אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #24545 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 24545   
צנחן
חבר מתאריך 11.3.18
5 הודעות
יום ראשון כ''ד באדר תשע''ח    20:16   11.03.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

פרשת גרסטל: האם מערכת האכיפה ראויה לאשראי שהיא מבקשת שניתן לה?  

 
   מקור קלמן ליבסקינד - מעריב


גוויעתה המהירה של פרשת 1270 מעניקה לנו הזדמנות נדירה לראות כיצד המשטרה והפרקליטות משתמשות לרעה בכוח שלהן, ואיך הופכים בתי המשפט ללא יותר מחותמת גומי.


דווקא משום כך, כשהתבשרנו על החתימה של ניר חפץ על הסכם עד המדינה, אפשר היה לצפות שהסיפור הזה יטפח סוף־סוף עמוד שדרה משמעותי. שעכשיו, כשחפץ כבר לא חושש מאימת הדין, הוא יתייצב ויספר את האמת. שבנימין נתניהו שלח אותו לקדם את הדיל עם השופטת הילה גרסטל. שאלי קמיר, מקורבה של גרסטל, התלהב מהרעיון והבטיח שהוא סוגר לרעיית ראש הממשלה את הפינה הפלילית. שיש לנו עסק עם משהו רציני. והנה, במקום זה, באופן מוזר למדי, קרה ההפך. שנייה אחרי שחפץ עבר צד, התברר שהתיק קורס, ועומד להיסגר. שחפץ בכלל מספר שלא היה כלום, כי אין כלום.


חשוב מאוד להתעכב על הפרשה הזו, כי יש בה כדי ללמד הרבה. לא, לא על בנימין נתניהו. גם לא על ניר חפץ. אפילו לא על אלי קמיר. יש בה הזדמנות מרתקת לצפות בשידור חי איך עובדת המשטרה, איך עובדת הפרקליטות ואיך עובד בית המשפט. רק לפני שבועיים ימים תיארו לנו שלושת הגורמים האלה את פרשת גרסטל כסדום ועמורה. המשטרה והפרקליטות, מצדן, מכרו לבית המשפט סיפורי בדים מסמרי שיער על מעלליהם של חפץ וקמיר. בית המשפט, מצדו, אכל כמו דג רעב כל מה שהאכילו אותו וזרק את קמיר לשבעה ימים במעצר, אבל כעבור כמה ימים התגלה שהכל היה בלון ריק מאוויר.

כאמור, קמיר עצמו איננו הדבר החשוב כאן. הסיפור הזה שלו, הוא לא באמת רק שלו. ומכיוון שמדי שנה יש אלפים כמוהו, שעניינם לא מגיע אל כלי התקשורת, חשוב לבחון את המקרה שלו כדי להבין באיזו מידה של חשדנות ראוי שנתייחס לכל מילה של "המערכת". שניווכח באיזו קלות דעת היא משליכה אנשים לימי מעצר, לא כי יש לזה הצדקה בחומר, אלא מתוך תקווה שאולי אחרי כמה לילות קשים הם יישברו. שנדע שכל המילים הגבוהות על "ביקורת שיפוטית", הם כלום אחד גדול. כי בסופו של דבר, בתי המשפט, בבואם להאריך מעצר של חשוד, הם חותמת גומי של המשטרה ושל הפרקליטות.

# # #

מהרגע הראשון היה ברור שבפרשה הזו אין כלום. ששום דבר בה לא מתחבר עם ההיגיון. לא הגיוני, גם למי שמאמין שנתניהו עצמו מושחת עד היסוד, שראש הממשלה חשב שנשיאת המחוזי לשעבר תהיה מוכנה להיות פרטנרית לעסקה מושחתת שכזו. לא הגיוני שגרסטל באמת חשבה שמדובר בהצעת שוחד, ולא רצה לדווח על כך למשטרה. לא הגיוני שהיא לא רצה לספר על זה אפילו לחברתה, השופטת אסתר חיות (חיות העידה שגרסטל סיפרה לה על האירוע רק אחרי תקופת מה, כשהמועמדות לתפקיד היועמ"ש כבר לא הייתה רלוונטית).

לא הגיוני שחיות עצמה חשבה שמדובר בפרשה חמורה ולא מיהרה לחייג למשטרה. לא הגיוני שגרסטל האמינה שקמיר תיווך מולה בעסקת שוחד, ושנתיים אחר כך עוד המשיכה לנהל איתו יחסי חברות קרובים. לא הגיוני שהיא הייתה מנהלת את הליך הגישור בין בן כספית לשרה נתניהו, ולא פוסלת את עצמה, כשהיא סבורה שמשפחת נתניהו הציעה לה מינוי תמורת סגירת התיק של אותה שרה נתניהו. ולפני כל אלה, לא הגיוני כאן כלום, כשכולנו יודעים שלגרסטל לא היה שום סיכוי להיבחר, מהרגע הראשון.


כך או כך, זמן קצר אחרי מעצרם של חפץ וקמיר, נראה היה שהמשטרה עלתה פה על תיק המאה. "פרשה חמורה", צוטטו "גורמים בפרקליטות". "גורמים" אחרים, הפעם "במערכת אכיפת החוק" בישרו ב־YNET: "התיק סגור".

הצדיק היחיד בשרשרת המזון המשפטית היה שופט השלום עלאא מסארווה, הראשון שנתבקש להאריך את מעצרם של החשודים בשבעה ימים. "מדובר באירוע נקודתי שחקירתו אינה מסועפת", כתב בהחלטתו. "...ניתן לבצע את פעולות החקירה הדחופות בזמן הקרוב". חפץ נעצר ממילא עוד קודם לכן בפרשת בזק. לגבי קמיר, שנעצר בחשד לקשירת קשר לביצוע פשע ולהצעת שוחד, החליט מסארווה שניתן להסתפק במעצר בית ובהפקדת ערבות.

בפרקליטות נזעקו ומיהרו לערער. לקראת הדיון בערעור, החליטו לא להסתפק בנציגת המשטרה, ובאופן חריג צירפו אליה נציג בכיר מטעמם, יהונתן תדמור, המשנה לפרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) ומי שמלווה את פרשות ראש הממשלה - 1000, 2000 ו־4000.

במשטרה לא השאירו מקום לספק. "מדובר בתיק חמור... מדובר בשחיתות שלטונית ברמה הגבוהה ביותר", אמרה רפ"ק עדי אדרי גמליאלי לשופט בית המשפט המחוזי יוסי טופף. "... אנחנו חושבים שהוא בלב האירוע", כיוונה לחלקו של קמיר. "מדובר בהצעת שוחד. החשוד הביא את ההצעה אל השולחן... הוא בעצמו לוקח את הצעת השוחד ומוציא אותה בעצם אל הפועל".

עו"ד שרון קליינמן, פרקליטתו של קמיר, הסבירה שהוא משתף פעולה עם החוקרים, שהוא שולל לחלוטין את הפרשנות של החוקרים לשיחה שלו עם חפץ, ובעיקר חזרה על מה שכתב השופט מסארווה בערכאה הנמוכה יותר. מדובר בסיפור נקודתי עם מספר מעורבים קטן מאוד, השופטת גרסטל כבר העידה בו, חפץ ממילא נתון במעצר על פרשה אחרת, מה כבר יכול קמיר לשבש פה?

כאמור, עו"ד תדמור נשלח לדיון הזה כדי לצייר את הרושם הנכון ביחס לאופן שבו רואה הפרקליטות את הפרשה. "התייצבנו כאן היום באופן יוצא דופן יחסית, כיוון שהאירוע הוא אירוע יוצא דופן. הפרקליטות מלווה את התיק הזה על כל צעד וצעד שבו, עד לדרגים הבכירים ביותר במערכת אכיפת החוק, כיוון שכפי שייווכח בית המשפט מהתיק, מדובר באירוע - ככל שיתבררו החשדות כנכונים - חמור מאין כמותו, של הצעת שוחד בדרגים הגבוהים ביותר והשחתה ברמות הגבוהות ביותר".

השופט טופף יכול היה לחזור על מה שקבע קודמו, השופט מסארווה. בפרשה הזו הרי יש מספר קטן מאוד של מעורבים. לכו, היה יכול להגיד לחוקרי המשטרה, תחקרו את כולם, ותסגרו עניין. אין כאן קלסרים ומחשבים שצריך לתפוס. אין פה חיקורי דין מעבר לים. אין שום סיבה להחזיק אנשים בתאי מעצר בגלל הדבר הזה. הוא גם היה יכול לבחור בדרך האמצע. לתת למשטרה יום או יומיים של מעצר, לדרוש מהחוקרים לחזור אליו לאחריהם ולספר מה עשו ומה עוד נותר להם לעשות, ואז להחליט אם יש צורך בהמשך מעצר אם לאו. אבל טופף החליט ללכת עם המשטרה והפרקליטות את כל הדרך.

הטקסטים שלו, בהחלטה שחיבר, נראים היום, שבועיים אחרי, כמו משהו שאם לא היה גורם לקמיר לבלות שבוע במעצר מיותר, בגין פרשה שלא קיימת, היה אפשר לצחוק ממנו. "לאחר שעיינתי בחומר החקירה (...) מצאתי כי קיים חשד סביר בעוצמה גבוהה, אף מעבר לנדרש בשלב דיוני זה (...) לביצוע העבירות המיוחסות למשיב". טופף עוד זרק מילה על "חזקת החפות" אבל המשיך מיד הלאה. "קיימת תשתית ראייתית לכאורה המבססת חשד סביר לביצוע העבירות. דומני כי אין צורך להכביר מילים", הכביר השופט מילים, "על הסכנות הטמונות בשחיתות ובהשחתת המידות הציבוריות, שאין להן מקום במדינת חוק. בנסיבות אלה סבורני כי עילת המעצר של חשש לשיבוש המשך החקירה אף היא ברף גבוה, כך שאין מקום לשחרר את המשיב בשלב זה".

ניר חפץ בדיון הארכת מעצרו. צילום: אבשלום ששוניניר חפץ בדיון הארכת מעצרו. צילום: אבשלום ששוני

קמיר, שכבר בילה לילה אחד במעצר לפני הדיון הזה, נשלח על ידי השופט טופף לעוד שישה ימי מעצר! גם אלמלא היינו יודעים מה שאנחנו יודעים היום על הפרשה הזו, מדובר בהחלטה מטורפת. שישה ימים? על מה? ב־1967 הספיק לנו פרק הזמן הזה כדי לנצח את צבאות ערב, להשתלט על סיני ועל רמת גולן ועל יהודה ושומרון ועל ירושלים, ולהכריז "הר הבית בידנו". והקלות הזו שבה נשללת חירות, חוויה שאותה עוברים אלפי אזרחים שבסופו של דבר לא מוגש נגדם אפילו כתב אישום, היא באמת בלתי נסבלת.

ומה קרה בששת ימי המעצר האלה? כמעט כלום. פרקליטתו של קמיר סיפרה אחר כך בבית המשפט שבמשך הזמן הזה הוא כמעט לא נחקר. עו"ד ירון קוסטליץ, פרקליטו של חפץ, החצי השני לכאורה לאותה עסקה איומה, סיפר בבית המשפט שחפץ לא נחקר עליה כלל. "הוא לא נשאל ולו שאלה אחת מעבר לאזהרה הכללית: 'אתה מוזהר בהצעת שוחד לכבוד השופטת גרסטל' (...) לא נשאל שום שאלה: 'מי זה קמיר, מי זו גרסטל'. שום שאלה". גם חפץ עצמו ביקש לשתף בזה את בית המשפט. "מה שבית המשפט לא יודע זה שהמשטרה עבדה עליו בעיניים", העיד. "אני במשך הימים האלה, חוץ מזה שהוקראה לי השורה הזו (האזהרה שלפני חקירה - ק"ל), נשאלתי שלוש־ארבע שאלות טכניות. לו לא היו פרסומים בתקשורת, לא נאמר לי עד לרגע זה למה אני נחקר". נציגי המשטרה, חשוב לציין, לא הכחישו את הטענות.

מעטות ההזדמנויות שמאפשרות לנו לראות כך, בעין בלתי מזוינת, ובמהירות כל כך גדולה, מה קורה כשהמשטרה והפרקליטות משתמשות לרעה בכוח שיש להן, ומה קורה כשאין עליהן באמת ביקורת שיפוטית. הפרשה הזו רק פותחת צוהר, למי שצריך את הצוהר הזה, לפרקטיקה הנוהגת מדי יום בבתי המשפט. פרקטיקה שבה השופט רואה חומר חסוי במעמד צד אחד ועונה "אמן" כמעט על כל בקשה של התביעה.

# # #

התפיסה המסוכנת הזו של המשטרה מוצאת את ביטויה, שחור על גבי לבן, גם בדוח של נציב הקבילות על השופטים, השופט אליעזר ריבלין, שבדק את פרשת השופטת פוזננסקי־כץ והמסרונים. כזכור, תובע הרשות לניירות ערך, ערן שחם־שביט, גילה מראש במסרון לשופטת "סטלה ואיריס, נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3, את בהחלט אבל ממש בהחלט יכולה לתת יומיים".

המסחרה הזו, מעל ראשו של החשוד, וכלל לא משנה מי הוא, היא לא פחות מנוראית. היא אומרת שהמשטרה לא מבקשת ימי מעצר בכמות שנראית לה הולמת את צורכי החקירה, אלא מתנהגת כמו סוחר בשוק שמנסה להשיג כמה שיותר. צריכים יומיים מעצר? נבקש שלושה. ומה אם השופטת באמת תיתן שלושה? אז החשוד יישב עוד לילה אחד במעצר.

השופט ריבלין גבה, בין השאר, את עדותה של פקד אור רובין, קצינת משטרה שייצגה בדיוני הארכת המעצר את להב 433. וכך הוא מסכם: "פקד רובין לא זכרה את שנאמר בדיונים פנימיים שהתקיימו בתביעה, כאילו כדאי לבקש שלושה ימי מעצר, כדי שבית המשפט ייתן שניים, 'אבל' - כך אמרה לנו - 'זה לא תלוש מהמציאות שזה נאמר'. לרובין גם היה הסבר. 'השופטת', כך אומרת פקד רובין, גילתה גישה סנגוריאלית. 'היא הייתה מאוד סנגוריאלית, בעיני, יחסית לשופטים אחרים שהייתי איתם באינטראקציה והחיים לא היו קלים, לא לי ולא לערן. גם אני וגם ערן התפתלנו בלשכה וענינו על שאלות קשות'". נו, ומה עושים כשיש, לא עלינו, שופטת סנגוריאלית, ששואלת ומקשה לפני שהיא שולחת אנשים ללילה במעצר? ברור. פשוט מבקשים יותר ימי מעצר.

אין לי מושג איך קמיר עבר את המעצר המיותר הזה. יש רבים שכמה ימים כאלה מפרקים אותם לכל החיים. כאמור, הפרופיל התקשורתי הגבוה של הפרשה הזו, רק סיפק הזדמנות לראות איך נראית מערכת האכיפה ביומיום. זה צריך להפחיד את כולנו.
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
פרשת גרסטל: האם מערכת האכיפה ראויה לאשראי שהיא מבקשת שניתן לה? צנחן 11.03.18 20:16 כותרת
  אם יש משהו שבו אני מתבייש בראש הממשלה שלי, זה שהוא לא מטפל ברשויות החולות הללו. רביב 11.03.18 20:28 1
  אני נראה מופתע ? זה הולך לפי המתווה. פרשת חיות- שחיתות היא מהחמורות שטויחו פה. 2Cents 11.03.18 20:33 2

     
רביב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.7.14
5855 הודעות, 52 מדרגים, 100 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באדר תשע''ח    20:28   11.03.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. אם יש משהו שבו אני מתבייש בראש הממשלה שלי, זה שהוא לא מטפל ברשויות החולות הללו.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   באופן אירוני הוא כעת סובל בדיוק מאותן מערכות בהן סירב לטפל לאורך השנים. החטא ועונשו.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
2Cents לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.12.13
3804 הודעות, 102 מדרגים, 201 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באדר תשע''ח    20:33   11.03.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. אני נראה מופתע ? זה הולך לפי המתווה. פרשת חיות- שחיתות היא מהחמורות שטויחו פה.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות