גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #24889 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 24889   
שכוי מנקר
חבר מתאריך 2.5.14
238 הודעות
יום ראשון כ''ד באב תשע''ח    02:07   05.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

''חוק הלאום''-שופט העליון בדימוס סלים ג'ובראן התראין וחשף דעתו, התמוהה בעיני.  

בכהונתו כשופט דעותיו היו הגיוניות ומחוברות למציאות (מן הסתם; לא בדקתי), אבל דעותיו על חוק הלאום מעוררות תמיהות, ואני חושד שכבודו התבלבל משפע התעמולה להשנאת הימין, שמופצת בפי דמגוגים.
|
סלים ג'ובראן, מההקלטה: .."אפשר להגדיר אותו גם בצורה כזאת...יש בו כמה נקודות שהייתי רוצה להתיחס אליהן... למה ...החוק הזה לא ראוי... בחוק הלאום אין אזכור לשוויון אפילו במילה אחת"..."החוק יוסיף לאפליה שכבר יש נגד האוכלוסיה הערבית בארץ"..."יוצר במדינה קבוצה עליונה וקבוצה תחתונה"-
אני לא רואה שהטענה הזאת של שופט העליון בדימוס סלים ג'ובראן סבירה יותר מטענה דומה כלפי כל חוק אחר (וביחוד כלפי חוקי המס, באלה כמעט כל סעיף מפלה לרעה חלק מהתושבים), היא הטענה, ששום אדם סביר לא יטען, האומרת שעצם העדרו מן החק של אזכור השוויון (להבדיל ממה שכן כתוב בו) גורם לאפליה לרעה של מעוט מסוים.
לפי הבנתו של סלים ג'ובראן שופטים שידונו בעתיד בשאלת כשרותן של החלטות ממשלה לפי חק זה יהיו מכרחים להבין את כוונת המחוקק לפי דבר שלא כתוב בו (שוויון), ויאלצו, עקב העדר אזכור השוויון, להכשיר החלטות ממשלה לא שוויוניות כהחלטות חוקיות לפי חק יסוד. אם אינו מבין כך אז תלונתו חסרת יסוד. אם תתקבל הבנתו זאת כנכונה אז יהיה צרך, לדעתי, לנסח מחדש חוקים רבים מאד של מדינת ישראל כדי למנע עתירות שתסתמכנה על מה שלא כתוב באותם חוקים, ואין לדבר סוף.
|
סלים ג'ובראן: "ערבית ... לא תהיה שפה רשמית... יש פה כוונה לפגוע בלב לבו של הציבור הערבי. כשאתה פוגע בשפתו, אתה פוגע באגו שלו, בתרבות שלו, במורשת שלו"-
אני מסכים עם טענתו שפגיעה בשפה היא פגיעה בתרבות ובמורשת (מה שמתחיב מזה, אם זה כל כך נורא, הוא ללמד יידיש ולדינו בבתי הספר, ולכל הפחות לאפשר לחרדים הבקיאים ביידיש לקבל עוד נקודות לתעודת בגרות... )
אבל טעה והטעה כבודו כשלא הבחין בין פגיעה בשפה עצמה לבין פגיעה במעמד הרשמי של השפה. דומה טענתו לטענת השוא שפריון העבודה בישראל נמוך בגלל שהמדינה פגעה בעבודה בכך שלא נתנה לה מעמד רשמי. ועוד, נניח ש-20% מתושבי ישראל ידברו יידיש או שמחמת פגיעתו של וירוס מדבק 20% ידברו בשפת סימנים של חרשים, נניח עוד ששפת הסימנים או היידיש לא יוכרו אז כשפות רשמיות, ההיינו מקבלים כסבירה את הטענה שאי-ההכרה בשפה פוגעת בזכויות?! דרך אגב, יידיש היא אחת משש השפות הרשמיות בפינלנד (כן, באמת) ולא ראיתי שיהודים נוהרים לשם.
|
מקור (תמצית כתובה + הקלטה): https://www.kan.org.il/item/?itemId=35306 כאן רשת ב' / בחצי היום 31.07.18

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  רק מהמחשבה שהדרעק הזה מקבל פנסיה מכסםי המיסים שלי אני מתמלא חלחלה. בית ישראל 17.08.18 12:39 1
  לא לשכוח-'ערבי נשאר ערבי'... ש-עצמון 17.08.18 14:59 2
  מה יש לצפות מ''סלים וארזה '' ציני 17.08.18 15:16 3

בית ישראל לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.7.18
4863 הודעות, 45 מדרגים, 60 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' באלול תשע''ח    12:39   17.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. רק מהמחשבה שהדרעק הזה מקבל פנסיה מכסםי המיסים שלי אני מתמלא חלחלה.  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
ש-עצמון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.4.16
33079 הודעות, 165 מדרגים, 300 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' באלול תשע''ח    14:59   17.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. לא לשכוח-'ערבי נשאר ערבי'...  
בתגובה להודעה מספר 0

"חיינו הממהרים וחיינו העוברים לאט. דרך שתי נקודות עובר רק קו ישר אחד".{י.עמיחי}

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
ציני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.7.08
9992 הודעות, 45 מדרגים, 85 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' באלול תשע''ח    15:16   17.08.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. מה יש לצפות מ''סלים וארזה ''  
בתגובה להודעה מספר 0

ערבי ישנה את עורו ? אז מה אם היה שופט עליון ? הוא הרי קיבל את התפקיד באפליה מתקנת . ערבי מחמד בבית המשפט העליון .

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות