אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון מד''א - הצלה נושא #5196 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 5196   
קטונתי
גולש אורח
יום שלישי י''ד באב תשס''ו    20:41   08.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  להבדיל בין מקצועיות ו....  

באמת קטונתי אבל כבר אי אפשר לשתוק. חוקי מדינת ישראל בכלל ונהלי מד"א בפרט מגדירים היטב סמכויות בנושא הטיפול הרפואי. למשל, מי רשאי לפתוח וריד ומתי, מי רשאי להוציא דם (רק אחות לאחר קורס מיוחד,ורופא או פרמדיק במיקרה חרום), וכו וכו...
היום, כבר אין כונן שלא מחזיק פאלס אוקסימטר (למה אני לא יודע?), מתרבים גם מכשירים לבדיקת סוכר (אסור בתכלית האיסור וללא תועלת רפואית), ולאחרונה שמעתי שישנמם גם דפיברילטורים עם מסך ובשני מיקרים כוננים לא התחילו החייאה על חולה ללא דופק כי ראו פעילות על המסך.
אז נכון, פרמדיק הוא לא אלו-הים, אבל הוא למד לפחות שנה וחצי אינטנסיביות, ולא ניתן לקצר את הדרך, אז מי שרוצה שילמד, ובינתיים שלא יפגע בחולים. היא אפשר לעבור קורס בהתכתבות, והיא אפשר לעשות כאילו... פעילות על המסך לא מחייבת שיש דופק. אז תעשו לי טובה, תחזרו לעבוד לפי ABC, תטפלו בחולים ולא במכשירים. ואם יש למישהו עודף כסף, אני מוכן להגיד מה חסר ואיפא. חבל על הביזבוז.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

כתבות נוספות שיעניינו אותך

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  תודה רבה בן 12 08.08.06 22:42 1
  מסכים מאוד גם עם בן 12. אבל מסייג את הדברים shl_p 09.08.06 10:14 2
     כלי תומכי החלטה? קטונתי 09.08.06 10:38 3
  קטונתי? אחד_העם 09.08.06 19:49 4
  בלי להגזים בבקשה! מיקי 09.08.06 22:49 5
     כולנו חכמים, כולנו נבונים, אבל... קטונתי 10.08.06 18:06 6
         לגבי הכשרתי אחד_העם 10.08.06 19:39 7
         קטונתי סלח לי אבל אתה קטן קטן קטן (פיצפון) לב זהב 11.08.06 00:01 8
             קליניקה חשובה הדרכה 11.08.06 11:59 9
  תייר מלבנון אריה 11.08.06 12:35 10
     יישר כוחך !! קטונתי 11.08.06 13:48 11
         אתה מסתכל על המיעוט אריה 11.08.06 16:35 12
             מה זאת אומרת? בן 12 11.08.06 17:38 13
                 זה לא שהתשובות כ''כ ארוכות אריה 11.08.06 17:41 14
                     אריה, אתה היית מחלק חופשי את כל ציוד העזר לכל כונן בוגר danny 14.08.06 18:41 15
                         גם אין בלבן ברנשיד.... יהודה 101 15.08.06 08:20 16
                             אני סיימתי אתמול קורס 20 שעות מתנדב יקר 15.08.06 09:09 17
                                 מה שאגד עושה לבן-אדם.... מגן דוד 15.08.06 10:05 18
                         נכון,אבל אריה 15.08.06 11:25 19
  ?? עדכונית 17.09.13 18:25 20

בן 12
גולש אורח
יום רביעי, ט''ו באב תשס''ו   22:42   08.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. תודה רבה  
בתגובה להודעה מספר 0

באמת הגיע הזמן שמישהו יעיר על זה.
יש פה כוננים שרק השם יודע מתי עשו את ההשתלמות האחרונה שלהם, ומתי פעם אחרונה טיפלו במקרה, ולא רק השתוללו בדרך עם הסירנה מי ישמע מינימום פיגוע.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
shl_p
חבר מתאריך 28.10.02
1921 הודעות
יום רביעי, ט''ו באב תשס''ו   10:14   09.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. מסכים מאוד גם עם בן 12. אבל מסייג את הדברים  
בתגובה להודעה מספר 0

אם הכלים מהווים רק "כלים תומכי החלטה" אז אין בעיה וטוב שיש. אבל כמו שכתבת לעיתים "מתלהבים" רבים מחזיקים כלים ופועלים על פיהם זה חמור, ולענ"ד צריך להטיסם.

לא כל מי שבודק בפאלס יודע שיש דברים רבים המשפיעים עליו. ולעיתים התוצאה מצויינת אבל המצב גרוע (CO ועוד).
בסוכר לעיתים הבעיה הנוכחית שבגללה הוזעקת היא לא הסוכר. אז אם בדקת ומצאת סוכר נמוך ונתת מתחת ללשון או עודדת אותו לקחת את מה שהוא\היא צריך - מצויין. אבל אם נתת אנמנזה על סמך המכשיר - חטאת לאמת ופגעת המקצועיות שלך ובחולה.

לכן יש להזהר מאוד בשימוש במכשירים. (ואפילו בסטטוסקוף פשוט\יקר יש להזהר - "באבחנות" לא מקצועיות וממילא לא נכונות)

קטונתי
גולש אורח
יום רביעי, ט''ו באב תשס''ו   10:38   09.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. כלי תומכי החלטה?  
בתגובה להודעה מספר 2

אין דבר כזה. יש סמכות, יש הכשרה, ובעיקר יש חולה, קרי קליניקה, אנמנזה ומדדים. ולפי זה פועלים. לא משתמשים בפאלס אוקסימטר כדי לאבחן בצקת ריאות או אסטמה וכן הלאה

אחד_העם
חבר מתאריך 14.11.04
2009 הודעות
יום רביעי, ט''ו באב תשס''ו   19:49   09.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. קטונתי?  
בתגובה להודעה מספר 0

ערכתי לאחרונה בתאריך 09.08.06 בשעה 19:50 בברכה, אחד_העם

חמוד?

שלום לך.

למה אתה משתלח בכזו אכזריות עליהם?!

אתה ממש טועה כקטע של הדפיברילטור! לך תלמד קצת!
עובדה היא: שחיברתי לעצמי את הדפיברילטור והיתה פעילות חשמלית על המסך!!! אז למה אתה מזלזל בהם?
הם יודעים לחבר דפיברילטור אבל ABC כנראה שלא כל כך!

כמו כן: השתמשתי בפאלס אוקסימטר על עצמי (לא על חולה כי אין לי סמכות) וכך גיליתי שיש לי דופק, ואפילו הצלחתי לגלות כמה.

המכשירים האלו מאד עוזרים לבדוק בדיקות בסיסיות! למה אתה כועס? למה?

אז בבקשה ממך..... בפעם הבאה, כנס בהם! אבל בעדינות......

תזכור תמיד שיש אנשים שמכירים מכשירים מצויין
יש גם כאלו שיודעים להפעיל אותם
יש גם כאלו שמנסים להראות כפראמדיקים למרות שבמבחן קורס 60 היו מקבלים 60 במקרה הטוב....

יש יש יש ויש....... יש לנו .... ...... במעגל.....

מיקי
גולש אורח
יום חמישי, ט''ז באב תשס''ו   22:49   09.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. בלי להגזים בבקשה!  
בתגובה להודעה מספר 0

אני לא יודע מי אתה שקטונת ומה ההכשרה שלך, אבל יש גבול!
זה נכון שיש כוננים שמפעילים את ה"צעצועים" שלהם יותר מאשר את המוח, אבל גם יש לא מעט כוננים שלמדו והתמקצעו הרבה מעבר לרמה של קורס חובשים ואפילו מעבר לכמה מבעלי הפס הכתום! גם הכמה חודשים של לימודים עיוניים בקורס פרמדיקים זה לא הרבה!!! ואם תורנית מוקד לא יודעת לעשות תשאול מינימלי בטל' ושולחת אותך לקוצר כשבעצם מדובר בהיפו, אז חלק מהכוננים יודעים טוב מאוד לחשוד בהיפו ולוודא את זה כדי להחליט אם צריך נט"ן וכדו'

קטונתי
גולש אורח
יום חמישי, ט''ז באב תשס''ו   18:06   10.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. כולנו חכמים, כולנו נבונים, אבל...  
בתגובה להודעה מספר 5

ראשית, לא השתלחתי באף אחד ולא התכוונתי לכך, אבל "על ראש הגנב...", אלה הזכרתי כללים בסיסיים.גם אני לא יודע מי אתם ומה הכשרתכם וזה גם לא משנה. יש דברים שמותרים לחובש ויש דברים שמותרים לפאראמדיק. בשביל להזמין נטן, לא צריך מכשירים. צריך להסתכל על החולה ולשאול את השאלות הנכונות.
אבל אחד_העם, אגב השתלחות: א. למדתי קצת ואפילו פחות. ב. אני שמח שיברת לעצמך מכשירים לוודא שאתה חי כי לפי מה שאתה כותב, זה לא נראה כך.
ולגביך מיקי, אני מסכים עם מה שאתה כותב אבל פיספסת את הנקודה. דיברתי על מה מותר ומה אסור במסגרת הכרה וסמכות ונהלי מד"א.

אחד_העם
חבר מתאריך 14.11.04
2009 הודעות
יום חמישי, ט''ז באב תשס''ו   19:39   10.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. לגבי הכשרתי  
בתגובה להודעה מספר 6

אם זה מעניין אותך,
אז בעז"ה בעוד כשבועיים יש לי מבחן מסכם בקורס מע"ר.

נקווה שנעבור אותו.

לב זהב
גולש אורח
יום ששי, י''ז באב תשס''ו   00:01   11.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. קטונתי סלח לי אבל אתה קטן קטן קטן (פיצפון)  
בתגובה להודעה מספר 6

ערכתי לאחרונה בתאריך 11.08.06 בשעה 00:09 בברכה, לב זהב

1) הרי אתה כותב ביקורת אז שלפחות שיהיה לך את האומץ לחתום את שמך האמיתי.

2) שמי הוא אלי בדיל בוגר קורס 44 שעות עד לפני שבוע וחצי, וכן אני משתמש עם דפיברילטור עם מסך, ואגלה לך בסוד שאפשר ע"י לחיצת כפתור לשלוט בו לגמרי ולתת שוקים חשמליים למי שרוצים (אז תזהר או שתגדל מהר).

3) קטונת יחד עם השכל שלך משום שאמרו חז"ל "סייג לחכמה שתיקה" ואם בדיבור ק"ו בכתיבה שזה נשמר ויכולים לצחוק עליך לאורך זמן.

יש לי מד סוכר בפק"ל ומיקי צודק מאוד אנחנו לא פראמדיקים אבל כששולחים לבן ל-cva למבוגר בן 57 ואתה מופיע ראשון ומאמנז ושומע שהבן אדם תיפקד נורמלי והוא סובל מסכרת והקיא לפני שעתיים, ואז אתה בודק ומוצא היפו והיו מספיק מיקרים בעולם אז חכם עיניו בראשו.....

4) היה לי מד סיטורציה אצבעוני חמוד שהחליף בעלות משום מה ולא רק השד יודע איך...

5) בהקשר למה שמותר ואסור במסגרת מד"א אז כשתגדל תבין שישנו המונח כסת"ח ולכן יש 4 אטני"ם ונט"ן בגיזרת י-ם שמתוזזים על מיקרי לבן (במקרה הטוב) ואם בעזרת מכשירים אני יכול להוציא אותם לפחות למקרה אחד אמיתי במשמרת (כדי שירגישו טוב) אז שווים "כל המשחקים"...

הדרכה
גולש אורח
יום ששי, י''ז באב תשס''ו   11:59   11.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. קליניקה חשובה  
בתגובה להודעה מספר 8

חשוב שיהיה ציוד עזר למתנדבים כגון הצעצועים המבורכים...פאלס, גלוקוזצ'אק וכדו. צריך לזכור את הקלניקה.
כמו שאמר חכם אחד, לא מטפלים בציוד מטפלים בחולה.
יש לכם פאלס, מוניטור סטטוסקופ, סטרפטוקוק, הכל טוב ויפה.
הכי חשוב מה יש בין האוזניות של הסטטוסקופ.
רבותי, קלינקה רפואית זה הכלי הכי חשוב.

בהצלחה לכולם
אייל (מר חסון)

אריה
גולש אורח
יום ששי, י''ז באב תשס''ו   12:35   11.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. תייר מלבנון  
בתגובה להודעה מספר 0

נכון שלא הייתי פה זמן מה , אבל ברשותכם:
א. חד משמעית אין להסתמך על מכשירים- המושג המנחה הוא " טפל בחולה ולא במוניטור!"
אולם יש לזכור שאילו דברים שכן יכולים לעזור- עבדך הנאמן (פאראמדיק בהכשרתו) הגעתו למקרה של גברת בת 70 מעורפלת היה חשד עיקרי ל CVA- אבל כמו שאתה בוודאי יודע (לאור הדעות הנחרצות אני בטוח שהרבה אין לי מה ללמד אותך)במקרים אלו חשוב לעשות DD (אבחנה מבדלת) גם להיפו וגם לממצב פוסטאיקטלי, לכן עבדכם הנאמן ובן 12 בקשו במירס של הצלה שאם יש כונן קרוב עם גלוקוצק שיגש לעזור (למשפחה לא היה מכשיר) כאשר הגיע הכונן גלינו סןכר 29- לאחר הסוכר הסתבר שהיא לא אכלה היום וכו' וכו'- לולא הגלוקוצק היינו צריכים נטנ סביר להניח גם אינטובציה (היא לא שמרה לבד על נתיב האוויר) ואין לדעת אם בכלל הייתה יוצאת מזה...
לכןאל תתקוף בכזאת נחרצות(חוץ מזה שלמיטב ידיעתי לחובש יש סמכות גם לשים פאלס וגם לבדוק סוכר.
נכון כונן שלא מתחיל החייאה במצב של PEA ( יש דופק רק במוניטור) צריך לעבור הכשרה מחדש- ולא לתת לו בכלל LP
(אם בכלל לתת לו להיות כונן)- אבל להחליט כזה דבר באופן גורף?-כן דודי עבאדי\ד"ר פייגנברג...
בהזדמנות זאת רק להחזק את ידי הכוננים
כה לחי
"תחי מדינת ישראל"
עבדכם
"חייל שבור בלבנון"

קטונתי
גולש אורח
יום ששי, י''ז באב תשס''ו   13:48   11.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. יישר כוחך !!  
בתגובה להודעה מספר 10

ואני לא אומר את זה בציניות. מי שיקרא את כל השרשור, יבדיל בין תגובה מקצועית (שלך) לבין חלק מהתגובות האחרות. אל תשכח שאתה פאראמדיק, ולכן לך יותר קל לעשות DD, מותר לך לבצע פעולות מסוימות, ולא כך כל כונן. אומנם, אני לא מסכים עם מה שאתה כותב בנושא פאלס וכו, ואסביר למה. יצא לי מספר מקרים לראות חובשים מזמינים נט"ן בגלל סטורציה נמוכה וכאשר הנט"ן הגיע, הפרוב היה מונח על המיטה, ואותו חובש לא היה מסוגל לתת סימנים חיוניים כגון לחץ דם, או סימנים קליניים אחרים אבל ידע להגיד "סטורציה כך וכך". בנוסף לזה, בוודאי ידוע לך כי בהתקף אסטמה, לרוב, הסטורציה תהיה תקינה. האם בגלל זה לא יזמינו נט"ן? או הרעלת CO? וכן הלאה. לכן אני חוזר, בשביל לחבר מכשירים, צריך לדעת להבין את הקריאה, וצריך גם לדעת מתי הקריאה לא אמינה. וכאשר חובש מטפל בחולה, במקום להתברבר עם זה עדיף שיעשה את המוטל עליו קרי, חמצן, מדדים, קליניקה והחלטה (נט"ן/ לא נט"ן).
במעמד זה, אני רוצה לציין שבמרבית המקרים, כוננים עושים עבודת קודש, מצילים חיים, ועובדים בצורה מקצועית. פתחתי את השרשור בשביל להציף בעיות שיש בשטח, שלפעמים פוגעים בחולה אך זה לא כך ברוב המיקרים.

אריה
גולש אורח
יום ששי, י''ז באב תשס''ו   16:35   11.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. אתה מסתכל על המיעוט  
בתגובה להודעה מספר 11

ואולי אותו כונן צריך לעבור ריענון- אבל הוא לא גרם נזק, אז הנטנ היה צריך להפסיק באמצע "השיר שלנו" וללכת לעבוד- בשביל זה אנחנו פה.
בכל אופן בקשר לDD זה חומר שאני מעביר בכל קורס נהגים שאני מדריך ובכל השתלמות מדצ"ים, אחמ"שים וכו'- לא כולם פאראמדיקים- אבל כולם צריכים לעשות קצת השתלמויות (גם פראמדיקים) ואם אותו כונן קצת פישל- כל זמן שזה לא גרם לזנק לחולה- לא קרה כלום.
אבל מספיק שפעם אחת היינו צריכים את הציוד וזה לא היה- יצא שכרנו בהפסדנו.

עם תחזור שנות אור בפורום תמצא לא מעט שרשורים לגבי "טיפול בחולה ולא במוניטור"- (אגב לא רק מקצועית- גם אנושית...)

מנסיוני ככונן- לפעמים אתה ממצא את כל הטיפול והבדיקות שאתה יכול לעשות- אז לא יקרה כלום אם תבדוק סוכר או סיטו'.

בכל אופן- כוננים יקרים-מומלץ לכולכם לעבוד על הנטנ ע"מ להשתפשף קצת במכשור-
בשמי בשם נהגי ופאראמדיקי המשמרות ובשם אזרחי מדינת ישראל
תודה
עבדכם

;

בן 12
גולש אורח
יום ששי, י''ז באב תשס''ו   17:38   11.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. מה זאת אומרת?  
בתגובה להודעה מספר 12

להפסיק באמצע השיר שלנו? חירפנו לך את השכל בלבנון?
סתם, סתם, סתם.
כמו שידוע לכלונו, כל אחד יודע בדיוק מה תחום הסמכות שלו, ובאיזה תחום הוא יותר חלש או יותר חזק.
ואני מציע משהו שידוע לכולם.
א. ניתן לארגן השתלמות ע"פ הצוות, מטה המתנדבים ידאג למדריך בשמחה.
ב. ניתן לשאול כל פארא' או חובש ותיק, שבד"כ (ואלוקים יודע איך הם מסוגלים לברבר כ"כ הרבה על שאלה קטנה ) הם יותר משמחים לענות, ולהרחיב.
בהצלחה.

אריה
גולש אורח
יום ששי, י''ז באב תשס''ו   17:41   11.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. זה לא שהתשובות כ''כ ארוכות  
בתגובה להודעה מספר 13

זה שצריך להסביר לך לאט....

danny
חבר מתאריך 2.4.12
16 הודעות
יום שני, כ' באב תשס''ו   18:41   14.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. אריה, אתה היית מחלק חופשי את כל ציוד העזר לכל כונן בוגר  
בתגובה להודעה מספר 14

88 ? זה שיש כוננים עם ידע מעולה כולם יודעים ויש גם כאלה שיש להם יופי של ציוד אבל ידע והכשרה לא מתאימים.

בעצמך הבאת דוגמא שאתה פראמדיק ותיק עם ניסיון רב המכשיר סייע לך אבל האם כונן רגיל היה מגיע לאותה אבחנה מבדלת שאתה הגעת ?

חצמזה יש או אין כללים ? כל הרעיון של AED הוא שאתה מכוסה כנגד טעויות א"א לטעות, יש VF הוא נותן שוק אין - לא יתן,

אף אחד לא חף מטעויות אבל בלבן אין מד סוכר ואין מכשיר סיטורציה, וכדי להתנדב על הנט"ן צריך פרוטקציות מפה עד הודעה חדשה (אין בכלל מקום). כך שניסיון מעשי של כונן שמתנדב באופן קבוע זה בעיקר על לבן.

אני לא מתווכח איתך רק מעלה תהייה האם כל תוספת הציוד הזאת היא הכרחית או אולי כדאי להגביל אותה לפי הכשרה מתאימה לאנשים מתאימים בלבד ? (חובש בכיר לפחות כו')

יהודה 101
גולש אורח
יום שלישי, כ''א באב תשס''ו   08:20   15.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. גם אין בלבן ברנשיד....  
בתגובה להודעה מספר 15

ואין מסכת כיס
ואין מספריים (יש בכיס )
ולפעמים גם אין עוד ציוד וצריך לפלח
אז מה
אחד מבכירי הפראמדיקים בארץ אמר לי פעם שציוד האמבולנסים מושפע ישירות מהתקציב
אם למד"א יש כסף לחלק מסביב ואין כסף למיכשור רפואי לטובת החולים

ויש מתנדב שמוכן להשקיע --- יבורך

מתנדב יקר
גולש אורח
יום שלישי, כ''א באב תשס''ו   09:09   15.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. אני סיימתי אתמול קורס 20 שעות  
בתגובה להודעה מספר 16

לנהג אוטובוס באגד, זה קשור אלי כל השירשור הזה?

ובלי שום קשר, למה יש לי תחושה שניקים מסוימים מנסים לבלוע את המתנדבים והכוננים בלי מלח, פפריקה, חוואג', כמון, פלפל שחור, אבקת שום, עלי דפנה,,,,,,,,,,,,, אולי אפשר טיפה לטבל אותם וכולם יהנו מהם.

מגן דוד
חבר מתאריך 18.5.04
1463 הודעות
יום שלישי, כ''א באב תשס''ו   10:05   15.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. מה שאגד עושה לבן-אדם....  
בתגובה להודעה מספר 17

"כל המרים יד על ביתי , אגדע את ידו!"

אריה
גולש אורח
יום שלישי, כ''א באב תשס''ו   11:25   15.08.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. נכון,אבל  
בתגובה להודעה מספר 15

גם עם כונן היה מגיע לשם, ומסיבות שונות היה מחליט לבדוק סוכר- הוא הגיע המגיע לאבחנה!!

כחובש אתה תמיד צריך להחמיר, -ובמקרה של VF-גם LP עם הצג הוא מחליט לבד על שוק.

אנחנו צריכים לצאת מנק' הנחה (לא משנה נכונה או לא...) שהכוננים יודעים מה הם עושים...
לפי החוק היבש מותר לכונן לבדוק סוכר ולחבר LP ולשים סט'. כונן שביטל נטנ בגלל שהשתמש בזה זה בעיה אבל אחד שהזמין נטנ בגלל זה- ב"ה!

לפי דעתי מד"א כארגון היה מחלק לכל הכוננים את כל הציוד הזהעם רק היה לו מספיק כסף...-אז כונן שמוכן להשקיע מכספו-תבוא עליו הברכה.

תנסו תמיד לדון לכף זכות
עבדכם

עדכונית
חבר מתאריך 1.10.07
1167 הודעות
יום שלישי י''ג בתשרי תשע''ד    18:25   17.09.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. ??  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות