אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #17974 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 17974   
טוביה החולב
גולש אורח
יום רביעי כ''ו בחשון תשע''ד    07:20   30.10.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

על רקע שחרור רוצחים שפלים בידי הממשלה, שאלה משפטית:  

על רקע העובדה, שממשלת ישראל מסתלקת מחובתה להעניש רוצחים שפלים בעונש הולם, ומשיקולים של נוחות מדינית ואישית (הבה לא נהיה תמימים) יוצרים עיוות מוסרי שאין דומה לו, נשאלת השאלה:
מה יקרה אם משפחות הנרצחים, יקימו באופן עצמאי בית משפט, שידון את הרוצחים שממשלת ישראל שילחה לחופשי? האם אפשר למנוע ממי שיקירו נרצח, להוציא לפועל מהלכים של עשיית צדק המקובלים בחברה האנושית מאז ומתמיד? האם יוכלו להעמיד לדין את מי שיוציא פסק דין מוות על מי שרצח את יקירו, וגם יוציא אותו לפועל בדרך זו או אחרת? האם לאחר שממשלת ישראל מודיעה - באמצעות שחרור סיטוני של רוצחים - שהיא מסתלקת מחובתה להעניש רוצחים, למנוע מאחרים עשיית צדק?
אשמח לשמוע חוות דעת.
זו הדרך שהייתי ממליץ למשפחות הנרצחים לפעול בה, ולא על ידי פניות פתטיות לבג"ץ.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  התשובה המשפטית: קוראים לזה לינץ' Big Joe 30.10.13 14:34 1
     הייתי מאתגר אותך ב''מצא את ההבדלים'', בין התשובה שלך טוביה החולב 30.10.13 15:23 3
         ההתממות שלך לא מרשימה. כאשר אזרחים לוקחים את ''החוק'' לידיהן - זה לינץ' Big Joe 30.10.13 15:36 4
             האזרחים אינם ''לוקחים'' את החוק לידיהם. טוביה החולב 30.10.13 15:51 5
                 הפרשנות שלך, שמנוגדת לחוק אינה יכולה להצדיק עבירה על החוק. וזאת פרשנות שלך Big Joe 30.10.13 16:06 6
                     ומה הפרשנות ש ל ך למצב שהממשלה אינה מבצעת את תפקידיה? טוביה החולב 30.10.13 16:22 7
                         אתה בכלל לא מבין על מה מדובר. הפרשנות שלך, וגם שלי אינן רלוונטיות Big Joe 31.10.13 23:49 8
                             הרי זה בדיוק נמרץ מה ששאלתי. טוביה החולב 01.11.13 10:09 9
  הבלים גמורים. גיא-אוני 30.10.13 14:35 2
  השאלה היכן יתבצע מעשה הנקם. ציבי 01.11.13 16:57 10
     זה רצח לא משנה איפה זה יעשה. ירושלמי ציוני 02.11.13 19:04 11
  ולשאלה משפטית אמיתית: תודה רבה 18.11.13 11:03 12
  אתה צודק לחלוטין, במידה והמדינה לא יודעת להעניש זהו תפקידם של בני המשפחה. נחום 18.11.13 13:46 13
     אין פה שום מדרון חלקלק, ושום שאלה של היכן עובר הגבול. טוביה החולב 18.11.13 14:22 14
         אין הבדל של ממש, מרגע שבתי המשפט הם חלק מהמדינה, והחלק האחר משחרר נחום 18.11.13 18:33 15
             הייתי מקבל את ההשוואה שעשית, אם בתי המשפט, כשיטה, טוביה החולב 18.11.13 19:20 16

Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
131796 הודעות
יום רביעי כ''ו בחשון תשע''ד    14:34   30.10.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. התשובה המשפטית: קוראים לזה לינץ'  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
טוביה החולב
גולש אורח
יום רביעי כ''ו בחשון תשע''ד    15:23   30.10.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. הייתי מאתגר אותך ב''מצא את ההבדלים'', בין התשובה שלך  
בתגובה להודעה מספר 1

לבין ההצעה שהעליתי אני; אבל הגישה הקנטרנית שלך למה שאני מעלה לדיון, ושלדעתי הוא מוסרי וגם חוקי, ואולי המוצא והמפלט האחרון של המשפחות השכולות להצלת מושג עשיית הצדק כלפי רוצחי יקיריהם, מונעות את הנסיון.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
131796 הודעות
יום רביעי כ''ו בחשון תשע''ד    15:36   30.10.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. ההתממות שלך לא מרשימה. כאשר אזרחים לוקחים את ''החוק'' לידיהן - זה לינץ'  
בתגובה להודעה מספר 3

אין שום דרך אירת לכנות את זה, ואין שום דרך להצדיק את זה.

טוביה החולב
גולש אורח
יום רביעי כ''ו בחשון תשע''ד    15:51   30.10.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. האזרחים אינם ''לוקחים'' את החוק לידיהם.  
בתגובה להודעה מספר 4

הממשלה, "זורקת" את החוק מידיה. תפקידה של הממשלה לייצג את האזרח בעשיית הצדק כלפי מעוולו, אם הממשלה אינה רוצה לעשות כך, והאזרח בכל זאת רוצה שיעשה צדק, אין פירושו שהוא "לוקח" את החוק לידיו.
בהצעה שלי, אין מרכיב של פסקי וגזרי דין ספונטניים, מתלהמים ויצריים. אני מתכוון בהחלט להרכב של בית משפט המבוסס על כל כללי הצדק והמשפט, שיוציא פסק דין ראוי.
הבאתי רק דוגמה של גזר דין מוות, שיבוצע על ידי אותו בית משפט שציינתי, בהעדר בית משפט אחר המסוגל לבצע גזרי דין. ושאלתי הייתה, האם ניתן מוסרית וחוקית להעמיד לדין מי שיבצע גזר דין שכזה, לאחר שהמדינה הסתלקה מחובתה להעניש רוצח?
בטוחני שאילו הייתה עולה שאלה כזו הנוגעת לרצח שאינו על רקע לאומני, אלא פלילי גרידא, וכאשר הרקע לדיון איננו פוליטי, היו מתקבלות תשובות מעניינות.

Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
131796 הודעות
יום רביעי כ''ו בחשון תשע''ד    16:06   30.10.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. הפרשנות שלך, שמנוגדת לחוק אינה יכולה להצדיק עבירה על החוק. וזאת פרשנות שלך  
בתגובה להודעה מספר 5

אל תשלה את עצמך שאם אתה מרגיש "צודק" זה הופך למשהו חוקי. אתה טוען שכיוון שהממשלה אינה מבצעת את תפקידיה כפי שאתה רואה אותו, אז אתה רשאי לנהוג "נכון" יותר.

טוביה החולב
גולש אורח
יום רביעי כ''ו בחשון תשע''ד    16:22   30.10.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. ומה הפרשנות ש ל ך למצב שהממשלה אינה מבצעת את תפקידיה?  
בתגובה להודעה מספר 6

ואם אני אמשיך בדוגמה שנתתי מקודם, איך היית מפרש מצב, שבו חבר בכנופיה של עבריינים ירצח אזרח, אך הממשלה לא תעמיד אותו לדין - או שכן תעמיד אותו לדין, ותשחררו לאחר פרק זמן קצר - כדי לשכנעו לשלם את חובותיו למס הכנסה? האם גם פה תטען שיש כאן פגיעה בעיקרון הצדק, כפי שאני רואה אותו?

Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
131796 הודעות
אור ליום ששי כ''ח בחשון תשע''ד    23:49   31.10.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. אתה בכלל לא מבין על מה מדובר. הפרשנות שלך, וגם שלי אינן רלוונטיות  
בתגובה להודעה מספר 7

שום פרשנות של אזרח אינה מהווה הצדקה ללקיחת החוק בידים. נקודה.

טוביה החולב
גולש אורח
יום ששי כ''ח בחשון תשע''ד    10:09   01.11.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. הרי זה בדיוק נמרץ מה ששאלתי.  
בתגובה להודעה מספר 8

מכיון שדעתי ברורה לי, וכך גם ברור לי שהיא לא רלוונטית, שאלתי הייתה, מה יקבעו משפטנים שיבחנו את השאלה הזו ללא דעות קדומות פוליטיות ואחרות. ברור לכולנו שאם קיימים תקדימים לשחרור סיטוני של רוצחים, הרי הם לא רבים, והשאלה המשפטית המתעוררת אצלי בעקבות כך, ושאותה העליתי, עדיין לא התלבנה, ובודאי שקיימת כאן לקונה משפטית (הביטוי האהוב על פוליטיקאים).
לי אישית נראה, שזכותם של קרובי הנפגעים לעשות צדק, אם המדינה מסתלקת מחובתה לעשות כך; גם אם היא עושה זאת מתוך אילוצים, קלים או כבדים.

גיא-אוני
גולש אורח
יום רביעי כ''ו בחשון תשע''ד    14:35   30.10.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. הבלים גמורים.  
בתגובה להודעה מספר 0

ציבי
חבר מתאריך 25.10.03
1911 הודעות
יום ששי כ''ח בחשון תשע''ד    16:57   01.11.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. השאלה היכן יתבצע מעשה הנקם.  
בתגובה להודעה מספר 0

במדינת ישראל או ברשות הפלסטינית.
אני בספק אם מדינת ישראל תסגיר רוצח יהודי שרצח מחבל בתחומי הרשות.
אם הרצח יתבצע בתחומי מדינת ישראל סביר ורצוי שהרוצח ייענש. השאלה מה יקרה אם העבירה תעשה בתחומי הרשות.
כיוון שאיני עו"ד אני משאיר שאלה זו למומחים.

ציבי

ירושלמי ציוני
חבר מתאריך 1.1.13
23840 הודעות
אור ליום ראשון ל' בחשון תשע''ד    19:04   02.11.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. זה רצח לא משנה איפה זה יעשה.  
בתגובה להודעה מספר 10

תודה רבה
חבר מתאריך 1.1.09
27273 הודעות
יום שני ט''ו בכסלו תשע''ד    11:03   18.11.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. ולשאלה משפטית אמיתית:  
בתגובה להודעה מספר 0

האם זה חוקתי לשחרר רוצחים טרם ריצוי עונשם?

לידיעת הח"כים הערבים: 19 ערבים-ישראלים נהרגו מרקטות חיזבאללה ב2006

נחום
חבר מתאריך 12.5.13
15205 הודעות
יום שני ט''ו בכסלו תשע''ד    13:46   18.11.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. אתה צודק לחלוטין, במידה והמדינה לא יודעת להעניש זהו תפקידם של בני המשפחה.  
בתגובה להודעה מספר 0

גואל הדם הוא מושג שמופיע עוד בתורה והוא לגיטימי לחלוטין.

השאלה איפה הגבול יעבור: מכאן כל משפחה תחליט לנקום בכל פושע כי לדעתם בית המשפט פטר אותו בעונש קל מידי, מכאן ועד אנרכיה הדרך קצרה מאד.

מאידך: מי שגורם לאנרכיה הזאת היא הממשלה שהפשילה את מכנסיה המוסריים ונותרה במערומיה לעיני כל, שחרור רוצחים מורשעים עם דם על הידיים הוא מעשה מחפיר מאין כמוהו. כך שדמיהם של החפים מפשע - אם יהיו- שיירצחו כתוצאה מכך שאזרחים יינקמו בעצמם את מות קרוביהם, יהיו תלויים בראשו של מי שחותם על שחרור הרוצחים.

[email protected]

טוביה החולב
גולש אורח
יום שני ט''ו בכסלו תשע''ד    14:22   18.11.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. אין פה שום מדרון חלקלק, ושום שאלה של היכן עובר הגבול.  
בתגובה להודעה מספר 13

יש הבדל עקרוני וחשוב, בין מצב שבו המדינה שופטת אדם, ופוטרת אותו בעונש קל, על סמך שיקולים משפטיים (יהיו מוטעים ככל שיהיו), לבין מצב שבו המדינה מסתלקת מחובתה להעניש אדם, בכל עבירה שהיא.
המדרון החלקלק נמצא דווקא במציאות שאנו חווים אותה כעת, ונתתי דוגמה באחת התגובות שלי קודם; תאר לך שהמדינה תחליט, שלתועלתה - או מה שהיא תגדיר כתועלת - לא תשפוט, או לא תעניש רוצח שלא על רקע לאומני, אך ורק כדי שישלם את המיסים שהעלים כל השנים עקב פעילותו הפלילית. כ א ן צריכה להשאל השאלה היכן עובר הגבול.

נחום
חבר מתאריך 12.5.13
15205 הודעות
יום שני ט''ו בכסלו תשע''ד    18:33   18.11.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. אין הבדל של ממש, מרגע שבתי המשפט הם חלק מהמדינה, והחלק האחר משחרר  
בתגובה להודעה מספר 14

אין ערך היכן נסגרה ההקלה בעונש לפני או אחרי המשפט.

בפועל זו משמעות מאמר חז"ל: אלמלי מוראה של מלכות איש את רעהו חיים בלעו. בשעה בה המלכות המחליטה לשחרר רוצח אכזרי, אזי מוראה מאבד מערכו לחלוטין. מה שאנו מכנים 'כח ההרתעה', במידה שהממשלה תאבד את כח ההרתעה ניאלץ כולנו לנקום ולהגן על בתינו ומשפחותינו בכוחות עצמינו...

[email protected]

טוביה החולב
גולש אורח
אור ליום שלישי ט''ז בכסלו תשע''ד    19:20   18.11.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. הייתי מקבל את ההשוואה שעשית, אם בתי המשפט, כשיטה,  
בתגובה להודעה מספר 15

היו מקילים בעונש, ומשיתים עונש לא פרופורציונלי על העבירה שנעשתה.
מכיוון שאנחנו לא מצויים במקום הזה (להוציא אולי את העדרו של עונש מוות על רוצחים שפלים - אבל כאן אני מבטא טעם אישי), ובדרך כלל בתי המשפט מטילים על הנאשם עונש ראוי, הרי שאין לערב בין שתי הסוגיות.
אבל אני שותף למסקנה שלך, בדבר זכותו של הפרט להגן על עצמו ועל משפחתו, למרות שאני לא הייתי מכניס את מימד הנקמה.

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות