גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #24161 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 24161   
ירושלמי ציוני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.13
40688 הודעות, 328 מדרגים, 648 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי כ''ג באלול תשע''ז    14:03   14.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

רב-אלוף גדי אייזנקוט מתגלה כאחד הרמטכ''לים הטובים שהיו לצה''ל  

אמנם הוא לא הועמד במבחן מבצעי כרמטכ"ל - נקווה שלא נזקק לכך - אבל אופן התנהלותו והשינויים שהוא מקדם בצבא בהחלט מרשימים. למה כוונתי?

א. תכנית אסטרטגית
בראשית כהונתו, אייזנקוט פרסם את מסמך אסטרטגיית צה"ל. מסמך זה עוסק ביעדים הלאומיים של הצבא, ב"תמונת המצב" - הסביבה בה פועל הצבא, בעקרונות הפעלת הכוח הצבאי, וכיוצ"ב.
גם אם ניתן לחלוק על חלק כזה או אחר במסמך - זה לגיטימי (אף שלדעתי רוב הכתוב בו הוא נכון וראוי) עצם קביעת 'עמוד אש' אסטרטגי מקיף, ממנו צריכות להגזר כלל ההחלטות הנוגעות לצבא - מעיד על תהליכי חשיבה ראויים, שלא תמיד רואים אותם בקרב מקבלי ההחלטות, גם לא בצה"ל.
לקריאת המסמך המלא:
https://www.idf.il/media/5679/%D7%90%D7%A1%D7%98%D7%A8%D7%98%D7%92%D7%99%D7%99%D7%AA-%D7%A6%D7%94%D7%9C.pdf

ב. הכנת צה"ל למלחמה
לאחר מכן אייזנקוט החל ליישם את המתחייב מהאסטרטגיה, בבניין הכוח הצבאי; ובכלל זה הוא שם דגשים חשובים על נושאים כגון:
- הגדלת היקף האימונים ואיכותם, תוך מיקוד האימונים בזירה הסבירה ללחימה בעתיד הקרוב (להרחבה: https://news.walla.co.il/item/3059755 ).
- שימת דגש על הכוחות הלוחמים, להבעת הוקרה והעלאת היוקרה של מי שנמצאים בחזית הלחימה (אם וכאשר...), והמפגינים במעשיהם את המעלה המוסרית הגבוהה ביותר שיש - נכונות להקריב את חייהם למען העם והמולדת (כאן: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5016373,00.html ).
- התמודדות עם איומים חדשים ופיתוח יכולות התקפיות בזירות חדשות - כעולה מההחלטה להקים את זרע הסייבר הצבאית ( http://www.maariv.co.il/news/military/Article-480772 ).

ג. התייעלות ותכנית רב שנתית
גם בנושא התייעלות הצבא - נושא שכידוע צה"ל לקה ולוקה בו זמן רב - אייזנקוט מנסה לטפל, באמצעות התכנית הרב שנתית "גדעון", הכוללת צמצום משרות קבע, הצערת הקצונה בדרגי מג"ד-מח"ט, צמצום מערכים לא צבאיים מובהקים (את גל"צ ניסה לסגור, אך לא הצליח) ועוד. על תכנית גדעון ניתן לקרוא למשל כאן: https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3664856,00.html .

בעיני מה פורט לעיל הוא העיקר; וכל ענין אחר הוא בשוליים- הרבה פחות משמעותי; וממילא גם ביקורת בנושאים אחרים, לא משנה משמעותית את המאזן הכולל. יחד עם זאת, למניעת ספקות, אתייחס לשני נושאים נוספים:

1. עניינו של אלאור אזריה
אני יודע שאני אספוג הרבה ביקורת באשכול בגלל עניינו של אלאור אזריה; אבל לדעתי גם בפרשה זו אייזנקוט זוכה לנקודות זכות. אמת נכון, הודעת דו"צ בסמוך לאחר האירוע כנראה היתה צריכה להיות יותר מתונה; אך מאותו הרגע, היכולת שאייזנקוט הפגין לספוג אש כפי שספג מפוליטיקאים מהרשתות החברתיות, וכו', ולתת לגורמי המקצוע לעשות את שלהם בלי לוותר - היא נכונה לגופה, ערכית, ומראה שמדובר גם באדם חזק, העושה את מה שנכון בעיניו 'בכל מצב'.
מכל מקום, בעיני סיפור אלאור אזריה הוא אפיזודה שתחלוף, וכל מה שציינתי לעיל - ישפיע לטובה על צה"ל שנים רבות.

2. שילוב בנות בצבא
אחרים מותחים ביקורת על נושא שילוב בנות בצבא בכלל ובתפקידי לחימה בפרט. גם נושא זה, לדעתי, יצא (בפורום לפחות) מכל פרופורציה - אפילו אם אני מנסה להתבונן על הדברים בראיית מותחי הביקורת. להשקפתי, בת המעוניינת לשרת ביחידה כמו קרקל - ראויה לשבח; ראוי שהמדינה תיתן לה את ההזדמנות לתרום; ואם אגב כך מוקל הלחץ על היחידות הלוחמות 'האמיתיות' (למשל בכך שכוחות מליאים יכולים להתאמן במקום לעשות תעסוקה בגבול מצרים) - זה רק רווח נטו.
אכן, גם בענין זה היתה חריקה - נעשתה טעות - כאשר לא הקפידו לקיים גם קורסים נפרדים מגדרית לטובת בנים דתיים המעוניינים בכך. ספק לי אם זו טעות ברמת הרמטכ"ל, אבל מכל מקום הטעות תוקנה, וכיום נקבע ש"חייל שאורח חייו דתי זכאי להכשרה במסגרת מגדרית ולהדרכה ממדריך בן מינו בהדרכות שיש בהן חשש למגע גופני, לייחוד או ללבוש חשוף" (למתעניינים בפקודת השירות המשותף - הנה לינק: http://www.iwn.org.il/site/upload/photos/149379502524154393a.pdf ).
ושוב: גם היום ניתן לחלוק על סעיף זה או אחר בפקודה - אבל אלה כבר דברים בשוליים (כמו כל הנושא עצמו, לעומת המפורט לעיל).

זהו בשלב זה... אני שומר לעצמי את הזכות לעדכן את האשכול, אם לאור התגובות אמצא ששכחתי משהו

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  יש לך עור עבה פרה אדומה 14.09.17 18:20 1
  קשה לי לחלק לו ציונים ש-עצמון 14.09.17 19:45 2
     אתה צודק מאד לגבי ההערכה על הכנת הצבא. מהרהרת 20.09.17 00:05 13
         זה נכון אבל לפי התרגיל מסכם שהיה בצפון המצליף 21.09.17 08:15 15
  הכל טוב ויפה אבל.. ביריון 14.09.17 22:18 3
     דווקא התיאור שלך ''לוחם אויב'' מזיק לאלאור והופך אותו לפושע מלחמה. מדובר במחבל חסר זכויות זבנג וגמרנו 14.09.17 23:51 4
         רק על לוחמים השייכים לצבאות סדירים של מדינות יחולו אמנות וזכויות. ביריון 15.09.17 01:00 5
  האם קודמיו לא הציגו תכניות אסטרטגיות, הכינו את הצבא למלחמה וחתרו להתיעלות באמצעות ilanka 16.09.17 08:40 6
     אני לא מכיר כזו עשיה בעבר*, ועצם העובדה שמדובר בשינויים הנעשים - מדברת בעד עצמה ירושלמי ציוני 16.09.17 09:54 7
         לא ידוע לי על התנהלותו של אייזנקוט יותר או פחות משידוע לי על מעשי קודמיו. העניין הוא שבחרת ilanka 16.09.17 18:20 8
  אלכס פישמן במוסף לשבת חושף את אייזנקוט כאפס שלא מסוגל לאכוף משמעת על קצינים וחיילים זבנג וגמרנו 17.09.17 00:07 9
  פוסט שגולש שלח לפייסבוק של רוטר אורי 17.09.17 00:59 10
     טוב ויפה שיפור תנאי החיילים. אבל זה לא רלבנטי לתפקודו כמכין צהל למלחמות או לא. ש-עצמון 17.09.17 12:06 11
         אני דווקא חושב ש-''שיפור תנאי החיילים'' מזיק ויוצר צבא מפונק שלא יודע להסתדר בזמן אמת זבנג וגמרנו 17.09.17 13:19 12
  ראיון לחג עם הרמטבכ''ל: ירושלמי ציוני 20.09.17 11:21 14
  גרוע בכל נקודה שבה הציבור יכול לשפוט. הגדודים המעורבים הם פארסה ידועה מראש Aitan Cohen 22.09.17 22:39 16

פרה אדומה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.4.12
36212 הודעות, 255 מדרגים, 508 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי כ''ג באלול תשע''ז    18:20   14.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. יש לך עור עבה  
בתגובה להודעה מספר 0

עקפו אותך מימין בכביש? אתה לא בנתיב הנכון! שמור על הימין.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
ש-עצמון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.4.16
33079 הודעות, 165 מדרגים, 300 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי כ''ג באלול תשע''ז    19:45   14.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. קשה לי לחלק לו ציונים  
בתגובה להודעה מספר 0

מעבר לביקורת על התבטאויותיו על 'נערת המספריים' ואזריה יש לו עוד כשלון בולט אחד.
הקלות המרגיזה בה מתבצעות גניבות נשק ואמל"ח מצה"ל שזו בעיה ממש אסטרטגית. ולא נראה שהעיניין מטופל כמו שצריך.
באשר לאסטרטגיה,בניית הכוח,ההתיעלות ובעיקר הכנת צהל למלחמה קשה לדעת מהסיבה שלא היו מלחמות של ממש.
נכון שיש הצלחות ,בעיקר של כוחות ח.א ואולי גם כוחות מיוחדים ב'סוריה' ובלבנון ונכון שגם הטרור הפלצטיני אייכשהו בשליטה.
אבל רק אם חלילה תהיה מלחמה של ממש נגד חיזבאללה-סוריה-אירן ניתן יהיה לבדוק את תפקודו.
בחזית הדרום גם אם יהיה נצחון על החמאס ואין סיבה שלא, זה לא יעיד על הצלחה כי החמאס בסופו של דבר חלש.
{בצוק איתן היה ניהול מזעזע של המערכה הן מצד הדרג המדיני,הן מהפיקוד הצבאי וגם במישור הטקטי כך שקשה להאמין שמערכה נוספת תהיה יותר גרועה מצוק איתן}.
אני מקווה שלא תהיינה מלחמות גם אם זה יפגע 'בהערכה' לאייזנקוט.

"חיינו הממהרים וחיינו העוברים לאט. דרך שתי נקודות עובר רק קו ישר אחד".{י.עמיחי}

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מהרהרת לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.11.16
4030 הודעות, 59 מדרגים, 117 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ט באלול תשע''ז    00:05   20.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. אתה צודק מאד לגבי ההערכה על הכנת הצבא.  
בתגובה להודעה מספר 2

ייקח זמן כדי לבדוק את תרומתו, וזה יהיה בוודאי לאחר סיום תפקידו. צבא זה מערכת גדולה שנבחנת לאורך זמן ובעיקר בזמן מלחמה. נקווה שלא תהיה כזו אבל אם תתרחש אז אפשר יהיה לראות עד כמה הרמטכל הצליח להכין את הצבא.

המצליף לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.2.15
2109 הודעות, 29 מדרגים, 57 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי א' בתשרי תשע''ח    08:15   21.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. זה נכון אבל לפי התרגיל מסכם שהיה בצפון  
בתגובה להודעה מספר 13

שהיה מוצלח וזה לא תרגיל קטן אני חושב שהצבא מוכן הרבה יותר ממה שהיה מוכן בשנים האחרונות

ביריון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.9.07
40961 הודעות, 247 מדרגים, 407 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי כ''ג באלול תשע''ז    22:18   14.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. הכל טוב ויפה אבל..  
בתגובה להודעה מספר 0

רמטכ"ל שבימיו חייל הועמד לדין ונשלח לכלא משום שהרג לוחם של האויב והוא לא התערב ומנע את החרפה הזאת אינו אחד הטובים.

זבנג וגמרנו
חבר מתאריך 2.4.12
37971 הודעות
יום חמישי כ''ג באלול תשע''ז    23:51   14.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. דווקא התיאור שלך ''לוחם אויב'' מזיק לאלאור והופך אותו לפושע מלחמה. מדובר במחבל חסר זכויות  
בתגובה להודעה מספר 3

להבדיל מלוחמי אויב שנהנים מזכויות של שבויי מלחמה, ומפושעים פליליים שנהנים מזכויות נאשמים להליך הוגן.

כבר חתמת על העצומה למען גיבור ישראל שחיסל את המחבל?

ביריון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.9.07
40961 הודעות, 247 מדרגים, 407 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ד באלול תשע''ז    01:00   15.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. רק על לוחמים השייכים לצבאות סדירים של מדינות יחולו אמנות וזכויות.  
בתגובה להודעה מספר 4

ilanka לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 25.4.02
92992 הודעות, 224 מדרגים, 352 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ה באלול תשע''ז    08:40   16.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. האם קודמיו לא הציגו תכניות אסטרטגיות, הכינו את הצבא למלחמה וחתרו להתיעלות באמצעות  
בתגובה להודעה מספר 0

תכניות רב-שנתיות?

חבר מתאריך 1.1.13
יום שבת כ''ה באלול תשע''ז    09:54   16.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. אני לא מכיר כזו עשיה בעבר*, ועצם העובדה שמדובר בשינויים הנעשים - מדברת בעד עצמה  
בתגובה להודעה מספר 6

ערכתי לאחרונה בתאריך 16.09.17 בשעה 10:17 בברכה, ירושלמי ציוני

* דומני שמאז ימי אהוד ברק כרמטכ״ל (וגם הוא פעל בכיוון אחר).

אבל אם אני טועה - אתה מוזמן לשתף אותנו בידוע לך ולהעמיד אותי על טעותי.
אני בטוח שכולנו נכיר תודה על כך.

ilanka לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 25.4.02
92992 הודעות, 224 מדרגים, 352 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ה באלול תשע''ז    18:20   16.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. לא ידוע לי על התנהלותו של אייזנקוט יותר או פחות משידוע לי על מעשי קודמיו. העניין הוא שבחרת  
בתגובה להודעה מספר 7

לציין כותרות, שלענ"ד מתאימות לכל קודמיו. ומן הסתם - יתאימו גם לממשיכי דרכו... זה פשוט נגזר מעצם התפקיד.

משהו שבכל זאת אוכל לנסות ולתרום לרשימה - לזכותו של האיש, בשונה ממרבית קודמין בשנים האחרונות: התרחקותו מתקשורת.

זבנג וגמרנו
חבר מתאריך 2.4.12
37971 הודעות
יום ראשון כ''ו באלול תשע''ז    00:07   17.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. אלכס פישמן במוסף לשבת חושף את אייזנקוט כאפס שלא מסוגל לאכוף משמעת על קצינים וחיילים  
בתגובה להודעה מספר 0

אורי
חבר מתאריך 18.6.12
31374 הודעות
יום ראשון כ''ו באלול תשע''ז    00:59   17.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. פוסט שגולש שלח לפייסבוק של רוטר  
בתגובה להודעה מספר 0

אני ניסים אזרד, חייל(בעברי שבוז) משוחרר מגדוד 12, גולני ואני רוצה להשתמש בבמה שלכם כדי להביע דעה קצת פחות שגרתית לגבי הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. הוא מצטייר כמנותק מהחיילים וכאחד שלא יגבה אותם ברגע האמת, אך בעיניי מדובר בדיוק במקרה ההפוך, ואני אוסיף שלטעמי מדובר ברמטכ"ל הטוב ביותר שהיה למדינה.

אני מודה שגם לי יש בעיה עם דרך ההתבטאות שלו במקרה של אלאור עזריה, וההתנהגות שלו בנושא. מדובר בנושא מהותי שקרע את המדינה ל2, אבל אני בוחר שלא להיכנס לזה. המטרה של הפוסט שלי היא להציג את רשימת הדברים(לפחות אלה שאני זוכר) שקרו בקדנציה של הרמטכ"ל.

1- מהפכה בציוד הלוחמים...מצבא שציוד הבסיס שלו זוועה לצבא שהלוחם הכי קטן נראה כמו לוחם קומנדו. אני למשל "התקמבנתי" על תרומה של ווסט "מרום דולפין" חובש. אחרי מהפכת הציוד לכל לוחם יש את הווסט הזה, בנוסף לעוד דברים שיכלתי רק לחלום עליהם.
2- איסור התרומות- נעצרה המסחרה. אנשים כאלה ואחרים לא יכולים יותר להשתמש בשם של צהל על מנת להאדיר את שמם. וכמובן שינוי התדמית שלנו מצבא קבצן.
3- לימודים אקדמיים חינם ללוחמים ולמטופלי תש.
4- תנועת חיילים בסוף השבוע, גם על אזרחי
5- כרטיס גיהוץ על סך 1000 ש"ח ללוחמים לבזבוז.
6- טיפולי שיניים מורכבים ללוחמים מהיום שמסיימים מסלול ולא מרגע קבלת תעודת לוחם( אני לא זוכר אגב שזה פורסם אי פעם, התוודעתי לזה מתוקף תפקידי כחובש פלוגתי בזכות צוות מרפאת השיניים בחטמ"ר יהודה).
7- הקדמת תעודת הלוחם בחודשיים.
8-נסיעה לאילת בחינם ללוחמים.
9- שוברי קורס פסיכומטרי ללוחמים(לא ברור סדר הגודל).
10- רשיון נהיגה ללוחמים.(כרגע 500 הקצאות בשנה)
11- יעול השימוש בסיירות העל(מתווה חתימה של 8 שנים שכולל קורס קצינים ולימודים אקדמאיים)
12-שדרוג בסיסי אימונים שנמצאים במצב לא טוב.
13-העלאת השכר בשנה השלישית ללוחמים ל2000 שקל
14- הגדלת האימונים ליחידות החיר והשקעה משמעותית יותר בתוכן שלהם.

דברים שעשה גנץ ב2 כהונות. קרא לצלמים שיראו אותו נותן כסף לקבצן ברחוב.

כן אולי בדיבורים הוא פחות חזק. הוא לא משקיע זמן ביחסי ציבור, אבל הוא בהחלט רמטכ"ל שרואה את טובת החייל הקטן לנגד עיניו. תחתיו הצבא במגמה של שדרוג תנאיו ומעמדו של הלוחם.
שאפו!

ש-עצמון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.4.16
33079 הודעות, 165 מדרגים, 300 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ו באלול תשע''ז    12:06   17.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. טוב ויפה שיפור תנאי החיילים. אבל זה לא רלבנטי לתפקודו כמכין צהל למלחמות או לא.  
בתגובה להודעה מספר 10

ערכתי לאחרונה בתאריך 17.09.17 בשעה 12:11 בברכה, ש-עצמון

כולנו בעד שיפור תנאי הלוחמים. אבל זה לא מעיד על מוכנות הצבא למלחמה.
ומאמר שקראתי בידיעות של אלכס פישמן דווקא מגלה ליקויים חמורים.
מדובר בתרגיל האחרון. המשמעת של המפקדים מתחת לכל ביקורת. הצטוו לנוע בכלי נגמש והם העדיפו ג'יפ מגד ממוזג.
אם ככה זה מתחיל מה יהיה באפסנאות,בביקורת כלי הנשק,באימונים?
שלא לדבר על מחדלי גניבות נוראיים מבסיסי צהל בגלל אי קיום הנחיות.
וזה לא מבשר טובות.
הרמטכל חייב להקפיד על מילוי הנחיות והוראות.
נדמה לי ש'הצבא הירוק' מתנתק מחייל האוויר ואולי גם מחייל הים.
והלוואי שנתבדה.

"חיינו הממהרים וחיינו העוברים לאט. דרך שתי נקודות עובר רק קו ישר אחד".{י.עמיחי}

זבנג וגמרנו
חבר מתאריך 2.4.12
37971 הודעות
יום ראשון כ''ו באלול תשע''ז    13:19   17.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. אני דווקא חושב ש-''שיפור תנאי החיילים'' מזיק ויוצר צבא מפונק שלא יודע להסתדר בזמן אמת  
בתגובה להודעה מספר 11

ממתי לוחמים צריכים מזגנים? בשטח יהיו להם מזגנים? הרי זה קשור בדיוק לאותם מפקדים שמצפצפים על הפקודות ומעדיפים לנסוע בג'יפ הממוזג שלהם. ולמה בדיוק צריך לעודד חיילים בחופשה לנסוע לעיר הפשע והסמים אילת? כי גדי גדל שם?

חבר מתאריך 1.1.13
יום רביעי כ''ט באלול תשע''ז    11:21   20.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. ראיון לחג עם הרמטבכ''ל:  
בתגובה להודעה מספר 0

https://rotter.net/forum/scoops1/426961.shtml

Aitan Cohen לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.5.04
28318 הודעות, 108 מדרגים, 150 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ב' בתשרי תשע''ח    22:39   22.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. גרוע בכל נקודה שבה הציבור יכול לשפוט. הגדודים המעורבים הם פארסה ידועה מראש  
בתגובה להודעה מספר 0

שמעבר לביזבוז כסף גורמת גם לביזבוז משאבים אחרים.

לגבי מקרה אלאור, העובדה שהוא הסכים (או יזם) שהתובע יהיה עו"ד צמרת מגוייס מן האזרחות משדרת לכל חפ"ש שאם תסתבך, הצבא ינקנק אותך ויסובב אותך על הגריל.

הרתעה - אמנם זה היה גם לפניו, אבל עצם העובדה שהמצב לא השתפר ואף הידרדר, היא מחדל עצום שלו.

בקיצור, מי משלם לך כדי לכתוב דברים הפוכים למציאות ?

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות