גירסת הדפסה          
קבוצות דיון גילוי מסמכים נושא #5522 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 5522   
פילוביץ שחף
חבר מתאריך 9.2.02
98335 הודעות
   20:09   08.06.05   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  62. כנופיית מע''צ יקבלו כ''א למעלה מ-2 מיליון ש''ח פיצויים  
  תגובה עבור הודעה מספר 0
 

ערכתי לאחרונה בתאריך 29.06.05 בשעה 11:47 בברכה, פילוביץ שחף
 
היום הסתיים ההליך המשפטי בתביעתם נגד המדינה בבית משפט המחוזי בתל-אביב.

יוסף רחימי ועו"ד ורד פרי שייצגה את התובעים בפרשה התראיינו עכשיו בערוץ 2.יוסף רחימי סיפר למה הוא הודה במעשים שיוחסו לו לאחר 18 יום ולמה בסופו של דבר הוא ניסה להתאבד:
"ביום עברנו חקירות פסיכולוגיות ובלילה היינחו עוברים התעללויות פיזיות, היו מוציאים אותנו מהתא לפרדסים, משתינים עלינו, מורחים עלינו צואה, מכניסים נמלים מתחת לחולצה, דחפו לי אלה לתוך פי הטבעת, פיצצו אותנו ממכות..."

המראיין שואל את יוסף רחימי:
"האם לאחר הפיצוי הזה הסתיימו כל תביעותיו ובזה הסתיימה הפרשה??"

יוסף רחימי משיב:
"מבחינתי הפרשה לא הסתיימה, כי ההשוטרים והקצינים עדיין משרתים במשטרה, חלקם השתחחרו ויצאו לפנסיה מכובדת וראש הצח"מ סנדו מזור קיבל מתנה ומונה להיות שגריר ברומניה..."

אמת צרופה
ממש בימים אלה (כשהפשרה לפני חתימה) פורסמה רשימת המועמדים לכהונת שופטים במערכת המשפט במדינת ישראל ועו"ד אריה שרעבי, בא כוחם של כנופיית מע"צ, אשר בזכותו הם קיבלו משפט חוזר ובפועל המדינה משכה את התיק והם זוכו כאילו לא הורשעו בכלל ומאז הזיכוי התחילה המלחמה כפי שתבחינו בהמשך, על הפיצויים על פי הסדר הפלילי/חוק העונשין וכמו כן הגשת תביעה אזרחית.....והפשרה שבסופו הגיעו אליה "חברי הכנופיה שלא הייתה - מע"צ" בעל כורחם הייתה על דעתו של בא כוחם עו"ד אריה שרעבי ואני שואל, האם זה היה מותנה במינוי לכהונת שופט בישראל....???

להלן הדיווחים בנושא לפי סדר כרונולוגי עד להשבעתו כשופט:

@ אחרי עיכובים פורסמה רשימת המועמדים המלאה לכהונת שפיטה הוועדה זומנה לדיון ליום 28.3.05; מועמדים רבים לכל תפקיד
מאת: יואב יצחק 06/03/2005 21:12:08
אחרי עיכובים רבים שגרמו למצוקה במערכת המשפט, מתכנסת הוועדה לבחירת שופטים ביום 28.3.05 למנות שורה של שופטים חדשים. הוועדה חוזרת עתה לעבודה מלאה, וזאת לאחר השלמת המינויים בה (השר דני נוה). בראש הוועדה עומדת עתה שרת המשפטים ציפי לבני.
- בתי משפט השלום במחוזות תל-אביב והמרכז (5)
עו"ד הדסה נאור, עו"ד יהודית לייבה, עו"ד רחל סטוביצקי, עו"ד אורן שוורץ, עו"ד חגית תירוש, עו"ד שלמה פרידלנדר, הרשמת דלית ורד, הרשמת מירה דהן, הרשמת כוכבה לוי, הרשמת רות וקסמן, הרשמת לאה שלזינגר-שמאי, הרשם אייל באומגרט, הרשמת מגי כהן, הרשמת איריס לושי-עבודי, עו"ד חגית אברהם, הרשמת מיכל עמית-אניסמן, עו"ד שרון הל-גלעד שרף, עו"ד גיא הרמלך, עו"ד סיגל רסלר-זכאי, עו"ד עדנה נוימן, עו"ד אריה שרעבי, עו"ד גל-ישראל לברטוב, עו"ד סלי בסון, הרשם צבי ויצמן, עו"ד מלכה ספינזי, עו"ד אביחי דורון.

http://www.nfc.co.il/archive/001-D-65580-00.html?tag=5-37-44

@ 29 שופטים חדשים מונו ברחבי הארץ
עם המינויים הבולטים נמנים: השופטים רונן, אמסטרדם, שיצר, ורדי מונו לכהונה כשופטים מחוזיים בת"א; הפצ"ר לשעבר פינקלשטיין מונה לבית המשפט מחוזי בחיפה; היועצת המשפטית של הכנסת אנא שניידר מונתה לכהונת שופטת בית משפט שלום
מאת: מיכאל דבורין 28/03/2005 18:16:13
- בתי משפט השלום במחוזות ת"א והמרכז: עו"ד הדסה נאור, עו"ד אורן שוורץ, הרשמת מיכל עמית - אניסמן, עו"ד שלמה פרידלנדר, עו"ד אריה שרעבי, עו"ד פאול שטרק (מירושלים).


@ הושבעו 36 שופטים חדשים
הנשיא קצב והנשיא ברק מתריעים מפני מה שעלול לקרות בעת יישום תוכנית ההינתקות
מאת: מחלקה ראשונה 19/05/2005 14:05:26
8. עו"ד אריה שרעבי , לכהונת שופט בתי משפט השלום מחוז תל-אביב.
מקור נוסף:
http://www.bambili.com/bambili_news/katava_main.asp?news_id=10850&sivug_id=3
תולדות חיים של השופטים אשר הושבעו בפני נשיא המדינה ב- 19.5.05 שופטים אשר יושבעו בפני נשיא המדינה ב- 19.5.2005
http://elyon1.court.gov.il/heb/dover/html/hodaot_hanhalat.htm


לגבי פרשת כנופיית מע"צ אומר רובינשטיין, כי הפרשה לא תיאמן. "אין כלום בתיק, יש רק עדויות שמוכיחות שההודאה היא מזויפת, יש עדויות על עינויים. הנאשמים מודים בדברים שלא יתכנו, ולמרות זאת מורשעים".
http://www.nrg.co.il/online/archive/ART/311/755.html


מצ"ב החלטת המשנה לנשיא בית משפט העליון בבקשה למשפט חוזר שביקשו 4חברי כנופיית מע"צ באמצעות בא כוחם עו"ד אריה שרעבי:

מ"ח 1966/98 - גדעון הררי ו-3 אח' נ' מדינת ישראל .תק-על 98(2), 238.

====

משפט חוזר כאשר חוקר משטרתי הודה בראיון עתונאי כי הודאות הנאשמים שוכתבו והשוטרים העידו עדויות שקר
לתקציר - מאגר סביר
מ"ח 1966/98

1. גדעון הררי
2. יעקב בלדוט
3. אורי גולברי
4. יוסף רחמים

נגד
מדינת ישראל


בית המשפט העליון בירושלים
לפני המשנה לנשיא ש' לוין
בקשה למשפט חוזר

עו"ד שרעבי - בשם המבקשים

היועץ המשפטי לממשלה - בשם המשיבה

ה ח ל ט ה

המשנה לנשיא ש' לוין

1. ביום 2.11.79 הורשעו ארבעת המבקשים בבית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו ביחד עם אחרים, במעשי עבירה שונים במה שהוגדר כ"פרשת מע"ץ" ונדונו לתקופות מאסר שבין שלש ועשר שנים, לריצוי בפועל. שלשה מהמורשעים, ובכללם המבקשים 1 ו-3 ערערו על הרשעתם וגזר דינם. ערעורו של המבקש מס' 1, שנדון למאסר של עשר שנים, נדחה וערעורו של המבקש מס' 3 נתקבל בחלקו וענשו הועמד על מאסר לתקופה של שמונה שנים לריצוי בפועל. המבקשים סיימו לרצות את עונשם. לפני בקשה למשפט חוזר בעניינם של המבקשים. בחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה נקבע כי מבחינה משפטית מתקיימות במקרה שלפנינו הנסיבות האמורות בסעיף 31(א)(2) ו(4) לחוק בתי המשפט , התשמ"ד-1984 ולפיכך קיימת לדעתו הצדקה לקיום משפט חוזר בעניינם של המבקשים.

2. כפי שצויין בחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה הורשעו המבקשים כולם על יסוד הודאותיהם במשטרה שנתקבלו על ידי בית המשפט. זה דחה טענות קשות שהוטחו במשטרה על מעשים אפלים שנעשו בנאשמים, על מכות וחבלות בכל חלקי גופם ועל עינויים וחקירות ממושכות. בית המשפט נתן באופן כללי אמון בגירסת אנשי המשטרה. והנה נתברר כי פקד (בדימוס) ש. שמחי (להלן- שמחי), שהיה אחד מקציני המשטרה שחקרו בפרשה, מסר בסדרה של ראיונות בתקשורת כי במהלך החקירה, הושפלו החשודים, הוכו והודאותיהם הוכתבו ושוכתבו וכי חוקרי משטרה וקצינים, לרבות הוא עצמו העידו שקר בבית המשפט המחוזי.

בעקבות הדברים האלה נערכה חקירה שבעקבותיה לא אותרו תיקי המשטרה הקשורים לפרשת מע"ץ ונחקרו החוקרים, קציני המשטרה מהדרג הפיקודי והמבקשים. היועץ המשפטי לממשלה הביא בחשבון את העובדה שעדותו של שמחי היא עדות כבושה ושבחינת עדותו של שמחי תיעשה אך במסגרת החומר המשפטי שעמד לפני הערכאות השיפוטיות שטיפלו בתיק. הוא נתן את דעתו לנתונים אובייקטיבים שיש בהם לתמוך בגירסת המבקשים ולמידת השתלבותה של הראייה החדשה במכלול הראיות, כמו לשאלת מהימנותה של עדות שמחי וסימני השאלה הנלווים אליה; הוא גם הביא בחשבון את חלוף הזמן הרב - כעשרים שנה - מאז תחילת החקירה, הוא אף הביע ספק אם בנסיבות הענין יהיה בכוחו של משפט חוזר להביא לחקר האמת; עם זאת מסקנתו הסופית היתה כאמור לעיל.

3. עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה הביאה אותי למסקנה שיש להורות על משפט חוזר ואני מורה על קיומו. המשפט החוזר יתקיים לפני בית המשפט המחוזי בתל -אביב-יפו והוראות תקנה 9 פסקאות (א) ו-(ב) לתקנות בתי משפט (סדרי דין במשפט חוזר), תשי"ז-1957 תחולנה עליו.

ניתנה היום, ט' בניסן תשנ"ח (5.4.98).

פסקי דין

פרוטוקול הדיון שקדם לפסה"ד
http://www.court.org.il/din/gov/gov29.htm

א 001168/01
בית משפט מחוזי תל אביב-יפו

08/06/2005
תאריך:
כב' השופט ש. ברוך
בפני:

1 . גדעון הררי

2 . יעקב בלדוט

3 . אורי גולברי

4 . יוסף רחימי
בעניין:

התובעים
ורד פרי
ע"י ב"כ עו"ד

נ ג ד

מדינת ישראל

הנתבעת
אברהם רונן
ע"י ב"כ עו"ד

פסק דין

עניינו של פסק דין זה, הוא פרשה שידועה כ"פרשת מע"צ", במסגרתה הועמדו לדין התובעים שלפני, בגין ביצוע עבירות חמורות ביותר שכללו תכנון לרצוח שופטים, קציני משטרה, הצתות, ועוד כהנה וכהנה מעשים.

התובעים כולם הורשעו בדין, בעבירות כאלה ואחרות, ונדונו לעונשי מאסר ארוכים.

התובע מס' 1 (להלן: "הררי"), ריצה עונש מאסר בפועל בן 64 חודשים.

התובע מס' 2 (להלן: "בלדוט") ריצה עונש מאסר בפועל בן 25 חודשים.

התובע מס' 3 (להלן: "גולברי") ריצה עונש מאסר בפועל בן 51 חודשים.

התובע מס' 4 (להלן: "רחימי") ריצה עונש מאסר בפועל בן 24 חודשים.

על פי הנטען בכתב התביעה, הושתתה הרשעת התובעים שלפני, בין היתר, על הודאתם בפני חוקרי המשטרה, הודאה שהוצאה מהם בכוח, בנסיבות קשות ביותר, הכל כמתואר בכתב התביעה בהרחבה.

בשנת 1994, כ- 14 שנה לאחר גזר הדין (התובעים כולם נעצרו בשנת 1978 ודינם נגזר בשנת 1979), התוודה אחד הקצינים שנטלו חלק בחקירה, באופן פומבי, על השיטות שננקטו במהלך חקירת התובעים, שיטות שכללו התעללויות ועינויים, ואף זיוף עדויות ובידוין.

בעקבות התוודות זו, נבדקה הפרשה פעם נוספת על ידי המחלקה לחקירות שוטרים, במשרד המשפטים, כשבעקבותיה הגיעה המדינה לכלל מסקנה, שחל כרסום של ממש בראיות המדינה, באופן המצדיק קיום משפט חוזר. בית המשפט העליון הורה על קיום משפט חוזר בעניינם של התובעים, הוגש כתב אישום מתוקן, כשבמהלך הדיונים בבית המשפט המחוזי, הודיעה המדינה לבית המשפט כי המדינה חוזרת בה מכתב האישום המתוקן, שהוגש כנגדם וכי לשיטתה של המדינה, יש לראות את התובעים (הנאשמים) כמי שלא הורשעו מעולם בהליך המקורי שננקט כנגדם.

בית המשפט המחוזי, הוסיף וקבע בהמשך הדרך, כי על המדינה לפצות את התובעים, בסכומים אותם פסק בהתאם לסמכותו מכוח סעיף 31(ג) לחוק בתי המשפט , התשמ"ד-1984.

לאחר שנשלם ההליך במסגרת התיק הפלילי, הוגשה התובענה הנוכחית.

לא אלאה בפירוט ההליכים שהתנהלו בתיק זה, יצוין רק לזכות הצדדים, עוה"ד (דאז) אריה שרעבי, עו"ד ורד פרי ועו"ד אברהם רונן, כי הם ניהלו את ההליך בצורה יעילה ויפה ואף שההליך התמשך, הרי שהזמן נוצל כדבעי, ובסופו של דבר, גובשה ההסכמה הדיונית, עליה אעמוד להלן.

ראוי עם זאת להדגיש, ודברים אלה חייבים להיאמר לזכותה של המדינה, כי בכתב ההגנה שהגישה המדינה כנגד התובענה, אף שהעלתה שורה של טענות כאלה ואחרות, הודיעה המדינה, כי היא מוותרת על העלאת טענות בשאלת האחריות, וכל שתטען תהיינה טענות בשאלת גובה הנזק שנגרם לכל אחד ואחד מהתובעים.

בדיונים שהתנהלו לפני כב' השופט אזר ז"ל, השמיע השופט אזר ז"ל, הצעת פשרה מסוימת, שכפי שהובאה להחלטת הצדדים, לא הייתה מקובלת עליהם.

בהמשך, לאחר שכבר החלו הדיונים להישמע לפני, עקב מותו הטרגי של כב' השופט אזר ז"ל, ביקשתי מהצדדים לשוב ולשקול את רעיון הפשרה, והצעתי להם לשנות ממנו במידה מסויימת, באופן שהצעת כב' השופט אזר ז"ל, תהווה בסיס להסדר דיוני, אך יקבע טווח מסוים של טיעון, שיאפשר סטיה מסוימת ממנה, בין אם לכיוון טענות התובעים ובין אם לכיוון טענות המדינה.

רעיון זה הוא הרעיון שבסופו של דבר התקבל על דעת הצדדים, ומשכך הוסכם בין הצדדים כי ההליך יתנהל לפי סעיף 79א' לחוק בתי המשפט , התשמ"ד-1984, תוך שהוסמכתי לפסוק בין סכום בסיס של 11.2 מיליון ₪, כרף תחתון, לסכום תקרה של 12.2 מיליון ₪, כרף עליון, כולל שכר טרחה והוצאות, כשסכום זה כבר לוקח בחשבון את הסכומים ששולמו בעבר, במסגרת ההליך הפלילי בהתאם להחלטת ההרכב שדן באותו הליך.

הבסיס להסדר הוא סכום חודשי מסוים.

הצדדים גם השמיעו את עמדתם לעניין הפרשי ההצמדה.

לאחר שהצדדים הודיעו על עקרונות ההסכם, נדחה הדיון ליום 31/5/05, על מנת לאפשר השלמת טיעונים בעל פה, בהתאם להסדר הדיוני.

במועד האמור, הופיעו הצדדים וטענו טענותיהם בהרחבה.

לאחר ששמעתי את טענות הצדדים, לאחר שעיינתי בחומר החסוי שהועמד לרשותי על ידי המדינה (מעבר לתמצית שהועמדה גם לרשות עו"ד פרי), ותוך שאני סבור שלחומר החסוי יש השפעה מסוימת על הפסיקה, לחובת המדינה, אני פוסק לתובעים את הסכומים כדלהלן:

להררי, סך של 4,565,000 ₪.

לבלדוט סך של 1,784,000 ₪.

לגולברי סך של 3,639,000 ₪.

לרחימי סך של 2,168,000 ₪.

בהתאם להסכמה הדיונית, מיום 15/5/05, הרי ששליש מסכום הפיצוי ישולם לידי ב"כ התובעים עו"ד פרי, בתוך 30 ימים מהיום, שאם לא כן ישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק, מהיום ועד לתשלום המלא בפועל, ויתרת שני השלישים, תשולם לידיה עד לא יאוחר מיום 30/10/05 והיא תישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק, מהיום ועד לתשלום המלא בפועל.

ניתן היום א' בסיון, תשס"ה (8 ביוני 2005) במעמד __. ש. ברוך, שופט
בית המשפט המחוזי תל-אביב-יפו
http://www.court.org.il/din/gov/gov28.htm


תיק פשע חמור 98 / 4063ח

1. גדעון הררי

2. יעקב בלדרט

3. אורי גולברי

4. יוסף רחמים

נגד

מדינת ישראל

בבית-המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו

לפני השופטים א' משאלי, נ' ישעיה, מ' סוקולוב

המבקשים הורשעו בזמנו בעבירות פליליות חמורות וריצו עונשי מאסר ממושכים. לאחר 20 שנה הורה בית-המשפט העליון על קיום משפט חוזר. במסגרת המשפט החוזר הודיעה המשיבה כי היא חוזרת בה מכל האישומים נגד המבקשים, ומבקשת לבטל את כתב-האישום נגדם. המבקשים תובעים פיצוי כספי מן המשיבה. עיקר הדיון נסב על השאלה, מכוח איזו הוראת חוק יש לפסוק פיצויים אלו.

בית-המשפט המחוזי פסק:נ

א. (1) זכאותם של המבקשים לפיצוי קמה מכוח הוראת סעיף 31(ג) לחוק העונשין, תשל"ז1977- (להלן – חוק העונשין), שכן הרשעתם בוטלה "כתוצאה מהמשפט החוזר" (281א).

(2) די בפתיחת המשפט מחדש בדרך של משפט חוזר, ובעובדה כי הרשעת המבקשים בוטלה כתוצאה מכך, כדי לפתוח בפני המבקשים את הדרך לבקש ולקבל פיצויים מכוח סעיף 31(ג) סיפה (281ד – ה).

ב. (1) בעת קביעת שיעור הפיצוי הניתן מכוח סעיף 31(ג) לחוק העונשין, ניתן להתייחס לאמות המידה והקריטריונים הקבועים בסעיף 80 לחוק העונשין, ובתקנות שנקבעו על-פיו, אולם אין להגביל את סכומי הפיצויים שייפסקו למבקשים לסכומי המכסימום ול"ראשי הנזק" שנקבעו בתקנות (282ב – ג).

(2) במסגרת דיון בבקשה לפיצויים לפי סעיף 31(ג), כמו גם בבקשה לפי סעיף 80 לחוק העונשין, יש להימנע מפסיקת פיצויים על-פי עילות תביעה נזיקיות או אחרות שמקורן בדיני הנזיקין הכלליים או בדיני חיובים אחרים, שכן לבית-המשפט בדונו במשפט החוזר אין את הסמכויות והכלים החיוניים לקביעת שיעור הפיצוי הנזיקי (282ז – 283א).

(3) פיצוי הנפסק לפי סעיף 31(ג) או לפי סעיף 80 לחוק העונשין אינו חוסם את דרכו של הנאשם להגיש תובענה לפיצויים בגין הנזקים שנגרמו לו על בסיס עילת תביעה נזיקית (283ג).


ג. (אליבא דשופט משאלי):ב בהוראת סעיף 80 לחוק העונשין, איזן המחוקק בין הצורך לפצות את הפרט לבין המגבלות של קופת הציבור. איזון זה אינו מצוי בסעיף 31(ג), שכן מחד, הוראה על קיום משפט חוזר הינה נדירה, ואינה מטילה מעמסה כבדה על אוצר המדינה, ומאידך עינוי הדין ממועד ההרשעה ועד לזיכוי או למחיקת ההרשעה במסגרת המשפט החוזר, עשוי להמשך שנים רבות (285ד – 288ג).

חקיקה ראשית שאוזכרה:ו

– חוק בתי המשפט , תשמ"ד1984-, סעיפים 31, 31(א), 31(ג).

– חוק סדר הדין הפלילי, תשכ"ה1965-, סעיף 94(ב).

– חוק סדר הדין הפלילי , תשמ"ב1982-, סעיף 94(ב).

– חוק העונשין, תשל"ז1977-, סעיף 80.

חקיקת משנה שאוזכרה:נ

– תקנות סדר הדין (פיצויים בשל מעצר או מאסר) תשמ"ב1982-.

– תקנות בתי המשפט (סדרי דין במשפט חוזר), תשי"ז1957- תקנה 9(ב).

– תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד1984-.

פסקי-דין של בית-המשפט העליון שאוזכרו:ב

ע"א 243/83 עיריית ירושלים נ' גורדון, פ"ד לט(1) 113.

ע"פ 52/89 מדינת ישראל נ' סבאח, פד"י מד(1) 653.

ע"פ 7826/96 רייש נ' מדינת ישראל, פד"י נא(1) 481.

מקורות המשפט העברי שאוזכרו:ו

תהילים, מב, ח.


בקשה לפסיקת פיצוי בגין חזרה מאישום. הבקשה נתקבלה.

אריה שרעבי – בשם המבקשים;

נעמי שטרן, פרקליטת מחוז תל-אביב (אזרחי) – בשם המשיבה.


החלטה

השופט נ' ישעיה

1. המבקשים (הנאשמים) עותרים בבקשה שבפנינו, לחיוב המשיבה (המאשימה) לשלם להם פיצויים כספיים.

בקשה זו באה לאחר שהמשנה לנשיא בית-המשפט העליון כב' השופט ש' לוין, הורה בהחלטתו מיום 5.4.1998 על קיום משפט חוזר למבקשים לפי סעיף 31 לחוק בתי המשפט (נוסח משולב), תשמ"ד1984-.

עם פתיחת המשפט החוזר בפנינו, ובטרם הגיבו המבקשים על כתב-האישום החדש שהוגש נגדם, הודיעה באת-כוח המשיבה כי לאור הזמן הרב מאוד שחלף מאז הרשעת המבקשים בפרשה זו (למעלה מ20- שנה) יקשה עליה להניח, היום, תשתית ראייתית לביסוס או הוכחת אשמתם של המבקשים.

בנסיבות אלה הודיעה היא כי היא חוזרת בה מכל האישומים שיוחסו למבקשים וביקשה לבטל את כתב-האישום נגדם, כתוצאה מכך.

אנו נעתרנו לבקשה, לה הסכים הסניגור, והורינו על ביטול כתב-האישום נגד המבקשים על-פי סעיף 94(ב) לחוק סדר הדין הפלילי , תשמ"ב1982- (להלן –חסד"פ).

2. מחיקת ההרשעה וביטול האישומים נגדם, באה למבקשים באיחור רב מאוד, היינו כ20- שנה לאחר שהורשעו על-ידי בית-משפט זה (בהרכב אחר) ולאחר שסיימו לרצות את עונשי המאסר הארוכים שהושתו עליהם:נ

מבקש 1 נידון ל10- שנות מאסר, מבקש 2 נידון ל8- שנים, והמבקשים 3 ו4- נידונו ל3- שנות מאסר כל אחד מהם.

בנסיבות אלה זכאים המבקשים לפיצוי כספי מהמשיבה. המשיבה אינה חולקת על כך ואינה מתנערת מחובתה לפצות את המבקשים. השאלה היא מהו שיעור הפיצוי לו הם זכאים. בשאלה זאת חלוקים הצדדים ועל-כן עתרו המבקשים לבית-המשפט כדי שזה יכריע במחלוקת. בקשתם הועברה להכרעתנו מכוח הוראת סעיף 31(ג) לחוק בתי-המשפט במסגרת הדיון במשפט החוזר, אשר התקיים בפנינו ואשר עליו הורה, כאמור, בית-המשפט העליון. בהמלצתנו ניסו באי-כוח הצדדים להגיע להסדר אך הדבר לא עלה בידם. כשאלה הם פני הדברים לא נותר לנו אלא לדון ולהכריע בשאלה זאת ובכך להביא לסיום את ההליכים במסגרת המשפט החוזר.

בתחילת הדיון התעוררה השאלה מהי ההוראה הסטטוטורית על-פיה ראוי וצריך לפסוק את הפיצויים. גם בשאלה זאת לא הצליחו הצדדים להגיע להסכמה ועל-כן הורינו להם לסכם את טיעוניהם בכתב בשאלה זו.

במסגרת סיכומיהם העלו באי-כוח הצדדים טענות מטענות שונות והציגו פרשנויות להוראות הסטטוטוריות הרלוונטיות לענייננו (אנו התעלמנו מכתב התשובה לסיכומי המשיבה שהגיש עורך-דין שרעבי ביום 8.7.1999 משום שכתב תשובה זה הוגש על-ידיו בלא שקיבל היתר לכך ובניגוד להחלטתנו בעניין הגשת הסיכומים מיום 7.6.1999). בא-כוח המבקשים טען כי יש לקבוע את שיעור הפיצוי על יסוד הוראת סעיף 31(ג) הנ"ל ועל-פיה בלבד, באת-כוח המשיבה סבורה, לעומת זאת, כי במקרה זה יש לפסוק את הפיצוי על-פי הוראת סעיף 80 לחוק העונשין , תשל"ז1977- ועל-פי התקנות שהותקנו על-פיו.

3. עתירת המבקשים מתבססת על הוראת סעיף 31(ג) הנ"ל, שזו לשונה:ב

"במשפט חוזר יהיו לבית המשפט העליון או לבית המשפט המחוזי כל הסמכויות הנתונות לבית משפט מחוזי במשפט פלילי והנתונות לבית המשפט העליון בערעור פלילי... בית המשפט רשאי לתת כל צו הנראה בעיניו כדי לפצות נידון שנשא עונשו או חלק ממנו ושהרשעתו בוטלה כתוצאה מן המשפט החוזר או לתת כל סעד אחר...".

על-אף האמור בסיפה לסעיף 31(ג), טוענת באת-כוח המשיבה כי אין לפסוק פיצויים למבקשים על-פי הוראת דין זו משום שבמקרה זה לא התקיים כלל משפט חוזר. המשיבה חזרה בה מהאישומים ובית-המשפט ביטל אותם ללא שקבע מימצאים פוזיטיביים כלשהם בעניינם של המבקשים. בנסיבות כאלה אין מתקיים, לדעת המשיבה, התנאי להחלת הוראת סעיף 31(ג) על המקרה שלפנינו (קיומו של משפט חוזר) ועל-כן יש לפנות לסעיף 80 לחוק העונשין ולפסוק את הפיצויים למבקשים על-פי הקריטריונים המנויים בו.

טענה זו, בכל הכבוד, אינה נראית לי.

זכותם של המבקשים לפיצויים קמה להם מכוח הוראת סעיף 31(ג) הנ"ל, שהרי הרשעתם בוטלה "כתוצאה מהמשפט החוזר" אשר על קיומו הורה בית-המשפט העליון במסגרת סמכותו לפי סעיף 31(א) לחוק.

לא ברור לי איך ניתן לטעון כי במקרה שלפנינו לא "התקיים משפט חוזר" כפי שטוענת באת-כוח המשיבה (עמ' 4 לכתב סיכומיה). האם כך רק משום שלא הובאו ראיות על-ידי המשיבה ולא נקבעו מימצאים פוזיטיביים על-ידי בית-המשפט?

אם אין מדובר במשפט חוזר, מהו אפוא ההליך המשפטי אשר במסגרתו התאפשר למשיבה לחזור בה מכתב-האישום ולבקש את ביטולו, למעלה מ20- שנה לאחר שהמבקשים הורשעו על-פיו?

איני מכיר הליך משפטי או דרך דיונית אחרת המאפשרים זאת, לבד מההליך שהותווה בסעיף 31 הנ"ל והמכונה על-ידי המחוקק "משפט חוזר". אין בהוראות המפורטות שם שום רמז לאבחנה אותה מבקשת באת-כוח המשיבה לעשות, בין משפט חוזר אשר במהלכו נשמעו ראיות ונקבעו מימצאים לבין משפט חוזר שהסתיים בביטול כתב-האישום או בדרך אחרת כלשהי. די בפתיחת המשפט מחדש בדרך של משפט חוזר כאמור בסעיף 31, ודי בעובדה כי הרשעת המבקשים בוטלה כתוצאה מכך, כדי לפתוח בפני המבקשים את הדרך לבקש ולקבל פיצויים לפי הסיפה של אותה הוראה סטטוטורית, היינו – לפי הסיפה של סעיף 31(ג) לחוק.

4. שאלה אחרת היא על-פי אילו אמות מידה או קריטריונים ייפסקו הפיצויים למבקשים. שאלה זו מתעוררת לאור העובדה שסעיף 31(ג) אינו קובע אמות מידה כלשהן ואינו מנחה את בית-המשפט באיזו דרך ילך, בגין אילו נזקים הוא יפסוק פיצויים ומהו שיעור הפיצויים שיש לפסוק למבקשים.

כל שקובע סעיף 31(ג) הוא שבית-המשפט "רשאי ליתן כל צו הנראה בעיניו כדי לפצות נידון שנשא עונשו או חלק ממנו..." (ההדגשה שלי – נ' י').

באת-כוח המשיבה מציעה (כבקשה חלופית) לאמץ את אמות-המידה הקבועות בסעיף 80 לחוק העונשין ובתקנות שהותקנו מכוחו (תקנות סדר הדין (פיצויים בשל מעצר או מאסר), תשמ"ב1982-) ולפסוק למבקשים פיצויים עבור תקופות המאסר בפועל שהם ריצו ועבור הוצאות הגנתם לפי הקריטריונים הקבועים בתקנות. בא-כוח המבקשים מבקש מאיתנו לא להצטמצם ב"דלת אמותיו" של סעיף 80 ולפסוק פיצויים ביד רחבה יותר לנוכח נסיבותיו החמורות של המקרה ובמסגרת סמכותו הרחבה יותר של בית-המשפט על-פי סעיף 31(ג) הנ"ל.

מהי הדרך הראויה בה יש ללכת?

לדעתי אין להתעלם מהוראותיו של סעיף 80 לחוק העונשין ומהתקנות שהותקנו על-פיו, על-אף שהפיצוי בעניינם של המבקשים ייפסק על-פי הוראת סעיף 31(ג) ומכוחו. זאת מאחר והוראה סטטוטורית זו (סעיף 31(ג)) אינה מנחה אותנו ואינה מורה לנו בכמה לפצות, על-פי אילו אמות-מידה ובגין אילו "ראשי נזק". סעיף 31(ג) הסמיך אמנם את בית-המשפט "ליתן כל צו הנראה בעיניו" כדי לפצות את המבקשים, אך עדיין הפיצוי חייב להיות, לדעתי, מעוגן או נסמך על אמות-מידה כלליות ואובייקטיביות כלשהן, ולהתייחס ל"נושאים" ברי פיצוי כלשהם. אמות-מידה או קריטריונים כאלה, ולו חלקיים, ניתן למצוא בסעיף 80 ובתקנות שהותקנו על-פיו.

מקובלת עליי טענת באת-כוח המשיבה כי בנסיבות כאלה מן הדין ש"רוחה" של הוראת חוק זו (סעיף 80 הנ"ל) תקרין ותשפיע על אופן חישוב הפיצויים למבקשים, שכן גם שם וגם במקרים בהם דן סעיף 31(ג) מדובר בפסיקת פיצויים לנאשמים, אשר זוכו בדינם או משפטם בוטל בנסיבות דומות (אם כי לא זהות) ולנוכח העובדה שהוראה או הנחיה אחרת של המחוקק איננה בנמצא לא בסעיף 31(ג) ולא בהוראה סטטוטורית אחרת. בנסיבות כאלה ועל-פי כללי הפרשנות המקובלים והנהוגים במשפטנו יהא זה אך טבעי ומתבקש להשתמש בהוראת סעיף 80 הנ"ל ככלי עזר פרשני ומנחה לשם השלמת החסר שבסעיף 31(ג).

יחד עם זאת אינני סבור כי יש להגביל את סכומי הפיצויים שייפסקו למבקשים לסכומי המכסימום ול"ראשי הנזק" שנקבעו בתקנות. סכומי המכסימום שבגינם ניתן לפצות נאשמים לפי סעיף 80 ינחו אותנו במקרה זה, אך אין בהם כדי לכבול את ידינו בפסיקת שיעור הפיצוי למבקשים, שהרי המחוקק נמנע במפורש מהטלת מגבלות כאלה במקרה של פיצוי נאשמים בנסיבות המפורטות בסעיף 31(ג).

5. מגבלה אחת אנו כן נטיל על עצמנו. במסגרת דיון בבקשה לפיצויים לפי סעיף 31(ג) (כמו גם בבקשה לפי סעיף 80 לחוק העונשין) יש להימנע, לדעתי, מפסיקת פיצויים על-פי עילות תביעה נזיקיות או אחרות שמקורן בדיני הנזיקין הכלליים (כמו רשלנות או תקיפה) או בדיני חיובים אחרים. בשל כך נימנע מפסיקת פיצויים למבקשים בשל נזקים שנגרמו להם, אם נגרמו, כתוצאה מעוולה נזיקית כלשהי שנגרמה ע"י המשיבה או מי מטעמה, אם נגרמה. נזקים מסוג זה (כמו בגין הפסדי השתכרות, כאב וסבל וכו') יהיו רשאים המבקשים לתבוע במסגרת תובענה אזרחית נפרדת שיגישו, אם יגישו, לבית-המשפט המוסמך לדון בתובענות אלה (בא-כוח המבקשים הצהיר בפנינו ובכתב סיכומיו כי תובענה כזו אכן עומדת להיות מוגשת).

לתובענה כזו אין ולא כלום עם הבקשה לפיצוי לפי סעיף 31(ג) המונחת בפנינו (ואף לא עם בקשה לפי סעיף 80) ואין לערב או לקשר בין שני סוגי פיצוי אלה או בין שני סוגי "תובענות" אלה.

כשם שלא יעלה על הדעת שהפיצוי שנפסק לטובת נאשם על-פי סעיף 80 לחוק העונשין או סעיף 31(ג) לחוק בתי המשפט, יחסום את דרכו וימנע ממנו להגיש תובענה לפיצויים מלאים בגין כל הנזקים שנגרמו לו, על בסיס עילת תביעה נזיקית (ראה דברי כב' הנשיא ברק בע"א 243/83 עיריית ירושלים נ' גורדון ), כך ומטעמים דומים, לא יהא זה נכון, לדעתי, שאנו נפסוק למבקשים, במסגרת המשפט החוזר, פיצויים מכוח דיני הנזיקין הכלליים, על-אף שלשון החוק בעניין זה (סעיף 31(ג)) היא רחבה ומאפשרת, לכאורה, פסיקה כזו.

לא יעלה על הדעת לעשות כן, אם משום היעדר עובדות ונתונים מספיקים ואם משום היעדר "כלים" וסמכויות מתאימות, אשר יאפשרו לנו לאסוף ולקבל נתונים כאלה, שהם חיוניים לשם קביעת שיעורי הפיצויים "הנזקיים". יש לזכור כי לבית-משפט זה, בדונו במשפטם החוזר של המבקשים, הוקנו על-ידי המחוקק "כל הסמכויות הנתונות לבית-משפט מחוזי במשפט פלילי" ולא מעבר לכך (ראה סעיף 31(ג) הנ"ל ותקנה 9(ב) לתקנות בתי המשפט (סדרי דין במשפט חוזר), תשי"ז1957- ואת החלטת המשנה לנשיא, כב' השופט ש' לוין).

הגבלה זו של סמכותנו תמנע מאיתנו את האפשרות להיעזר ב"כלים" ובסמכויות המוקנות לבית-משפט הדן בתובענות אזרחיות על-פי תקנות סדר הדין האזרחי, על-מנת לקבל או להשיג את מרב האינפורמציה והנתונים הנחוצים לשם קביעת הנזקים שנגרמו לנפגע והפיצויים להם הוא ראוי.

כך, למשל, תימנע מאיתנו האפשרות למנות מומחים רפואיים, לשם קביעת הנכות הרפואית, אם נותרה כזו, ואת הקשר הסיבתי בינה לבין אירוע הנזק. כך תימנע מאיתנו האפשרות להורות על גילוי מסמכים או על סעדים אחרים שיאפשרו לצדדים להבהיר או להוכיח נתונים או עובדות הנדרשים לשם קביעת שיעור הפיצויים.

6. לאור כל האמור לעיל סבור אני כי יש לקבוע כדלהלן:ו

(א) הפיצויים שייפסקו למבקשים יהיו על-פי הוראת סעיף 31(ג) לחוק בתי המשפט (נוסח משולב) ומכוחה.

(ב) בקביעת שיעור הפיצויים נתחשב בסטנדרטים ואמות המידה שנקבעו בסעיף 80 לחוק העונשין ובתקנות שהותקנו מכוחו, אם כי לא נגביל את עצמנו לסכומי המכסימום ו"סעיפי הפיצוי" הקבועים בתקנות.

(ג) במסגרת הליך זה אנו נימנע מפסיקת פיצויים למבקשים על בסיס עילות תביעה "אזרחיות" או בשל עוולות "נזיקיות" ונימנע מקביעות עובדתיות באשר לאחריותה של המשיבה (או אי אחריותה) וחבותה לתשלום פיצויים בשל עוולות אלה. למבקשים שמורה הזכות להגיש תובענות נפרדות, כאמור לעיל, אם ימצאו זאת לנכון.

השופט א' משאלי

קראתי את דבריו המאלפים של חברי השופט ישעיה ומוצא אני לנכון להוסיף עליהם מספר הערות:נ

אין חולק כי יש הבדל רב משמעות בין סעיף 80 לחוק העונשין, לסעיף 31(ג) לחוק בתי המשפט. סכום הפיצוי לפי סעיף 80 מסויג כתבניות ששיעוריהן ותכולתן מותווית בתקנות ברורות, ואילו סכום הפיצוי לפי סעיף 31(ג) לחוק בתי המשפט שיעורו כרוחב ידו ונטיית לבו של בית-המשפט, בהתאם לנסיבות המקרה; ותכולתו:ב כל סעד שבנמצא, סעד שאינו מוגבל לנידון עצמו, סעד שיינתן אפילו לשאיריו.

באת-כוח המשיבה טוענת כי ההבדל בגובה הפיצוי נעוץ בהבדל הטמון באופי השונה של ניהול המשפטים לפי סעיף 80 מחד, או לפי סעיף 31(ג) מאידך גיסא.

לטענתה, במשפט חוזר יכול בית-המשפט לשמוע עדים ולהתרשם מהם רושם שיהווה כלי עזר לחישוב הפיצוי.

עוד טוענת באת-כוח המשיבה, כי במקרה דנן בית-המשפט לא שמע עדויות ולא קבע כל מימצא פוזיטיבי ועל-כן חסר הוא כלים כאלה. אני סבור שטעות בידה.

דינו של משפט אליו מכוון סעיף 80, כמוהו כדין משפט חוזר שהרי ככל משפט ישמעו בו עדים, יובאו ראיות ואותם כלי עזר יעמדו לרשות בית-המשפט.

לא זו אף זו, העובדה שבמקרה דנן לא נשמעו עדים ולא הובאו ראיות אינה פוגמת כהוא זה, באשר גם אם היה מתנהל משפט ארוך על עדיו ומימצאיו לא היה בכך להעלות את כל המידע הדרוש לבית-המשפט על-מנת לאמוד את גודל הפיצוי.

ייתכן, שאגב אורחא, היה נגלה בפני בית-המשפט קצה קצה של תמונת הנזק שהיה מנת חלקם של הנאשמים, אך בכל מקרה קביעת הפיצוי והוכחתו במלואו מתחילה רק בתום המשפט החוזר, אם הסתיים בזיכוי או, כמו במקרה דנן, עם מחיקת כתב-האישום וביטול ההרשעה.

ובכן מה ראה לו המחוקק להרחיב לבו לגבי נידון שנשא עונשו והרשעתו בוטלה כתוצאה מהמשפט החוזר, לעומת מי ששהה במעצר או במאסר וחלות לגביו הנסיבות המפורטות בסעיף 80?

אם ניקח את המקרה הקיצוני ביותר – אדם שנעצר, הורשע ונידון למאסר ורק בתום הליכי הערעור זוכה, שוחרר ממאסרו וזכה לפיצויים על-פי הקריטריונים שבסעיף 80, יש לשער כי אורך תקופת מעצרו לא עלה על שנה (וכיום 9 חודשים) בהתאם לסד שמציב החסד"פ.

גם לאחר שנידון למאסר והגיש ערעור על הרשעתו, ניתן להניח, כפי שנהוג ומקובל, כי לא יארכו הימים עד שבית-המשפט ידון בערעורו – תוך התחשבות בעובדה שהוא מרצה עונש מאסר – וזאת כאשר לא ניתן עיכוב ביצוע המאסר עד מתן פסק-הדין בערעור.

יוער שקרוב לוודאי שבמקרה בו הוטל עונש מאסר לתקופה קצרה, יעוכב ביצוע המאסר עד למתן פסק-הדין בערעור, כך שנידון כזה לא ישב במאסר לחינם.

במקרה של זיכוי, מאידך, מי שמרצה עונש מאסר לתקופה ארוכה, יש להניח כי הליכי הערעור יסתיימו לפני תום תקופת המאסר ואם יזוכה – לא ירצה את עונש המאסר עד תומו.

נזקו וסבלו של אדם כזה מצטמצמים אפוא לכל היותר לתקופה שבין מעצרו ועד זיכויו בערעור, כשכל אותה עת דינו תלוי ועומד, שערי הצדק עודם פתוחים בפניו, ותקוותו שיזוכה בדין לא נכזבה.

יתר-על-כן, בסופם של כל ההליכים יוצא צדקו לאור ומטביע בו חותם זכאי.

לעומת זאת, במקרה של משפט חוזר, עסקינן בנידון שכל ההליכים, בכל הערכאות, הסתיימו עבורו בהרשעה, בבחינת "כָּל-מִשְׁבָּרֶיךָ וְגַלֶּיךָ עָלַי עָבָרוּ" .

נידון כזה יסיים בדרך-כלל לרצות את עונשו כאשר הדעת נותנת כי לאחר שפסק-דינו יהפוך חלוט, יעבור פרק זמן ניכר עד שיימצאו ראיות ונימוקים שיצדיקו את ההליך הנדיר של משפט חוזר.

אדם כזה איבד אפוא כל זיק של תקווה וכאילו נסתם עליו הגולל. ההרשעה הטביעה אות קלון חלוט במצחו וגם לאחר שסיים לרצות את עונש המאסר מתהלך הוא בין הבריות כקין בשעתו.

משך הזמן בו מתנהל המשפט עד לזיכוי הינו אחד הרכיבים העומד בבסיס ההחלטה אם בכלל ראוי הנאשם להענקת פיצוי, אם לאו (ראה ע"פ 52/89 מדינת ישראל נ' סבאח, פד"י מ"ד(1) 653 , מפי כב' השופט בך).


מקל וחומר שהתארכות הזמן משפיעה על גובה הפיצוי. על אחת כמה וכמה במשפט חוזר בו, כפי שהובהר לעיל, לא מוגבל פרק הזמן המכסימלי האפשרי לתחום שמיום המעצר ועד לזיכוי בהליכי הערעור ועינוי הדין עלול להמשך עוד שנים ארוכות לאחר שהסתיימו הליכי הערעור – והמקרה שלפנינו יוכיח.

לא בכדי אפוא קבע המחוקק, בהתייחסו למשפט חוזר, כי תיתכן אפשרות שהנידון ימות בטרם יזוכה בדינו ואדם אחר יזכה בפיצוי תחתיו.

בע"פ 7826/96 רייש נ' מדינת ישראל פד"י נא(1) 481 נאמר בנוגע לסעיף 80, כי בהיותו מונחה על-ידי עקרון המידתיות הצר המחוקק את יריעת הפיצוי באופן המאזן בין הנזק שנגרם לפרט שזוכה בדינו ובין המגבלות של קופת הצבור ולפיכך הגביל וסייג את גובה ומהות הפיצוי לפי סעיף 80 בתקנות.

לא לעתים תכופות מורה בית-המשפט העליון על עריכת משפט חוזר, שהרי עניינו של הנידון עבר את שבט ביקורתן של כל הערכאות שמצאוהו אשם.

לאור זאת משפט חוזר, בשל נדירותו, לא מטיל מעמסה כבדה על אוצר המדינה, ובדין נקט המחוקק בלשון המרחיבה את יריעת הפיצוי לממדים בלתי מוגבלים ("כל צו הנראה בעיניו").

סעיף 31(ג) לחוק בתי המשפט מכיל 2 רכיבים:ו ברישה תוחם הסעיף את היקף סמכותו של בית-המשפט בדונו במשפט החוזר ובסיפה פותח פתח נרחב בסוגיית הפיצויים.

מבחינה פרשנית מן הראוי לשלב את שני הרכיבים למבנה קוהרנטי והגיוני וכך רואה אני את האמור ברישה של סעיף 31(ג) כמכיל בחובו את סעיף 80 לחוק העונשין בבחינת עמוד הענן המנחה את צעדינו עת באים אנו לאמוד את שיעור הפיצוי לפי האמור בסיפה.

אני מסכים אפוא עם קביעותיו של עמיתי השופט ישעיה כפי שפורטו בסעיף 6 לדבריו.

השופטת מ' סוקולוב

אני מסכימה לאמור בחוות דעתו של כב' השופט נ' ישעיה.

לאור כל האמור לעיל אנו קובעים כדלהלן:נ

(א) הפיצויים שייפסקו למבקשים יהיו על-פי הוראות סעיף 31(ג) לחוק בתי המשפט (נוסח משולב) ומכוחן.

(ב) בקביעת שיעור הפיצויים נתחשב באמות המידה שנקבעו בסעיף 80 לחוק העונשין, ובתקנות שהותקנו מכוחו, אם כי לא נגביל את עצמנו לסכומי המכסימום ו"סעיפי הפיצוי" הקבועים בתקנות.

5129371(ג) במסגרת הליך זה אנו נימנע מפסיקת פיצויים למבקשים על בסיס עילות תביעה "אזרחיות" או בשל עוולות "נזיקיות" ונימנע מקביעות עובדתיות באשר לאחריותה (או אי אחריותה) של המשיבה וחבותה לתשלום פיצויים בשל עוולות אלה. למבקשים שמורה הזכות להגיש תובענות נפרדות, כאמור לעיל, אם ימצאו זאת לנכון.

(ד) אנו קובעים מועד לשמיעת טיעוני הצדדים לגוף הבקשה בדבר קביעת סכום הפיצוי לו זכאים המבקשים, לאור האמור בהחלטתנו זו, ליום 8.9.1999. שעה 12:ב 30.

המזכירות תשלח לבאי-כוח הצדדים העתקים מהחלטתנו זו, ותזמין אותם למועד שנקבע.

ניתן היום, ח' באב תשנ"ט (21.7.1999) בלשכתנו, בהיעדר הצדדים.
http://www.nevo.co.il/Psika_word/mechozi/m984063.doc.


12 מיליון ש' פיצוי לכנופיית מע"צ

27 שנים אחרי, תפצה המדינה את מזוכי הפרשה, שמצדם לא מרוצים מהסכום, אך "רוצים לסגור מעגל"

ענת שיחור-אהרונסון
8/6/2005 9:48

צדק מאוחר: אחרי שזוכו מכל אשמה בהליך הפלילי, זכו היום ארבעת חברי "כנופיית מע"צ" בפיצוי של 12 מיליון שקל בהליך אזרחי, על תקופת מאסרם.

על-פי קביעת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, הפיצויים יתחלקו בין ארבעת החברים:

גדעון הררי שישב בכלא 64 חודשים, יקבל 4 וחצי מיליון שקל.
אורי גולברי, שישב 51 חודשים יקבל 3.6 מיליון שקל.
יעקב בלדוט, שישב בכלא 25 חודשים יקבל 1.8 מיליון שקל.
יוסף רחימי שישב 24 חודשים יקבל 2.16 מיליון שקל.

"אני לא מרוצה מהסכום, אבל לא היתה לנו ברירה, אמר גדעון הררי בתום הדיון. "רצינו להתחיל לחיות, אנחנו כבר מעל גיל 50 ורצינו לסגור את המעגל ולא למשוך את זה עוד שנים".

יוסף רחימי חושב אחרת: "אני לא מרוצה ולא מרגיש שנסגר מעגל. רציתי לנהל משפט כדי שהאמת תצא לאור ומי שאשם במעצר שלנו לעמוד לדין. קציני משטרה ממשיכים לקבל פנסיות למרות מה שעשו. רציתי לתבוע אותם אזרחית, כפי שהציעה לי הפרקליטות, אבל חלה התיישנות וגם הוצאו תעודות חיסיון על החומר".

ההודאות נגבו בעינויים

חברי כנופיית מע"צ ("מועצת עבריינים צעירים") הורשעו בשנת 1978 בתכנון לרצוח שופטים וקציני משטרה ובהצתות, וריצו מאסר שבין 3 ל-10 שנים.

מאז תחילת הפרשה טענו הארבעה לחפותם, אך רק לאחר שסיימו לרצות את עונשיהם, 14 שנים לאחר שהחלה הפרשה, הודה אחד מחוקרי המשטרה בפרשה, שי שמחי, שההודאות הכוזבות נגבו מהנאשמים תוך עינויים קשים. לדבריו, בין השאר נקשרו הארבעה לעצים, כשחוקרי המשטרה עשו עליהם את צרכיהם

הארבעה זוכו וקיבלו פיצוי כולל של 3 מיליון שקל, במסגרת ההליך הפלילי. לאחרונה הגישו גם תביעה אזרחית והיום, כ-27 שנה לאחר המקרה, זכו לפיצוי נוסף.

מחכים לאוצר

לפני כחמישה חודשים פורסם לראשונה ב-NRG מעריב כי המדינה וחברי כנופיית מע"צ גיבשו פשרה, לפיה תשלם המדינה לחבורה פיצויים בסך של כ-12 מיליון שקל.

השופט עדי אזר ז"ל שדן בתיק, הציע שהמדינה תשלם לכל אחד מהארבעה סכום של כ-56 אלף שקל על כל חודש מאסר מיותר שריצה, ובנוסף תממן את הוצאות המשפט שלהם.

רשם בית המשפט, השופט שמואל ברוך, דחה את ההחלטה על גובה הפיצויים, כדי להספיק ולקבל את אישור האוצר לסכום הגדול.
http://www.nrg.co.il/online/1/ART/944/099.html
תגובות לכתבה:
http://www.ynet.co.il/Ext/App/TalkBack/CdaViewOpenTalkBack/0,11362,L-3096481-2,00.html

11 מיליון שקל לכנופיית מע"צהפרקליטות הציעה לבית המשפט שהמדינה תפצה את 4 החברים. ההצעה ממתינה לאישור האוצר

ענת שיחור-אהרונסון
31/5/2005 17:54

פיצוי: הפרקליטות הודיעה היום לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, כי המדינה מסכימה לפצות את חברי "כנופיית מע"צ" בסכום של 11.2 מיליון שקל. הסכום יחולק בין ארבעת החברים.

בדיון שנערך היום בבית המשפט המחוזי בתל-אביב ביקשו חברי הקבוצה פיצוי בסכום כולל של 12.2 מיליון שקל.

ארבעת חברי "כנופיית מע"צ" (מועצת עבריינים צעירים) - גדעון הררי, יעקב בלדוט, אורי גולברי ויוסף רחימי - הורשעו בשנת 1978, בסדרה של הצתות ומעשי בריונות באזור תל-אביב. הארבעה נידונו לעונשי מאסר של של בין שלוש ל-10 שנים.

מאז תחילת הפרשה טענו הארבעה לחפותם, אך רק לאחר שסיימו לרצות את עונשיהם הודה אחד מחוקרי המשטרה בפרשה, שי שמחי, שההודאות הכוזבות נגבו מהנאשמים תוך עינויים קשים. לדבריו, בין השאר נקשרו הארבעה לעצים, כשחוקרי המשטרה עשו עליהם את צרכיהם.

הנאשמים ביקשו משפט חוזר, אולם שהמדינה הודיעה שהיא מכירה בעוול שנגרם לארבעה, ואין צורך במשפט חוזר. לארבעה נפסקו פיצויים בסכום כולל של כשלוש מיליון שקל. ואולם, הארבעה לא הסתפקו בפיצויים שקיבלו במסגרת התביעה הפלילית והגישו גם תביעה אזרחית.

מחכים לאוצר

לפני כחמישה חודשים פורסם לראשונה ב-NRG מעריב http://www.nrg.co.il/online/1/ART/851/172.html כי המדינה וחברי כנופיית מע"צ גיבשו פשרה, לפיה תשלם המדינה לחבורה פיצויים בסך של כ-12 מיליון שקל.

השופט עדי אזר ז"ל שדן בתיק, הציע שהמדינה תשלם לכל אחד מהארבעה סכום של כ-56 אלף שקל על כל חודש מאסר מיותר שריצה, ובנוסף תממן את הוצאות המשפט שלהם.

רשם בית המשפט, השופט שמואל ברוך, דחה את ההחלטה על גובה הפיצויים לתחילת החודש הבא, כדי להספיק ולקבל את אישור האוצר לסכום הגדול.
http://www.nrg.co.il/online/1/ART/940/896.html
30 לרצח השופט עדי אזר - זוכרים?
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=read_count&om=6023&forum=gil


12 מיליון שקל ל"כנופיית מע"צ"חברי ה"כנופיה", שהורשעו לאחר שעונו ע"י חוקרי המשטרה, קיבלו את הצעת הפשרה של ביהמ"ש

ענת שיחור-אהרונסון
9/1/2005 17:55

מסתמנת פשרה בתביעת הפיצויים של חברי "כנופיית מע"צ": המדינה תשלם כ-12 מיליון שקל לחברי ה"כנופיה", שהודו בהצתות שלא ביצעו לאחר שהמשטרה עינתה אותם.

ארבעת חברי ה"כנופיית מע"צ" (מועצת עבריינים צעירים) - גדעון הררי, יעקב בלדוט, אורי גולברי ויוסף רחימי - הורשעו ב-1978 בסדרה של הצתות ושל מעשי בריונות באזור תל-אביב, ונידונו לעונשי מאסר של של בין שלוש ל-10 שנים.

מאז תחילת הפרשה טענו הארבעה לחפותם, אך רק לאחר שסיימו לרצות את עונשיהם הודה אחד מחוקרי המשטרה בפרשה, שי שמחי, שההודאות הכוזבות נגבו מהנאשמים תוך עינויים קשים. לדבריו, בין השאר, הארבעה נקשרו לעצים, חוקרי המשטרה עשו עליהם את צרכיהם ועוד.

הנאשמים ביקשו משפט חוזר, אולם שהמדינה הודיעה שהיא מכירה בעוול שנגרם לארבעה, ואין צורך במשפט חוזר. לארבעה נפסקו פיצויים בסכום כולל של כשלוש מיליון שקל. ואולם, הארבעה לא הסתפקו בפיצויים שקיבלו במסגרת התביעה הפלילית, והגישו גם תביעה אזרחית. השופט עדי אזר ז"ל הציע שהמדינה תשלם לכל אחד מהארבעה סכום של כ-56 אלף שקל על כל חודש מאסר מיותר שריצה, ובנוסף המדינה תממן את הוצאות המשפט שלהם.

Iהתובעים הסכימו להצעת בית המשפט, אם כי בלב כבד. "אנחנו מקבלים זאת בלית ברירה", אמר ע"וד שרעבי. "אנחנו סוברים שמגיע סכום גדול הרבה יותר, אולם מדובר פה בהליך משפטי שנמשך כבר 25 שנים והאנשים האלה, מגיע להם שיתחילו לחיות את חייהם. אם נמשיך במשפט, הוא עלול להמשך עוד שנים רבות והם לא יהנו מהפיצוי".

שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, שמואל ברוך, שקיבל את התיק לאחר רצח של השופט אזר, קבע שהתובעים, באמצעות עורכי הדין אריה שרעבי וורד פרי, רשאים לבקש להעלות את סכום הפיצויים ב-15%, ואילו המדינה רשאית לבקש להפחית את הסכום ב-15%. עוד קבע השופט, כי ההחלטה על גובה הפיצויים תקבע לכל אחד מהתובעים בנפרד. על המדינה לתת את תשובתה בנושא הצעת הפשרה עד ה-10 בפברואר.

מסמכים סודיים
http://www.bambili.com/bambili_news/katava_main.asp?news_id=9810&sivug_id=3

בנוסף, פרקליטיהם של התובעים טוענים ששהמדינה מסרבת לחשוף מסמכים שבהם חוקרי משטרה נוספים שהיו מעורבים בפרשה מאשרים שבמשטרה היתה מדיניות שהתירה נקיטת אלימות בחקירות, וכי היתה הנחיה מגבוה לגבי אופן ניהול החקירות.

התובעים סבורים, שאם המסמכים האלה היו נחשפים, הם היו זוכים לפיצויים גבוהים יותר מאלה שהציע בית המשפט. "אנחנו ביקשנו לחשוף את המסמכים והשופט אזר ז"ל נעתר לבקשתנו. המדינה אמרה שתוציא תעודת חיסיון. אלא שעד היום לא קיבלנו לא את המסמכים ולא את תעודת החיסיון. היום המדינה מתנה את הסכמתה להסדר שהוצע בכך שנוותר על הדרישה לראות את המסמכים", אמרה עו"ד פרי ל-NRG מעריב.
http://www.nrg.co.il/online/1/ART/851/172.html
30 לרצח השופט עדי אזר - זוכרים?
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=read_count&om=6023&forum=gil
עו"ד רונן:
יש תעודת חיסיון על המסמכים. יחד עם זאת, החיסיון הוא לגבי זהותו של מוסר המידע, ולגבי כל פרט במסמכים שעשוי להצביע על זהותו, אך לא לגבי תוכן המסמכים.
אני מוסר לבית המשפט הודעה מוסכמת בעניין תוכן המסמכים, ואני מוסר לבית המשפט גם את המסמכים עצמם, כשמתוך המסמכים נמחק שם מוסר המידע, ואבקש לקבל את המסמכים לידי עם סיום ההליך.

http://www.court.org.il/din/gov/gov29.htm


מזוכי "כנופיית מע"צ": "נתבע פיצויים נוספים"

שלושה מיליון שקל - זה סכום הפיצויים שנפסק אתמול לארבעת מזוכי "פרשת מע"צ", לאחר שהוכח כי ההודאות ניגבו מהם בכוח ועינויים. "גם אם היינו מקבלים מהמדינה מיליוני דולרים", הם אומרים, "זה לא היה מוחק את הנזק על מה שעוללו לנו. חצי מהחיים שלנו התבזבזו על הפרשה הזו"

דורית גבאי
15/02/00

גדעון הררי לא נרגע גם אחרי שבית המשפט הטיל אתמול על המדינה לשלם לו פיצויים על העוול שנעשה לו בפרשת מע"צ. הררי ועוד שלושה מחבריו ­ יעקב בלדוט, אורי גולברי ויוסף רחימי, הורשעו בהצתות בתי עסק בגוש דן וישבו שנים בכלא, עד שלפני כשש שנים התוודה אחד החוקרים, שי שמחי, כי ההודאות ניגבו מהם בכוח ותחת התעללות. מאז קיבלה הפרשה תפנית שהביאה למורשעי מע"צ משפו חוזר, זיכוי מוחלט, ואתמול, כאמור, גם פיצויים מהמדינה. אבל הררי עדיין כועס. "גם אם הייתי מקבל מיליוני דולרים", הוא אומר, "זה לא היה מוחק את ליל ה­20 באוגוסט 1978, כשהייתי בן 20 ושוטרים נכנסו לבית הוריי בשכונת התקווה, גררו אותי מידיהם, לקחו אותי לחקירות, האשימו אותי בעבירה שלא עשיתי, האכילו אותי חול, היכו אותי מכות רצח, ושלחו אותי לחמש שנים וארבעה חודשים בכלא, כשאני חף מפשע. שום סכום בעולם לא ימחק את הנזק שנגרם לי".מה עוד אתה צריך כדי לסגור את המעגל? אני שואלת אותו. הצדק יצא לאור, אפילו קיבלתם פיצויים.הררי נחוש להמשיך. "רק כשנקבל פיצויים במסגרת התביעה האזרחית שנגיש, אולי נרגיש שמעגל נסגר", הו אומר. "אולי רק אז. הייתי בן 20 כשנכנסתי לכלא סתם, ומאז לא חזרתי להיות אותו אדם. המעגל הזה לא ייסגר לעולם כי הסיוטים תמיד יבואו בלילה"."אני עד היום מפחד לצאת בחושך מהבית", אומר חברו יעקב בלדוט. "אני אפילו פוחד להירדם באוטובוס, שלא יגיעו פתאום שוטרים ויתנפלו עלי, יפילו עלי עלילה, ושוב אכנס לכלא. זה סיוט שאי אפשר להשתחרר ממנו. חצי מהחיים שלנו התבזבזו על הפרשה הזו".­ יש בכם שינאה אל החוקרים שעשו את זה?הררי: "יותר נכון לומר שאין בי אהבה. יש בי מרירות, כאב גדול. אני מצפה שהחוקרים יתוודו מיוזמתם על מה שעשו. אני מודה ליועץ המשפטי לממשלה שהחליט לעשות משפט חוזר אבל אני חושב שהוא טעה כשהחליט שאי אפשר להעמיד את החוקרים לדין בגלל התיישנות. אין התיישנות על עוול שנעשה לאדם".הרכב של שלושה שופטים ­ אביגדור משאלי, ניסים ישעיה ומרים סוקולוב, קיבל אתמול את כל טענות הסניגור, עו"ד אריה שרעבי, ופסק לארבעת הנאשמים שזוכו במשפט החוזר את מלוא הפיצויים שתבעו ­ כשלושה מיליון שקל, ודחו את הצעת המדינה לפצותם ב­1.2 מיליון שקל בלבד.מדובר בהחלטה תקדימית. לראשונה נערך בישראל משפט חוזר. הנאשמים זוכו ואת הפיצויים קיבלו במסגר ת ההליך הפלילי, מבלי שנאלצו להגיש תביעה אזרחית. הפיצויים מתייחסים להוצאות המשפטיות שהיו לאנשי מע"צ, ולאובדן הפרנסה כשישבו בכלא. אין בהחלטה כדי למנוע מהם מלהגיש תביעת פיצויים אזרחית בעתיד. ואכן, הארבעה מתכוונים להגיש תביעה כזו בקרוב."אי אפשר למחוק את הטראומה הזו בכסף", אומר בלדוט. "אחרי שהשתחררנו מהכלא לא הצלחנו למצוא עבודה, וכשמצאנו סוף סוף, לא יכולנו להתווכח על המשכורת. היינו צריכים להגיד תודה שקיבלו אותנו לעבודה"."אכן לא ניתן להחזיר למבקשים את נעוריהם ומיטב שנותיהם שחלפו בהיותם מאחורי סורג ובריח", קרא השופט משאלי בהחלטה והבהיר כי מדובר בזיכוי מלא. "לכך אין מחיר ותגמול... היש מחיר לשלילת חרותם של המבקשים שבילו מאחורי סורג ובריח על לא עוול בכפם? היש תגמול לבושה ולקלון שהיו מנת חלקם, שלהם ושל בני משפחתם, במשך שנים רבות? מדובר במקרה חריג, ואין לו אח ורע במערכת המשפט בישראל, ואין כל תקדים משפטי שיכול לסייע בפסיקתנו במשפט זה. המבקשים סיימו לרצות את תקופות מאסרם ונשאו על מצחם אות קלון במשך 20 שנה. רק לאחר שאחד מקציני המשטרה שחקרו את הפרשה הודה כי ננקטו שיטות חקירה פסולות, וכי הוא וחבריו העידו עדות שקר בבית המשפט המחוזי, נפתח פתח לקיום משפט חוזר".שי שמחי, החוקר שחשף את הפרשה והביא לכך שנעשה לארבעה משפט חוזר, אמר אתמול: "אני מאושר מאוד עבורם לגבי האנשים האלה זה מעט מדי. שום פיצוי לא ימחק את הכאב שעברו ולא יחזיר את הנעורים. תשלום הפיצויים היה צריך להיות יוזמה של המדינה. למשטרה יש המון כוח ורק פסע מפריד בין שימוש בכוח הזה לרעה בצורה פלילית. הכוח הוא החולשה שלהם וחייבים לפקח על זה. הרבה מהמיקרים אינם מגיעים לידיעת הציבור. אני יכול לספר על לפחות עוד 10 מיקרים שכיסחנו לחשודים את הצורה כדי להוציא מהם הודאות".שמחי מנהל כיום ביה"ס לנהיגה ומוציא לאור ספר שירים שכתב. "חלק מהפרשה הזאת היתה השראה לשירים", הוא אומר. "אני לא מרגיש שאני צריך לקבל תודה מהבחורים אלא דווקא לקבל על הראש. ההתחבטויות שלי הם חלק מהעונש על כך שלא עצרתי את זה בזמן, ואת זה אני אשא עד יומי האחרון"
http://www.nrg.co.il/online/archive/ART36/114.html


המדינה כלאה לשווא, המדינה תשלם מעט
משה גורלי

מי שישבו שנים ארוכות בכלא לשווא וזכו למשפט חוזר יכולים לצפות לפיצויים של מיליוני שקלים. במקרה של החשודים ברצח אולג שייחט הפיצויים על מעצר השווא יהיו כנראה נמוכים בהרבה


ברנס. יגיש בקרוב תביעה אזרחית
תצלום: איציק בן מלכי

"אם משאית אכיפת החוק, אגב עשיית מלאכתה, פגעה באדם חף מפשע, עליה לפצותו", אומר עו"ד דרור ארד-איילון. לפני עשר שנים הוא ייצג את יוסף רייש, שהוחזק 23 חודשים במעצר עד תום הליכים, עד שזוכה זיכוי מוחלט מעבירת רצח. רייש הגיע עד בית המשפט העליון בתביעת פיצויים על מעצר שווא. הוא לא זכה אמנם, אך בית המשפט הניח בעניינו את התשתית לפיצוי. מצד אחד הוא הרחיב אותה, כשקבע כי אין צורך להוכיח שהרשויות פעלו בזדון או אפילו ברשלנות. מצד אחר הוא קפץ את ידו בסכומי הפיצוי. השופט בדימוס שלמה לוין הרחיב אף באימרת אגב, שהכלל הוא, שיש לפצות - ורק במקרים יוצאים מן הכלל יש לשלול פיצוי. אבל לדברי ארד-איילון, "עדיין יש פער גדול בין הרטוריקה החיובית של פיזור הנזק שנגרם על ידי המדינה לבין הסכומים שמשולמים בפועל".

אפשר לתבוע פיצוי בשני מסלולים: המסלול הפלילי הקבוע בחוק, או באמצעות תביעה אזרחית. החוק קובע מסלול רגיל, נוקשה ונדיב פחות, למזוכים "רגילים" - רבע מהשכר החודשי הממוצע כפול מספר חודשי מאסר השווא. לעומת זאת, ניתן לשופטים שיקול דעת רחב יותר בבואם לפסוק פיצוי לאסירים שזוכו במשפט חוזר לאחר שנים רבות בכלא. למשפחה זו שייכים עד כה שלושה: עמוס ברנס, כנופיית מע"ץ ועמוס סולמי. כל מקרה שונה מחברו, וכולם ביחד שונים מהקטיגוריה הרגילה, הקמצנית יותר, שאליה משתייכים החשודים-לשעבר ברצח החייל אולג שייחט.

במקרה של עמוס ברנס - להבדיל משני המקרים האחרים, מע"ץ וסולמי - המדינה עדיין משוכנעת שהוא הרוצח, ולכן המו"מ הכספי קשה הרבה יותר. השופטת דליה דורנר החליטה שמגיע לו משפט חוזר. המשפט לא התקיים משום שהמדינה לא הגישה כתב אישום מחודש, ובית המשפט המחוזי בנצרת זיכה אותו למעשה ללא משפט. ברנס קיבל בהליך הפלילי פיצויים שחושבו לפי 1.5 מהשכר הממוצע במשק על עשר שנות מאסר, ובסך הכל 1.5 מיליון שקלים. בקרוב צפויה תביעה אזרחית שיגיש ברנס באמצעות פרקליטיו, אלי זהר ואדם פיש. בתביעה אזרחית הסכום אינו מוגבל וניתן לתבוע על פגיעות נפשיות, עוגמת נפש וכל נזק אישי ומשפחתי אחר.

במקרה של כנופיית מע"ץ, לעומת זאת, המדינה מכירה בעוול שנגרם להם והיועץ המשפטי הסכים שיש עילה למשפט חוזר - שגם במקרה זה לא התקיים. אנשי הכנופיה (גדעון הררי, אורי גולברי, יעקב בלדוט ויוסף רחמים) הורשעו בסדרת הצתות ומעשי פרוטקשן וריצו 15 שנות מאסר בין 1978 ל-1983. לאחר מעשה התברר שעברו התעללות קשה בידי חוקריהם כדי לחלץ מהם הודאה כוזבת. במסלול הפלילי נפסקו לארבעתם ביחד כשני מיליוני שקלים. פרקליטם, עו"ד אריה שרעבי, הגיש גם תביעה אזרחית שממתינה עדיין להכרעה.

עמוס סולמי נשפט ב-1977 על קשירת קשר לרצח ונידון לשבע שנות מאסר. שלא כמו ברנס וכנופיית מע"ץ, סולמי לא הודה למרות התעללות שעבר. ההרשעה נגדו הושגה באמצעות פיברוק נרחב של ראיות. על כל המסכת הזאת - ההתעללות הקשה, עדויות השקר, הפיברוק - התוודה מפקח דני מרוז, חוקר ימ"ר תל אביב, שהיה שותף פעיל ללחצים הקשים שהופעלו על סולמי. סולמי עבר מסכת תלאות עד שהיועץ המשפטי הסכים לבסוף למשפט חוזר בעניינו, בשעה שהפרקליטות נקטה סחבת וטקטיקות השהיה. ושוב, בניגוד לשני המקרים הקודמים, שבהם נפסק פיצוי פלילי ועל הפיצוי האזרחי מתנהל הליך משפטי, במקרה זה הסכימה המדינה לשלם סכום גלובלי של יותר משלושה מיליוני שקלים, לפי חישוב של כפל השכר הממוצע במשק.

פרקליטתו של סולמי, עו"ד שירה דונביץ: "החישוב לפיצוי בהליך הפלילי מביא בחשבון את הזמן האבוד; והמדינה, בגלל הנסיבות המיוחדות, הכפילה במקרים של סולמי ומע"ץ את מדד השכר הממוצע. כמו כן משלמים על הוצאות ההגנה במשפט המקורי וההוצאות המשפטיות שנדרשו במאבק עד לזיכוי במשפט החוזר. מובן שהתביעה האזרחית יכולה להביא בחשבון פרמטרים נוספים, בעיקר פגיעה נפשית".

פריצת הדרך בכל שלוש הפרשות שהניבו זיכוי בעקבות משפט חוזר באה בעקבות חשיפה של פגמים חמורים בעבודת המשטרה, חשיפה שאחראים לה אנשי המשטרה עצמם - כאלה שהיו שותפים ומצפונם העיק עליהם וכאלה שלא יכלו לעמוד מנגד לנוכח מעשים מושחתים ועוולות שביצעו עמיתיהם.

פיצוי על כליאת שווא במקרה של החשודים ברצח החייל אולג שייחט שייך, כאמור, לקטיגוריה הקמצנית יותר של החוק מפני שלא הגיעו למשפט חוזר. הם ישבו במעצר עשרה חודשים והוגש נגדם כתב אישום, אך שלב ההוכחות לא החל. המצב הזה מאפשר פיצוי לנאשמים שזוכו בנסיבות הבאות, כפי שפורטו על ידי בית המשפט העליון בסדרה ארוכה של פסקי דין. ראשית, לא היה יסוד להאשמה מלכתחילה; שנית, התקיימות נסיבות שמצדיקות פיצוי כמו נסיבות אישיות של הנאשם, אופי הזיכוי (מוחלט, מתוך ספק) והליכי המשפט בכללם. ניתן, למשל, משקל רב לשאלה אם הזיכוי היה לפני שהחלה פרשת ההגנה.

"לזכות" החשודים ששוחררו בפרשה זו עומדות נסיבות התומכות בפיצוי, הן פלילי והן אזרחי. למשל, העובדה ששוחררו בשלב מוקדם, שהואשמו אף על פי שהשב"כ מצא שההודאות שנתנו אינן אמינות. אלא שעד היום שום תביעת פיצויים אזרחית בעניין כליאת שווא לא הגיעה להכרעה. הפרשה, כפי שהודיע היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, מצויה עדיין בחקירה, ולא נבדק עדיין אם היו בכלל כשלים - ואם כן, אילו.
משה גורלי
https://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=427244&contrassID=2&subContrassID=4&sbSubContrassID=0!! עיוות-דין ועינוי-נפש במדינה ''דמוקרטית'' !!
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=5522&forum=gil&archive=#0
31. שמגר הוא המגשר בין ''כנופיית מע''צ למדינה..!!
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&forum=gil&om=5168&omm=31&viewmode=threaded
42. מי אתה עדי אזר?
http://rotter.net/forum/gil/6023.shtml#42
22. השופט עדי אזר ז''ל = פרשת עמותת ''נאות קיסריה'' !!!
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=5871&forum=gil&archive=#22
54. סנ''צ בדימוס יצחק מיו פנה לאלמנת השופט עדי אזר ז''ל
http://rotter.net/forum/gil/6023.shtml#54
שהשופט עדי אזר נרצח בגלל ערפאת
http://rotter.net/forum/gil/6023.shtml#25
26. halemo/רוצח להשכיר
http://rotter.net/forum/gil/6023.shtml#26
28. הרוצחים החליטו לרצוח שופט - עדי אזר נבחר במקרה
http://rotter.net/forum/gil/6023.shtml#28
47. הפרקליטות מבקשת להעביר משפטי רצח השופט אזר לירושלים
http://rotter.net/forum/gil/6023.shtml#47
51. עד המדינה שינה גירסתו - אך ההסכם עימו לא יבוטל
http://rotter.net/forum/gil/6023.shtml#51
38. עו''ד אברהם פכטר/''רצח השופט אזר - שאלות ותמיהות''
http://rotter.net/forum/gil/6023.shtml#38
52. מה באמת כתב העו''ד וינר שניסה להתאבד?לפרסם!
http://rotter.net/forum/gil/6023.shtml#52
58. סניגור במשפט רצח השופט אזר: ''החוקרים הדריכו את העד''

http://rotter.net/forum/gil/6023.shtml#58

פרשיות קשורות בקשר ישיר ועקיף:

32. עמוס ברנס תובע כ-2.5 מיליון שקל מהחוקרים והתובע שהרשיעו
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&forum=gil&om=5522&omm=32&viewmode=
12. עמוס סולמי שזוכה מהרשעתו ברצח יקבל פיצויים...

http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&forum=gil&om=5522&omm=12&viewmode=


הדו"ח שלא מיושם עד כה.....
35. דו''ח ליבאי/גולדברג - הוועדה לעניין הרשעה על סמך הודאה בלבד....
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&forum=gil&om=5522&omm=35&viewmode=

_

ו ו ו ו א א א א ו ו ו

אתמול בשעה 22:40 בערך צפיתי בסרט תיעודי בערוץ 1 - הסיפור האמיתי בפרשת הכנופייה שלא הייתה - כנופיית מע"צ ומיד אחרי זה רשמתי בתגובה בנושא אחר אך המהות דומה את התגובה הבאה:
שמע, צפיתי בפעם הראשונה בסרט הסיפור האמיתי = מע''צ
הכנופיה שלא הייתה......

אני עדיין מעכל את מה שראיתי.....

ואני חשבתי שאני כבר יודע הרבה על הפרשה.....

מעבר לתמונות שהורדתי מהסרט בנוסף למה שהקלטתי, אני עדיין
לא מסוגל להתחיל לכתוב את הכתבה, אני פשוט בהלם !!!

זאת הפעם הראשונה שאני נתקל בדבר כזה......

אני מקווה שאני אסיים את הכתבה בקרוב......

בוא נראה איזה מכלי התשקורת יסקרו את הסרט וכל הנגזר ממנו.....
ואם כן, כיצד ??

שים לב לשאלה ששאלתי אותך בתגובתי הקודמת שבכותרת.....

בנוסף, קרא את הכתבה שבקישור במיוחד את הפרוגרף האחרון.......
התובעים סבורים, שאם המסמכים האלה היו נחשפים, הם היו זוכים לפיצויים גבוהים יותר מאלה שהציע בית המשפט. "אנחנו ביקשנו לחשוף את המסמכים והשופט אזר ז"ל נעתר לבקשתנו. המדינה אמרה שתוציא תעודת חיסיון. אלא שעד היום לא קיבלנו לא את המסמכים ולא את תעודת החיסיון. היום המדינה מתנה את הסכמתה להסדר שהוצע בכך שנוותר על הדרישה לראות את המסמכים", אמרה עו"ד פרי ל-NRG מעריב.
http://www.bambili.com/bambili_news/katava_main.asp?news_id=9810&sivug_id=3

והיום אני מוסיף הערה חשובה ואתייחס אליה בהרחבה בתגובת המשך לתגובה זו יותר מאוחר, והיא:
מדוע בשום תיעוד נכון להיום: בתקשורת, בספרות לא הוזכרה הנקודה שהיה ניסיון לקשור את ראש הממשלה דאז, מנחם בגין ושר המשפטים שלו שמואל תמיר ל"כאילו" המוחות שעמדו מאחורי חבורת המציתים, היה למעשה ניסיון להפיל את הממשלה שלא בדרך הבחירות, במילים אחרות, היה אז ניסיון לבצע פוטש' בעזרת המשטרה והפרקליטות וכל זה תוך שתיקת העיתונות בישראל ורק אתמול בסרט נחשפה הנקודה הזו ובהרחבה בכלל ומדוע נקודה זו ירדה מהפרק מצד החוקרים שהכינו את כתב האישום.....

ההמשך בתגובה הבאה !!


http://tinyurl.com/5a2yl לחץ כאן » פרס הוא המפתח לפרשת אלטלנה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
 !! עיוות-דין ועינוי-נפש במדינה ''דמוקרטית'' !! פילוביץ שחף 19.09.03 21:52 כותרת
   מבוא כרונולוגי לפרשת/שואת ברנס............... פילוביץ שחף 19.09.03 21:58 1
      עדי בראונר התובע המחוזי, בחסות פרקליטות...... פילוביץ שחף 19.09.03 22:25 2
          שופטי בית משפט העליון בחסות שלטון החוק !!! פילוביץ שחף 20.09.03 02:09 3
              עמוס ברנס נגד ''שלטון החוק'' בישראל !! פילוביץ שחף 20.09.03 03:59 4
                  נספחים להחלטת ברנס = משפט חוזר............. פילוביץ שחף 20.09.03 13:08 5
   עמוס ברנס מבקש משפט חוזר שוב בשנת 1998....... פילוביץ שחף 21.09.03 06:22 6
      נספחים שצורפו לבקשה למשפט חוזר............... פילוביץ שחף 21.09.03 06:38 7
          עמוס ברנס צרף לבקשה מכתב אישי ששלח ב-16.9.98 פילוביץ שחף 21.09.03 07:02 8
              הסיכומים של עמוס ברנס כתוספת לבקשתו הרביעית פילוביץ שחף 21.09.03 07:20 9
   מכתבים רשמיים שנשלחו לעמוס ברנס.............. פילוביץ שחף 21.09.03 17:22 10
      עמוס ברנס תובע כ-2.5 מיליון שקל מהחוקרים והתובע שהרשיעו פילוביץ שחף 15.07.04 19:27 32
      נפטר החוקר עזרא גולדברג שהוכיח את חפותו של עמוס ברנס פילוביץ שחף 28.12.04 11:48 51
      פרשת עמוס ברנס שלב שני: עמוס ברנס נ' מדינת ישראל ו.... פילוביץ שחף 16.02.05 23:36 58
          תביעת ענק: עמוס ברנס נגד המדינה פילוביץ שחף 20.02.07 05:29 93
              ''עמוס ברנס מגיע למשפט השלישי שלו בחוסר כל'' פילוביץ שחף 05.09.07 07:43 98
   ערוץ 7: ''דמי רחל הלר זועקים מן האדמה'' !! פילוביץ שחף 22.09.03 22:55 11
      ''דמי הילדה נאווה אלימלך ז''ל זועקים מן האדמה'' !!'' פילוביץ שחף 10.12.04 05:47 41
          22 שנה מעיקות על חוקרי המשטרה תיק הרצח הלא מפוענח!! פילוביץ שחף 10.12.04 06:12 42
              נאווה אלימלך ז''ל: ''היא יצאה בחולצה אדומה ולא חזרה'' פילוביץ שחף 10.12.04 06:28 43
              משפ' נאוה אלימלך ז''ל: ''אנחנו מחפשים מפלצת'' פילוביץ שחף 10.12.04 06:57 44
              ''מחפשים אלמוני שכתב גלויות של נאוה אלימלך ז''ל'' פילוביץ שחף 10.12.04 07:05 45
              ''המשטרה מסתייגת מדברי ''רפול'' בהכרזתו לסיבה לרצח'' פילוביץ שחף 10.12.04 07:18 46
              ''חושדים בחולה נפש שרצח את נאווה אלימלך ועוד 3 ילדים פילוביץ שחף 10.12.04 07:30 47
              ''לאן נעלמה נאווה אלימלך ז''ל'' פילוביץ שחף 10.12.04 08:06 48
              יהודה שלף, חשוד לתמיד ברצח נאווה אלימלך ז''ל !! פילוביץ שחף 10.12.04 17:13 50
          הרבה סירחון יש בפרשה העצובה הזאת אורן אדרי 10.12.04 16:22 49
          האם דוד אפוטה רצח את ענת אלימלך...?! פילוביץ שחף 22.02.07 03:22 94
              מבקר המדינה יבדוק את חקירת רצח ענת אלימלך פילוביץ שחף 12.11.13 19:12 105
          25 עברו ומזל אלימלך מתראיינת ושואלת למה שמעון פרס לא... פילוביץ שחף 26.03.07 22:12 97
      מבקר המדינה: אמר שבהחלט האשמותיו כלפי בך נותרו בעינם, פילוביץ שחף 20.01.05 18:00 52
   עמוס סולמי שזוכה מהרשעתו ברצח יקבל פיצויים... פילוביץ שחף 23.09.03 11:55 12
      ערוץ 7: מיליון שקל פיצוי על 7 שנות מאסר !! פילוביץ שחף 23.09.03 13:42 13
          העליון הורה למדינה לשלם פיצויים ל-3 מורשעים.. פילוביץ שחף 10.10.03 01:16 15
          תכנית עובדה עם אילנה דיין 10.3.04 = עמוס סולמי......... פילוביץ שחף 11.03.04 19:26 19
      בדיקת ד.נ.א קובעת האנס שהורשע, לא אנס !!! פילוביץ שחף 02.11.04 06:32 38
          הסניגוריה הציבורית הגישה בקשה למשפט חוזר לאדריאן שוורץ פילוביץ שחף 04.11.04 00:45 39
      השופט אדמונד לוי זיכה את עמוס סולמי ושמעון כהן פילוביץ שחף 28.06.05 14:07 64
   דרעי זוכה ב-4 מתוך 5 האישומים בתיק הציבורי; פילוביץ שחף 24.09.03 19:28 14
   יוצע ליזום חקיקה להגנת חשודים במהלך...... פילוביץ שחף 14.11.03 12:31 16
      הרשעה על סמך הודאה ופוליגרף.................. פילוביץ שחף 17.11.03 04:10 17
      השבכ מטרפד חקיקה שתקשה להרשיע נאשם רק על סמך הודאתו פילוביץ שחף 13.10.04 06:53 34
   ערן שנדר ראש מח''ש הפורש בראיון במעריב 15.4.04 פילוביץ שחף 16.01.04 08:34 18
      ''תעשיית רצח'' העוסקת בפשעי הונאה, הון, שלטון וחיסולים!! פילוביץ שחף 14.05.04 22:08 28
          נספחים שצורפו לעיל !! פילוביץ שחף 14.05.04 22:49 29
   מי יעזור לעזריה? פילוביץ שחף 12.05.04 10:27 20
   פרקליטות נגד יהדות, על-סף-תהום !! פילוביץ שחף 12.05.04 20:16 21
      פרטים ותוכן עניינים. פילוביץ שחף 12.05.04 21:01 22
      שלמי תודה !! פילוביץ שחף 12.05.04 21:11 23
      פתח דבר/מאת מיכאל רז פילוביץ שחף 12.05.04 21:27 24
      שיחתו האחרונה של השופט חיים כהן על השופטת דליה דורנר !! פילוביץ שחף 12.05.04 21:32 25
      יעד הספר/המסמך/הפרוטוקול........ פילוביץ שחף 12.05.04 21:42 26
      הוצאתם להורג של נידוני הפרשה = ''עסק הביש 2'' ב-31.1.1955 פילוביץ שחף 12.05.04 21:50 27
      ''רצח (הרב) דה-האן'' פילוביץ שחף 14.06.04 17:10 30
          הקדוש י.י. דהאן הי''ד מרציפן 15.06.04 08:26 31
              ח''כ פורוש: היום זה יום בו התרחש הרצח הפוליטי הראשון פילוביץ שחף 05.07.05 16:45 78
                  נקדימון ומייזלש: דה האן - הרצח הפוליטי הראשון בא''י פילוביץ שחף 05.07.05 17:53 79
                      מסמכים ותמונות מפרשת הרצח הפוליטי הראשון בא''י/דה האן פילוביץ שחף 06.07.05 07:51 80
                      נספחים: שני ראיונות עם הרוצח אברהם תהומי ע''י נקדימון פילוביץ שחף 06.07.05 12:44 81
                      האם רצחה רחל ינאית בן-צבי את הרב דה-האן?? פילוביץ שחף 01.10.05 21:47 88
                  ח''כ פרוש בכנסת: למה 'הציונים' רצחו את דה האן?! פילוביץ שחף 26.06.14 11:13 106
          רצח ארלוזורוב פילוביץ שחף 01.07.05 09:48 71
      החוקר הפרטי מיכאל רז כבר מתכונן למלחמה הבאה פילוביץ שחף 12.09.04 15:00 33
      אכזריות הסיזון פילוביץ שחף 01.07.05 10:03 72
      הסדומישראליות פילוביץ שחף 01.07.05 10:07 73
      תפקיד העם היהודי פילוביץ שחף 01.07.05 10:22 74
      מטופחים בשירות המדינה פילוביץ שחף 01.07.05 10:33 75
      השתלטות על היישוב היהודי בארץ ישראל (פלשתין) פילוביץ שחף 01.07.05 10:46 76
      מקורות = השיטה = יוקרת מערכת = מורשת הקסטנריזם פילוביץ שחף 01.07.05 11:11 77
   דו''ח ליבאי - הוועדה לעניין הרשעה על סמך הודאה בלבד.... פילוביץ שחף 13.10.04 07:30 35
      דו''ח ליבאי - פתח דבר !! פילוביץ שחף 13.10.04 08:08 36
      דו''ח ליבאי: סעיף 12 לחוק הראיות (נוסח חדש) פילוביץ שחף 14.10.04 01:42 37
      הצעת חוק: נוכחות עו''ד חובה בכל חקירת משטרה פילוביץ שחף 03.03.05 11:16 59
      השב''כ מטרפד חקיקה שתקשה להרשיע נאשם רק על סמך הודאתו! פילוביץ שחף 17.09.05 15:39 86
      הוועדה תבדוק: הרשעה ברצח רק ב''פה אחד'' פילוביץ שחף 15.11.07 04:29 100
          !! תוהמי לוחם גדוד 890 ממשיך לזעוק מתוך כלאו לרחמים !! פילוביץ שחף 15.11.07 18:59 101
   ''עינוי דין'' - נתן דונוביץ' פילוביץ שחף 14.11.04 14:25 40
   המרגל וסוכן הסמים רסן במיל' יוסף עמית רוצה משפט חוזר !! פילוביץ שחף 03.02.05 16:37 53
      מי רצח את ג'ימי וחש? פילוביץ שחף 08.02.05 02:55 54
      מה שמאוד מעניין הן 3 נקודות שלדעתי חשובות מבחינתו פילוביץ שחף 08.02.05 08:35 55
   בודג-זד שלמה- מואשם באונס- עדיין חופשי. בקרית ביאליק. דר אריה אבני 09.02.05 08:42 56
      מצ''ב קישור לכל החומר על הפרשה............ פילוביץ שחף 09.02.05 18:48 57
   מדוע מתעקש משרד הבטחון שלא להכיר בתביעתה - עזרא אנג'ל פילוביץ שחף 17.03.05 05:05 60
   תל אביב: חסר בית שהודה ברצח שוחרר בהוראת הפרקליטות אורן אדרי 27.03.05 23:09 61
      וידאו: שוחררו לאחר מעצר שווא של חצי שנה; פרקליטות-משטרה אורן אדרי 13.09.05 07:45 82
      מפקדי ימ''ר במשטרה נחקרים בחשד לקבלת שוחד והטרדה מינית אורן אדרי 13.09.05 12:42 83
          פרשת השוחד במשטרה: עשרות קצינים יחקרו אורן אדרי 16.09.05 06:09 84
          המשפחה טוענת: ''מות הקצין קשור לשוחד במשטרה'' אורן אדרי 16.09.05 06:22 85
   כנופיית מע''צ יקבלו כ''א למעלה מ-2 מיליון ש''ח פיצויים פילוביץ שחף 08.06.05 20:09 62
      סרט בתמונות: הסיפור האמיתי - הכנופיה שלא היתה/מע''צ פילוביץ שחף 28.06.05 18:59 65
      דמי אחיך צועקים אלי מן האדמה: פרשת מע''צ פילוביץ שחף 28.06.05 19:24 66
      פרקליטות נגד יהודת: פרשת מע''צ פילוביץ שחף 28.06.05 19:46 67
      עמוס ברנס מאבקו ונצחונו של חף מפשע: פרשת מע''צ פילוביץ שחף 28.06.05 20:03 68
      הוועדה לענייני ביקורת המדינה: פרשת מע''צ פילוביץ שחף 29.06.05 08:07 69
      כל המעורבים בהרשעת הכנופיה שלא היתה - כנופית מע''צ פילוביץ שחף 29.06.05 11:31 70
      סנדו מזור: 'כששאלו אותי איך אחקור את ראש הממשלה אמרתי:' פילוביץ שחף 02.06.08 19:17 102
   עו''ד אברהם פכטר: ''חקירה עד הסוף'' פילוביץ שחף 14.06.05 19:19 63
   פרשת עיזאת נאפסו עזאת הצ'רקאסי/ישראלי: פילוביץ שחף 01.10.05 14:04 87
   האם מרואן קאסם תקף בגרזן וחוסל או זאת עוד עלילה?! פילוביץ שחף 03.10.05 06:12 89
      פניה לפרקליטות:לחקור מחדש מות תושב ראמה חייל משמר הגבול פילוביץ שחף 03.10.05 06:15 90
   נדחתה תביעת ברנס לפיצויים אורן אדרי 18.12.05 15:29 91
   מבחן התוצאה !! פילוביץ שחף 16.02.07 10:19 92
   יימות המשיח בפתח: שופט חוקר/תובע מיוחד לאישי ציבור פילוביץ שחף 05.03.07 07:09 96
   מבחן התוצאה !! פילוביץ שחף 25.10.07 00:01 99
      לקרוא ולבכות ירי 04.01.12 17:59 103
          והכי גרוע שדווקא ''השמאל הנאור'' תומך בעיוות הדין! ירי 04.01.12 18:03 104


  

תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות