיר צרפתי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
49152 הודעות, 181 מדרגים, 360 נקודות.  ראה משוב
יום שני י''ט בתשרי תשע''ח    13:21   09.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. אני סומך גם עליהם וגם עליהם  
בתגובה להודעה מספר 0

האחד שולח את הצבא למשימות והצבא מבצע את מה שההנהגה המדינית אומרת(בדרך כלל)

ירושלמי ציוני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.13
40688 הודעות, 328 מדרגים, 648 נקודות.  ראה משוב
יום שני י''ט בתשרי תשע''ח    23:50   09.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. מה זאת אומרת ׳מקור: אני׳? אתה ראיינת אותו?  
בתגובה להודעה מספר 0

כך או אחרת, ברוך הבא לרוטר, ותודה על הבאת הדברים המעניינים

חבר מתאריך 6.10.17
יום שלישי כ' בתשרי תשע''ח    06:02   10.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. תגובה  
בתגובה להודעה מספר 5

אכן ראיינתי את עוזי עילם.תודה על הברכה

ש-עצמון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.4.16
33079 הודעות, 165 מדרגים, 300 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ' בתשרי תשע''ח    19:18   10.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. ברכות להצטרפותך. שאפו על הראיון עם עוזי עילם.  
בתגובה להודעה מספר 0

"חיינו הממהרים וחיינו העוברים לאט. דרך שתי נקודות עובר רק קו ישר אחד".{י.עמיחי}

חבר מתאריך 6.10.17
יום ראשון כ''ה בתשרי תשע''ח    15:52   15.10.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. תודה רבה  
בתגובה להודעה מספר 7

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות