אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #18017 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 18017   
Heineken
חבר מתאריך 5.5.05
1889 הודעות
יום ראשון י''ג בתמוז תשס''ט    12:12   05.07.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

שאלת תם | מה מפריע לחרדים מירושלים?  

שלום לכולם,

ראשית כדאי להציג עצמי כאדם חילוני (הגרדה קשה? האם מי שמשתדל לשמור על כשרות, הולך לבתי כנסת כל החגים, משתדל ללכת כשיכול בימי חול ושבת, משתדל להניח תפילין כשמוצא זמן וכוח.... חלק יגידו מסורתי אני מגדיר עצמי כחילוני)

ובכל אופן, תמיד הייתה ותהיה לי זיקה מיוחדת לדת, סימפטיה לחרדים והערצה ליכולת שלהם לשמור על גבולות הדת.

כשהיה הבלאגן עם מצעד הגאווה בירושלים, עמדתי לצידם של החרדים, הבנתי את צדקתם.

גם הפעם שפתחו את החניון של העיריה, הבנתי את דעתם של החרדים והרצון לשמור על סטטוס-קוו. אח משנסגר חניון העיריה, ונפתח חניון קרתא (פרטי..), איני מצליח להבין את זעקתם..

אשמח להסבר קטן, מה מפריע להם במאבק הנוכחי.. שהי החניון הוא חניון פרטי, מה הבעיה בעניין?

הרי אני מניח שיש עוד הרבה חניונים בירושלים, ומכוניות נוסעות ברוב חלקי העיר.. אז איפה הבעיה עם פתיחת חניון קרתא?

תודה למסבירים.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מישהו? Heineken 06.07.09 12:38 1
  אם אכן חשקה נפשך בהסבר ולא בויכוח מתלהם עקר. הרי לך: אבנר וולפסון 06.07.09 16:07 2
     אני מבין ומקבל Heineken 06.07.09 18:01 3

Heineken
חבר מתאריך 5.5.05
1889 הודעות
יום שני י''ד בתמוז תשס''ט    12:38   06.07.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מישהו?  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
אבנר וולפסון
חבר מתאריך 11.12.08
30767 הודעות
יום שני י''ד בתמוז תשס''ט    16:07   06.07.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. אם אכן חשקה נפשך בהסבר ולא בויכוח מתלהם עקר. הרי לך:  
בתגובה להודעה מספר 0

אין לי ספק. לוּ הדברים היו מתרחשים חרישית ללא פעמונים והצהרות בומבסטיות, וחניון קרתא היה נפתח, להנחתי איש מהעסקנים החרדים לא היה יודע על כך, או שהיה יודע ומעלים עין במודע. הלא חילולי שבת ישנם לרוב ולצערנו גם בירושלים ומה נשתנו אלו מאלו?

שונה הדבר בתכלית כאשר קם יום בהיר ראש עיריה שהוא גם ראש העיר של התושב החרדי, ומכריז קבל עם ועולם כי החניון העירוני ייפתח מהשבת הקרובה (הכרזה מטומטמת לכל הדעות), והחניון הזה הוא גם שלי, (שלי, כמשל), האזרח הירושלמיֹהדתי והחרדי. כלומר חילול שבת ברכושנו המשותף כלומר בחצרִי. בעיניו של היהודי זוהי הכרזת מלחמה גלויה ובוטה ביקר והקדוש מכל קדושת השבת.

מרגע זה ואילך, אין כאן מאבק כנגד חילולי שבת שאז תהיה הטענה מה לי חילולי שבת אלו או אחרים, מרגע זה המלחמה המתנהלת היא על כבודה של שבת קודש, וכשכבוד השבת נרמס תחת מגפיו של ראש עיר מטומטם לרגל מצהלות שמחה של תקשורת עויינת ומנוכרת לדת, מאותה דקה והלאה כבר לא משנה אם החניון הוא עירוני ששמו ספרא או שהוא פרטי ושמו קרתא. כבוד השבת הוא מדי יקר והרבה יותר עמוק מכדי שיעבור בשתיקה. דורות רבים מסרו את נפשם בפועל על כבודה של השבת.

תבין מכאן שאין כאן מאבק נגד חניה ב'קרתא' יש כאן מאבק מאד מאד ומדיי עקרוני מכדי להניח לנושא לחמוק ככה סתם בשקט וללא תגובה.

מי שרצה מלחמה והכריז עליה בטפשות וברשעות לא יכול לבוא לאחר מכן בטענה שאינו מבין למה מלחמה.

אם עדיין אתה מתייסר מחוסר הבנה אוכל להמשיך בפרטי. אין בי התחושה שיש להוסיף כאן עוד דברים.

תודה.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
Heineken
חבר מתאריך 5.5.05
1889 הודעות
יום שני י''ד בתמוז תשס''ט    18:01   06.07.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. אני מבין ומקבל  
בתגובה להודעה מספר 2

אבל יש דבר אחד שאני לא ממש מבין,

הרי על שגיאתו של ראש העיר, אין מה לדבר.. הדבר ברור כשמש..
שהרי קיים סטטוס-קוו זה שנים בנושא השבת, גם אליו היה קשה להגיע ואנחנו מדברים על העבר הרחוק.

אך ראש העיר טוען שהכל נעשה בהסכמה עם החרדים?

אז על מה הוא בדיוק מדבר.

בכל אופן תודה לך על ההסבר הממצא והמעניין.

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות