גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #24071 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 24071   
Big Joe לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.9.05
161902 הודעות, 358 מדרגים, 432 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ה' באב תשע''ז    16:05   28.07.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

עוזי ארד חושף סודות מהחדרים הסגורים - על ביבי, שרה ושאר החברים  

עוזי ארד, לשעבר היועץ לביטחון לאומי לראש הממשלה, נדהם מהתנהלותו של נתניהו - וממעורבותו של עו"ד דוד שמרון בפרשת הצוללות. "נתניהו מגלה סובלנות לחשודים בשחיתות מסביבתו – ומוותר לשרה על סמכויות"

28.07.2017 מאת: רותם שטרקמן, דהמרקר

פרופ' עוזי ארד, לשעבר היועץ לביטחון לאומי לראש הממשלה וראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל), היועץ המדיני לראש הממשלה ובכיר במוסד. בן 69, נשוי + 2

עוזי ארד, נתת עדות במשטרה בפרשת הצוללות?

כן.

פעם אחת?
כן.

ובפרשות אחרות של שחיתות בצמרת שנחקרות כיום?
כן. נשאלתי שאלות שונות לגבי אנשים שונים, אבל אני מנוע מלפרט.

עוד פעם אחת?
כמה פעמים, אבל אני לא רשאי לפרט.

איך היה?
כמו שאתה יודע, קיימת בקשה לא לשתף במה שנאמר שם. לכן גם כל מה שאומר בראיון יהיו דברים חיצוניים לחקירה. נתתי לחוקרים את ספרי, "המל"ל" שיצא ב–2016, כי חלק מהדברים כבר כתובים שם.

איך התרשמת מהחוקרים?
שהם אנשי מקצוע שעושים את מלאכתם וחובתם, ובעיקר שהם עומדים על משמר העקרונות.

זה מפחיד?
מה מפחיד?

להיות במשטרה.
לא פחדתי, גם לא מחקירות שב"כ. מי שיש לו חמאה על הראש - ברור שיפחד. בכל מה שקשור לחלקי בעניין, הצוללת השישית, ברור שהכל נעשה בתהליכים מסודרים ומוקפדים וגאוותי על השגתה.

הופתעת מהשחיתות שהתגלתה?
תופעת המאכערים לא הפתיעה אותי וגם לא קצינים שעושים חלטורות. שני דברים הפתיעו אותי: כששמעתי שיש כוונה להזמין שלוש צוללות נוספות מעבר לשש. שאלתי עצמי מה מצדיק הגדלה של הסד"כ (סדר כוחות) ב-50%, ולמה כל כך דחוף לסכם זאת עכשיו. אם חלה החמרה בהערכת האיום, אולי זה מסביר למה בזמן האחרון נתניהו מחריף את השפה כלפי אירן. באחרונה, במסדר הכנפיים של חיל האוויר בחצרים, הוא הכריז שעצם קיומה של אירן יועמד בסיכון אם יסוכן קיומה של ישראל. הרטוריקה של ראש הממשלה עלתה מדרגה בעניין זה, ונשאלת השאלה אם הוא הגיע להערכה שהאיום הגרעיני האירני החמיר עד כדי הצדקת הגדלת בניין הכוח והחרפת ההתבטאויות ההרתעתיות.

מה היתה ההפתעה השנייה?
נדהמתי כשנודע שעו"ד דוד שמרון חשוד יחד עם הסוכן של החברה הגרמנית, מיקי גנור, בפלילים. עזות המצח של מעורבותו מזעזעת. היא מכתימה את ראש הממשלה אפילו אם לא היה מעורב. הופתעתי גם שנתניהו הזדרז להכריז ששמרון, כמו יד ימינו האחרת, מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, ישרים כסרגל.

אולי הוא חושב שהכל נקי.
נכון. נתניהו כפר הצהרתית בעצם האפשרות שהיו שחיתויות, וסתר בכך כמובן את הודעות המשטרה. החשדות כלפי שמרון ואבריאל בר־יוסף, שהיה משנה לראש המל"ל, מטילים צל כבד על העסקות. לכן לו היה נתניהו נאמן לאמירתו שהצוללות נחוצות לישראל אסטרטגית וביטחונית, הוא היה צריך להילחם נגד השחיתות. עדיין לא מאוחר. מה עוצר את נתניהו, נוכח הקפאת הסכם הצוללות עד שיובהר כי לא היתה שחיתות, מלהודיע לממשלת גרמניה - אני הולך לנקות את השולחן, ואם יתברר לי באמצעות מנגנוני אכיפת החוק שלי שיש אנשים שלקו בשחיתות - אוודא את מיצוי הדין. במקום זאת הוא נראה כמיתמם באומרו שאין שחיתות כלל, ובפועל מסכן את אספקת הצוללות.

יכול להיות שדבק בנתניהו רבב?
חזקת החפות עומדת לו. מה שכן, איני מגלה אצל נתניהו מנהיגות ללחימה בשחיתות, איני רואה אותו מתאמץ לתת דוגמה אישית. נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט מאיר שמגר, אמר שאפילו על סמך סיפור המתנות בלבד צריך היה ראש הממשלה להתפטר. ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, האשים את נתניהו שכל שהוא עושה זה רק לפי האינטרס האישי שלו.

מה היית מצפה ממנו?
בין היתר, שייתן דוגמה אישית ויפעל לביעור כל תופעת שחיתות. האש מלחכת כבר מזמן את הלשכה שלו, ועכשיו יש כבר שני בכירים מאוד בקרבתו המיידית - בר־יוסף ושמרון - שחשודים כי לקו במידותיהם, והם במגרש הרגיש והחשוב יותר של ענייני הביטחון. נתניהו מגלה סובלנות מפליגה, ולעתים מפתיעה, כלפי מי מהאנשים שבסביבתו שחשודים או הורשעו בשחיתות. האין הוא חש שהוא אחראי על הסביבה הזאת?

פעם דיברת אתו על זה?
אחרי שאיבד את השלטון ב-1999 חלק עמי נתניהו כמה מלקחיו. וכך אמר: כדי לשלוט בישראל אתה צריך ששלושה אנשים יהיו שלך - ראש השב"כ, ראש אגף החקירות במשטרה ונציב מס הכנסה. עשר שנים אחר כך, תובנותיו לגבי שומרי סף התחזקו והסתעפו. נהגתי לומר לו שבכל מקרה ובכל דבר צריך להימצא על הרכס המוסרי הגבוה, בוודאי לא בשטח המוסרי הנחות. זה נכון גם ערכית וגם טקטית. בעבר, כשהיה אירוע של הדלפה בהקשר למגעים עם ארה"ב בנושא הפלסטיני, והוא החליט להזמין את השב"כ לחקור בכירים בלשכה, הצעתי לו שהוא ייתן דוגמה אישית וייחקר בעצמו בפוליגרף, כפי שנהג יצחק רבין בזמנו. דוגמה אישית נדרשת גם בנושא הדלפות, כמו בנושא מתנות.

איך הוא הגיב?
הוא לא קיבל את הצעתי. הוא חשב שאני מדבר כמו טהרן נאיבי, שלא מבין את דרכו של עולם. לשיטתו, העולם גדוש אינטרסים מפלגתיים, אישיים וארגוניים - זאת השפה ואלה המטבעות העוברים לסוחר, ומה אני מדבר על חוק. הוא טען כלפי שאני נלחם על שטחי וגזרות סמכות, ולפחות את זה יכול היה להבין.

הראיון המלא: http://www.themarker.com/markerweek/1.4300247?utm_content=%2Fmarkerweek%2F1.4300247&utm_medium=email&utm_source=smartfocus&utm_campaign=daily

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  זו תופעה: המון אנשים שנתניהו העסיק או מינה אחר כך יוצאים נגדו. לצערך זה לא קורה אצל ... אקטואלי 29.07.17 10:00 1
     תגובה ילדותית. כמה זמן עבר מאז שערד נפרד מביבי ועד שהחל לדבר? Big Joe 29.07.17 10:43 2
         תגובה מנותקת. כמה זמן עבר מאז שבוגי פוטר ועד שפתח את פיו? אקטואלי 29.07.17 13:34 3
             חודשים ארוכים Big Joe 29.07.17 14:00 4
                 אתה טועה או סתם משקר? אקטואלי 29.07.17 14:57 5
                     סתם משקר Big Joe 29.07.17 15:26 6
                         פעם ראשונה שבאמת הפתעת אותי בתשובתך:) אקטואלי 29.07.17 15:40 7
     ההבדל הוא שנתניהו משדר נכלוליות כללית ואילו טראמפ משדר שחצנות ויוהרה אגנוסטיקן 30.07.17 14:07 9
  ברק ובוגי שהיו שרי הביטחון של נתניהו שופכים עליו אש וגופרית, ליברמן עשה זאת לפני שנכנס לתפ אקטואלי 29.07.17 17:59 8

אקטואלי
חבר מתאריך 2.4.12
35208 הודעות
יום שבת ו' באב תשע''ז    10:00   29.07.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. זו תופעה: המון אנשים שנתניהו העסיק או מינה אחר כך יוצאים נגדו. לצערך זה לא קורה אצל ...  
בתגובה להודעה מספר 0

אלה החלטות/דילים לגיטימי שראש ממשלה יעשה בלי לשתף את הקבינט?ואת מע' הביטחון?

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
חבר מתאריך 2.9.05
יום שבת ו' באב תשע''ז    10:43   29.07.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. תגובה ילדותית. כמה זמן עבר מאז שערד נפרד מביבי ועד שהחל לדבר?  
בתגובה להודעה מספר 1

"חברים מספרים על דונלד" עוד יזין בעתיד את התקשורת להרבה מאמרים, ראיונות וציוצים...

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
אקטואלי
חבר מתאריך 2.4.12
35208 הודעות
יום שבת ו' באב תשע''ז    13:34   29.07.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. תגובה מנותקת. כמה זמן עבר מאז שבוגי פוטר ועד שפתח את פיו?  
בתגובה להודעה מספר 2

אני לא יודע אם העסקת בחיים מישהו, אבל טראמפ העסיק אלפים רבים של אנשים

חבר מתאריך 2.9.05
יום שבת ו' באב תשע''ז    14:00   29.07.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. חודשים ארוכים  
בתגובה להודעה מספר 3

אקטואלי
חבר מתאריך 2.4.12
35208 הודעות
יום שבת ו' באב תשע''ז    14:57   29.07.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. אתה טועה או סתם משקר?  
בתגובה להודעה מספר 4

חבר מתאריך 2.9.05
יום שבת ו' באב תשע''ז    15:26   29.07.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. סתם משקר  
בתגובה להודעה מספר 5

אקטואלי
חבר מתאריך 2.4.12
35208 הודעות
יום שבת ו' באב תשע''ז    15:40   29.07.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. פעם ראשונה שבאמת הפתעת אותי בתשובתך:)  
בתגובה להודעה מספר 6

אגנוסטיקן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.5.16
8982 הודעות, 55 מדרגים, 101 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ז' באב תשע''ז    14:07   30.07.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. ההבדל הוא שנתניהו משדר נכלוליות כללית ואילו טראמפ משדר שחצנות ויוהרה  
בתגובה להודעה מספר 1

השערתי היא שקל לאנשים יותר ״לסלוח״ ולהכיל התנהגות שלילית וחוסר יושרה מצד אנשים שמצפים את עוונותיהם במעטפת של בטחון עצמי מופרז והבנה מדומה בדבר מה, מה גם שבאופן כללי טראמפ (על מגרעותיו ) נראה ונשמע כאדם יותר פתוח ,חביב ומוחצן מביבי החלקלק והנכלולי. דוגמא טובה ליכולת של טראמפ לשמר יחסים תקינים עם עובדיו לשעבר הוא המקרה של קורי לוונדובסקי שפוטר בידי טראמפ בבושת פנים אבל נשאר נאמן לו בתקשורת ואף היה מסנגוריו הגדולים ביותר כאשר מונה לפרשן פוליטי ב-CNN ערב הבחירות בארה״ב.

אקטואלי
חבר מתאריך 2.4.12
35208 הודעות
יום שבת ו' באב תשע''ז    17:59   29.07.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. ברק ובוגי שהיו שרי הביטחון של נתניהו שופכים עליו אש וגופרית, ליברמן עשה זאת לפני שנכנס לתפ  
בתגובה להודעה מספר 0

ומי יודע מה יגיד על נתניהו לאחר שיעזוב את התפקיד

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות