אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון גילוי מסמכים נושא #5769 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 5769
יוני 1
חבר מתאריך 30.1.04
9911 הודעות
   13:46   29.04.04   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק:יש לאשר החוקה במשאל עם  

נשיא בית המשפט העליון: אין להסתפק באישור הכנסת בלבד. למרות דבריו השתדל ברק, להימנע מעימות עם בית המחוקקים: ''אין לי אינטרס אישי בכל העסק הזה''. הדגיש: ''הגיע הזמן להפסיק את מפעל חוקי היסוד ולייסד חוקה כמו במדינות נורמליות''

מדינת ישראל חייבת להעביר את ההכרעה בדבר קיום חוקה למשאל עם, ולא להסתפק באישור הכנסת בלבד – כך אמר היום נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, להפתעת משתתפי הדיון בוועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת.
לדיון בוועדה, שעסק בסעיף השפיטה במסגרת גיבוש החוקה בישראל, הוזמנה צמרת המשפט בישראל. בין המשתתפים היו נשיא בית המשפט לשעבר, השופט בדימוס מאיר שמגר, השופט בדימוס צבי זמיר, השופט אלון גילון ועוד.

ברק השתדל להדגיש שלא מדובר בחלק מהמתיחות השוררות בינו לבין הכנסת בחודשים האחרונים.
''אין לי אינטרס אישי בכל העסק הזה'', אמר, ''הרי בעוד שנתיים אני פורש וכמי שתומך במפעל החוקה, הגיע הזמן להפסיק את מפעל חוקי היסוד ולייסד חוקה כמו במדינות נורמליות''. הנשיא הוסיף: ''עם זאת, אני בעד שיביאו את נושא החקיקה בדרך זו או אחרת לעם. יש כמה אופציות, משאל עם היא אחת''.

ברק התייחס לתהליך הקבלה של החוקה בישראל. ''החוקה שתתקבל תעביר את המדינה ממשטר של דמוקרטיה פרלמנטרית רגילה, למשטר פרלמנטרי-חוקתי'', אמר, ''אבל המעבר הזה לוקח זמן ואנחנו זקוקים לתקופת מעבר להפנמת התהליך''.

במהלך דבריו השתמש הנשיא ברק בנימה פייסנית כלפי יו''ר הכנסת, רובי ריבלין: ''הבנתי את האותנטיות של אמירתו של ריבלין שאמר כי הוא לא רוצה ששופט בית משפט השלום יוכל לבטל חוק של הכנסת. אין לי רגשות חזקים בנושא זה ואם תחליטו שזה יהיה בידי בית המשפט העליון, או של כל בית משפט, זה יהיה מקובל עלי''

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות