אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון גילוי מסמכים נושא #5775 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 5775   
פילוביץ שחף
חבר מתאריך 9.2.02
98335 הודעות
   10:25   10.06.04   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  321. לזכר חברי הצנחנים שנפלו בקרב יומן המלחמה שלי !!  
  תגובה עבור הודעה מספר 0

לזכר חברי הצנחנים שנפלו בקרב
יומן המלחמה שלי / ספטמבר 2001

המלחמה התחילה פתאום. פתאום כמו שאני מספר עליה. כמעט 28 שנים אחריה היא מקופלת בבטני כמו צפעוני. לא שלא סיפרתי עליה, להיפך-סיפרתי לכל מי שהיה מעוניין לשמוע, היא כמו רעל בדמי. הערב ישבתי עם יוסי מזרחי בבית-קפה וסיפרתי בפעם המיליון, עד שנקעה לסתי. לפתע הלב שלי התחיל לדפוק חזק ואמרתי לו שאני הולך הבייתה לכתוב את זה. אני כותב כמו שאני זוכר, בלי מפות וספרי קרב.

ביום שישי, ערב המלחמה, עזבתי את "סנור",בסיס טירוני צנחנים. יותר נכון, העיפו אותי כי לא התאמתי להיות מ"כ. זו הייתה פלוגת טירונים של אוגוסט 1973 ולא בא לי לטרטר סתם חבר'ה נחמדים שברובם יותר אינטיליגנטים ממני, לא התייחסתי למ"פ כמו לאלוהים, נתתי להם הפסקות סיגריה ארוכות ודיברתי איתם על החברות שלהם. אחרי שלושה שבועות המ"פ העיף אותי לגדוד בבית-ליד. איציק מרדכי היה המג"ד. נכנסתי לראיון והוא אמר: "תצטרף לפלוגה המסייעת ותבוא עוד שבוע כי הם יצאו ל'רגילה' " שמתי את הקיטבג שלי באפסנאות הפלוגה וראיתי את כל הנשקים מסודרים ומשומנים. נסעתי לקיבוץ 'עמק-ברכה'. הייתה כבר שעת אחר הצהריים וכמעט לא היו טרמפים. בקושי הגעתי לשם בערב. בזמן הארוחה דיברו על מתיחות וסיפרו שקראו לנחשון שהיה מ"מ בגדוד שלי, 890. לא ייחסתי לכך חשיבות מיוחדת, כי כבר כמה פעמים לפני המלחמה היו מתיחויות, ופעם אחת אפילו ירדנו לתעלת-סואץ למארבים וכלום לא קרה.

נורית הייתה חברה שלי מהקיבוץ ושירתה כקשרית בתחנת -ממסר אי-שם לא רחוק, חצי שעה נסיעה. החבר'ה שלה, שהיו כבר ידידים שלי, הקפיצו אותי למחנה הקטן שלה. היינו חברים כחצי שנה ומשהו כבר חרק בינינו ולא ידעתי מה. הייתה איזו הסתייגות מצידה. אני אהבתי אותה מאד, אהבה טוטאלית כמו כל אהבה ראשונה. כיום, ממרום 47 שנותי אני חושב שלחצתי עליה מדי, וגם לא ידעתי לדבר. באותו ליל-שבת נרדמנו ביחד. בשלוש לפנות בוקר קמתי לשירותים ושמעתי מרחוק שריקה של מטוסי קרב. היה לי קצת מוזר וחזרתי לישון. בעשר בבוקר העיר אותי המש"ק של המתקן ואמר לי להתנדף כי הגיעו כל מיני קצינים והוא לא רוצה להסתבך. לבשתי בגדי אלף ובחוץ ראיתי הרבה ג'יפים וטנדרים וקצינים בדרגות גבוהות עד אלוף- משנה, נכנסים ויוצאים ממקלט-הקשר. בשעה שתיים התחילו בומים מהרמה הסורית ומטוסי -קרב חלפו מעלינו בגובה נמוך עמוסי פצצות. עשן עלה מהרמה ואמרתי לנורית שזו בטח תקרית גבול רצינית ושחיל-האויר שלנו יגמור את זה תוך יומיים-שלושה. לא העליתי בדעתי שיכולה לפרוץ מלחמה. הכל היה כל כך טוב, מלחמת ההתשה נגמרה לפני שלוש שנים, נכנסתי לפלוגה המסייעת שהייתה פחות תובענית מהמסלול, את נורית אהבתי אהבת-נפש, ונותר רק לחכות לשיחרור עם כמה אימונים והחזקות קו וקיבלתי 'רגילה'. נורית ירדה למקלט לבושת מדים ויצאה אחרי כמה דקות בפנים רציניות כמו שאף פעם לא ראיתי אותה, כי היה לה אופי עליז ושובב. היא אמרה לי שמשה דיין דיבר בקשר עם מוצבים שלנו שצרחו שיש סורים בתוך המוצבים וגם התחילה התקפה מכיוון מצריים. התחלתי להבין שמשהו רציני מאד קורה ושאני חייב מיד לחזור לגדוד בבית-ליד. עמדתי עם נורית מול הנוף הנשקף של עמק-הירדן והרמה העשנה. רציתי להגיד לה :"שימרי לי אמונים" אבל לא אמרתי. זה נשמע לי פתיטי וגם איזה נתק עמד בינינו. חיבקתי אותה חזק. היא אמרה:" שמור על עצמך, להתראות" וירדה במהירות למקלט. אני תפסתי טרמפ עם טנדר לכיוון הגדוד. מכוניות כבר נסעו חופשי ולפנות ערב הגעתי לבית-ליד שהיה מלא במכוניות של מילואימניקים, רכב צבאי תקוע בפקק וצעקות ולחץ אימים.

רס"ן אלי שורק, שהיה מפקדי במסלול, נהיה מפקד המסייעת. התייצבתי אצלו ואמרתי שהמג"ד סיפח אותי למסייעת. הערכתי אותו מאד כמפקד וכאדם. למרות שהייתי חייל בינוני ולא ממושמע במיוחד, הוא הציב אותי משום מה להיות מ"כ -אפילו אני הופתעתי. על כל פנים הוא פקד עלי להתחייל מיד. רצתי לאפסנאות ולקחתי חגור, שכפ"צ וקסדה, אחר -כך רצתי לנשקיה ולקחתי רובה חצי-אוטומטי, מחסניות, שני רימוני רסס, הרכבתי את החגור וטענתי את המחסניות בכדורים ותוך שעה וחצי הייתי מחוייל. כמעט כל הלילה העמסנו תחמושת ממחסני החירום שאפילו לא ידעתי שהם קיימים בין האקליפטוסים המסויידים בלבן. לפנות בוקר תפסנו תנומה קלה עם נעליים. בבוקר,צמודים לטרנזיסטור הפחד התחיל לטפס עלי בקור מקפיא-דם. הידיעות ברדיו "כוחותינו בולמים בגבורה את התקפות האויב בסוריה ובסיני…"-לא הרגיעו אותי. לא הכרתי כמעט אף אחד בפלוגה חוץ מכמה מאי'ניקים שעברו איתי את המסלול. לאט התחלתי להכיר ולזכור שמות. המחיצות נפלו וחילקנו בינינו את הסיגריות, מצפים במתח עצום לפקודות. בשלוש אחרי הצהריים עלינו על אוטובוסים לשדה-דב. עישנתי סיגריה אחרונה ביחד עם אוזן. על המסלול עמדו שני"הרקולסים" פתוחים ורועמים ותוך רבע שעה העמסנו עליהם את כל התחמושת בריצה מטורפת והמראנו. לא ידעתי לאן וחוסר הידיעה רק הגביר את הפחד. ידעתי רק דבר אחד :שאני מהמלחמה הזאת יוצא בחיים, שלם, בריא, מתחתן עם נורית ועושה ילד, זה מה שחשבתי כשישבנו במטוס הרועם, חגורים, משוכפ"צים, עם קסדות על הראשים. כמה קציני מילואים סופחו אלינו. -סגן רזי יהל שהיה מ"מ שלי במסלול, סרן נחמיה תמרי, והקב"ן, סרן חיליק ביימן, כולנו חמורי-סבר ומזיעים מאד. אחרי כשעה נחתנו במדבר סיני, בראס-סודאר קרוב לקצה הדרומי של התעלה. שוב רצנו עם ארגזי-תחמושת והמטוסים המריאו. התמקמנו בווילות ישנות של המצרים, כנראה ממלחמת-ששת-הימים, קרוב לבסיס חיל-הים שננטש. הערב ירד. שמענו בומים מרחוק. התחלתי לחוש רעב מציק ואוכל לא היה. סופחתי למחלקת מקלעים כבדים והתמקמנו על גג של וילה עם נשק ב"היכון" צפונה. טנקים עמדו בין הווילות וגם סוללת טילי הוק. מרחוק נראו הבזקים. פתאום שמעתי שריקה שהפכה לשאגה וחץ כחול - -זהוב מרהיב טס נמוך, תפס מהירות וגובה ושבר פתאום ימינה. מישהו צעק: "הוק!!" והטיל טס כמה שניות ופגע במה שנראה כמו שלד מסוק בוער ונופל כמו בסרטים. כולם הריעו חוץ ממני. מרוב רגשנות. יסלח לי אלוהים אם יש אחד כזה -מזל שלא כולם היו כמוני.

בבוקר יצא המ"פ אלי שורק עם כמה ג'יפים נושאי תול"ר (תותח נגד טנקים) לכיוון כוחות מצריים והשמיד מספר כלי רכב, אולי אפילו טנקים. אני מעריץ את אומץ ליבו עד היום. בג'יפ פתוח אתה כמו ברווז במטווח. ראיתי כמה חורי כדורים שפגעו בג'יפ ובמושב שלו. חיל אחד, צבי קורא, תותחן תול"ר, ישב בווילה אחרי ההיתקלות וסיפר לחבר בקול נסער שראה גופות של מצרים עפות באויר, על הזעזוע של הפגישה הראשונה במוות ואני עמדתי והקשבתי וחשבתי על נורית. שוב ירד הלילה, שקט יחסית. נדמה לי שכל חטיבת הצנחנים הסדירה הייתה שם. קיבלתי רשות לצלצל הבייתה ובדרך לטלפון עברתי ליד חדר -המלחמה בווילה גדולה. עמדתי בפתח. במלחמה הדיסטנס יורד. ראיתי את המח"ט עוזי יאירי, לא מגולח ועייף, מדבר בקשר וטלפונים ואת הסמח"ט אמנון ליפקין, מגולח ושאנן מדבר בשלושה מכשירי קשר בקור-רוח. הוא התקרב לפתח עם מפה ביד ואני שאלתי אותו כמו ילד חרד : "המפקד,יהיה בסדר?" הוא חייך אלי חיוך טוב ושקט ובגובה העיניים אמר: "אל תדאג חייל " וחזר לעניניו. הלב שלי נרגע. הביטחון שהוא נסך בי עודד אותי נורא והלכתי לצלצל להורים ולנורית. הרגעתי את ההורים שלי וביקשתי שישלחו סיגריות וממתקים. צלצלתי לנורית. קול זר העביר אותי אליה. שום שמחת שיחה לא

נדלקה בקולה שאלתי מה קורה והיא ענתה שהמצב מחורבן לכולם, שהערתי אותה מהשינה ושאני ארגיש טוב וניתקנו. חזרתי לווילה ועליתי על הגג מהורהר ומרגיש מוזר. ג'אבל הרס"פ מצא בבסיס חיל-הים מציות ישנות ומסריחות, אבל אכלתי -הייתי מת מרעב. נמנמנו בתורנות על גג האבן ושמרנו. עם השחר חלפו נמוך מעלינו ארבע רביעיות של 'פאנטומים' עמוסים בפצצות ורקיטות וכולנו שאגנו בשמחה "תתקעו להם ולאמא של הבני-זונות!!!" -ואחרי חצי שעה ראינו אותם חוזרים כששתי רביעיות הפכו לשלישיות ושתקנו. באותו יום נהרג מישהו מהפלוגה. הכרתי אותו רק בשמו, פתיחי. בקרב עם כוח מצרי הוא ישב בזחל"ם ישן וירה במקלע. כדור בודד חדר את חריר הירי ופגע בראשו. פתאום המוות נהיה קרוב מוחשי, ומפחיד יותר. אחרי 28 שנים הזיכרון קצת מתעתע. היינו בווילות כמה ימים. אולי שבוע. זכור לי במיוחד לילה אחד שבו נחמיה תמרי אירגן סיור אלים נגד כוחות מצרים ופקד על כל מי שיש לו נשק מחלקתי ו /או אנטי-טנקי להצטרף לכוח. לי, כאמור, היה רק רובה פשוט ועמדתי בצל. חצי ירח האיר את המדבר הנוהר. אל הכוח שלו יצאו ררנ"טיסטים, בזוקאים, מא"גיסטים ומיקלעוניסטים. נשארתי בווילה ושמרתי. הם חזרו שלמים עם שחר. הסתבר שהם שכבו במארב חי"ר ו- 15 טנקים מצרים עברו 20 מטר מהם. נחמיה החליט בתבונה שפתיחה באש תהיה התאבדות והתקפל בשקט כמו שהוא יצא. שמחתי שלא היו עוד הרוגים. באותו לילה צלצלתי שוב לנורית ושוב היא נשמעה ללא העליזות הטבעית שלה ועדיין לא הבנתי מה קורה לי ולה. בדרך לוילה מצאתי את "הספר המשוגע" של חיים גורי ושמתי בתרמיל.יום אחד קיבלנו פקודה לעלות לאוטובוסים עם כל הציוד והתחמושת. ג'אבל הרס"פ מצא אבקת פודינג לימון ובתוך האוטובוס עברו הכוסות. הצרפתים אומרים שהרעב הוא התבלין הכי טוב, והפודינג הזה היה אחד הדברים הטובים שטעמתי. התחילו לספק לנו מנות קרב אישיות ומציות ישנות באופן סדיר. התחלנו לנסוע דרומה בוואדי סודאר. ברכבת האוירית שזרמה מאמריקה קיבלנו מעילים חדשים וטילי-כתף אישיים נגד טנקים. השמועה עברה שצה"ל ידחוף את המצרים לתוך וואדי סודאר ואנחנו יחד עם השיריון וחיל האויר נרסק אותם שם. אבל הדברים התנהלו אחרת. כל יום נסענו דרומה מתרחקים מהמלחמה. בערב האוטובוס עצר על הכביש, עלינו על המדרונות והתחפרנו כל יום מחדש. ביום שישי, בלילה השביעי של המלחמה, ישנתי שינה עמוקה מאד בתוך השוחה שחפרתי. מישהו העיר אותי בבעיטות ברגליים. התעוררתי בבהלה ושמעתי אש תופת לכיוון השמיים. איך לא התעוררתי השד יודע. המישהו אמר שמסוק מצרי עבר והוא כנראה יחזור ממזרח. טענתי את הנשק וחיכיתי. שמעתי רעש מסוק מפמפם וראיתי צללית חשוכה ונמוכה באויר. יריתי בו חצי מחסנית ופיספסתי אותו. נזכרתי שצריך לירות כמה דמויות לפניו כדי לפגוע בו ואת החצי השני פגעתי בו-ראיתי את הנותבים חודרים, כל הפלוגה ירתה בו אבל היה להם מזל והם התחמקו. בוקר שבת. המשכנו את הנסיעה דרומה. הוצאתי את "הספר המשוגע" והתחלתי לקרוא על תל-אביב בתקופת המנדט הבריטי. הספר היה כל כך מרתק וכל כך נכנסתי בו, ששכחתי כמעט שאני נמצא בעיצומה של מלחמה גדולה. כבר נראינו כמו קופים, מלוכלכים ומסריחים ולא מגולחים. איציק מרדכי הוציא פקודה :כולם מתגלחים ללא יוצא מן הכלל, בלי זקנים ובלי פיאות. משום מה התמרמרנו אבל כולם התגלחו. רק אחרי שהתגלחתי, הבנתי שזו הייתה פקודה נבונה ונכונה, -הרגשתי שוב חיל ולא איזה קוף מסריח שורץ כינים, אפילו שמתי אפטר-שייב וחשבתי מה עושה עכשיו נורית, בטח מתווכת הודעות בקשר במיומנות וקור-רוח. היא הייתה קשרית מצויינת ודייקנית.

מתי שהוא, יום כל שהוא שאינני זוכר אותו-הגדוד פוצל. אולי קרוב לשמחת -תורה. חלק מהחיילים פשוט נעלמו לי מהעיניים, ובעיניין הזה יש לי זיכרון לבן לגמרי. לא ידעתי לאן ובשביל מה נלקחו, לאיזה מטרה. כלום! אני זוכר שהמשכנו לנסוע דרומה רק חלק מהחבר'ה כשאני קורא, מנותק כמעט לגמרי מהסובב והמלחמה הלכה והתרחקה. לא שמענו יותר בומים, בלילות חנינו בחולות החמימים וכבר עישנו חופשי בשמירה, סיגריות שקיבלנו מהעורף בראס-סודאר. כל יום נסענו דרומה עד שהגענו לשארם-א- שיח. בשארם הודיעו שהמלחמה נגמרה, אבל לא בסוריה. עשינו מקלחת טובה, התגלחנו, שחינו, החלפנו לבנים ובגדים ובעיקר שמחנו. התפרקדנו על חוף הזהב ושמענו שצה"ל ממשיך לתקוף ולכתר את הארמיה השלישית של מצריים ואז הוכרזה, כנראה, הפסקת-האש אחרי עוד שלושה ימים של לחימה. לא ידענו כלום על הגדוד. היו שמועות שיש לנו כ- 3000 הרוגים ועוד אלפי פצועים, אבל ניצחנו, ואני נזכרתי במה שאמר פירוס: "עוד ניצחון כזה, ואבדנו". שוב יורד מסך לבן על הזיכרון. אינני זוכר איך הגענו לחבירה עם שאריות הגדוד בצד המצרי של התעלה, כנראה שטסנו משארם וזה לא כל כך חשוב. הגענו לשדה -תעופה מצרי ישן שנקרא כספירית, אולי זה שם קוד. על יד ההאנגרים ראיתי חלק מהאנשים שנעלמו לי. החבר'ה "שלי" כבר היו לידם ומרחוק ראיתי אותם תופסים את הראש בידיים וצועקים צעקות שבר. התקרבתי לאט. על בגדיהם כתמים שחורים של דם קרוש, קווי-מלח, הלם חזק בעיניהם. עם כל שם של הרוג פרצו צעקות ואני עמדתי בצד מביט מזועזע, לא מכיר את השמות. כל שם הוסיף "אוי!!!" יותר חזק.

"מה??!!" -יותר מתפלץ. חברים בלב ונפש נהרגו ואני הכרתי רק שניים בשמותיהם, מילס ושוסהיים. גם דבש מהמחזור שלי נהרג והצטרפתי למעגל האבל. הם סיפרו על אחרים שנהרגו, בפלוגות אחרות, מפקדים וחברים שלי. התמקמנו בתוך ההאנגרים ולאט כמו פאזל התברר סיפור הקרב על "החווה-הסינית." הגדוד קיבל פקודה לטהר חוליות-מחבלים ליד "החווה-הסינית" והתפרס בלילה על דיונות לבנות. הם התחילו לנוע בתנועה לקראת מגע. בערך באחת בלילה נתקלו ממאה מטר באש מקלעים כבדה ומרגמות. המ"פ יקי לוי נהרג. אי אפשר היה להסתער מול אש התופת, בקושי להרים ראש ולהחזיר אש. בארזני ושקולניק ירו במקלעונים. בבת -אחת היו עשרות פצועים שריכזו אותם לטיפול. רזי יהל חיפה על הפצועים במא"ג באופן שוטף. פצצות מרגמה נחתו מכל עבר, וכמויות הפצועים וההרוגים הלכו וגדלו. זה היה ממש טבח. שלושה מ"פים נהרגו. עם שחר הופיעו טנקים שלנו אבל בגלל החושך עדיין לא זיהו מטרות אויב. יותר מחמישים הרוגים והרבה מאד פצועים עד הצהריים. לבסוף הגדוד התקפל לאחור בתבוסה מוחצת ושותתת דם. רק מאוחר יותר נכבשה "החווה-הסינית" אחרי עוד שני קרבות, ואז הסתבר שהייתה מתחם מצרי מבוצר היטב עם טילי "סאגר" נגד טנקים, מכשירי ראיית-לילה, וחזית מקלעים מחופרת. באותו לילה ארור חצה אריק שרון את התעלה על גשרים. הרבה חבר'ה סברו שהם נזרקו כבשר-תותחים לרתק את המצרים שלא יפריעו לחציית התעלה. כמה שניסיתי לברר מה באמת קרה- נתקלתי ב"ראשומון".מישהו אמר שתצלומי-האויר לא היו מעודכנים ואחר סתר אותו. חלק אמרו שאיציק מרדכי ועוזי יאירי קיבלו פקודת-קרב חפיפניקית ולהיפך. עוזי יאירי כמעט התמוטט מגודל האבידות ובמקומו מונה אל"מ בשם צימל שאסף את כל הגדוד לבית-קולנוע בכספירית ואמר בביטחון מלא שהגדוד לא נשלח כבשר תותחים וכדאי מאד לא להאמין בסברה הזו. אבל מי שהאמין האמין, ומאמינים בכך יש עד היום. אני בירכתי בסתר את מזלי הטוב. אם הייתי ב"חווה",או שהייתי נהרג, או נפצע, או מקבל הלם- קרב. בריא לא הייתי יוצא משם-זה בטוח.

כל ערב בכספירית עשינו מדורה וכל ערב סופר סיפור הקרב מזויות אחרות. ללוחמים היה צורך חזק לדבר ולעבד את האבל על החברים שנפלו. בקולנוע הופיעו אמנים שונים ולאט התחלנו לחזור לשיגרה:אימונים, ארוחות טובות, מסרנו דשי"ם ברדיו, ואני מסרתי ד"ש למשפחתי ולנורית אהובת -נפשי. חזרנו לפעילות מבצעית בתוך השטח המצרי שנקרא "אפריקה" ואצלי נפתח סדק, ולא רק אצלי. כל העם היה בטראומה- -כל כך הרבה הרוגים ופצועים, איך שהפתיעו אותנו, המוצבים שנכנעו, השבויים הרבים, כמעט כל חוסננו הבלתי ניתן לעירעור לכאורה-התערער ועבר טלטלה עזה ותנועות מחאה נגד הדרג המדיני.

ב"אפריקה" סיירנו ושמרנו על גשרים. בלילות השמירה הייתי שומע דומם את הלוחמים הישנים:"חפו עלי, אש, אש!" ואני חלמתי על נורית וחשבתי עליה כל הזמן. גידי בלייכר, בחור מהשכונה, היה השליש של הגדוד וסיפר לי שאליקו עובדיה, בן השכנים, נהרג, שלמה מני מהשכונה גם נהרג, הלל מעוז שהיה ראש "הקן" של 'השומר הצעיר' גם נהרג, גם אבי בוט מ"היסודי",לא היה סוף לרשימה ואני חיכיתי בקוצר-רוח ליציאה הבייתה ולפגישה עם נורית.

הפגישות

הגיע תור היציאות הבייתה. היה לי מזל ויצאתי ראשון. טסתי ב'בואינג' ללוד ומשם קשיש אחד אבהי וטוב -לב לקח אותי טרמפ עד הבית בחולון. ירד גשם. הכלבה השתוללה עלי ליד השער הפתוח. אמא חיבקה אותי ואני בכיתי קצת. היא שאלה: "היה לך קשה, בן שלי?"
והנהנתי חנוק מבכי. קיבלתי מעטפה, מכתב מנורית. "…אנחנו לא מתאימים כזוג…יש לי חבר…אתה בחור טוב והלוואי שתמצא בת זוג שהולמת אותך… נורית. " לא האמנתי שזה קורה לי וצללתי לתוך תהום המכתב השחורה כמה פעמים. לבסוף הרמתי אליה טלפון. לא הצלחתי להוציא ממנה שום סיבה, היא התחמקה בעדינות ואמרתי שאני בא. היא סירבה בתוקף רב. "אבל למה, למה?"-הלמה בי השאלה כמו פטיש על סדן. אבא חזר מהעבודה וישבנו לאכול. לא היה לי תיאבון ואכלתי קצת מכל דבר. סיפרתי להם על נורית שהיתה כמעט בת-בית אצלינו ואבא אמר:"תשכח ממנה. יש לסוזי מהבריכה בת חמודה מאד…" לא יכולתי לשמוע שום דבר על אחרת. אמא כיבסה את הבגדים שלי וייבשה מול האח הבוערת. שכבתי בחדר-הילדים מעשן ושותה קפה בשרשרת. אמא הציעה לי ללכת לפסיכולוגית שלה, אסתר, שהכרתי עוד מתקופת התיכון. לא הייתה לי ברירה, הייתי זקוק לנחמה ועידוד ונותרו לי רק 40 שעות. למחרת אצל אסתר בת ה-70, היא הקשיבה וגם סיפרתי לה שנורית היא בת מאומצת. אור של הבנה נדלק בעיניה הכחולות, היא חייכה ואמרה בשקט שנורית כנראה מפחדת מקשר, שיעזבו אותה כמו שעזבו אותה הוריה הביולוגים, לכן היא חתכה וזו לא אשמתי. היא הציעה שנבוא יחד למפגש זוגי ולבסוף אמרה לי לשמור על עצמי. חזרתי ממנה מנוחם מעט, וכתבתי מכתב לנורית על השיחה עם אסתר. אחר כך נכנסתי לניחום אבלים לשכנים, שושנה ומישו שבנם הבכור והיפה, אליקו ז"ל נפל. ישבתי ולא דיברתי כמעט. גם שושנה שתקה, פניה השחומות היפות, השחירו. מישו הסתגר כנראה והיא עישנה בשרשרת. אחרי קפה ועוגה נפרדתי ממנה לפני שאני מתחיל לבכות את הבכי שלי.

בבוקר שלמחרת טסתי בחזרה לסיני ושלחו אותי לקורס חבלה. בסוף הקורס כשיצאנו עם האוטובוס מהשער זרקתי חזיז החוצה, עלו עלי, חטפתי 14 ימי מחבוש בכלא 6 וחזרתי לגדוד ששמר על התעלה בצד המצרי. בזמן הקורס הם עלו לג'אבל- עתאקה וחטפו הפגזות איומות על הר טרשים חשוף ואלביליה נהרג. היה לי חבל עליו נורא כי הוא היה בחור אמיץ ובעל שמחת-חיים בלתי -רגילה. חשבתי הרבה על נורית ומה יהיה. עדיין קיויתי לטוב וליציאה הבאה. צלצלתי אליה ושאלתי מה דעתה שניפגש אצל אסתר והיא אמרה שהיא חושבת על זה. בינתיים עזבנו את התעלה וחזרנו לסיני. עשינו שם סיורים בדיונות איו-סופיות עם נגמ"שים לאורך איזה קו גבול דימיוני שהיו בו רק חילי או"ם סקנדינבים וסנגלים. פה ושם שכבו גופות של מצרים ומישהו ירד ובזז שעון וכמה לירות מצריות. ביציאה השניה נסעתי למחנה של נורית בהסכמתה. המחנה הבוצי, השחור, היה מלא בקצינים גבוהים וכלי רכב. בנעליים מלאות בוץ ירדתי במדרגות הנקיות של המקלט, בחור אחד ניקה בסמרטוט את המדרגה התחתונה והביט בי במבט מיימי תכול וידעתי שזה הוא. נורית ישבה בכוך קטן מלא מכשירי קשר. חלצתי את הנעליים וישבתי איתה על מזרון שהיה על הרצפה. אפילו לא העזתי לנשק אותה, מוזר היה לי איתה פתאום למרות שהיתה מתוקה וצחקנית כרגיל. ניסיתי לדובב אותה למה ומה קרה ושוב היא התחמקה ובין לבין תיווכה הודעות בקשר. היא סיפרה שאמא שלה מאד בעד שהיא תלך לפסיכולוגית וקבענו שניפגש אצלה ביציאה הבאה שלי.

המשכנו לשבת בסיני כשבסוריה נמשכה מלחמת התשה מסיבית. שוב סיירנו בדיונות הריקות וכל הזמן חשבתי על המפגש שלי ונורית אצל אסתר. את היציאה הבאה תיאמתי עם נורית בתל-אביב. ירד גשם. נפגשנו אצל אסתר ברחוב ברנר. ישבנו בשיער לח בחדר העבודה הצנוע שלה, התנור דלק והיה נעים. נורית, עם האינטילגנציה הטבעית שלה, תפסה מיד מה שאסתר אמרה והשלימה אותה. אסתר צחקה ואמרה :"את יודעת…"והן צחקו ביחד. יצאנו מאושרים והתנשקנו בלי סוף. הכביש ברחוב אלנבי נצץ בכל הצבעים והייתי בטוח שהיא שוב איתי ונפרדנו אחרי הרבה חיבוקים ונשיקות.

למחרת חזרתי לסיני אחרי שקניתי את "חורף קשה" של דליה רביקוביץ'. קיויתי למצוא שם שירי אהבה שאשלח לנורית, אבל לא הבנתי את שיריה. הייתי צעיר מדי ולא מאומן מספיק בקריאת שירה כזאת. החבר'ה ראו שאני קורא שירים, הדביקו לי את הכינוי הגששי "רפי לירי " ואמרו :"דפקו אותך בחנות ומכרו לך ספר עם שורות קצרות ומה פתאום אתה קורא ספר עם נקודות, מה, אתה מפגר?"

אחרי שבוע של סיורים קיבלתי מכתב מנומס מנורית שהיא מעדיפה שנישאר ידידים. זאת היתה מכה, כי הציפיות שלי הרקיעו שחקים ונפלתי לתוך דיכדוך. התחלתי לעשן יותר ויותר, עד שלוש קופסאות ביום והעצבים שלי הלכו והתרופפו. מידי פעם הלכתי לחובש שנתן לי חצי ואליום בגלל כאבים חזקים בחזה. אלי שורק המ"פ התחלף ובמקומו הגיע בחור בן 24, סגן מילואימ'ניק שהתנדב להמשיך בגדוד. קראו לו ישראל זיו,סטודנט לפסיכולוגיה עם הומור עוקצני ושחור, שהקטע שלו בחיים היה להיות כמה שיותר שנון ולא שיגרתי. באביב עלינו לרמה להחזיק קו. ירדנו בכפר ערבי נטוש, חרפא, בלי גגות על הבתים והסורים הפגיזו חזק. היה שם מקלט קטן שברחנו אליו עד סוף ההפגזות בערב. למחרת בצהריים שולמן הסמל ביקש מתנדבים לעלות לחרמון ולהחליף צנחנים מגדוד 202. שולמן התייחס אלי בכפפות משי. הוא ראה מה מצבי והיה פונה אלי בעדינות. הוא היה אדם יקר ועדין נפש שאיבד חבר ילדות, יואל שוסהיים ב"חווה-הסינית" ועצב דק היה משוך על פניו. לא התנדבתי. התנדבו כמה חבר'ה : קאלו החובש, שקולניק ידידי הטוב, כמובן המ"מ נדב לוי (שגם הוא קלט את הבעיתיות שלי), שולמן, ואולי עוד מישהו, ועזבו אותי בצד. מה שקרה בחרמון אני יודע רק מעדותו של שקולניק :"עמדנו על פסגת ההר ועשינו חבירה עם 202 והחלפנו 'בגדי-חרמון'.הסורים קלטו אותנו וירו פגז מרגמה בקוטר של 240 מילימטר ישר לתוך החבורה. זה היה מארב ארטילרי קטלני ואכזרי. שולמן נהרג מיד וטיפלתי בפצועים יחד עם החובש ופתאום הרגשתי שאין לי כח ואויר. הרגשתי שדם נוזל בצד ימין של הגוף כי נפגעתי מרסיס גדול בכבד. קאלו החובש טיפל ככל יכולתו, המ"מ נדב נפצע קשה ברגל והזמין מסוק בקשר. המסוק הגיע מרמב"ם וניסה לנחות ברוח החזקה אבל הזנב שלו פגע במדרון ההר והוא התרסק וכל הצוות נהרג. מסוק שני הצליח לנחות. באותו ארוע ארור נהרגו 14 חיילים. "-עדותו של שקולניק. הפלוגה התמקמה במוצב 'דורין', מוצב מחופר ומדופן היטב ובחוץ שרקו הפגזים. איכשהו היה לחבר'ה מצב רוח טוב, דני סיטון ניגן על גיטרה וברדיו שמו כל הזמן את הלהיט "אתם זוכרים את הימים", היו טלפונים הבייתה, חלקון החמוד דאג שהגנרטור יעבוד כל הזמן, נרגעתי קצת מחמימות האנשים וגם כי הייתי מוגן היטב ודיברנו פתאום עם הקצינים בגובה העיניים. בלילות יצאנו למארבים מקפיאי-דם, שמתי זין ונרדמתי וכל הזמן העירו אותי עד שהפסיקו לקחת אותי ונתנו לי מנוחה. לאט לאט בזחילה נפרמתי מהפלוגה. הייתי שבור-זין, גם ובעיקר בגלל הפרידה הכואבת מנורית. איציק מרדכי עזב וקיבלנו מג"ד חדש יעקב קרן, (קירשנר },שהיה איתנו תקופה קצרה מאד כי נהרג בפגיעה ישירה בבונקר שלו בפסגת תל-שאמס. הגדוד התפזר לכל מיני מוצבונים חשופים יחסית ואני סופחתי לפלוגת נובמבר 1972 עמוק בבונקר של תל-שאמס. הסורים הפגיזו את התל כל היום,רק עם ערב היה שקט. את הצרכים עשינו בפחים ובלילה זרקנו אותם החוצה. אכלנו כל הזמן מנות קרב שכבר יצאו לנו מהאף. בלילות השקטים חפרנו באדמת הבזלת הקשה השחורה, מילאנו שקי-חול והעמקנו לאט את תעלות הקשר הרדודות. הרגשתי כמו במאסר עולם עם עבודת-פרך והברומטר שלי ירד וירד. בליל-שבת אחד החליט מישהו שנעשה ארוחת שבת טובה במטבח. המטבח היה מין חור בתל, משהו כמו מערה. הכינו ארוחה טובה ומבושלת עם אורז, פירה, סלט דק דק, ובשר משומר מבושל היטב ברוטב. המטבח היה כעשרים מטר מפתח הבונקר. התחגרנו, לבשנו שכפצ"ים, קסדות ונשק ויצאנו לארוחה. השולחנות היו ערוכים, לוכסים דלקו על הקירות ויין פתוח לקידוש. ירדנו מהחגורים והכל. ברגע שהתיישבנו התחילו שריקות קטיושה וטילים נפלו על התל. הסורים ראו את האור. זינקנו מהמקומות, שולחנות התהפכו, ספסלים קרסו, כולם חגרו הכל וברחו בתעלה רדודה חזרה לבונקר. מרוב בהלה ובלהה נשארתי אחרון, היצ'תקמקתי וכמעט לא הצלחתי להתלבש ורכסתי את הקסדה בידיים רוטטות. תחת מטח פגזים רצתי לבונקר. מישהו שכב בתעלה ונפלתי עליו. הוא גנח וחשבתי שהוא פצוע והתחלתי להרים אותו. הוא צעק:" עזוב, עזוב, אני רק נפלתי! " פגז קרוב נפל משמאלי, שמעתי סביבי את שריקת הרסיסים וגושי אדמת בזלת פגעו בי. מאז השמיעה באוזן שמאל שלי קצת דפוקה. רצנו מהר לבונקר. היו לי צלצולים באוזניים ושוב מזל גדול. בבונקר עברה פקודה לשמן את הנשק ולהתכונן להתקפת חי"ר סורית. הרימו פגזי תאורה ויצאתי החוצה בחיל ורעדה. מ"כ אחד עם שכל ישר, גנן שמו, כיבה את הלוכסים במטבח וכבר היה בתוך העמדה פניו מופנות אל השטח הפתוח שהשתרע בינינו לבין הסורים. מידי פעם נפל פגז בודד על התל. עברתי בחושך,פלא שלא ראו את פני הלבנות כמו מסיכת-מוות ודילגתי על העמדה בריצה שפופה וחרישית ונכנסתי למטבח מתחבא מאחורי שקי תפוחי האדמה והאורז הקשים כסלעים. מרוב בלאגאן אף אחד לא חיפש אותי. שכבתי בלב הולם בחיים שלי לא הייתי כל-כך מבוהל. מבוהל זאת לא מלה מתאימה, אולי אימה. מידי פעם הצצתי וראיתי פגזי תאורה בשמיים השחורים. פתאום היה שקט מחריש אוזניים. אחרי חצי שעה מישהו צעק לחזור לבונקר ולהכנס לכוננות-ספיגה. חיכיתי עוד קצת והתגנבתי החוצה לבונקר רטוב מזיעה קרה. איש לא הרגיש בחסרוני ולא שאל שאלות.

כאמור היה אביב, מרץ-אפריל. חילים מהמסייעת היו פחות ברי -מזל ממני ושירתו במוצבים עלובים ולא בטוחים. השחיקה הייתה עצומה והחילים היו מרוטים עד קצות הציפורניים. יום אחד כינסו את כל הפלוגה ביחד. המג"ד החדש שאיני זוכר את שמו, נתן פקודת -קרב: להסתער על מוצב סורי של 80 איש ולחסל אותם. הפלוגה הפורצת היא המסייעת. אני כמש"ק חבלה קיבלתי 'בונגלור',מין פצצת צינור באורך של מטר וחצי שמטרתה לפרוץ פירצה בגדר. אני הייתי אמור לפרוץ את הגדר השניה של המוצב, קרוב לשער החמוש במקלע כבד ואחרי הפיצוץ להצטרף לטיהור המוצב "אם תחיה"-אמר לי המ"פ השנון שלי ושאל :"איזה פרחים אמא שלך אוהבת?" - הוא היה אידיוט מושלם.

מצב הרוח הכללי היה ירוד ביותר. הביאו לנו איזה זמר פחות-ערך לשמח את ליבנו לקראת ההתאבדות. הוא שר בקול עלוב והמסכן לא קיבל אפילו מחיאת כפיים אחת ואני רצתי לשירותים לשלשל.

רק אחרי 20 שנה כשדיברתי עם יגאל שם -טוב, היחיד שנשארתי איתו בקשר, הוא סיפר לי שלכולם היו שילשולים וחלק הקיאו וכולנו מתנו מפחד. למזלינו בוטלה הפעולה ברגע האחרון ואחרי כמה ימים אמרו לנו להתקפל כי נחתמה הפסקת-אש עם סוריה ועזבנו את אדמתה הארורה והמרוסקת.

השבר

ירדנו לשבוע נופש בגבעת -אולגה. אני הייתי מאוכזב מעצמי כחיל פחדן למרות שידעתי שהפחדנות היא זאת שהשאירה אותי בחיים. וגם המזל. לא הייתי החיל שציפיתי מעצמי והמנוחה באולגה לא הייתה מנוחה לנפשי. לא רציתי יותר להיות בצנחנים ולא העזתי לבקש רופא או קב"ן כדי לממש את זה. הדרך שבחרתי בה בצורה לא מודעת הייתה גרירה איטית של "עושה צרות". שבוע אחרי הנופש ירדנו לאזור לכיש לניווטים. נתתי לאחרים לנווט כי הייתי נווט בינוני וגם בגלל שסיגלתי לעצמי התנהגות נגררת: עושה רק מה שאומרים לו. אחרי שבוע ירדנו לים -המלח לתרגיל עוצבתי או אוגדתי. אחרי הופעה של כמה אמנים בערב, העמסנו עלינו את הציוד ןטיפסנו על הצוקים התלולים לכיוון הבוקיעה, שם נערך התרגיל. העליה הייתה קשה מאד, ביחוד לי בגלל העישון הכבד ובקושי גמרתי את הטיפוס. נסרחתי מקלל את היום שהתנדבתי לצנחנים. הייתי חסר מוטיבציה לגמרי, סירבתי כמעט באלימות לסחוב טיל 'סאגר' במזוודה כבדה והנחתי לאחרים לסחוב, כשאני מקבל אינפורמציה על מקצועה של אימי. חברנו עם נגמ"שים ומיד נרדמתי תוך כדי נסיעה. בתרגילים כאלה אתה לא יודע איפה ומה קורה ומחכה לפעמים שעות במקום אחד. הוא היה משולב עם שיריון, חיל-האויר, תותחנים ויחידת-'סאגרים'. חוץ מחיל-הים כל הצבא היה שם. התעוררתי בבוקר בנגמ"ש של המ."פ. ישראל זיו שלא חבש קסדה ובדאווין שקט שאל:" איפה אנחנו?" טנקים זזו לכל מיני כיוונים, ירו בחביות, מטוסי-קרב ירו טילים בחביות אחרות, 'סאגרים' ירו בעוד חביות, כנראה שיש בצבא קצין-חביות - ראשי, רצנו אחרי טנקים, נחנקים מעשן המנועים, הורגים מטרות-דמות ומטהרים יעד מבוצר לעד.

בלילה נגמר התרגיל והתמקמנו בבוקיעה לאימונים. סירבתי לעשות תורנות מטבח כי קיבלתי דרגת סמל, קידום מלחמתי. המ"פ היה מקורי בדרכו. הוא אסף את כל הפלוגה באוהל המטבח, עשה לי מסדר-ביזיון והעיף אותי מהפלוגה לא אחרי שבוע של תורנות מטבח מלאה. שטפתי מאות צלחות, ספלים וסכו"ם, קירצפתי עשרות סירים ומחבתות ואחר כך עפתי לגדוד שעלה לרמה להחזיק קו. ברמה סיפחו אותי (כבר הרגלתי להיות מסופח) לפלוגת פברואר 1974. המ"פ היה נחמד, סגן מיכה טנדלר. עשיתי סיורי בוקר כמש"ק חבלה ושאר היום הסתלבטתי וקראתי והקשבתי לשירים עבריים בטרנזיסטור שהיה אחד החברים הטובים ביותר שלי, חוץ מקלמנוביץ שסופח איתי לפלוגה. הוא היה הונגרי חמוד ויפה עם בלורית בלונדית מעוצבת למשעי. יום אחד הגיעה רביעיית מיתרים שניגנו לנו יצירות קלאסיות קלילות, נורא נהניתי ומינו אותי ללוות אותם עם קומנדקר למוצבונים. שמעתי אותם אולי חמש פעמים ולא נמאס לי. ככה התחלתי להתוודע למוזיקה קלאסית גם יותר רצינית וקניתי תקליטים, סימפוניות של בטהובן, מוצארט ורכשתי לאט תקליטיה לא רעה. בנוסף לסיורים היו גם שמירות לילה. שמרנו 'באלרום' ובעוד כמה קיבוצים מיותרים.

קלמנוביץ ואני שמנו זין בשמירות ונכנסנו לחדרי- אוכל לארועים וסרטים. במקלטים היו טלויזיות בשחור -לבן ותכנית סאטירה מצויינת 'ניקוי ראש'. בת דודתי, ציפי, הייתה בגרעין ל'אלרום' ובזכותה נכנסנו למגורי הנחל'איות ושמענו בלי סוף את קט סטיבנס ודון מקלין. היו שם כמה חתיכות שאפילו לא הסתכלו עלינו וקראו ספרי שירה. מידי פעם בכל זאת התחלפנו בשמירה. יום אחד תפסו אותי במקלט ומיכה זרק אותי לגדוד ובצדק. מפקדת הגדוד רבצה בחורשת-טל. המג"ד היה שמן אחד עם עורף של פר. הסמג"ד היה רס"ן שאול מופז שבמלחמה פיקד על סיירת-צנחנים שניצלה בנס אחרי פעולה כושלת במעמקי סוריה. הוא היה חיל בנשמתו והיום כרמטכ"ל הוא חושב שהוא איזה ג'ון וויין.

המג"ד הציב אותי ב'מבצעים' בתור סמל מבצעים. היה שם קצין מבצעים מאניאק וסדיסט שהשפיל אותי עד עפר. מה לעשות,-לא הכרתי בכלל את "המקצוע ".בזמן הפנוי קראתי את 'החיים כמשל' של פנחס שדה שהחשיך יותר את לילותי הבודדים, העצובים. הייתי אז האיש הבודד של אלוהים.

בחופשת שבת נסעתי לקיבוץ -לנורית. עדיין לא ויתרתי עליה. הייתה שבת אביבית כחולה ועמדנו כל החבר'ה ליד חדר -האוכל. לפתע הוא הופיע במפתיע עם כמה חברים שלו וקטף אותה מהחבורה. ומרחוק, בשברון-לב כבד, ראיתי אותו שם עליה יד. אורנה הרחומה הביטה בפני הקפואות -חיוורות ואמרה בהשתתפות :"אני רואה שקשה לך". היה לי גוש בגרון והנהנתי ביאוש שהלך והעמיק.

אחרי שלושה שבועות ב'מבצעים' כולם כבר שנאו אותי שנאת- מוות ומופז החרים לי בניבזיות את הטרנזיסטור. הייתי מדוכא וסוף-סוף החלטתי וביקשתי ראיון מג"ד. סיפרתי לו על כל התחנות והיחסים שעברתי בגדוד. דיברתי בקול חלש ואמרתי לו עם דמעות בעיניים שאני לא רוצה יותר להיות בצנחנים. אולי בגלל שבכיתי ונראיתי שבור, הוא הפנה אותי עם מכתב לדבר עם רופא החטיבה שישבה ברמה. היה יום בהיר והוא עמד מחוץ לביתן וקרא את המכתב. ישבתי על מדרגה וגרדתי את החצץ האפור. הוא היה אלוף-משנה צעיר גבוה ואינטיליגנטי-שידוך טוב. הייתי שרוי בעצב עמוק והוא הביט לי בעיניים ושאל: "אתה רוצה לעזוב את החטיבה?" עניתי ב'כן' חלש. הוא לקח ממני פרטים ואחרי חצי שעה חזר עם התיק האישי שלי חתום וצו- סיפוח למפקדת פיקוד-מרכז. בגדוד החזרתי את כל הציוד והנשק שלי ונסעתי בטרמפים בנוף השומרון השנוא עלי עד כדי גועל, חוץ משלוחת הכרמל שלנו.

אפילוג

בפיקוד מרכז הציבו אותי למפקדת מחוז לכיש בבית-גוברין. האנשים היו מה שקוראים בצנחנים לאנשי מפקדה, "המאפיה". בהתחלה לא ידעתי איך לאכול אותם, אבל התיידדתי עם כמה מהם ובסך הכל היה בסדר. הוצבתי שוב במבצעים. קצין המבצעים היה חרא של בן -אדם. כל הבדיחות מתחת לחגורה. כנראה יש משהו ב'מבצעים' שהופך אותך לחרא. הוא היה נשוי עם ילד וכל המפקדה ידעה על הפקידה שהייתה הפילגש שלו. היא הייתה פריחה סקסית יפה וצחקנית. היה המון זמן פנוי, ישבתי איתה בשמש האביבית והיא התפוצצה מהבדיחות שלי. ראיתי שהוא מקנא. היציאות היו פעם בשבועיים ולא היה עלי לחץ מיוחד כי רוב הפעילות הייתה בסיורי בוקר של מילואימ'ניקים, קיבוצניקים ומושבניקים מהסביבה שסיירו על הקו הירוק והכי חשוב שהמצב רוח שלי השתפר וקניתי ידידים נחמדים.

יום אחד התעוררתי מאוחר וקצין המבצעים, ללא התראה, דפק לי 35 יום בפנים. ביקשתי ממנו בשקט שלפחות לא יחשיבו את זה כ'דפוק' והוא חתם את זה ברצון, להפתעתי. אחרי שחזרתי מהכלא הוא הציב אותי עם המילואימ'ניקים בביתנים מחוץ למחנה, רחוק מהפריחה שלו. כל בוקר אחרי הסיור התקלחתי והוצאתי מזרון למשטח, השתזפתי וקראתי. העישון ירד לבד לחצי קופסה ליום והרגשתי כמו בבית-הבראה. השחרור התקרב עם הקיץ ויום אחד הייתי בבקו"ם, מחזיר ציוד במהירות מסחררת ולפקידת ההצבות למילואים אמרתי :"רק לא לצנחנים".

חודש אחרי השחרור הצטרפתי לקיבוץ של נורית כמועמד. היו לי שם ידידים מהקבוצה שלה וגם יש לי שם משפחה ענפה. נורית ואני היינו ידידים טובים. היא הייתה אשת-סודי, יחד ריכלנו על הכל, ולא פעם ביקרנו אחד את השני בחדרים שלנו, שמענו מוזיקה ודיברנו. אהבתי לשמוע איך היא מנתחת סרטים, שחקנים, תיאטרון ומוזיקה -תחומים שהתחלתי להימשך אליהם יותר ויותר. היא תקעה בדיחות והמציאה כינויים מבריקים ושובבים לאנשים ובכלל אהבה לצחוק ולהצחיק, נשמה של שחקנית. אחרי שנתיים וחצי עזבתי והחיים שלי התגלגלו למקומות שונים ומשונים.

על חברי הצנחנים שנהרגו,אני יכול לומר מה שאמרו כבר לפני :"חילים אמיתיים לא מתים. הם רק נמוגים". כל מלה נוספת מיותרת.

עם נורית נשארתי בקשרי ידידות כשלמדה בתל-אביב. הלכנו יחד לסרטים והצגות, היא הכניסה אותי ל'צוותא' כשהייתה שם סדרנית, באתי לחתונתה, הגעתי ללווית אביה שהיה אדם וצייר נהדר עם חוש הומור דק וחבל שמת טרם זמנו.

לפני כשנתיים יזמתי תערוכה של אביה במשכן לאמנות בחולון והאוצר של תמונותיו כבר אירגן את השאר. נורית באה עם שלושת ילדיה ובעלה ועם אותה שובבות בעיניים. הזמן מרפא לפעמים.

למרות הכל ואחרי הכל, אני שמח שהיא הייתה חלק יקר וגדול בחיי, וכן, לפעמים אני מתגעגע אליה- משונה קצת, אתם לא חושבים?
http://www.amirgazit.com/rafi/sipurim.html

http://www.4law.co.il/tap1.pdf

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
 הקרב על החווה הסינית: הסיפור שלא סופר !! פילוביץ שחף 30.04.04 19:50 כותרת
   אורי מילשטיין תותח על! biker 30.04.04 22:15 1
      הקצין הצעיר דחבש סירב למלא פקודה = להכנע לאוייב !! פילוביץ שחף 01.05.04 00:42 9
   מגיע לקצין במיל' דחבש את אות הגבורה !! פילוביץ שחף 30.04.04 22:46 2
      גם לך מגיע צל''ש צברית 30.04.04 22:58 3
      מגיע לדחבש צל''ש. ולאיציק, ליפקין ,ברק טר''ש WB 30.04.04 23:15 4
          נלחם נגד המערכת שעושה הכל לבודד אותו ולסתום את פיו !! פילוביץ שחף 30.04.04 23:19 5
              הם לא מתאימים לנהל חנות מכולת! WB 30.04.04 23:23 6
                  השיטה מנהלת אותם = סוחטים ונסחטים !! פילוביץ שחף 01.05.04 00:06 7
      חייבים לתקן עוול הסטורי לדחבש ולהעניק לו את אות הגבורה! פילוביץ שחף 01.05.04 00:14 8
          תודה, אבל רק עשיתי את תפקידי - על פי ההכשרה הצבאישקבלתי hezyc 01.05.04 15:18 35
   הסוד ''הכמוס'' למה אל''מ עוזי היאירי רצה ''להתאבד'' כל כך... פילוביץ שחף 01.05.04 05:13 10
      אני מבקש ממך לקרוא בהמשך ולהצדיע לעוזי יאירי hezyc 01.05.04 15:22 37
   פרופ' חדד היחיד שנשאר בחיים, קיבל צל''ש ולא תוחקר בכלל!! פילוביץ שחף 01.05.04 06:23 11
      אל תתפלא, גם אני ופלוגתי לא תוחקרנו בכלל hezyc 01.05.04 15:25 40
          חובה על מדינת ישראל לתחקר אותך ואת פלוגתך=מורשת קרב פילוביץ שחף 01.05.04 15:34 44
   קשה להאמין Yac 01.05.04 09:39 12
   בסך הכל מילאתי את תפקידי - לא יכולתי לנטוש את החברים בק hezyc 01.05.04 12:48 13
      ישר כוח חזי! biker 01.05.04 13:40 14
          ואני חשבתי שאין כבר לוחמים החדורים לעניין אי-הפקרת hezyc 01.05.04 13:50 15
              חזי, יצאנו כל מוצ''ש להפגין בת''א על הפקרת מאדחת יוסף !!! hamta 22.05.04 10:23 181
          מישהוא שם לב כמה מפקדים לשעבר של סיירת מטכ''ל מוזכרים? קאוואזורי 01.05.04 14:05 19
              שבירתו של מיתוס ? Yac 01.05.04 14:15 21
              קאוואזורי: האם אתה יכול לפרט......... פילוביץ שחף 01.05.04 14:45 26
                  אני זיהיתי 3 אצלך, אבל שמעתי שהיו שם יותר. קאוואזורי 01.05.04 14:57 30
                      רק פרוטקציונרים היו זכאים להתקבל. אנשי שלומנו מהשמאל. hamta 22.05.04 10:29 182
      מר חזי דחבש גיבור ישראל שלום רב: ''אני מצדיע לך!!'' פילוביץ שחף 01.05.04 13:51 16
          תודה, אבל רק עשיתי את תפקידי - על פי ההכשרה שקבלתי hezyc 01.05.04 14:15 20
              כל הכבוד לך חזי , אתה מאחרוני דור הנפילים. גבר 01.05.04 14:22 23
              מר חזי דחבש היקר היריעה ארוכה מאוד ...ספר למען הדורות זרטוסטרא 01.05.04 14:23 24
      חזי,,בשבילי אתה גיבור ישראל האמיתי... זרטוסטרא 01.05.04 14:19 22
      דחבש ופועלו בקרב timberli 09.06.07 20:30 430
   יאללה פילוביץ' תארגן עצומה!אני רוצה כמה דפים לקחת ליחידה. biker 01.05.04 13:54 17
      biker ידידי: אכן התחילה מחשבה בכיוון ברגע שתתקבל... פילוביץ שחף 01.05.04 14:01 18
   ועוד הערה חשובה על עוזי יאירי מפקדי הנערץ hezyc 01.05.04 14:39 25
      מר דחבש גיבור ישראל, נא האר עיניינו בבקשה........ פילוביץ שחף 01.05.04 14:48 28
          האירוע היה לאחר שנסיון היחלצות עצמית בדילוגים - רגלי hezyc 01.05.04 15:06 32
              תודה לך על כנותך ויושרך, גיבור ישראל !! פילוביץ שחף 01.05.04 15:20 36
   לכבוד הוא לנו לשמוע את האמת העצובה הזו מהגיבור עצמו-יישר כח באפי 01.05.04 14:47 27
      חזי איזה כבוד שאתה כותב כאן!!! monarch 01.05.04 15:05 31
   אי אפשר לספר 18 שעות מלחמה, כאן. האימייל וסוללרר שלי מתפוצצים hezyc 01.05.04 14:54 29
      מה הפלא? אתה מצטייר כגיבור שדבק באמת mozes5 01.05.04 15:13 33
          גיבור? לא,!!!! עשיתי רק את חובתי ותפקידי כפי שהאמנתי hezyc 01.05.04 15:29 41
              עמדו בפניך מספר אפשרויות mozes5 01.05.04 15:45 46
                  ועל זה מגיע לו גיבור ישראל ואת הסיבות לדרישה זו מפורט פילוביץ שחף 01.05.04 15:49 47
      מר חזי דחבש היקר, שים לב היטב להחלטת הרמטכ''ל !! פילוביץ שחף 01.05.04 18:47 54
   תודה, אבל רק עשיתי את תפקידי - על פי ההכשרה שקבלתי hezyc 01.05.04 15:16 34
   טלפן אלי חזי דחבש: ''הם עדיין מתאמצים להסתיר את האמת'', פילוביץ שחף 01.05.04 15:24 38
      ''מי שחושד בכשרים לוקה בגופו'' mozes5 01.05.04 15:33 43
          mozes5 ידידי: התשובה למסר שלך....טופל !! פילוביץ שחף 02.05.04 00:15 55
   זה אפשרי רק בגלל מהפיכת האינטרנט- שאם היה קיים ב-74 המדינה הייתה אחרת hezyc 01.05.04 15:24 39
   ואז הודיע מרדכי כי לא ישתתף אם ישתתף דחבש. ההזמנה בוטלה פילוביץ שחף 01.05.04 15:32 42
   לדעתו טעה מרדכי בכך שהתקדם עם גדוד 890 בפרישה אופקית. פילוביץ שחף 01.05.04 15:37 45
   הוא סיפר לי שסגן מפקד החטיבה, איציק מרדכי, החליט לסלקני פילוביץ שחף 01.05.04 16:00 48
   ''מיתוס החווה הסינית היה המסלול שעליו דהרה הקריירה של... פילוביץ שחף 01.05.04 16:41 49
      במידה מסויימת הצדק נעשה באפי 01.05.04 16:45 50
          אכן, הגלגל עגול !! פילוביץ שחף 02.05.04 00:26 56
      רשומון החווה הסינית !! פילוביץ שחף 09.05.04 23:34 83
          קבלו ביטול !! פילוביץ שחף 12.05.04 17:57 97
   בשביל לקבל צל''ש במדינתנו צריך להיות מיוחצן עקרב שחור 01.05.04 17:42 51
   חזי היה המפקד שלי בחווה הסינית ראיתי אותו איך בקור רוח שתקן 01.05.04 17:59 52
      שתקן שלום לך איש יקר, ראשית תודה על עדותך ממקור ראשון פילוביץ שחף 01.05.04 18:12 53
          אתה שם עליי תפקיד גדול ממני שתקן 02.05.04 11:18 57
              שתקן יהודי יקר: אכן היא פעולה גדולה מאוד וחשובה מאוד פילוביץ שחף 02.05.04 13:49 58
   חייבים לעשות צדק הסטורי קאטי 04.05.04 10:56 59
      פילוביץ ,חייבים לעשות צדק הסטורי ללוחמים - בחווה הסינית קאטי 04.05.04 11:08 61
   למה אתה לא עונה לי קאטי 05.05.04 14:12 62
      בקרוב תקבלי תשובה !! פילוביץ שחף 05.05.04 15:55 63
   הייתכן גיבורים ורע להם ?? ועדת חקירה דחוף !!!!! Gaid 05.05.04 22:49 64
      בישראל זה נורמה, אלו עם יחצ''ן צמוד --- מתקדמים קאטי 05.05.04 22:57 65
   מענין מה אמרו לועדת העיטורים או את מי שיחדו בגבג 06.05.04 19:22 66
      בגבג ידידי: ערב טוב לך !! פילוביץ שחף 06.05.04 20:50 67
   הרשות השניה/ערוץ 2 נכנעה ללחצי אלוף (במיל') יצחק מרדכי פילוביץ שחף 06.05.04 22:40 68
      תא''ל מיל' דב תמרי טוען שהם מפחדים מיצחק מרדכי !! פילוביץ שחף 06.05.04 22:44 69
          דוביק תמרי בא אלינו לאחר המלחמה ואמר ''פישלנו!'' hamta 22.05.04 10:34 183
      שר הבטחון יצחק מרדכי !! פילוביץ שחף 06.05.04 22:54 70
      הסרט רשומון הוקרן למוזמנים בכלל ולדיון בפרט............ פילוביץ שחף 25.05.04 04:24 201
   קשר השתיקה = יוקרת מערכת !! פילוביץ שחף 07.05.04 01:30 71
      עיטור הגבורה, העוז והמופת = גיבור ישראל...מה זה בכלל ?? פילוביץ שחף 08.05.04 06:28 79
      ''המ''פ יקי, נהרג כמה דקות לאחר ששלח אותי לאגף ולהסתער'' פילוביץ שחף 10.05.04 06:41 87
   הוכחה - שהיו עוד פצועים בשטח - גורי ששון כדוגמא hezyc 07.05.04 09:27 72
      ''אחי גיבורי התעלה'' מאת: אילן כפיר, 30 שנה למלחמת יוה''כ פילוביץ שחף 07.05.04 12:51 74
      מבוא: ימי- ''דבורה הנביאה'' פילוביץ שחף 07.05.04 12:58 75
      שיחזור פציעתו/הקרב של גור-אריה ששון בסיפרו של כפיר.... פילוביץ שחף 19.05.04 00:16 143
   קראתי את הכתבה 4 פעמים (ל''ת) בגבג 07.05.04 23:38 76
      בכל הדיונים יש נעלם אחד שלא מדברים עליו,הפקרת 40 לוחמים פילוביץ שחף 10.05.04 00:17 84
   מה יהיה עם המדינה הזו מיקי 08.05.04 00:35 77
      מסקנה כל מפקד כתה שיקח לו יחצן מיקי 08.05.04 00:38 78
      הסדנה תוקדש למנהיגות בקרב החווה הסינית במלחמת יוה''כ.... פילוביץ שחף 08.05.04 13:51 80
          הזמנה לסדנת מנהיגות בהנחייתי, על הנושא:קרב החווה הסינית פילוביץ שחף 12.05.04 19:39 98
              החווה הסינית - עצומה וסדנה פילוביץ שחף 16.05.04 14:35 124
              הערב היתקיים ארוע בנוכחות דחבש, בנצי, מעוזיה סגל ...... פילוביץ שחף 18.05.04 08:46 131
                  הקמת פורום לתחקור קרבות ולהפקת לקחים........... פילוביץ שחף 18.05.04 22:22 141
                      מצורף קישור לשיחת רדיו אינטרנט ברדיו קול הלב, 27.5.2004 פילוביץ שחף 27.05.04 10:24 213
      ד''ר אורי מילשטיין: '' היש הנהגה בישראל ??'' פילוביץ שחף 22.05.04 07:10 180
      הזמנה לפורום תחקור: פרשת מוחמד אדורה והקרב בחווה הסינית פילוביץ שחף 27.05.04 11:25 215
   הייתי שם הכתבה מתארת את מה שהיה שם (ל''ת) אלי קרן 09.05.04 00:13 81
      אלי קרן שלום לך וברוכים הבאים. פילוביץ שחף 09.05.04 08:38 82
          לשחף אלי קרן 11.05.04 20:03 94
   מה מספר לנו עיתון מעריב על הקרב בחווה הסינית........... פילוביץ שחף 10.05.04 06:08 85
      ד''ר זאב דרורי, סגנו של אלוף במיל' יצחק מרדכי במלחמת.... פילוביץ שחף 10.05.04 06:14 86
          רזי יהל משדה בוקר:ד''ר זאב דרורי, טול קורה מבין עיניך''!! פילוביץ שחף 10.05.04 07:28 88
              התצפית המפורסמת שלא ראתה כלום = עלה תאנה של המג''ד!! פילוביץ שחף 15.05.04 09:59 113
              לידיעתכם/ן האיילנד שמופיע בעדות שלעיל הוא........ פילוביץ שחף 15.05.04 10:01 114
              בנצי עציון היה גם מהקצינים שהתיישרו עם חבורת כלבלבי.... פילוביץ שחף 15.05.04 10:03 115
                  השתלחות מיותרת - hezyc 27.05.04 21:36 219
                      מר חזי דחבש היקר והגיבור: למה כוונתך כשאתה אומר... פילוביץ שחף 27.05.04 23:00 220
      צנחנים ותיקים קוראים לא לשדר סרט על ''החווה הסינית'' פילוביץ שחף 10.05.04 19:55 90
      ''טלעד'' כועסת: הרשות השנייה דחתה שידור הסרט......... פילוביץ שחף 10.05.04 20:10 91
      המשפחות דרשו והסרט נפסל''- הקרב על החווה הסינית !! פילוביץ שחף 10.05.04 20:45 92
      יצחק מרדכי סוגר מעגל:''יוצא לבקר במצרים 23 שנה אחרי..... פילוביץ שחף 11.05.04 01:14 93
      יורם (יוריק) ורטה, שנפצע בקרב: ''לא היה עם מי לדבר'' פילוביץ שחף 17.05.04 07:54 127
          ''המלחמה בעבורי זה המוות'' מאת: אילנה באון פילוביץ שחף 02.06.04 05:40 275
      והקרב ממשיך להתנהל:''שלושים ואחת שנה אחרי והאש של.... פילוביץ שחף 17.05.04 08:28 128
      החווה הסינית:''האזהרה שאיחרה 30 שנה....!!'' פילוביץ שחף 17.05.04 10:22 129
      רס''ן שמואל אסקרוב:''המלחמה שלי, חמש דקות על הרכס....'' פילוביץ שחף 18.05.04 10:01 133
      תופת לאור הירח:''איציק מרדכי לא ישכח לעולם אף דיונה ואף פילוביץ שחף 18.05.04 11:46 134
      ''איציק כאן אהוד, אני מגיע לעזרה'' פילוביץ שחף 18.05.04 13:09 135
      ''יצחק מרדכי: ''אסור לקבל מהמדינה, צריך רק לתת'' פילוביץ שחף 18.05.04 13:49 136
      יצחק מרדכי: ''מהחווה הסינית יצאתי אדם אחר'' פילוביץ שחף 18.05.04 15:30 137
      גיבור בזכות עצמו:''יפתח יעקב קיבל את עיטור המופת על חלקו פילוביץ שחף 18.05.04 21:35 138
      בכל שנה בסתיו:''התחוללה שם מלחמה, לא סתם טעות-ניווט.... פילוביץ שחף 18.05.04 21:42 139
      ''לאט לאט הם מספרים על הלילה שבו נשלחו להיטבח בחווה...'' פילוביץ שחף 18.05.04 21:56 140
      האיש והאגדה: 30 שנה נמנע אל''מ (מיל') רמי מתן ממתיחת.... פילוביץ שחף 18.05.04 22:53 142
   איך סיפור של 30 שנה מתהפך בגבג 10.05.04 17:19 89
   שחף שלום מאלי קרן שלחתי לך תגובה אלי קרן 11.05.04 20:08 95
   קרב החווה הסינית השני כ''אירוע שער'' אבולוציוני !! פילוביץ שחף 12.05.04 00:26 96
   מאיפה השגת את סדרת המכתבים? אתה מעולה !!! שתקן 12.05.04 22:12 99
   סדרת המכתבים מסבירה את הכתבה , חבל עירני 13.05.04 12:32 100
      נכון, אבל הגיעה השעה שעכשיו יתיחסו אליהם לגבי העתיד!! פילוביץ שחף 13.05.04 13:00 102
   אבולציוני - אירוע שער אבולציוני - צריך לקרוא את אבולצי) שמעון 13.05.04 12:38 101
      שמעון ידידי, ברוך הבא, צודק צריך להתחיל לתת תשובות!! פילוביץ שחף 13.05.04 13:02 103
   איפה מילשטיין , למה הוא לא מפרסם עוד עירני 13.05.04 18:03 104
   שאלה, האם עמנואל ולד כתב על החווה הסינית ומלחמת יו''כ עירני 13.05.04 18:04 105
      תשובה לעירני hamta 22.05.04 10:57 184
   פילוביץ, אנחנו רוצים לראות פרוטוקולים (ל''ת) עירני 13.05.04 18:20 106
      אשליות כמו השיר אשליות אשליות, מזמן השמידו את הפרוטקלים שמעון 13.05.04 18:30 107
          שמעון ידידי, גם אם השמידו זאת תהיה הוכחה חותכת נגדם פילוביץ שחף 13.05.04 18:38 109
      עירני שלום לך ידידי: ידוע בטיפול....וגם אם הם הושמדו... פילוביץ שחף 13.05.04 18:33 108
   ברור שפיקוד הגדוד הלך מהקרב לכן גם חלק זה one-p 14.05.04 18:16 110
   או אולי יותר טוב לכתוב ''ברחו'' ולא הלכו , כי אחרת אינני מבין למה הסתירו (ל''ת) one-p 14.05.04 19:23 112
   מפחיד לחשוב על האיש הזה מרדכי... M_istral 15.05.04 13:58 116
      המפחיד ביותר שיצחק מרדכי מפחיד אותם עד להיום...... פילוביץ שחף 15.05.04 15:30 117
      תודה, אני מוותר על ההצדעה שלו - הפקת הלקחים חשובה hezyc 15.05.04 16:23 118
   חזרתי לראות איך משתיקים את החשיפה מילשטיין בגבג 15.05.04 22:34 119
      ראיון ההודאה של הבריחה משדה הקרב-יצחק מרדכי וזונדר פילוביץ שחף 15.05.04 23:28 120
          10 שאלות מצוינות פילוביץ אתה קליבר רציני עירני 16.05.04 11:28 122
          אני בהלם ! מראיון ההודאה - ''לא יסכן פלוגה'' הפקרת לוחמים שמעון 16.05.04 11:46 123
   10 שאלות מצוינות - פילוביץ אתה מקליבר רציני עירני 16.05.04 11:25 121
   הכותרת הקרב על החווה הסינית: הסיפור שלא סופר !! one-p 16.05.04 17:41 125
   בשר התותחים המתחולל היום בישראל !! פילוביץ שחף 17.05.04 07:11 126
   פילוביץ, לאף אחד אין אומץ לענות על 10 השאלות שלך בגבג 18.05.04 01:56 130
      להעביר את 10 השאלות לראש הממשלה ולשר הבטחון שמעון 18.05.04 09:40 132
   קראו את תגובה 142 - לא להאמין עירני 19.05.04 14:05 144
   תגובה 142 - כאן תקראו עירני 19.05.04 14:08 145
      קראתי אתמול. באיזה מדינה בדיוק אנחנו חיים שמעון 19.05.04 14:23 146
   תגובה 142 . בישרל גם גונבים עיטורים marina 19.05.04 17:32 147
   מי שבאמת נלחם בחווה הסינית - ולא ברח .... . קאטי 19.05.04 17:38 150
   בכתבה של מילשטיין כתוב מתי המפקדים הלכו, בבוקר ומי נשאר ? marina 19.05.04 17:41 151
   מרינה, אני קוראת עברית, אבל 142 והסיפור של מילשטיין משג קאטי 19.05.04 17:44 152
      אני הייטי קצינה בצבא האדום marina 19.05.04 17:46 153
          well come to the club קאטי 19.05.04 17:48 154
   חזרתי לראות מה קורה וראיתי ... בושה וחרפה שתקן 19.05.04 19:05 155
   מרינה, קאטי שמעון ועירני אתם ....................כנסו בגבג 19.05.04 21:20 156
   ב11 בבוקר המג''ד היה אחרי מקלחת וגורי היה במקלחת דם בשטח פילוביץ שחף 19.05.04 23:39 157
      המג''ד איציק: בשעה 11 עדיין לחמתי עם טנקים בחווה הסינית פילוביץ שחף 20.05.04 01:25 158
      תגובה שקיבלתי במסר הפרטי מאחד הקוראים............... פילוביץ שחף 20.05.04 08:15 159
          תודה ! ..... אני יודע שספרתי אמת לאמיתה ........ כנס hezyc 20.05.04 14:55 160
              חזי היקר, s_sela 20.05.04 15:49 161
                  תקרא סיפור - בשבילך בלבד מהחווה הסינית... hezyc 20.05.04 16:49 163
                      לא אני אינני בטראומה וגם איני רופא. s_sela 20.05.04 17:18 164
   סא''ל (מיל) עמיקם: מסכם טעויות ולקחים מקרב החווה הסינית פילוביץ שחף 20.05.04 19:52 165
      אוי אויה אוי אוי על החברים שנהרגו שם בגלל הליקויים עירני 20.05.04 22:37 166
          הניתוח של עמיקם , חד ברור marina 20.05.04 22:48 167
              דא, או נאס, קסז'לניו zamikam 20.05.04 23:36 168
                  אני לא רוצה להאמין !!!! הגנרלים היום עושים אותו דבר! שמעון 21.05.04 08:37 170
                      סוף סוף הגיעה הדרישה - קצינים גרועים למשפט והדחה עירני 21.05.04 08:52 171
          צודק. עכשיו צריך לפעול eviathar 21.05.04 02:47 169
              אות הקלון לליפקין , מרדכי וברק ולא עיטור למופת קאטי 21.05.04 09:57 172
                  על פי החוק - קצין שהורשע יישללו ממנו דרגותיו ועיטוריו ! בגבג 21.05.04 16:33 173
      תגובות נוספות שהתקבלו למכתב הסיכום שעמיקם צור.......... פילוביץ שחף 21.05.04 18:53 174
          על ניצולי הגדוד להתאחד ולדרוש וועדת חקירה. פילוביץ שחף 21.05.04 19:30 175
          תגובה אישית שקיבלתי באימייל לקרוא ולהפנים......... פילוביץ שחף 21.05.04 19:48 177
      עדויות (חדשות) לוחמי גד' 890 על קרב החווה הסינית,וידאו פילוביץ שחף 21.05.04 19:38 176
          שלום לכולם, אני חזי ולהלן מספר הערות לסדנה hezyc 22.05.04 23:03 185
              תפיץ את מה שכתבת zamikam 23.05.04 05:44 186
                  מר חזי דחבש גיבור ישראל, אני מצטרף לבקשתו של עמיקם צור פילוביץ שחף 23.05.04 08:49 187
   אביתר בן צדף מפרט רשמיו מסדנת החווה הסינית: המעז - מנצח פילוביץ שחף 21.05.04 22:44 178
   תגובה ל- 177 ...........ידידי אתה אמיץ !!! hezyc 21.05.04 23:12 179
   עמיקם והאחרים, לא לדאוג, אני אפרסם תגובתי hezyc 23.05.04 12:08 189
   תגובות 157 158 סותרות אחת את השניה , מה האמת לדעתכם? עירני 23.05.04 12:17 190
      אחד מהם משקר במצח נחושה. אני יודעת מי, אם תקראו תדעו קאטי 23.05.04 12:22 191
          ב-157 ו 158 אותו אדם מדבר , אין באייה לדעת מי שיקר marina 23.05.04 17:19 193
              157 158 בזיון לתשקורת אשר לא חוקרת שעה 11 בבוקר שמעון 23.05.04 19:10 194
   תזכורת: מחר כנס יסוד של פורום תחקור קרבות והפקת לקחים!! פילוביץ שחף 23.05.04 13:08 192
      תגובות לפירסום הקמת פורום תחקור + תכתובת מאת מילשטיין!! פילוביץ שחף 24.05.04 14:58 195
      עוזי יאירי היכה על חטא:לא הייתי רוצה שהצבא עושה תחקירים פילוביץ שחף 25.05.04 02:28 199
      מה המכנה המשותף בין יצחק מרדכי לבין יהודה דובדבני...... פילוביץ שחף 25.05.04 03:54 200
      דיווח מאת ד''ר מילשטיין על הכנס אתמול/פורום תחקור.... פילוביץ שחף 25.05.04 10:51 202
   פילוביץ. תארגן בבקשה הודעה אשר יהיו בה כל הקישורים hezyc 26.05.04 09:15 204
      פילוביץ'?? נא ארגן כפי בקשת חזי. הוא צודק! hamta 26.05.04 18:07 208
      מר חזי דחבש היקר, לבקשתך מצ''ב כל הקישורים לאשכולות פילוביץ שחף 26.05.04 18:35 209
   ואילו חטיבה 35 לא עשתה דבר? והרי היה שם מטה שלם? עירני 26.05.04 12:27 205
      מפקד האוגדה אלוף אברהם אדן = מח''ט 35 אל''מ עוזי יאירי !! פילוביץ שחף 26.05.04 15:53 207
          עוזי יאירי ואברהם אדן לא שווים. אבל יש דמיון בהתנהגות. s_sela 26.05.04 23:33 210
   כך מספר לנו אל''מ בדימוס/ד''ר מאיר פעיל על: מלחמת יוה''כ פילוביץ שחף 26.05.04 14:29 206
      אל''מ מאיר בשרות פעיל : האשכולות ''ברוטר'' מעניינים. פילוביץ שחף 29.05.04 19:03 240
   אשכול מדהים!-אחי גיבורי התהילה,כפליים תהילה בגלל אי תפקוד המפקדים אלת ציד 27.05.04 00:26 211
      פרופ' ישראל הרשקוביץ, דמם של המ''פ יקי ולוחמיו ז''ל זועק פילוביץ שחף 27.05.04 10:52 214
      זה מה שכותב פרופ' יואל גלבר אחד מקציניו של יצחק מרדכי.. פילוביץ שחף 29.05.04 19:44 242
          האקדמיים:פרופ' יואל גלבר, פרופ' הרשקוביץ וד''ר זאב דרורי פילוביץ שחף 29.05.04 19:49 243
              פרופ' יואל גלבר, החווה הסינית והשקרים.............. פילוביץ שחף 30.05.04 17:03 259
                  פילוביץ אתה חייב להפסיק. עד כה הוכחת שהמנהיגות שקרנית שמעון 30.05.04 17:19 260
   מי משקר: אלוף מרדכי ותת-אלוף דובדבני או סא''ל גורי ששון פילוביץ שחף 27.05.04 02:17 212
   השאלה שלך, ללא הצגת התשובות הנמצאות באתר, תמוהה hezyc 27.05.04 15:56 216
      מר חזי היקר וגיבור ישראל, השאלה ששאלתי היא במקומה והיא פילוביץ שחף 27.05.04 17:41 218
   לי אין ספק קאטי 27.05.04 17:30 217
   משה דיין: איזה ערכים נתן 890 לצבא? שמעון 27.05.04 23:11 221
   המג''ד יצחק מרדכי כתב ללוחמי פלוגה ב' מסיימי קורס מכי''ם פילוביץ שחף 28.05.04 01:00 222
      מ''פ/סגן ישראל הרשקוביץ כתב ללוחמי פלוגה ב' מסיימי קורס פילוביץ שחף 28.05.04 01:41 223
      מ''מ מחלקה 1 סגן חזי דחבש כתב ללוחמי פלוגה ב' מסיימי.... פילוביץ שחף 28.05.04 02:08 224
      המ''כ יאיר כתב ללוחמי פלוגה ב' מסיימי קורס מכי''ם..... פילוביץ שחף 28.05.04 12:02 227
      מקום ראשון בבוחן פלוגה בגדוד 890 לקחה פלוגה א' ותעודות פילוביץ שחף 28.05.04 12:17 228
      המ''מ/סגן חזי דחבש כותב/מספיד את סגן ג'קי חכים ז''ל הי''ד פילוביץ שחף 30.05.04 03:00 256
      סרן מעוזיה סגל כותב על סגן איתן פיכטנבאום ז''ל..... פילוביץ שחף 31.05.04 15:03 268
   הדיון : מי משקר על הקרב בחווה הסינית - ננעל הנה הכתובת בגבג 28.05.04 09:02 225
      א.טפר = מ.הר-ציון = א.קהלני = א.קדמוני = מ.בצר = ח.דחבש פילוביץ שחף 28.05.04 10:54 226
          מסכים עם ההשוואה , חזי הוא באמת טוב, הוא גם חכם ובעיקר עירני 28.05.04 16:30 229
      חזי דחבש: חוזר אני מראיון שנתן לי דני בן לולו, חובש.... פילוביץ שחף 01.10.04 19:04 408
          עוזי בן-צבי:חוזר אני מראיון שנתן לי ניצב משנה אבי וייס פילוביץ שחף 01.10.04 19:05 409
   יש לך מסמכים רשמיים של הצבא על הקרב ? שמעון 28.05.04 21:39 230
   .... ושהמפקדים לא יגידו את האמת ...: דברי עוזי בתחקיר שמעון 28.05.04 21:46 231
   ... ואלו שדברו לפניו בתחקיר ...לא מדברים.. למרות רעידת שמעון 28.05.04 21:54 232
   לא צריך להיות אפילו חכם, להבין מה קרה שם? להעביר למבקר המדינה שמעון 28.05.04 21:58 233
      למה לא סופר ? יש אנשים שלא נוח להם שיסופר one-p 29.05.04 01:56 234
          one-p: תכל''ס למה כוונתך, תסביר בבקשה ?? פילוביץ שחף 29.05.04 07:41 235
   יש המון חומר, אך התקשורת לא עוסקת בעניין one-p 29.05.04 09:48 236
      כתבתי כבר מסיבת עיתונאים ומבקר המדינה קאטי 29.05.04 10:55 237
          רק עולים חדשים - שיקראו מה כתוב כאן ילחמו על אמת marina 29.05.04 11:59 238
   בשנת 86' זימנו את יוריק ורטה, קשר פשוט במלחמת יום כיפור פילוביץ שחף 29.05.04 18:30 239
   זה מה שכותב ההיסטוריון יואב גלבר על החווה הסינית! hamta 29.05.04 19:15 241
      רמתו הנמוכה של פרופ' גלבר כהיסטוריון אורי מילשטיין 13.06.04 17:11 329
   שלושת הגיבורים הביאו לצבא, תסכול, כאוס וחוסר אונים.... פילוביץ שחף 29.05.04 21:44 244
      תגובה לציטוט ב'............ פילוביץ שחף 29.05.04 21:46 245
          תגובה לציטוט ג'...... פילוביץ שחף 29.05.04 21:48 246
              תגובה לציטוט ד'...... פילוביץ שחף 29.05.04 21:51 247
                  תגובה לציטוט ה'..... פילוביץ שחף 29.05.04 21:53 248
                      תגובה לציטוט ו'....... פילוביץ שחף 29.05.04 21:56 249
                          תגובה לציטוט ז'....... פילוביץ שחף 29.05.04 21:58 250
                              תגובה לציטוט ח'... פילוביץ שחף 29.05.04 22:01 251
                                  תגובה ציטוט ט'... פילוביץ שחף 29.05.04 22:04 252
                                      תגובה לציטוט י'........ פילוביץ שחף 29.05.04 22:07 253
                                          תגובה ציטוט י''א...... פילוביץ שחף 29.05.04 22:10 254
                                          אמריקה לומדת מדם שלנו marina 31.05.04 07:48 264
                              אני לא הבנתי למה marina 31.05.04 11:16 267
                  גם פולקובניק עוזי היה צריך כמו שרון marina 31.05.04 11:14 266
              ביילין מיותר פה, גם הוא גיבור מיותר marina 31.05.04 11:11 265
          ממש עצוב בגבג 29.05.04 23:03 255
      שלושת הגיבורים...... חותרים לניתוק מגע '' והם עירני 30.05.04 11:18 258
          שלושת הגיבורים מהחווה הסינית שמעון 30.05.04 22:55 263
   נראה שהפרש 12 השעות נובע מניצול בילבול החיילים. אלת ציד 30.05.04 03:53 257
      הפעם, את טועה עירני 30.05.04 22:23 261
          תקראי 239, אני יודע מה אתה חושב ומה אתה רוצה להגיד. עירני 30.05.04 22:28 262
   אין מחלוקת על העובדה הפשוטה -מי באמת היה 18 שעות תחת אש פילוביץ שחף 01.06.04 09:51 269
   השאלה אינה עיטור או לא - אלא מתי יתוחקר הקרב !! פילוביץ שחף 01.06.04 11:21 270
   מה מספר לנו עיתון ידיעות אחרונות על הקרב בחווה הסינית פילוביץ שחף 01.06.04 21:52 271
      סגן חזי דחבש: ''היה זה קרב אבוד מראש'' פילוביץ שחף 01.06.04 22:15 272
      ''קציר הדמים של החווה הסינית'' מאת: אילן כפיר פילוביץ שחף 02.06.04 05:03 274
   חוברת במהדורה מתוקנת על מלחמת יוה''כ 1994 שהוציא צה''ל פילוביץ שחף 01.06.04 22:52 273
      מלחמת יום הכיפורים - סקירה !! פילוביץ שחף 02.06.04 06:18 276
      חוברת במהדורה מתוקנת על מלחמת יוה''כ 1994 - המשך..... פילוביץ שחף 04.05.05 04:09 427
      רשימת ספרים בנושא מלחמת יום הכיפורים כפי שפורסמו... פילוביץ שחף 04.05.05 04:22 428
   מסמך/מורשת הקרב של צה''ל: קרבות ''החווה הסינית'' !! פילוביץ שחף 02.06.04 16:11 277
      המשך המסמך/קרבות ''החווה הסינית'' במלחמת יום הכיפורים!! פילוביץ שחף 02.06.04 16:29 278
          דבורים כמו חול- ואין מה לאכול. s_sela 02.06.04 19:54 283
      כל הכבוד מר פילוביץ תרומתך להסטוריה לא תסולא בפז!!! יוני 1 02.06.04 17:23 279
          הייתי מסכים לתגובה שלך , אבל למה שמאל או ימין hezyc 02.06.04 17:46 280
      השאלה מה עם האנשים החזקים שישתיקו את הסיפור? עקרב שחור 02.06.04 18:27 281
          הם לא יעיזו לצייץ בפומבי. שמעון 02.06.04 19:22 282
   חוברת לזכרו של זאב סלמן ז''ל הי''ד שנהרג בחווה הסינית.... פילוביץ שחף 02.06.04 23:04 284
      יוריק ורטה הקשר של מ''מ מחלקה 1 סגן חזי דחבש סיכם בסוף פילוביץ שחף 04.06.04 20:21 290
      יוריק ורטה: ''חבורת נערים, הנקראת במונחים הצבאיים צנחנים פילוביץ שחף 04.06.04 20:25 291
      אריה סלמן, אחיו של זאב סלמן ז''ל הי''ד: אחרי..... פילוביץ שחף 04.06.04 20:27 292
      דברי לוחמים שהשתתפו בקרב החווה הסינית: הרצל תור/תורכיה פילוביץ שחף 04.06.04 20:31 293
      המלחמה בכלל והקרב בחווה הסינית בפרט, ימים אחדים לפני פילוביץ שחף 04.06.04 20:35 294
      מכתבים מהמלחמה אשר זאביק ז''ל שלח למשפחתו וחבריו.... פילוביץ שחף 04.06.04 20:47 295
      הרצל תור/תורכיה, חבר לפלוגה, מספר על זאביק ז''ל..... פילוביץ שחף 04.06.04 20:53 296
      קרב הצנחנים בחווה הסינית = החווה הסינית/תרשים !!! פילוביץ שחף 04.06.04 20:55 297
      הצליחה !! פילוביץ שחף 04.06.04 20:57 298
      ''קרב הצנחנים בכלל ובחווה הסינית בפרט'' !! פילוביץ שחף 04.06.04 20:59 299
      ''ההחלצות משטח ההשמדה בחווה הסינית'' !! פילוביץ שחף 04.06.04 21:02 300
      אלי, מ''מ מפלוגה ב', מספר: פילוביץ שחף 04.06.04 21:06 301
          הנסיך הקטן = זאב (זאביק) סלמן ז''ל מאת: יהונתן גפן פילוביץ שחף 04.06.04 21:31 302
   אל''מ במיל' מגיב במכתב תשובה ליוסי בלום הלוי............ פילוביץ שחף 03.06.04 08:21 285
      יוסי בלום הלוי: קרב החווה הסינית - עובדות מוצקות !! פילוביץ שחף 03.06.04 08:33 286
          גזר דין בעכביש 55 החווה הסינית מאמר של אל''מ רזי יהל!! פילוביץ שחף 03.06.04 08:38 287
              גיל דוד מגיב ליוסי בלום הלוי בהקשר למאמרו של רזי יהל !! פילוביץ שחף 03.06.04 08:42 288
   יש עוד הרבה סיפורים שלא סופרו.... תל אביב 03.06.04 19:34 289
      ד''ר אורי מילשטיין הנכבד !! פילוביץ שחף 05.06.04 11:33 303
          על שקרים, טשטוש וטיוח בצה''ל אורי מילשטיין 06.06.04 07:00 310
      כדאי להתרכז בקרב ''החווה הסינית'' אורי מילשטיין 06.06.04 06:50 309
   חוברת לזיכרו של סגן איתן פיכטנבאום, יצא לאור ע''י ההורים פילוביץ שחף 06.06.04 06:19 304
      תמצית מחוברת גדוד 890 במלחמה חתומה ע''י ר/אלוף רפול פילוביץ שחף 06.06.04 06:34 305
      המג''ד יצחק מרדכי: ''איתן לחם בצורה נפלאה !!'' פילוביץ שחף 06.06.04 06:42 306
      ד''ר אפרים סנה: ''איתן ניחון בתעוזה ובדמיון !!'' פילוביץ שחף 06.06.04 06:46 307
      מן העזבון של איתן...יומן מלחמה אישי !! פילוביץ שחף 06.06.04 06:50 308
      איתן פיכטנבאום....''התגלמות הבטחון!!'' פילוביץ שחף 06.06.04 07:26 311
      דושי: ''רגעים אחרונים בקרב.....!!'' פילוביץ שחף 06.06.04 07:52 312
   ''התקדשות''-זיכרונות ממלחמת יום הכיפורים/יוסף בלום הלוי פילוביץ שחף 09.06.04 11:46 313
      890 בחווה הסינית-ציר לקסיקון טרטור, אור ל- 17.10.1973 פילוביץ שחף 09.06.04 12:02 314
          הכתבה של אורי מילשטיין במקור ראשון , יותר אמינה !!! בגבג 09.06.04 22:03 316
   מפגשי לוחמים - ניצולים ומנצילים לאחר 31 שנה...... פילוביץ שחף 09.06.04 12:09 315
      מסמך אנושי לא אנושי !! מגיע להם עיטור גבורה one-p 09.06.04 23:43 317
      יצחק מרדכי ופרופ' יואב גלבר כסמל לקריסת החברה הישראלית אורי מילשטיין 12.06.04 07:23 323
          האפשרות שהם היו מעוניינים שהצנחנים שננטשו בחווה הסינית עירני 13.06.04 12:24 326
   תוצאות הנטישה בחווה הסינית מחלחלות לצנחנים ב-6/6/04 בגבג 10.06.04 06:01 318
      מילשטיין, יוסי בלום, עמיקם, עוזי בן צבי אתם רואים בגבג 10.06.04 06:09 319
          . אוי ואבוי לצבא אם זה אמת בגבג 10.06.04 06:14 320
              תחשבו איך מרגיש חייל שננטש לבדו בקו האש ? עירני 10.06.04 16:29 322
          ברית הנכשלים אורי מילשטיין 12.06.04 07:49 324
              אמת ויציב. s_sela 18.06.04 19:40 331
          הסיפור מזעזע zamikam 12.06.04 20:45 325
   לזכר חברי הצנחנים שנפלו בקרב יומן המלחמה שלי !! פילוביץ שחף 10.06.04 10:25 321
   פילוביץ, האם שלחת מייל למרדכי ושחק שיש כאן דיון על הקרב one-p 13.06.04 14:17 327
      one-p אל דאגה ידידי, יש מי שמעדכן אותם במיוחד את....... פילוביץ שחף 13.06.04 15:03 328
   ONE תשיג כתובות נשלח להם hezyc 18.06.04 18:49 330
   המכתב שהכי רגש אותי הוא של עוזי בן צבי כ''חייל פשוט''. hezyc 19.06.04 15:31 332
   בקשת סא''ל מיל. עמיקם, רבותי המכובדים, hezyc 19.06.04 16:31 333
      תשובת אורי מילשטיין מתיעוד שיחה עם בנצי עציון hezyc 19.06.04 16:35 334
          תגובתו של בנצי hezyc 19.06.04 16:37 335
              מילשטיין עונה פעם נוספת hezyc 19.06.04 16:40 336
                  בנצי עונה למילשטיין hezyc 19.06.04 16:44 337
                      עוזי בן צבי מגיב מטוקיו, יפן את מכתב החייל הפשוט - מרגש hezyc 19.06.04 16:53 338
                          החתירה אל האמת - hezyc 19.06.04 16:59 339
                              עוזי בן צבי, מגיב משנחאי hezyc 19.06.04 17:02 340
                                  סא''ל מיל. עמיקם עונה מחיפה לעוזי hezyc 19.06.04 17:04 341
                                      מילשטיין, מסביר את תוצאות החווה הסינית hezyc 19.06.04 17:07 342
                                          עוזי - מאי שם במזרח הרחוק hezyc 19.06.04 17:09 343
                                              מילשטיין - על עבר ועל עתיד - תשובה לפורום ולעוזי hezyc 19.06.04 17:13 344
                                                  אלי : המכתב שהכי ריגש אותי, עוזי בן צבי חפ''ש hezyc 19.06.04 17:17 345
                                                      מילשטיין: מסביר את השלבים צעד אחד צעד למתקשים בהבנה hezyc 19.06.04 17:25 346
                                                          לעמיקם, למילשטיין ולעוזי -- בזכותם ......... שורדים כאן hezyc 19.06.04 17:31 347
                                                          טעיתי: רפול קיבל צל''ש על הסתערותו בפשיטת כונתילה ב-1955 אורי מילשטיין 19.06.04 20:21 348
                                                          הערה של עמיקם ''הצנחנים'' ''טרטור'' גשר הגלילים ''בחווה hezyc 19.06.04 23:08 349
                                                              יכולת אסטרטגית, אופרטיבית וטקטית פגומה אורי מילשטיין 20.06.04 00:23 350
   מילשטיין: מבהיר איך מתחקרים! ומבהיר בעזרת יקי וגורי hezyc 20.06.04 12:08 351
   ריכוז הקישורים הידועים לנושא הדיון .....מכשיר התמצאות.. שמעון 20.06.04 23:16 352
   פילוביץ, לא קבלתי עיטור, ואני רק עשיתי את תפקידי hezyc 21.06.04 16:00 353
   מדהים ! עד שבא לבכות ! שערוריה hezyc 25.06.04 14:37 354
   לכל המכחישים והמשמיצים אלי קרן 25.06.04 16:26 355
      אלי קרן המכתב מרגש בגבג 26.06.04 00:09 356
   גדוד 890 לא מופיע במרשם הקרב בספר ''אבירי לב'' - גדוד 184 פילוביץ שחף 27.06.04 12:07 357
      הקדמה/תת-אלוף אברהם אלמוג ופתח דבר/אלוף אמנון רשף פילוביץ שחף 27.06.04 12:14 358
      אבירי לב : ''הלילה בחווה הסינית'' פילוביץ שחף 27.06.04 15:23 359
   מכתב גלוי לרמ''ח הסטוריה - צ.ה.ל שמעון 06.07.04 11:57 360
      למה אתם לא מספרים שראש מחלקת הסטוריה..... בגבג 10.07.04 12:02 366
   כנגד מי נשלחו הצנחנים - אם ציר עכביש היה פתוח?? שמעון 09.07.04 21:24 361
      ראה תשובה באשכול אחר zamikam 11.07.04 23:03 369
   מה סיפר אורי ירום על עוזי יאירי שמעון 09.07.04 22:06 362
   דרורי מסכים לחקירת הקרב שמעון 09.07.04 22:18 363
      קראתי את גירסת דרורי - מלאה ורצופה באי דיוקים hezyc 11.07.04 23:54 370
   כואב בשבילכם - השאלה למי ? שמעון 09.07.04 22:23 364
   אין יותר כבוד שמעון 09.07.04 22:29 365
   יוסי בלום: ליפקין , באשמתך העקיפה נרצחו ישראלים! - עירני 10.07.04 14:40 367
      יוסי בלום : מה אוגדה 162 הצליחה ? כלום. עירני 10.07.04 14:43 368
   מענין מה אמרו לועדת העיטורים ובעיקר מי אמר ?? שמעון 15.07.04 22:22 371
   מענין מה אמרו לועדת העיטורים ובעיקר מי אמר ?? שמעון 15.07.04 22:23 372
      הישג ענק לרוטר.נט ולפילוביץ שחף! קרב החווה הסינית ייחקר עירני 19.07.04 21:46 374
          צה''ל החליט לפתוח בחקירת ''הקרב על החווה הסינית'' עירני 19.07.04 21:48 375
              ''החווה הסינית: ''הסיפור השקרי שימש עילה לקידום'' עירני 19.07.04 21:50 376
   דעתי שכולכם צריכים לשלוח פקסים לרמ''ח שמעון 21.07.04 00:04 377
   סרפיאום יום רביעי, 17 באוקטובר בחווה עדיין נלחמו צנחנים שמעון 23.07.04 18:51 378
      למיטב ידיעתי ציר טרטור נפתח רק למחרת zamikam 24.07.04 00:21 379
          מדוע נסוגו המצרים מהחווה הסינית? אורי מילשטיין 24.07.04 07:26 380
              ב- 18 לאוקטובר עדיין נלחמו לפתיחת ציר טרטור zamikam 24.07.04 11:03 381
                  פינוי ציר טרטור מכוחות מצריים אורי מילשטיין 24.07.04 11:30 382
                      בתנועה רגלית הגענו עד לתעלה וחצינו ב-18/10/73 hezyc 25.07.04 14:17 383
   בכל המערך חסר גמ''כ 332 של הצנחנים שהושאר ברס סודר hezyc 29.07.04 16:11 384
   ביום הכיפורים הקרוב מאמר בידיעות אחרונות והקרנת הסרט שמעון 12.09.04 12:15 385
      אולי כדאי לשים לב שהסרט שולי. הדיון מסביב הוא החשוב בני_כ 17.09.04 14:27 386
          אתה צודק !!! התוצאות של אותו קרב חשובות עירני 17.09.04 16:01 387
              פילוביץ ב- 6/5/04 כתבתי כבר כך: בגבג 17.09.04 22:22 388
              שבירת תרבות המיתוס אורי מילשטיין 18.09.04 07:29 390
          גם מיתוסים קורסים אורי מילשטיין 18.09.04 07:25 389
   תגובתי לכתבה של דליה יאירי בידיעות hezyc 24.09.04 16:13 391
   לא בכלל לא ! hezyc 25.09.04 21:43 392
      חילוץ הצנחנים Moshe111 26.09.04 01:22 393
          אתה כנראה לא צנחן ולא מבין את המשמעות hezyc 26.09.04 03:45 394
              נכון אני לא צנחן Moshe111 26.09.04 10:59 395
                  אתה לא בקי בפרטים hezyc 26.09.04 21:58 396
                      להקשיב Moshe111 27.09.04 00:08 398
                  Moshe111 = משה כספי !! פילוביץ שחף 26.09.04 22:03 397
                  משה כספי, שאלות באשר למניעים האמיתיים שלך אורי מילשטיין 17.10.04 08:10 419
                      למה הזמנת אתה וחזי לסתור את דעותיכם? Moshe111 17.10.04 14:04 420
                          משה, הסתייגת במקצת לפחות מן הטיעון שמרדכי לא חילץ אורי מילשטיין 17.10.04 14:30 421
                              אורי אני לא יודע על מה אתה מדבר Moshe111 17.10.04 16:28 424
                              חילוץ פצועים Moshe111 18.10.04 01:43 425
                          אין בעניין זה ולא כלום hezyc 17.10.04 14:42 422
                              הבנתי זאת לאורך כל הדרך Moshe111 17.10.04 15:12 423
              גם אני לא צנחן ואני תוהה ppl4peace 27.09.04 08:48 399
                  גם אנחנו פיננו פצועים ללא סיוע ! hezyc 27.09.04 10:47 400
                      אתה כמובן מניח הנחות חסרות בסיס ppl4peace 27.09.04 13:11 401
                          קריסה פיקודית באוגדה 162 ! hezyc 27.09.04 13:52 402
                              קריסת צה''ל אורי מילשטיין 27.09.04 23:33 406
                          המשימה היתה אחרת בני_כ 27.09.04 22:38 403
                              בני , ידידי , למקרא הכותרת כמעט ....... hezyc 27.09.04 23:00 404
                              ככה לא עושים הסחה zamikam 27.09.04 23:19 405
                                  ציר עכביש וציר טרטור אורי מילשטיין 27.09.04 23:45 407
                  אבל עד שיבוא השלום צריך לנטרל איומים ביעילות אורי מילשטיין 13.10.05 16:43 429
   החווה הסינית = מדאחת יוסף ז''ל הי''ד = אסון המסוקים !! פילוביץ שחף 04.10.04 13:49 410
      סיפורו של מסוק (יסעור) 903 - האנדרטה לשקר !!! פילוביץ שחף 04.10.04 15:17 411
      הפחד הגדול - עדותו של הפצ''ר תת-אלוף אורי שוהם.... פילוביץ שחף 04.10.04 18:01 412
          הפחד הגדול - תקציר שהוכן על ידי המשפחות השכולות.... פילוביץ שחף 04.10.04 18:28 413
          הפחד הגדול - עדותו של תת-אלוף דן חלוץ רמ''ט חיל האויר פילוביץ שחף 04.10.04 23:23 414
          קורות חיים - תת-אלוף אורי שוהם/פצ''ר והיום........ פילוביץ שחף 05.10.04 02:45 415
              כתבות = תת-אלוף (מיל') אורי שוהם = נשיא ביהמ''ש המחוזי פילוביץ שחף 05.10.04 03:23 416

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות