אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #21085 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 21085   
כתב חדשות
חבר מתאריך 30.4.12
17099 הודעות
אור ליום רביעי ב' בסיון תשע''ה    22:42   19.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

מפתיע: פרופ' ישעיהו ליבוביץ' להגנת החרדים  

הועבר בתאריך 19.05.15 בשעה 22:56 מפורום חדשות על-ידי Maya, (גלובל)

מפתיע: פרופ' ישעיהו ליבוביץ' להגנת החרדים
מכתב מרתק פרי עטו של הוגה הדעות הנודע חושף כתב הגנה על אורח החיים החרדי • ישן - ועדיין אקטואלי
אלי שלזינגר 19/05/2015

מכתב מודפס הנושא בגאון לוגו של האוניברסיטה העברית מ-1992, מגולל כתב הגנה מרתק על אורח החיים החרדי פרי עטו של פרופסור ישעיהו ליבוביץ'. המכתב מגיב לטענות של אדם בשם יוחאי גורן שהטיח כנגד הציבור החרדי, ובפרט נטורי קרתא, על כך שהם "חיים בימי הביניים" כ"טפילים". ליבוביץ' עונה לו בחריפות אופיינית, מגדיר את דבריו "כחוצפה" ואף טוען שאחוז הטפילות גבוה יותר דווקא בחברה הכללית. המכתב יוצג למכירה בבית המכירות הפומביות "קדם" בירושלים בתחילת החודש הבא.

לשון המכתב: "נטורי קרתא, והציבור החרדי כולו, "חיים כאן חיים של המאה העשרים" (זו לשונך) ממש כמוך, בכל מובן – ביולוגי או סוציולוגי- שאפשר לייחס ל"חיים". הם נולדים ומולידים, והם מגדלים ומחנכים את ילדיהם; אחוז התחלואה והתמותה בקרבם, וכן אורך חייהם הממוצע, הוא כבציבור שאותו אתה מכנה "מודרני"; הם מתקיימים במסגרתו של אותו משטר כלכלי, ואף אחוז הטפילים החיים על חשבון מוסדות הציבוריים אצלם אינו גדול- ואפשר אפילו קטן- מאחוז המתקיימים על דמי אבטלה מכספי המדינה כבכל חברה תעשייתית-מודרנית.

"אפשר שיש להם נחת-רוח מחייהם יותר מאשר לרבים מן המכונים בפיך "מודרניים". אלא שאורח- חייהם שונה מאורח-חייך, ובתמימות – הגובלת בחוצפה –אתה קובע בפשטות שאורח-חייך הוא הנורמה האנושי ושהם הסוטים ממנה. אתה אינך מסוגל להבין שבעיניהם אורח-חייהם הוא נורמלי, ואתה הוא הסוטה. מבחינה אובייקטיבית ההבדל ביניכם אינו אלא שאתה משתייך לרוב, ואילו הם מיעוט – ובזה לא נאמר מאומה על הבדל מבחינה אינטלקטואלית או מוסרית...".

עמדה זו מפתיעה ביותר שכן מקורה באיש מדע שהיה נטוע האקדמיה וברציונליזם באופן עמוק. יתרה מכך, ליבוביץ' ידוע בעמדתו על החרדים, כמו למשל ציטוטו המפורסם: "אינני בטוח שהכת הזאת היא ההמשך של העם היהודי ההיסטורי. זה משהו שצמח וצומח מתוך העם היהודי ההיסטורי, אבל דומני, אם בכלל הכת הזאת תתקיים, שזה דבר אחר לגמרי". הדברים תמוהים אף יותר שכן החרדים שנאו את ליבוביץ', עליו אמר אחד מהרבנים: "ליבוביץ', בידענותו הגדולה, הוא היהודי היחיד החי היום שעליו ניתן להחיל ללא פקפוק את התואר החז"לי – אפיקורוס".

פרופסור ישעיהו ליבוביץ' (1902- 1994) לא היה רק מדען ואיש רוח, אלא אחד מהוגי הדעות היהודים החשובים במאה ה-20 ומבקר פוליטי וחברתי נוקב ובוטה. במשך עשרותשנים עסק ליבוביץ' במחקר ובהוראה באוניברסיטה העברית בירושלים בתחומי המדע והרוח כימיה ונוירופיזיולוגיה, היסטוריה ופילוסופיה של המדעים. עם זאת, הוא הקפיד לצאת מתחומי האקדמיה ולפנות לציבור הרחב, והיה, בין השאר, מרצה פופולרי בסדרת "אוניברסיטה משודרת" של גלי צה"ל פנייתו אל הציבור הרחב ניכרת גם בכך שהִרבה לענות למכתבים שנשלחו אליו. לרוב המכתבים ענה ליבוביץ' בפירוט, ובהם הוא התנסח בסגנון עדין בהרבה מזה שניכר במאמריו ובהרצאותיו. מכתב זה, שלא פורסם מעולם, מביע עמדה מפתיעה וביתר שאת- סגנון חריף ולא אופייני.

מירון ארן מבית המכירות הפומביות "קדם" מוסיף כי "בימים אלו, לאחר מערכת בחירות סוערת וספיחיה התקשורתיים סביב הרכבת הקואליציה והממשלה, טענות דומות נשמעות מצד התקשורת הישראלית ואנשי ציבור בדבר 'טפילותם' של החרדים וסגנון חייהם 'הארכאי'. הסנגוריה המגיעה במפתיע דווקא מצדו של הפרופסור שנוא נפשם צריכה להוות נר לרגלי כלל החברה באשר לכבוד וסובלנות כלפי האחר והשונה".

http://www.bhol.co.il/article.aspx?id=83750&cat=1&scat=1

יש קונה עולמו בשעה 13:00

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  לא מדובשו ולא מעוקצו צדק 19.05.15 22:43 1
     חחח galt 19.05.15 22:45 2
  למה צריך להתייחס לדברים של מישהו כזה בכלל? 27סוט 19.05.15 22:54 3
     מאותה סיבה מדוע צריך להתייחס לדבריך בכלל sTz 19.05.15 22:56 6
  אני מכירה את זה יסמין הכחולה 19.05.15 22:54 4
     טיעון מעניין motiz 26.05.15 04:09 18
  החברה החרדית חסידית ספרדית יהודית דתית sTz 19.05.15 22:55 5
     הציונות מבוססת על הלאומיות היהודית לא על הדת היהודית. Big Joe 19.05.15 23:18 7
         ציר עוף מבוסס על הטעמים שמופקים מבישול ממושך של העוף והוא בעצמו לא מכיל עוף.. CheshireCat69 19.05.15 23:50 9
             אני צמחוני ואני אוכל ציר עוף... דם-ו-קר-טיה 20.05.15 14:32 11
                 עדיף על ציר טסה-בלוזה Big Joe 20.05.15 15:51 12
                     שעדיף על מדינות הציר דם-ו-קר-טיה 20.05.15 18:19 13
                         זה כבר צירצור Big Joe 20.05.15 19:03 15
                 אני צמחוני ואני אוכל סטייקים והמבורגרים. CheshireCat69 20.05.15 18:49 14
                     צמחונים אינם מקשה אחת דם-ו-קר-טיה 20.05.15 20:02 16
  אין שום דבר מפתיע בדבריו. הוא היה יהודי אורטודוקסי. Big Joe 19.05.15 23:24 8
  אין צדיק ויקר ממנו דם-ו-קר-טיה 20.05.15 14:32 10
  מתי סרי וישעיהו ליבוביץ Big Joe 23.05.15 13:37 17

צדק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.12.13
13881 הודעות, 160 מדרגים, 306 נקודות.  ראה משוב
אור ליום רביעי ב' בסיון תשע''ה    22:43   19.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. לא מדובשו ולא מעוקצו  
בתגובה להודעה מספר 0

חרם על ישראל? הכל מתחיל מפה חברים שעושים דה לגיטימציה ליהדות ואין פוצה פה ומצפצף

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
galt לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
34110 הודעות, 176 מדרגים, 327 נקודות.  ראה משוב
אור ליום רביעי ב' בסיון תשע''ה    22:45   19.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. חחח  
בתגובה להודעה מספר 1

במיוחד שמדובר בעוקץ ארסי של מטר, לעומת טיפת דבש מיקרוסקופית..

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
27סוט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.11.14
7777 הודעות, 56 מדרגים, 110 נקודות.  ראה משוב
אור ליום רביעי ב' בסיון תשע''ה    22:54   19.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. למה צריך להתייחס לדברים של מישהו כזה בכלל?  
בתגובה להודעה מספר 0

sTz לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.4.15
1325 הודעות, 18 מדרגים, 36 נקודות.  ראה משוב
אור ליום רביעי ב' בסיון תשע''ה    22:56   19.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. מאותה סיבה מדוע צריך להתייחס לדבריך בכלל  
בתגובה להודעה מספר 3

יסמין הכחולה
גולש אורח
אור ליום רביעי ב' בסיון תשע''ה    22:54   19.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. אני מכירה את זה  
בתגובה להודעה מספר 0

motiz
חבר מתאריך 28.3.14
7005 הודעות
יום שלישי ח' בסיון תשע''ה    04:09   26.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. טיעון מעניין  
בתגובה להודעה מספר 4

מפי יצור דוחה.

בעוד עשרים שנה, כשאחוז הסוטים באוכלוסיה יגדל ל20%, למי אז תתבכיין האנושות?

sTz
חבר מתאריך 27.4.15
1325 הודעות
אור ליום רביעי ב' בסיון תשע''ה    22:55   19.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. החברה החרדית חסידית ספרדית יהודית דתית  
בתגובה להודעה מספר 0

היא חברה מקסימה עם שורשים חזקים מהציונות והיסטוריה כתובה
מדהימה והוותיקה מבין לאומי ואומות העולם.

להגיד שגבר חרדי לא עובד או לא משלם מיסים או לא טכנולוגי וחיי בתקופת האבן זה פשוט בורות.

כל הציונות מבוססת על היהדות!!! (בעיוות גדול)

ומי שחושב אחרת או שמשקר את עצמו או שזאת תמימות שמובילה לטיפשות.

ופרופסור לבוביץ איש ישר והגון וביחס לאמת שלו העולם התורה עולה בכמה מונים מהעולם האחר

לא שהוא דווקא המדד או הסרגל שצריך ליישר איתו קוו.

Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
154331 הודעות
אור ליום רביעי ב' בסיון תשע''ה    23:18   19.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. הציונות מבוססת על הלאומיות היהודית לא על הדת היהודית.  
בתגובה להודעה מספר 5

ובחברה החרדית אין שום "שרשים מהציונות".

CheshireCat69
חבר מתאריך 6.9.11
55420 הודעות
אור ליום רביעי ב' בסיון תשע''ה    23:50   19.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. ציר עוף מבוסס על הטעמים שמופקים מבישול ממושך של העוף והוא בעצמו לא מכיל עוף..  
בתגובה להודעה מספר 7

ולכן צמחונים יכולים לאכול אותו.

זאת טענה שאפשר להשוות לטענה שלך.

ושוב היום ואנו נפגשנו פתאום תכול המטפחת, קורטוב של נחת ונתגשם החלום...

דם-ו-קר-טיה
גולש אורח
יום רביעי ב' בסיון תשע''ה    14:32   20.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. אני צמחוני ואני אוכל ציר עוף...  
בתגובה להודעה מספר 9

Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
154331 הודעות
יום רביעי ב' בסיון תשע''ה    15:51   20.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. עדיף על ציר טסה-בלוזה  
בתגובה להודעה מספר 11

דם-ו-קר-טיה
גולש אורח
יום רביעי ב' בסיון תשע''ה    18:19   20.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. שעדיף על מדינות הציר  
בתגובה להודעה מספר 12

Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
154331 הודעות
אור ליום חמישי ג' בסיון תשע''ה    19:03   20.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. זה כבר צירצור  
בתגובה להודעה מספר 13

CheshireCat69
חבר מתאריך 6.9.11
55420 הודעות
יום רביעי ב' בסיון תשע''ה    18:49   20.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. אני צמחוני ואני אוכל סטייקים והמבורגרים.  
בתגובה להודעה מספר 11

ושוב היום ואנו נפגשנו פתאום תכול המטפחת, קורטוב של נחת ונתגשם החלום...

דם-ו-קר-טיה
גולש אורח
אור ליום חמישי ג' בסיון תשע''ה    20:02   20.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. צמחונים אינם מקשה אחת  
בתגובה להודעה מספר 14

גיסי צמחוני ואוכל דגים (מסתבר שיש הרבה אנשים כאלה, והם נקראים פסקטריאנים)

ואני צמחוני אבל לא פנאטי עד לרמה שציינת , הצמחונות לא גוברת על ההגיון מבחינתי

Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
154331 הודעות
אור ליום רביעי ב' בסיון תשע''ה    23:24   19.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. אין שום דבר מפתיע בדבריו. הוא היה יהודי אורטודוקסי.  
בתגובה להודעה מספר 0

ודבריו אינם מהווים הגנה על הנטורי קרתא, אלא קבלתם מתוך נקודת השקפה ליברלית.

דם-ו-קר-טיה
גולש אורח
יום רביעי ב' בסיון תשע''ה    14:32   20.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. אין צדיק ויקר ממנו  
בתגובה להודעה מספר 0

Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
154331 הודעות
יום שבת ה' בסיון תשע''ה    13:37   23.05.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. מתי סרי וישעיהו ליבוביץ  
בתגובה להודעה מספר 0

אלוהים שלי

דרכו של סרי הייתה רצופה משברים. עם העמוק שבהם התמודד לפני יותר מעשרים שנה, כשאיבד את בתו בת ה-3, אירוע שכמעט שלא דיבר עליו מאז שהתרחש, ב-22 באוגוסט 1990. מתי ואשתו דאז, שרית סרי, ביקרו עם בתם היחידה בחנות הרהיטים "טולמנ'ס" בכיכר המדינה בתל אביב, כדי לקנות לה מיטה. ליאור שהתה עם אביה בקומה השנייה של החנות, בעת ששרית ירדה לקומה הראשונה לסגור את החשבון. הילדה הציצה דרך הסורגים אל הקומה הראשונה, איבדה שיווי משקל ונפלה על הראש מגובה של קומה אחת. הרווח בין הסורגים היה כפול מהתקן. היא הובהלה לבית החולים איכילוב, שם התברר כי נפגעה קשות בראשה. כעבור יומיים מתה מפצעיה. היא הובאה למנוחות בדיוק ביום הולדתה ה-3. "היה לי קשה, וחיפשתי אדם לדבר איתו",הוא מספר. לבסוף, באופן מפתיע, מצא סרי את פרופ' ישעיהו לייבוביץ'. "צלצלתי אליו והוא עצמו ענה לי. הצגתי את עצמי וסיפרתי לו על המקרה. 'אין לי איך לנחם', אמר לי לייבוביץ'. 'אבל אם תבוא אליי, נוכל לחשוב ביחד'. שאלתי אותו מתי אפשר להגיע, והוא אמר בכל זמן. למחרת בשעה ארבע אחר הצהריים שרית ואני נפגשנו איתו. אחר כך היו לי עוד כמה פגישות. כשנכנסנו אליו הביתה ראינו שהמצח של אשתו היה פתוח, והיא מספיגה את הדם בנייר טואלט כחול. אני שואל אותה: את רוצה שאעזור לך? והיא השיבה: 'עזוב, עזוב, אני לא רוצה להדאיג את שעיה'. אתה מבין, בעלה היה בחדר השני והיא לא רצתה שידאג. ושם הוא מדבר על דברים
ברומו של עולם. כשנכנסנו אליו הוא אמר לאשתו: 'את רואה, אלה הזוג מתל אביב שסיפרתי לך עליהם'. הוא היה מאוד אנושי".

"כבר בתחילת הפגישה הראשונה", נזכר סרי, "פרופ' לייבוביץ' אמר לי: 'יש לך הזכות המלאה להיות נתמך בידי החברה, ולהפסיק את החיוניות שלך. אנשים יסמפטו אותך. אבל אתה חייב עכשיו, פה בחדר הזה, במעמד הזה, להכריע אם אתה ממשיך או מפסיק'. אמרתי לו: 'החלטתי להמשיך'. אז הוא ענה לי: 'שים לב, לא דיברתי איתך על החלטה. דיברתי איתך על הכרעה. להכרעה יש משמעות הרבה יותר אופרטיבית מאשר החלטה'. הוא גם אמר: 'אל תאמין לכל מי שיבוא וינסה לנחם אותך, ויגיד לך שיהיה בסדר. לא יהיה בסדר. אין ניחומים. זה חלק ממרכיב חייך שאתה חייב מהיום והלאה לשאת אותו'".

המפגשים עם לייבוביץ' נתנו לסרי את הכוחות להתמודד עם האבדן. "לייבוביץ' הוא האדם שנתן לי את הפוקוס ועזר לי להתמודד עם האובדן. נפגשנו כמה וכמה פעמים. מצד אחד הוא היה מאוד אנושי, חם ומחבק. מנגד, הוא מאוד מדויק ונוקב. הוא לא נותן לך ללכת לצדדים. הוא ראה שאני מכיר קצת יהדות, ושאל אם אני מכיר את השולחן ערוך. אמרתי לו: כן. אז הוא שאל: 'נו, אז איך נפתח השולחן ערוך?' אמרתי לו: 'יתגבר כארי לעמוד בבוקר לעבודת בוראו'. אז הוא אמר: 'נכון, בוא נדבר על המילה הראשונה, יתגבר. זה התפקיד שלך. איך אתה תתגבר. אנשים יוכלו לסמפט אותך, לחבק אותך ולתת לך את מלוא האהבה. אבל מן הראוי שתמשיך'".
היו לכם גם שיחות על אלוהים?
"הוא סיפר לי שבנו אורי נפטר, ואמר: 'בשעה שהיה על ערש דווי ידעתי שבני עומד למות בכל רגע, כי גם אני רופא. הרבה אנשים אמרו לי להתפלל לאלוהים. אמרתי להם: שאטריד את אלוהים בשעה שבני עומד למות? מה פתאום? אטריד את הכירורג'. לייבוביץ' שלל מכל וכל את הקבלה. הוא אמר לי: 'נכון, אם תרצה אז בקבלה תוכל לקבל כל מיני תשובות. אבל זה שטויות, אין בזה ממש. אין אנו עוסקים בעולם הבא. אנו מתעסקים בעולם הזה. בינתיים אתה לא בעולם הבא. אתה פה. בוא נדבר על המחר שלך'".

המאמר במלואו (ומה שלא קשור ליבוביץ) אלוהים שלי
דרכו של סרי הייתה רצופה משברים. עם העמוק שבהם התמודד לפני יותר מעשרים שנה, כשאיבד את בתו בת ה-3, אירוע שכמעט שלא דיבר עליו מאז שהתרחש, ב-22 באוגוסט 1990. מתי ואשתו דאז, שרית סרי, ביקרו עם בתם היחידה בחנות הרהיטים "טולמנ'ס" בכיכר המדינה בתל אביב, כדי לקנות לה מיטה. ליאור שהתה עם אביה בקומה השנייה של החנות, בעת ששרית ירדה לקומה הראשונה לסגור את החשבון. הילדה הציצה דרך הסורגים אל הקומה הראשונה, איבדה שיווי משקל ונפלה על הראש מגובה של קומה אחת. הרווח בין הסורגים היה כפול מהתקן. היא הובהלה לבית החולים איכילוב, שם התברר כי נפגעה קשות בראשה. כעבור יומיים מתה מפצעיה. היא הובאה למנוחות בדיוק ביום הולדתה ה-3. "היה לי קשה, וחיפשתי אדם לדבר איתו",הוא מספר. לבסוף, באופן מפתיע, מצא סרי את פרופ' ישעיהו לייבוביץ'. "צלצלתי אליו והוא עצמו ענה לי. הצגתי את עצמי וסיפרתי לו על המקרה. 'אין לי איך לנחם', אמר לי לייבוביץ'. 'אבל אם תבוא אליי, נוכל לחשוב ביחד'. שאלתי אותו מתי אפשר להגיע, והוא אמר בכל זמן. למחרת בשעה ארבע אחר הצהריים שרית ואני נפגשנו איתו. אחר כך היו לי עוד כמה פגישות. כשנכנסנו אליו הביתה ראינו שהמצח של אשתו היה פתוח, והיא מספיגה את הדם בנייר טואלט כחול. אני שואל אותה: את רוצה שאעזור לך? והיא השיבה: 'עזוב, עזוב, אני לא רוצה להדאיג את שעיה'. אתה מבין, בעלה היה בחדר השני והיא לא רצתה שידאג. ושם הוא מדבר על דברים
ברומו של עולם. כשנכנסנו אליו הוא אמר לאשתו: 'את רואה, אלה הזוג מתל אביב שסיפרתי לך עליהם'. הוא היה מאוד אנושי".

"כבר בתחילת הפגישה הראשונה", נזכר סרי, "פרופ' לייבוביץ' אמר לי: 'יש לך הזכות המלאה להיות נתמך בידי החברה, ולהפסיק את החיוניות שלך. אנשים יסמפטו אותך. אבל אתה חייב עכשיו, פה בחדר הזה, במעמד הזה, להכריע אם אתה ממשיך או מפסיק'. אמרתי לו: 'החלטתי להמשיך'. אז הוא ענה לי: 'שים לב, לא דיברתי איתך על החלטה. דיברתי איתך על הכרעה. להכרעה יש משמעות הרבה יותר אופרטיבית מאשר החלטה'. הוא גם אמר: 'אל תאמין לכל מי שיבוא וינסה לנחם אותך, ויגיד לך שיהיה בסדר. לא יהיה בסדר. אין ניחומים. זה חלק ממרכיב חייך שאתה חייב מהיום והלאה לשאת אותו'".

המפגשים עם לייבוביץ' נתנו לסרי את הכוחות להתמודד עם האבדן. "לייבוביץ' הוא האדם שנתן לי את הפוקוס ועזר לי להתמודד עם האובדן. נפגשנו כמה וכמה פעמים. מצד אחד הוא היה מאוד אנושי, חם ומחבק. מנגד, הוא מאוד מדויק ונוקב. הוא לא נותן לך ללכת לצדדים. הוא ראה שאני מכיר קצת יהדות, ושאל אם אני מכיר את השולחן ערוך. אמרתי לו: כן. אז הוא שאל: 'נו, אז איך נפתח השולחן ערוך?' אמרתי לו: 'יתגבר כארי לעמוד בבוקר לעבודת בוראו'. אז הוא אמר: 'נכון, בוא נדבר על המילה הראשונה, יתגבר. זה התפקיד שלך. איך אתה תתגבר. אנשים יוכלו לסמפט אותך, לחבק אותך ולתת לך את מלוא האהבה. אבל מן הראוי שתמשיך'".
היו לכם גם שיחות על אלוהים?
"הוא סיפר לי שבנו אורי נפטר, ואמר: 'בשעה שהיה על ערש דווי ידעתי שבני עומד למות בכל רגע, כי גם אני רופא. הרבה אנשים אמרו לי להתפלל לאלוהים. אמרתי להם: שאטריד את אלוהים בשעה שבני עומד למות? מה פתאום? אטריד את הכירורג'. לייבוביץ' שלל מכל וכל את הקבלה. הוא אמר לי: 'נכון, אם תרצה אז בקבלה תוכל לקבל כל מיני תשובות. אבל זה שטויות, אין בזה ממש. אין אנו עוסקים בעולם הבא. אנו מתעסקים בעולם הזה. בינתיים אתה לא בעולם הבא. אתה פה. בוא נדבר על המחר שלך'".

http://www.nrg.co.il/online/47/ART2/423/439.html

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות