אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #17044 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 17044   
האזרח הישר
גולש אורח
אור ליום חמישי כ' באייר תשס''ט    22:00   13.05.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

ואהבת לרעך. הדומה לך  

ואהבת לרעך. הדומה לך

"דווקא בטיול בבני ברק אני מבינה היטב את אימתם של הרמת אביבים מפני בית חב"ד שנשתל להם בשכונה". אריאנה מלמד ביקרה אתמול בפעם הראשונה בעיר החרדית וחזרה עם תובנות על תקיעת יתד בטריטוריה של הזולת

אריאנה מלמד פורסם: 13.05.09, 15:59

לא רחוק מן המדרכות המטונפות, אולי אפילו בתוך מגרש המשחקים הזעיר והכי עמוס שראיתי מימי, חי פעם – כך על פי מסורת עתיקה – איש שאמר "ואהבת לרעך כמוך". האם רבי עקיבא היה חש מאוים ומסוקרן כמוני, בביקור הראשון שלו בבני ברק המודרנית?

משאל טלפוני קצר מעלה שאינני היחידה. רוב החילונים שאין להם מה לחפש שם, לא באים. מבחינתם, בצדק גמור. זו טריטוריה חייזרית עם חוקים מובהקים ובלתי מובנים משלה, והם מרובים כל כך שאורח לרגע יהפוך בעצמו לפגע, אם לא ייזהר מאד. וחוץ מזה, ללא ספק, ייתכן שזו העיר הכי מכוערת שהצליחה לקום בישראל: טוב, נו. שקר היופי וכל זה.

באשר לטינופת: פסולת מדורות ל"ג בעומר על גבי מדרכות, זבל אורגני נישא ברוח הקלה, מאה ילדים לפחות על שתי מגלשות בלתי בטיחותיות, שלושים אמהות לפחות שעל ראשיהן שערות של נשים אחרות, כאלה שהיצר הרע מתרחק מהן, ולא ראיתי אף אחת אוספת שקיות חטיף כשר למהדרין שהטף משליך בחדווה לערמה מתגבהת. לא רחוק מכאן, כמה היכלות-פאר ציבוריים שנראים כולם כחלטורה רעה של אדריכל אולמות-חתונה-באזור-תעשיה, ושם המוני גברים רוכנים ומתנדנדים ליד טקסטים עתיקים פחות או יותר, ואף לא אשה אחת. זה מה שרואה עינה של אורחת לרגע, שתהילת חיי הרוח המורכבים של התושבים נעלמת ממנה לגמרי.

מה היה מוביל אותי לנסות לחיות שם, אני תוהה, במבוך האיסורים וההיתרים הזה שהעיר היא רק כסותו הגשמית והבלתי נחשבת בעיני הגרים בה? שתי אפשרויות בלבד: או משימה עיתונאית (הייתי מנסה להתחמק) או הנחיה ברורה וחד משמעית מסמכות רוחנית גדולה שאני סוגדת לה בלהט אמוני עצום: צאי ושכנעי את התושבים שהם נורא טועים, ושיש דרך אחרת, טובה יותר, לחיות בעמק הבכא.

אני מניחה שהסמכות הרוחנית היתה מורה לי לא להרגיז יותר מדי. כך, בהתיישבי בשכונה, ודאי הייתי דואגת למצב המזוזות במשקופים ואולי אפילו מקימה מיד גמ"ח מוצצים, אבל השכנות לא היו באות להיעזר בו. אם אני מי שאני, ודאי אני לא מקפידה על נטילת הידיים של התינוקות שתחבו לפיהם מוצץ, ופותחת פתח למעשים פרי הרוח הרעה, כולם איומים ונוראים ולא כדאי להטריד בהם את הראש המכוסה בצניעות בשערות של נשים אחרות.

לו הייתי מאמינה בקיומה של סמכות רוחנית אנושית עליונה, מישהו שמת אבל בעצם לא כל כך, הייתי יכולה לשרוד את העוינות הצפויה לנוכחותי בקרב המאמינים – עד שהעוינות היתה הופכת לנסיונות לא כל כך ידידותיים לסלק את הנגע. וזה היה קורה, אני חושבת, ממש מוקדם. שום גמ"ח ושום בית תמחוי או מקום לינה למטיילים שאיבדו את דרכם, תרתי משמע, היו יכולים להקנות לי נקודות זכות מספיקות כדי להישאר שם ולקדם את מצוותה של הסמכות שלי.

פסגת הפחד
לינק
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3715483,00.html

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  לכתוב על הנאמר בגמרא בשם ר' עקיבא חיפושית 13.05.09 22:12 1
  ''רוב החילונים שאין להם מה לחפש שם, לא באים. יקוב 14.05.09 16:49 2

חיפושית
חבר מתאריך 4.2.02
47971 הודעות
אור ליום חמישי כ' באייר תשס''ט    22:12   13.05.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. לכתוב על הנאמר בגמרא בשם ר' עקיבא  
בתגובה להודעה מספר 0

"מסורת עתיקה", בהחלט נותן קריאת כיוון להמשך המאמר.

כזאת התנשאות, לצד כזה ריק רגשי, רוחני וחברתי.

קרוב אליך: אינדקס אתרי היהדות הגדול: http://www.karov.weebly.com

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
יקוב
גולש אורח
יום חמישי כ' באייר תשס''ט    16:49   14.05.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. ''רוב החילונים שאין להם מה לחפש שם, לא באים.  
בתגובה להודעה מספר 0

מבחינתם, בצדק גמור"

זה נכון גם לגבי דתים שאין להם מה לעשות שם אז הם לא באים, וזה נכון גם לגבי אשקלון שלמי שאין מה לעשות שם - לא בא לשם.

במשך דורות, העם היהודי התהדר בכך שהוא שונה מהגוי, והנה אריאנה מלמד חושבת שמה שטוב בשבילה חייב להיות טוב לאחרים.

המסקנה הנובעת מהכתבה, שיש לעשות הפרדה בין העמים, כל עם בעל תרבות, שיחיה במסגרתו, ולא יטריד את השונים ממנו.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות