אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #23883 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 23883   
ישראלצ'יק
חבר מתאריך 2.4.12
7685 הודעות
יום חמישי ט''ו באייר תשע''ז    21:48   11.05.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

דוח המבקר על צוק איתן - צה''ל הוא גוף חולה...  

 
   מתוך הבלוג העוסק בצבא וביטחון (בראי הכלכלה)-
http://idf-il1.blogspot.co.il/2017/04/blog-post_27.html

המתנתי לסוף העיסוק של התקשורת ותגובות / ניתוחי הפרשנים / מכוני מחקר בנושא דוח המבקר על "צוק איתן" על מנת שלא לעסוק בכשלים "הקטנים" אלא בתמונה הגדולה.

התמונה הגדולה היא שמדינת ישראל ניהלה מבצע צבאי מתגלגל , לאורך יותר מ - 50 ימים, כתוצאה מחוסר מוכנות מנטלית ומקצועית של הדרג הפוליטי והצבאי במדינה לראות את המציאות כפי שהיא ולהתכונן לטפל במה שהוגדר כאיום. שוב נוהל סבב מוכר של תיגרה שכונתית בסגנון "אם לא תפסיק ארביץ לך יותר חזק" .
הרעיון המסדר של המערכה התמקד במחשבה / תיקווה כי ניתן להכאיב לחמס ולהביאו להפסקת אש מהר ככל האפשר.

כבר ביום השני למבצע כתבתי פוסט המתכתב עם דוח המבקר:

"לטעמי המערכת המדינית / צבאית של מדינת ישראל מבצעת טעות אסטרטגית המבוססת על אי הבנה של המציאות החמסית - מכיוון שהוא חלש כלכלית ופוליטית החמס חייב להפגין עוצמה צבאית - ולכן החמס לא ירים דגל לבן - כפי שהחיזבאללה לא הרים דגל לבן - אלא אם יחוש כי יש סכנה פיזית משמעותית להנהגה או כירסום משמעותי ביכולות הצבאיות - וכרגע לא נראה כי ישראל בכיוון להשיג זאת.

אם בלילה הראשון למבצע היו לוקחים את מרחבי השיגור בצפון הרצועה ובית חנון, בלילה השני היה צריך לבצע אותו דבר בגזרת רפיח - לסגור את "הדלת" של המנהרות שמאפשרות בריחה של מנהיגים, והשמדת מערך המנהרות מהצד של רפיח העזתית - מערך המנהרות מהווה השקעה כספית ענקית של אנשי עזה - השמדה של מאות המנהרות אולי לא מצטלמת יפה כמו השמדת בית מהאויר - אך האפקטיביות לטווח ארוך היא גדולה מאוד"

כבר ביום השני היה לי ברור כי יש תקלה אצל ראשי המערכת באשר לתפיסתם את נכונותו של החמס להילחם ובאשר לצורך לטפל במנהרות החמס באופן אגרסיבי. אם לי איום המנהרות היה ברור , כיצד יתכן כי הקבינט יכול לטעון כי "לא ידע"? אך אם עוד אפשר להבין את חברי הקבינט שאינם קוראים עיתונים כי הם עסוקים בנושאים חשובים של ללכת לבריתות וברי-מצווה ולסדר עבודה למקורבים בנוסף להיותם שרים במשרה מלאה , את חוסר המוכנות הטכנית של צה"ל לטפל באיום המנהרות פשוט לא ניתן להסביר:

היום אנו יודעים כי חיל האוויר ניסה להשמיד מנהרות עם חימוש שלא היה אפקטיבי דיו רק לא ברור אם בחיל האוויר ידעו על הבעיה ואם ידעו דיווחו ולמרות זאת הוחלט לבצע או שרק בדיעבד התברר חוסר האפקטיביות ואז עולה השאלה - מדוע הנושא לא נבדק מראש?
לזרוע היבשה לא היתה טכניקה מתורגלת של השמדת מנהרות ובוודאי לא היו אמצעים להרוס "מאות" מנהרות בפרק זמן סביר כאשר ברור שבעזה יש מאות מנהרות ואם השטח יכבש יש להשמיד כל אחת ואחת מהן. המחסור באמצעים היה כה חריף שהטיפול ב - 20-30 המנהרות החודרות ערך הרבה יותר זמן מאומדן הרמטכ"ל לקבינט . אני די בטוח שגנץ לא המציא מספר כשנשאל אלא זה היה האומדן הצה"לי שהיה מבוסס על כלום.
כותב המבקר:

בפברואר 2008 פרסם אג"ת בתום עבודת מטה (להלן - עמ"ט), שנערכה בשיתוף הזרועות, הפיקודים המרחביים, מפא"ת, אמ"ן ואמ"ץ, את מפת הדרכים ללחימה בתת"ק. מפת דרכים זו נועדה להתוות את בניין הכוח הנדרש בצה"ל כדי לשפר את יכולתו להתמודד עם איום המנהרות. במסגרת העמ"ט הוטל על המעבדה התפיסתית שבחטיבת תורה והדרכה שבאמ"ץ לגבש עקרונות לתפיסה מבצעית תחומית בנושא. בביקורת נמצא כי נכון למבצע "צוק איתן", כשש שנים וחצי לאחר הפצת טיוטת התפיסה המבצעית המטכ"לית, וחרף הנחיית סגן הרמטכ"ל דאז מפברואר 2013 לאמ"ץ ולזרוע היבשה "לבחון מיסוד של תפיסה מבצעית
רב-זרועית המתבססת על ניסיון העבר, ידע מבצעי והתפתחות טכנולוגית להתמודדות עם האיום", לא הייתה קיימת תפיסה מבצעית תחומית מטכ"לית או תפיסה מבצעית רב-זרועית מאושרת, והתפיסה שהייתה קיימת הייתה בגדר טיוטה בלבד. היעדר התפיסה המבצעית השפיע על מוכנות הכוחות ללחימה במבצע "צוק איתן".

זו דוגמה קלסית לאי-ניהול. הנהלה מורידה הנחיה לגוף ביצוע, ההנחיה לא מתבצעת ולאף אחד אין בעיה עם זה.

אבל נניח שאמ"צ ישן. זרוע היבשה שאמורה לאמן ולהכין את החיילות הכפופים לה בוודאי היתה אמורה להתכונן לעניין:

תורה צבאית להתמודדות עם איום המנהרות
נמצא, כי על אף שהדבר הוטל על אמ"ץ במפת הדרכים ללחימה בתת"ק, נכון למועד מבצע "צוק איתן", לא כתב אמ"ץ תורת יסוד תחומית לצה"ל ברמת המפקדה הכללית לנושא המנהרות. כן נמצא, כי במסגרת התורות התחומיות של זרוע היבשה ההתייחסות להתמודדות עם איום המנהרות באה לידי ביטוי, אם בכלל, באופן שולי ביותר, ועיקר הדגש הוא על המנהרות ההגנתיות. עוד נמצא, כי לא היה למפקדת קצין חיל רגלים (להלן - חי"ר) וצנחנים ראשי (להלן - מקחצ"ר) ולמפקדת קצין הנדסה ראשי (להלן - מקהנ"ר) פרק בתורה החילית של כל אחת מהן, העוסק בכלל ההיבטים של ההתמודדות הנדרשת מכוחות ההנדסה ומכוחות הח"יר עם איום המנהרות בפעילות בט"ש או במלחמה.

אם מפקדת קצין הנדסה ראשי לא עסקה באמת בנושא המנהרות, מה יש להלין על אמ"צ או הקבינט?

עוד עלה, כי רק ביולי 2014, במהלך מבצע "צוק איתן", פרסמה מקהנ"ר טכניקה קרבית "לאיתור, מיפוי והשמדת מנהרה, בדגש על מנהרות התקפיות לעומק שטחנו". עד למועד זה, במקרים שבהם נדרשו כוחות הנדסה להשמיד מנהרות התקפיות כדוגמת הקיימות ברצועת עזה, הם עשו זאת תוך גיבוש טכניקה אד-הוק לאותו מבצע השמדה (למשל, בהשמדת קטע התוואי ממנהרה ד', באוקטובר 2013), או בהסתמכות על טכניקות ישנות שפותחו למנהרות ההברחה של ציר "פילדלפי" בשנת 2006. טכניקות אלה לא התאימו לצרכים ההתקפיים שנדרשו במבצע "צוק איתן".


המבקר אומר בשפה נקיה כי כל העיסוק של מקנה"ר במנהרות היה "אד-הוק" . בצה"לית זה נקרא לאלתר.


ומה עם אג"ת?

אי-יישום מפת הדרכים ללחימה בתת"ק של אג"ת
בשנת 2008 פרסמה אג"ת את מפת הדרכים ללחימה בתת"ק, אשר חילקה את תחום הטיפול באיום המנהרות למספר תחומי אחריות, ולכל תחום הוגדר גורם אחראי לבניין הכוח. במפת הדרכים נכתב, כי "מרגע השלמתה ופרסומה היא מהווה מסמך מחייב לפיתוח הידע והשגת יכולות מבצעיות על ציר הזמן. חטיבת התכנון באג"ת תבקר את מימוש המפה, והיא תעודכן בתדירות שנתית לפחות".
בביקורת נמצא, כי מרכיבים עיקריים בתחום בניין הכוח בהתמודדות של צה"ל עם איום המנהרות, שהיו אמורים להיות מקודמים לפי מפת הדרכים על ידי זרוע היבשה או הפיקודים המרחביים, כגון: ארגון הסד"כ, הגדרת הכשירויות הנדרשות מהיחידות השונות, גיבוש תורות וטכניקות, נהלים והוראות (להלן - טנ"ה), תכניות אש ייעודיות, הקמת מתקני אימון וניסויים, ציוד היחידות באמל"ח מתאים ואימונן - קודמו מעט בלבד או לא קודמו כלל. עוד נמצא, כי מאז יוני 2008 ועד למבצע "צוק איתן" לא קיימה חטיבת התכנון באג"ת אף לא דיון אחד על מימוש מפת הדרכים ללחימה בתת"ק, ואף לא עדכנה אותה "בתדירות שנתית לפחות". למעשה, אג"ת לא קיים בקרה ומעקב על מימושה של מפת הדרכים ללחימה בתת"ק בכל הקשור להתקדמות הגופים והזרועות בתהליכי בניין הכוח בתחומים השונים הקשורים להתמודדות עם האיום, מאז יוני 2008 ועד מבצע "צוק איתן". במרץ 2015 מסר ראש אג"ת דאז, אלוף נמרוד שפר, לנציגי משרד מבקר המדינה כי אג"ת טעה בכך ש"לא התייחס ל'מפת הדרכים' כאל אירוע פרויקטאלי מוגדר, ולכן הדבר לא נכנס לבקרה ולמעקב של אג"ת".

אג"ת אומר - טעות. טעינו. טועים.

אם אין תורה ואין בניין כוח ואין הכנות להכשרה הכוחות הלוחמים בנושא המנהרות כמובן שאי אפשר לצפות כי הכוחות יהיו מוכנים:


הכשרת כוחות השדה, אימונם והצטיידותם לצורך ההתמודדות עם המנהרות ברצועת עזה משנת 2008 ועד למבצע "צוק איתן"
מפגישות שקיימו נציגי משרד מבקר המדינה עם מפקדי יחידות שהשתתפו במבצע זה, ומלימוד של התחקיר המטכ"לי ותחקירי הכוחות שנעשו על מבצע "צוק איתן", עלה כי בתקופה מאז 2008 ועד למבצע "צוק איתן" הגורמים האחראיים להכשרת כוחות השדה ולאימונם ללחימה באיום המנהרות, על רבדיו השונים - זרוע היבשה והפיקודים המרחביים - לא עמדו במשימתם זאת. היעדר הכשרת הכוחות ואימונם הביא לכך שכוחות אלה נאלצו להתמודד בלחימה בשטח לחימה רווי מנהרות ללא הכנה יסודית, ובלי שפותח או שסופק להם האמל"ח הנדרש, וזאת אף על פי שאיום המנהרות הוגדר כבר לפני שנים כאיום בעל משמעויות אסטרטגיות. חוסר ההכנה בהכשרה ובאימונים להתמודד עם האיום בלט במיוחד אצל הכוחות הייעודיים - יחידת ההנדסה למשימות מיוחדות (להלן - יהל"ם) של חיל ההנדסה וכוחות ההנדסה הנוספים - שנועד להם תפקיד מרכזי בהתמודדות עם איום המנהרות.

ואם אין תורה , בניין כוח , הכשרה , ואימונים מדוע שיהיו בכלל תוכניות לטפל במנהרות?


היעדרן של תכניות מבצעיות רלוונטיות להתמודדות עם איום המנהרות
בביקורת עלה, כי ממבצע "עופרת יצוקה" ועד למבצע "צוק איתן" נעשו בפד"ם תהליכים מחשבתיים ותכנוניים, אימונים ותרגילים, במטרה להביא את כוחותיו למערכה ברצועת עזה בכשירות ובמוכנות הטובות ביותר. עם זאת, למרות העיסוק באיום המנהרות מאז מבצע "עופרת יצוקה", ולמרות הידע והניסיון שנצברו בנוגע לקיומן של המנהרות ההתקפיות החודרות לשטחנו והמנהרות ההגנתיות ברצועת עזה, לא ניתן מענה התקפי למצב שבו יידרשו הכוחות הלוחמים להתמודד עם המנהרות כשייכנסו לרצועה במקרה של לחימה ויתמרנו בשטח רווי מנהרות, וניתן מענה בעיקר בהגנה ובבט"ש. וזאת, על אף הסבירות הגבוהה לסבב לחימה נוסף בתוך רצועת עזה.

אז ברור כי בנושא המנהרות לצה"ל לא היתה תורה, לא נוצרה הכשרה , לא נבנה סד"כ , לא בוצעו אימונים ולא תוכננו תוכניות לטיפול במנהרות. אג"ת, אמ"ץ, זרוע היבשה , פיקוד דרום - לכולם חלק שווה במחדל והסיבה היחידה והאמיתי היא כשל ניהולי ממדרגה ראשונה.

לאור כל זאת לא ברורה לי טענת המבקר כי יעלון ונתניהו "הסתירו" מידע מהקבינט או טענתו של גנץ כי הקבינט ידע - ממצאי המבקר מצביעים על דבר אחר לגמרי - צה"ל לא ידע, לא נערך , לא תכנן - מרמת מטה צה"ל (אמ"צ / אג"ת) ועד האחראי להכשרת בכוחות (זרוע היבשה) והפיקוד האמור לתכנן פעילות ולהפעיל כוחות.


אבל כיצד זה מתיישב עם העובדה שכבר ביום השני כתבתי כי יש לטפל ב "מאות מנהרות"? זה לא.

האמת היא כי המבקר פשוט מתאר סימפטומים של מחלה , אך לא נוקב בשמה של המחלה. צה"ל , לצערי העמוק , הוא גוף חולה. הוא חולה כבר שנים רבות ודוחות המבקר וועדות חקירה מצביעות שוב ושוב על הסימפטומים אך אף אחד לא מצביע על המחלה , בוודאי לא עוסק בריפויה.

המחלה היא חוסר ניהול , מחסור במנהלים שזה מקצועם , יותר מדי גופי מטה .


הבעיה היא כי "תקלות" אלו כנראה בלתי ניתנות לפתרון בגלל הדרך בה בנויה המערכת הפוליטית בישראל וצה"ל. בחירות כל שנתיים-שלש ותחלופה גבוהה של שרי קבינט הם ברמת הדרג המדיני המקבילה של הקדנציות הקצרות בצה"ל המחסלות יחדיו כל אפשרות של צבירת ניסיון / זיכרון אירגוני רלבנטי בטווח של מעל ל 5-6 שנים. הדבר מאוד בולט בקווי הדמיון בין מלחמת לבנון השנייה למבצע צוק איתן. המענה הארגוני שניתן לבעיה זו ע"י הקמתה של המועצה לביטחון לאומי הוא מענה נכון אך היישום בפועל לוקה בחסר - די לאמר כי המל"ל פועלת ללא ראש קבוע כבר שנה ואף אחד עוד לא פנה לבג"ץ בעניין הכשל השלטוני הזה.

כל שנותר כנראה הוא לקבל את הכשל המבני ופשוט לחיות מדוח מבקר אחד למשנהו.


מתי תבינו??הפוליטיקאים כאן שמים קצוץ על תושבים שאינם מאוגדים בקבוצה מסודרת או מפעילים לובי פוליטי


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  תודה אלעדי 12.05.17 09:34 1
  המבקר לא אמר את מה שכתבת בכותרת. זאת ''פרשנות'' שלך. Big Joe 12.05.17 10:29 2
     בתמונה הגדולה כולם גיבורי מקלדת ECONOBLOG 12.05.17 13:57 3

     
אלעדי
חבר מתאריך 16.2.15
6586 הודעות
יום ששי ט''ז באייר תשע''ז    09:34   12.05.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. תודה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   האם לדעתכם גיוס החובה לצה"ל מחזק את הבעיה הנ"ל או מתקן אותה?


להערות והארות https://t.me/EladiRotter


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
154331 הודעות
יום ששי ט''ז באייר תשע''ז    10:29   12.05.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. המבקר לא אמר את מה שכתבת בכותרת. זאת ''פרשנות'' שלך.  
בתגובה להודעה מספר 0
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ECONOBLOG
חבר מתאריך 29.10.15
565 הודעות
יום ששי ט''ז באייר תשע''ז    13:57   12.05.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. בתמונה הגדולה כולם גיבורי מקלדת  
בתגובה להודעה מספר 2
 
   כולם פרשנים לענייני בטחוןן בשעה שיכלו לנהל קריירה בצבא לאור כשרון הניתוח שלהם , שעולה על גנרל פון קלאוזוביץ . אבל הוא לפחות שירת בניגוד לגיבורי. המקלדת . שלא ראו כדור אחד שורק לצידם .

הצבא מחפש קצינים וגנרלים מוכשרים שינהלו את הקרבות הבאים ויוציאו אותו מהבוץ בו הוא שרוי .
            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות