אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון סקופים נושא #230345 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 230345      
טריג לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.12.13
2967 הודעות, 44 מדרגים, 79 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ב' באב תשע''ה    08:19   18.07.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

מקום בצמרת: הגנרל האיראני שלא יורד מהכוונת האמריקאית  

 
   ההסכם ההיסטורי שהושג בין המערב לאיראן בקשר לצמצום תוכנית הגרעין שלה הוא מבוך לא קל להבנה. הוא מכיל כ־150 עמודים, כולל חמישה נספחים ומקיף כ־30 אלף מילים. בשני־שלישים ממנו מופיעים שמות של חברות, תאגידים, משרדי ממשלה ואישים הנכללים ברשימת הסנקציות שה

זה לא בכדי. איראן הייתה כבר לפני כשלוש שנים - בטרם הוטלו עליה הסנקציות הכואבות במיוחד - מדינת סף גרעינית. בשל הפגיעה הקשה של הסנקציות בכלכלתה, הבינה טהרן שעליה לגשת לשולחן הדיונים, שאליו סירבה להגיע קודם לכן.

בצד מראית העין של שמירה על גאוותה הלאומית ומאמציה להקהות ולעמעם את הפיקוח הבינלאומי על מתקניה הגרעיניים, מה שעניין את איראן במו"מ עם המעצמות היה בעיקר להסיר מעליה את הסנקציות החונקות. איראן השיגה את מטרתה. מקור ישראלי בכיר שתדרך עיתונאים העריך שבתקופת תוקף ההסכם, שתימשך עד 15 שנים, תיהנה איראן - בנוסף להפשרה של כ־100 מיליארד דולר של פיקדונות מוקפאים בבנקים בחו"ל - גם מהזרמת כספים ישירה כתוצאה מחידוש במלוא התפוקה של ייצוא נפט וחידוש קשרי סחר עם העולם. זה שווה לה עוד כ־500 מיליארד דולר.

הרשימה השחורה כוללת כאלף שמות של בנקים, חברות ספנות, ספינות, חברות תעופה, חברות ביטוח, תאגידי נפט וגז וחברות מסחר שונות, וגם כמה מאות אישים, הקשורים במישרין או בעקיפין לתוכניות הגרעין, הטילים וסחר נשק של איראן. נכסיו - הנזילים או הנדל"ן - של כל מי שהופיעו ברשימה הוקפאו, ונאסר על כל המדינות החברות באו"ם להתיר את כניסתם לשטחן ולקיים עמם קשרי מסחר.

לפי ההסכם, הסנקציות יוסרו, אבל בחמש השנים הבאות יימשכו העיצומים על ייבוא וייצוא נשק קונבנציונלי לאיראן וממנה, ושמונה שנים על ייצוא וייבוא טילים וחלקיהם.

שלושה שמות ברשימה זו בולטים במיוחד: האחד הוא ד"ר עבאס דוואני פירודיאן, מדען גרעין בכיר, שהיה בשנים 2011 עד 2013 גם ראש ארגון האנרגיה האטומית של איראן. זמן קצר לפני שנכנס לתפקידו, בנובמבר 2010, הוא נפצע בניסיון התנקשות, בעת שנכנס למכוניתו. הניסיון הכושל יוחס למוסד. שמו של פירודיאן יוסר מרשימת המעורבים בתוכנית הגרעין של ארצו, אבל הוא ימשיך להיות תחת משטר הסנקציות בכל הקשור למעורבות בתוכנית הטילים.
השני הוא ד"ר מוחסן מהאבדי פחריזאדה, שהיה, לפי פרסומים זרים, האחראי על תוכנית הגרעין הצבאית של איראן, מה שנקרא "קבוצת הנשק". החבורה, שהורכבה ממדעני גרעין ומהנדסים, עסקה בניסויים באמצעות חומרי נפץ רבי עוצמה והדמיות מחשב, שביקשו לבדוק כיצד להרכיב פצצת גרעין וכיצד למזער אותה ולהופכה לראש חץ על טיל שיהאב. אם איראן הייתה מרכיבה נשק גרעיני, פחריזאדה היה נחשב בארצו ל"אבי פצצת הגרעין השיעית". לפי אותם פרסומים, הוא היה היעד מספר אחת לחיסול של המוסד אבל ירד למחתרת, והסוכנים לא הצליחו להתקרב אליו.

פחריזאדה הוכנס לרשימה השחורה בשל מעורבותו בעבודה על תוכניות הגרעין והטילים של ארצו ובשל סירובה של איראן לאפשר למומחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לתשאל אותו. מכאן אפשר להסיק כי שמו יוסר מהרשימה שעניינה מעורבותו בתוכנית הגרעין, אם כמובן תסכים איראן לאפשר לאנשי סבא"א לתשאל אותו. בכל מקרה, הוא יישאר מוחרם עוד שמונה שנים בגלל עבודתו על תוכנית הטילים.

השם השלישי, ואולי המעניין מכולם, הוא הגנרל קאסם סולימאני, בן 58, מפקד כוח "אל־קודס" במשמרות המהפכה של איראן. הוא נחשב כיום לאחד האנשים המשפיעים ביותר ברפובליקה האסלאמית ומקורב ביותר למנהיג העליון עלי חמנאי.

עד כמה סבוכה הרשימה תעיד העובדה שמופיעים בה שני אנשים בעלי שם המשפחה "סולימאני". אחד הוא גאסן והשני קאסם. גאסן סולימאני יוסר מהרשימה. לגבי הגנרל קאסם סולימאני המצב יותר מורכב.
בגיל 22, עם פרוץ המהפכה האסלאמית באיראן, הצטרף קאסם סולימאני למשמרות המהפכה, השתתף במלחמה העקובה מדם עם עיראק, שנמשכה שמונה שנים, ובשנת 2000 מונה למפקד הכוח.

"אל־קודס" היא יחידה מיוחדת שהוקמה ב־1980 במטרה "להילחם בכיבוש הציוני". אולם במרוצת השנים הורחבו סמכויותיה והיא הפכה בעצם לזרוע המיוחדת של איראן לייצוא המהפכה. הכוח אחראי על אימון, חימוש וסיוע למיליציות שיעיות בעיראק ובתימן, על הקשר עם חיזבאללה ועוד. מתוקף תפקידו, הגנרל סולימאני הוא בעצם האיש האחראי לניהול המלחמה נגד דאע"ש בעיראק ובסוריה ולסיוע למשטרו של הנשיא בשאר אסד.

לאחר שנים ארוכות שבהן פעל במחתרת ובחשאי, עלה גנרל סולימאני אל פני השטח. הוא הופיע באירועים ציבוריים באיראן, התראיין לכלי התקשורת וצולם גם באזורי קרבות בעיראק. אך על אף מעמדו הרם והשפעתו הרבה, יוקרתו נפגעה בארבע השנים האחרונות, ודימויו כמפקד כל יכול נסדק.

זה קרה על רקע "האביב הערבי". כשהחלו ההפגנות וההתמרדויות בתוניסיה, במצרים, בתימן ובסוריה, העריך סולימאני, וגם הבטיח לחמנאי, כי נסללת הדרך להגברת ההשפעה של איראן ברחבי המזרח התיכון. אבל זה לא קרה כפי שאיראן קיוותה. במצרים הודחו "האחים המוסלמים" מהשלטון, ואילו בעיראק ובסוריה מתקשים סולימאני, אנשי "אל־קודס" והמיליציות שהם מפעילים, לנצח במלחמה נגד דאע"ש והמורדים האחרים. שלטונו של אסד נחלש בחודשים האחרונים עוד יותר, ואנשיו איבדו שטחים נוספים.

על גנרל סולימאני הוטלו סנקציות מכמה טעמים: ראשית, ארה"ב הגדירה את כוח "אל־קודס" כארגון טרור. כמו כן, הוא הוכנס לרשימה מתוקף היותו מעורב בייצוא נשק לאותן מיליציות שיעיות. לארה"ב יש חשבון נוקב במיוחד עם סולימאני, משום שבוושינגטון רואים בו אחראי למותם של חיילים אמריקאים רבים, כשאנשיו או שלוחיו במיליציות השיעיות העיראקיות כגון "כוח באדר" או "צבא המהדי" הטמינו והפעילו מטעני צד בעיראק בעשור הקודם. סיבה נוספת היא מעורבותו בניסיון (שנחשף על ידי ה־FBI ב־2011) לרצוח את שגריר ערב הסעודית בוושינגטון, שכיום מכהן כשר החוץ של הממלכה.

פקידים אמריקאים אישרו כי שמו אכן יוסר מרשימת הסנקציות שמופיעה בהסכם הגרעין. אך בפועל זה יחול רק על מדינות האיחוד האירופי. בארה"ב הוא יישאר ברשימה השחורה של ארגוני טרור וטרוריסטים. ומכיוון שזו רשימה אקסטריטוריאלית, הסנקציות יחולו על כל מי שיבוא עמו בקשרי מסחר, בלי קשר למקום מגוריו. זו לפחות נחמה פורתא.
http://www.maariv.co.il/journalists/journalists/Article-489350
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  נמאס מפולחן האישיות סביב סולימאני adam kesher 18.07.15 08:22 1
     1+++ אופירס 18.07.15 09:09 2
     חזק על ערבים, הוא כבר היה בין כוונות בעברו הוא יגיע גם בעתיד הקרוב ! sTz 18.07.15 15:47 3

       
adam kesher לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.6.15
795 הודעות, 7 מדרגים, 8 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ב' באב תשע''ה    08:22   18.07.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. נמאס מפולחן האישיות סביב סולימאני  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

האם תמיר פרדו הוא איש הסרטן מ X FILES?


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אופירס
חבר מתאריך 7.7.15
4 הודעות
יום שבת ב' באב תשע''ה    09:09   18.07.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. 1+++  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
sTz
חבר מתאריך 27.4.15
176 הודעות
יום שבת ב' באב תשע''ה    15:47   18.07.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. חזק על ערבים, הוא כבר היה בין כוונות בעברו הוא יגיע גם בעתיד הקרוב !  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
       


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות