אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #295612 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 295612      
Fondu
חבר מתאריך 20.12.13
3175 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    11:47   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

בצורת שלישית ברצף: האם הצפון יהפוך למדבר?  

 
   בניגוד למרכז הארץ ואפילו לנגב שזכו לגשם רב, בגליל ובגולן סובלים בשנים האחרונות מיובש לא אופייני. המדענים מזהירים שמדובר במגמה עקבית, ושהנוף הירוק עתיד להשתנות מול עינינו

מקור ראשון
יאיר קראוס | 11/3/2016 11:38

אם יש משהו שנוכל לספר עליו לילדינו בעתיד, הרי שאלה יהיו הטיולים בארץ פלגי המים בגליל ובגולן, שהשתנו בתוך כמה עשרות שנים לבלי הכר. התיאורים הצבעוניים על ביקורים בחרמון שהיה לבן במשך רוב חודשי החורף, על נחלים שוצפים שבמימיהם שטנו ברפטינג אתגרי, ובעיקר על חקלאות ענפה שהייתה סמל ומופת לעולם - כל אלה ילוו את סיפורי הערגה למציאות שהייתה והשתנתה.

זו כבר לא אפיזודה חולפת. שנת הבצורת השלישית ברציפות שעוברת על הצפון, מול מחזה מנוגד כל כך בדרום ובשפלה הגשומים מעל לממוצע, היא לא זו שמצביעה דווקא על השינוי שמומחי האקלים ואנשי רשות המים מזהירים מפניו.

מאז התחלת המדידות בשנת 1970 מראים הגרפים נתונים שמעידים על מגמה שיש להיערך לקראתה לפני שיהיה מאוחר. בשבוע שעבר התכנסו חקלאי הגליל והגולן לכנס מקצועי בסוגיות בוערות כמו בעיות הסבסוד, הייבוא ופער השיווק.

היה זה ד"ר עמיר גבעתי, מנהל תחום מים עיליים בשירות ההידרולוגי של רשות המים ויו"ר הוועדה הבין־משרדית לשינויי אקלים ומים, שפוצץ את הבועה והציב מראה קודרת מול החקלאים. הוא הסביר להם שבעשורים האחרונים, הגליל, ארץ הנחלים ואסם הפרי של ישראל, הולך ומאבד את זהותו. נפחי המים הזמינים בכנרת ובנחלים פוחתים. הגשמים מתמעטים ותדירותם יורדת, ועולם החקלאות שהקימו כאן לא יהיה עוד כשהיה.


''תופעות שמלמדות על העתיד''. ד''ר עמיר גבעתי, רשות המים

"אנחנו רואים במהלך שלושים השנה האחרונות שתי תופעות שמלמדות על העתיד", מסביר ד"ר גבעתי ל'יומן'. "לאורך השנים מצאנו אמנם שיש שנים גשומות מאוד ושנים יבשות מאוד, אבל המגמה הכללית מצביעה על ירידה משמעותית וגדולה בהיקף המשקעים. אם בגולן צריכים לקבל בממוצע בחורף כ־880 מ"מ של גשם, במציאות הכמות פוחתת. במרכז ובנגב, לעומת זאת, יש תופעה הפוכה - אזורים שמקבלים כמויות גשם גדולות יותר ויותר".

החורף הנוכחי יכול להוכיח את הדברים: אזור רצועת עזה, לדוגמה, קיבל יותר גשם מהיישוב מצפה־חרשים, שיאן הגשמים במדינת ישראל. "אם היינו נתקלים במציאות הזאת רק בשנים האחרונות ונשענים רק על סטטיסטיקות, זה היה מותיר אותנו ללא תשובות לגבי העתיד. אבל מדובר כבר בתהליכים פיזיקליים עולמיים, שמסבירים לנו את מה שקורה כאן ומסמנים באמצעות מודלים עתידיים את הצפוי לנו".


''תהליכים עולמיים שמסבירים את מה שצפוי''. נחל שוצף במדבר יהודה, השנה

ההסבר המדעי להיפוך מזג האוויר ומערכות הגשמים המוכרות מאז ומתמיד מורכב למדי. ד"ר גבעתי מנסה לסדר את הדברים: "עד שנות השמונים החורף הישראלי היה מגיע באמצעות מערכות 'שקעים' שהגיעו אלינו מקפריסין בצורה תדירה למדי, אחת לשבוע. הגשמים התחילו בצפון והתפשטו לשאר חלקי הארץ כתופעה קלאסית אופיינית. כעת הרוחות השתנו, ואנחנו מושפעים יותר מאוויר שמגיע אלינו מדרום ואיתו מערכות גשמים ששינו את כיוונן".

אם ננסה להסביר בתמצות, הרי שמדובר על זרמים של אוויר קר וחם שמשמשים בערבוביה ויוצרים מציאות חדשה - שתלך ותקצין - שבה חום ויובש ילוו את עונות השנה לסירוגין בעוצמה משתנה אך שכיחה יותר.

להדק את החגורה

המורכבות של מזג האוויר ההפכפך הזה נזקפת במידה רבה לזכות מיקומה של ישראל על הגלובוס: "ישראל יושבת במיקום מיוחד מאוד, על צומת אקלימי בין מדבר בדרום לאזור לח בצפון ולאורך חוף הים. בעוד שבגרמניה אתה יכול לנסוע שעות ולהישאר באותו אקלים, בישראל אם אתה נוסע מצומת בית־קמה שבנגב בכביש 6 ועד מחלף תות שבצפון, אתה מגיע לאזור אקלימי שונה לחלוטין", מסביר גבעתי את הסיבה לפערים בין המתחולל בדרום הרטוב לצפון היבש.

מדוע התהליכים האלה נוצרים?
"הקהילה המדעית כולה מכירה בזה שכדור הארץ מתחמם. אנחנו יודעים להסביר שההתחממות הגלובלית גורמת לשינויים בכיווני הרוחות ובזרימת אוויר קר וחם, והצפי הוא שהמגמה הזאת תמשיך ותקצין. כל המודלים לעתיד מראים שהאדם ימשיך לשרוף דלקים שיוצרים גזים שכולאים את האוויר החם בתוך האטמוספרה ללא יכולת לברוח לחלל החיצון, וזה גורם להתחממות גדולה עוד יותר.


''המגמות ילכו ויחריפו''. ועידת האקלים בפריז

"בוועידת פריז האחרונה סוכם על מאבק עולמי במטרה למנוע עלייה נוספת של שתי מעלות, אבל גם זה לא ימנע את מה שקורה כאן. המגמות שאנחנו רואים ילכו ויחריפו. מזג האוויר הגשום שהיה תדיר בעבר יפחת, ומי שייפגע בעיקר יהיו האזורים הצפוניים שהיו רגילים למזג אוויר חורפי וטוב".

ד"ר ברוך זיו, מטאורולוג וחוקר אקלים מהאוניברסיטה הפתוחה, לא תולה את האשמה בזיהום האוויר והרס האקלים בידי האדם, ומשאיר את ההסברים ליושב בשמים. "מתחוללת כאן תופעה טבעית שמצביעה על חורף קצר יותר, עם גשמים מעטים יותר ומרווחים גדולים יותר בין מערכת גשמים אחת לאחרת. אין ספק שצריך להיערך ולשנות את ההתנהלות שלנו בגלל המגמות האלו", הוא אומר.

זיו חושש ממציאות קשה גם בדרום: "המגמה שיותר מדאיגה בעיניי היא שכמות הגשמים בארץ בכללותה נמצאת בירידה". מאז שנת 2002, הוא מסביר, ישראל לא חוותה עונת גשמים שהייתה רוויה ביותר מעשרה אחוזים מעבר לכמויות הממוצעות לעונה.

"כל הארץ תסבול מהפחתה בכמות המשקעים, אבל בצפון יסבלו יותר. הפתרון הוא לא להעביר את גידולי הצפון לדרום שהופך להיות אזור משופע יותר בגשמים מהעבר, כי גם שם יסבלו", מסביר זיו. כמות המשקעים הכללית אמנם יורדת, אבל "מכות" גשמים של עשרות מילימטרים עשויות לגרום הצפות, כמו שהיו השנה ברעננה, באשדוד ובמקומות נוספים.

לשאלה כיצד תיראה החקלאות בצפון בעקבות המגמה הזאת, משיב ד"ר גבעתי: "יש כמה היבטים לשינויים הצפויים. אם החקלאים היו רגילים שגידולים מסוימים מקבלים כמות מים מסוימת במהלך החורף, אז הכמות הזאת הולכת לרדת.


''מגמה שאי אפשר להתעלם ממנה עוד''. מחאת חקלאים בחודש שעבר

"גם בתקופות עונות השנה צפוי שינוי - החורף מתחיל מאוחר יותר מהעבר ונגמר מוקדם יותר, והם יצטרכו להשקות את השדות עד חודש דצמבר ושוב כבר בפברואר. תידרש התאמה של הגידולים למציאות החדשה, כמו מעבר לגידולים שדורשים פחות מים, ואם פעם היו זורעים פעמיים־שלוש בעונה, בעתיד ייאלצו להסתפק בפעם אחת. זה עצוב מאוד לחקלאים וכעת נופל להם האסימון. אם בכל שנה הם אמרו שמזג האוויר הוא חד־פעמי ועוד יהיה כאן טוב יותר, הרי שכעת אני צריך להסביר להם שמדובר במגמה שאי אפשר להתעלם ממנה עוד".

השפעת המגמה הזאת לא תורגש רק בענף החקלאות - הספק העיקרי של התוצרת החקלאית בישראל, בעיקר בתחום הפירות הנשירים - אלא גם על התיירות, הטבע והנוף.

"אני לא אומר לך שכבר מחר יהיה שם מדבר, אבל לא תראה את המקומות כפי שהכרנו בעבר. גם השנה המאגרים בגולן כמעט ריקים וזה שינוי שכבר נראה לעין. תסתכל על החרמון הירוק; בתקופה הזאת הוא תמיד היה בוהק מלובן ועכשיו אין בו כלום. השינוי הדרגתי אבל כבר רואים אותו בעיניים.


''המצב לא טוב''. מזחלות בחרמון, השנה

"אם תמיד היינו עושים קיאקים סוערים בגליל, עכשיו מפעילי הקיאקים שוברים את הראש מה לעשות. תמיד היו בצורות, גם בשנות החמישים וגם בתנ"ך. אבל אחר כך הייתה מגיעה תקופה טובה. פה אנחנו מדברים על מגמה, תהליך ארוך של שינוי ממשי".

אגב החרמון, זו הדוגמה הטובה ביותר כנראה למציאות שהולכת ומתקבעת כאן. ימי עונת הסקי הולכים ומתמעטים בכל שנה: "עונת השלגים מתקצרת. גובה השלג הולך ויורד, ואם פעם ברכבל העליון היה שלג קלאסי, זה הולך להיעלם. פעם בכמה שנים אמנם יהיו שם אפיזודות חולפות כמו החורף של דצמבר 2013, אבל זה לא יהיה מחזה שכיח. המצב בחרמון לא טוב כי אין מספיק אוויר קר, ועד שהחורף 'מתניע' וצובר תאוצה הוא כבר הולך ונגמר", מסביר גבעתי.

מוביל ארצי הפוך

בשנים האחרונות הקימה ישראל חמישה מפעלי התפלה ענקיים לצד מערכות להשבת מי ביוב וטיהורם לשימושים חקלאיים, עד כדי כך שרוב המים שצורכים בישראל הם ממקור לא טבעי. הטכנולוגיה המפותחת שהומצאה כאן נותנת תקווה מול העתיד המאיים ליושבי הדרום, המרכז והשפלה.

בצפון, לעומת זאת, נשענים על מקורות מים טבעיים ללא חלופות מלאכותיות. בשבוע שעבר נחשפה ב-nrg כוונה לסלול קו 'מוביל ארצי' חדש מאזור החוף והמרכז לכיוון הצפון, לשינוע מים מותפלים או מטוהרים לצורכי האזור, אך התוכנית הזו עוד רחוקה מיישום בפועל.

האם יש עוד עתיד לחקלאות בצפון באפס פתרונות למים זמינים שלא ממקור טבעי?
"אם המצב הזה היה קורה באפריקה והיית שואל אותי אם יש עתיד לחקלאות הייתי אומר לך שאין עוד סיכוי במציאות הזו. אבל מכיוון שאנחנו נמצאים במדינת ישראל, מדינה מפותחת עם תל"ג של 35 אלף שקל לנפש, אז טכנית והנדסית אפשר למצוא פתרונות. אבל ברור שהמציאות כפי שהייתה לא תחזור להיות", מסביר גבעתי.


''המציאות כפי שהייתה לא תחזור להיות''. מחאת החקלאים, השנה

"החקלאים כבר אמרו ל-nrg בשבוע שעבר כי אחרי שנים שהתרגלו לקחת מים ישירות מהנחלים שזורמים ליד השדות שלהם, כעת הם יצטרכו לשלם יותר על המים, והם הולכים לספוג קיצוץ נוסף בהקצבות שלהם בגלל המצב השנה.

"העלות של הולכת המים לצפון בפתרונות שאנחנו בוחנים תהיה הרבה יותר גבוהה, כי להביא מים מחיפה למשל לגליל ולגולן - בעלייה לגובה של 800 מטר - זה לא עניין פשוט. ההשקעה הרבה יותר גדולה ולא בטוח שאפשר לצפות שהמחיר יהיה עדיין כדאי לחקלאים ללא סבסוד ממשלתי. אם לגדל עגבניה בגליל עולה חמישה שקלים והמים יעלו ארבעה שקלים, הם פשוט לא יוכלו לעמוד בזה. לחלופין, המדינה יכולה להחליט שהיא מסבסדת, אבל זה כבר לא התחום שלנו".


''החקלאים יצטרכו לשלם יותר''. מחאת החקלאים 2015

עד לשנים האחרונות, רעיון של הובלת מים לצפון בכלל לא עמד על הפרק ולו משאלת הכדאיות הכלכלית, אך כעת אין מנוס מלקבל את ההחלטה היקרה הזו. "אם עד עכשיו לא חשבנו על מהלך כזה ברשות המים, הרי שהיום אנחנו מתחילים לבחון תוכניות להעביר את המים ומהיכן. זה ייקח כמה שנים אבל אין בררה אם רוצים לשמור על חקלאות בגליל".

הפרי הוא לא המטרה היחידה

במכון המחקר והפיתוח של חקלאי הגליל והגולן (מו"פ צפון) מכירים את המציאות המשתנה ומנסים להתמודד עמה באמצעות פיתוח גידולים חקלאיים חדשים שזקוקים לפחות מים.

אלקנה בן־ישר, מנהל המו"פ, דורש כעת התערבות ממשלתית מיידית להתמודדות עם המשבר הקשה שמאיים על הענף בצפון: "קברניטי האזור צריכים להקים קול זעקה. אנחנו רואים שלפי נתוני הלמ"ס אחוז המתפרנסים מחקלאות הוא גבוה, כחמישה־עשר אחוזים מתפרנסים ישירות ועוד רבים מתפרנסים מהחקלאות בדרך עקיפה והמדינה תצטרך להעמיד אלטרנטיבות לנו ולצבע הירוק שצובע את ההרים והעמקים.


''המדינה חייבת להתייחס''. מדיד מפלס הכנרת בטבריה צ

"במדינות רבות בעולם נותנים לחקלאים כסף ביד כדי שיישארו על אדמתם ויעבדו אותה, ורק בישראל הם נאבקים על זכות הקיום שלהם. חלק מהביקורת של ארגון ה־OECD מדברת על זה שאין תמיכה ישירה של המדינה בחקלאות.

"כעת המדינה צריכה לעשות תהליך שלם, כמו שעשתה בשנות החמישים כשהקימה את המוביל הארצי. יש פתרונות אפשריים רבים. אסור לשכוח שאסם הפירות של מדינת ישראל נמצא בגליל. נכון שאפשר לפתור את הבעיות בייבוא מחו"ל, אבל לחקלאות ולשמירה על אדמות המדינה יש ערכים חשובים ומשמעותיים שאסור לוותר עליהם. אני לא דואג מייבוש האזור ומוויתור על הענף החקלאי כאן כי עדיין האקלים יהיה קר יותר בהרי הגליל והגולן מבמישור החוף הדרומי, גם אם שם צפוי לרדת יותר גשם".

מה תעשו אם ברשות המים ידרשו מכם להפסיק לייצר גידולים "מפונקים" שדורשים מים רבים ולצמצם את הפעילות?
"זה לא מקובל עליי. עץ צריך מים כמו שבן אדם צריך. אם רוצים גידולים שאפשר להתפרנס מהם צריך להשקות אותם. האזור שלנו הוא הטוב ביותר לגדל עצי פרי נשירים כמו תפוחים, נקטרינות, דובדבנים, שזיפים ועוד. אפשר לקבל החלטה אסטרטגית שיותר לא מייצרים חקלאות בצפון ואפשר להחליט שמצילים את האזור ומשנעים לכאן מים, וזו לדעתי כמובן ההחלטה ההגיונית ביותר.

"אם את מפעל 'המוביל הארצי' בנינו כשהיינו מדינה קטנה וענייה בשנות החמישים, אז לשנע מים מאזור חיפה לגליל והגולן זה שליש ואולי רבע מהדרך. אמנם מדובר בדרך קשה עם הפרשי גבהים ויש לזה מחיר אבל רעיונות רבים של ניצול אנרגיות ירוקות יכולים לסייע להעלאת המים ולהוזלת העלויות. יכול להיות שזה יעלה עוד כמה עשרות אגורות לכל קוב מים, אבל עדיין זה ישמור את הגליל כמקום חקלאות ולא שממה ומדבר לבדואים שסביר להניח שיגיעו לכאן".

כיצד אתם פועלים להתאמת החקלאות לקראת המגמות הצפויות לפי מומחי האקלים?
"אנחנו עושים היום מחקר ופיתוח להתאים את הגידולים למי קולחין ולמים מותפלים ויש לנו עוד עבודה בנושא, אבל את זה תשאירו לנו במו"פ. יש פה עולם משתנה והמדינה חייבת להתייחס לזה".

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/760/121.html?hp=1&cat=402&loc=1


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  תודה כתבה מעניינת פיטנגו 11.03.16 11:56 1
  סכר אסואן עצר הגעת מים חמים מאפריקה Zhuzha77 11.03.16 11:59 2
     אני לא חושב שזה קשור. מדובר במשהו הרבה יותר גדול yanivriz 11.03.16 13:04 9
  לספח את יו''ש.. לפנות את הפולשים הערבים.. יש שם הרבה שטחים פנויים. נאמן למקור 11.03.16 12:18 3
  אין שום שינוי בינתיים. yanivriz 11.03.16 12:26 4
  כשבסתיו אמרתי שזה המצב, היה פה איזה גאון שאמר לי לחכות לחורף אלימלך זורקין 11.03.16 12:27 5
     JMP: -1 Volter 11.03.16 12:37 6
  שינוי אקלימי מודדים על טווח של 30 שנות מדידה, ולא על שלוש שנות מדידה... asafros2 11.03.16 12:49 7
  מזכיר את נבואת התנ''ך על צפונה של ישראל ''ואבלו נאות הרועים ויבש ראש הכרמל'' בנביא עמוס אבי_85 11.03.16 12:58 8
  כל יומיים עושים סיכומים. לא רציני. צריך טווח זמן גדול יותר ויקה 11.03.16 14:52 10
  עדיין לא עושים סיכומים BeerS 11.03.16 14:57 11
  זה ביבי אשם grifin 11.03.16 14:57 12
  קאט דה בול ש_ט. חד כתער 11.03.16 15:14 13
  שנה שעברה היתה בצורת? flushenzouk 11.03.16 15:30 14

   
   
פיטנגו
חבר מתאריך 5.2.16
152 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    11:56   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. תודה כתבה מעניינת  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   הבצורות בצפון: החמורות ב-100 השנים האחרונות


http://www.israel.agrisupportonline.com/news/csv/csvread.pl?show=5999&mytemplate=tp2


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Zhuzha77
חבר מתאריך 21.4.09
1575 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    11:59   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. סכר אסואן עצר הגעת מים חמים מאפריקה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   והשקע זז דרומה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
yanivriz
חבר מתאריך 7.7.14
3279 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    13:04   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. אני לא חושב שזה קשור. מדובר במשהו הרבה יותר גדול  
בתגובה להודעה מספר 2
 
מאשר הביצה המקומית של המזהת


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נאמן למקור
חבר מתאריך 16.2.09
4590 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    12:18   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. לספח את יו''ש.. לפנות את הפולשים הערבים.. יש שם הרבה שטחים פנויים.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   החקלאות הצפונית תעבור למרכז..

הרב ישעיהו רוטר ז"ל - תהא נשמתך צרורה בצרור החיים


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
yanivriz
חבר מתאריך 7.7.14
3279 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    12:26   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. אין שום שינוי בינתיים.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
השירות המטארולי פרסם סקירה אקלימית על השלושים שנים האחרונטת, ומצא כי אין שינוי משמעותי בכמות הגשמים.

מה גם ששלוש שנים אינם מגמה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אלימלך זורקין
חבר מתאריך 11.11.13
9743 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    12:27   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. כשבסתיו אמרתי שזה המצב, היה פה איזה גאון שאמר לי לחכות לחורף  
בתגובה להודעה מספר 0
 

https://www.facebook.com/ohavimetyehudaveshomron?ref=stream


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Volter
חבר מתאריך 30.10.08
3253 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    12:37   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. JMP: -1  
בתגובה להודעה מספר 5
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
asafros2
חבר מתאריך 13.7.07
8675 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    12:49   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. שינוי אקלימי מודדים על טווח של 30 שנות מדידה, ולא על שלוש שנות מדידה...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

ceterum censeo gaza esse delendam


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבי_85
חבר מתאריך 19.12.13
7134 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    12:58   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. מזכיר את נבואת התנ''ך על צפונה של ישראל ''ואבלו נאות הרועים ויבש ראש הכרמל'' בנביא עמוס  
בתגובה להודעה מספר 0
 

"אין לנו ארץ אחרת"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ויקה
חבר מתאריך 12.6.13
764 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    14:52   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. כל יומיים עושים סיכומים. לא רציני. צריך טווח זמן גדול יותר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
BeerS
חבר מתאריך 11.6.13
4436 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    14:57   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. עדיין לא עושים סיכומים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
   נראה כמה גשם יירד עד חודש מאי, למרות שהחורף יבש האביב יכול להפתיע.

מדריך קניית בשמים וקוסמטיקה בזול


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
grifin
חבר מתאריך 21.1.15
1181 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    14:57   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. זה ביבי אשם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חד כתער
חבר מתאריך 5.2.08
5994 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    15:14   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. קאט דה בול ש_ט.  
בתגובה להודעה מספר 0
 


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
flushenzouk
חבר מתאריך 20.2.11
2974 הודעות
יום ששי א' 'באדר ב תשע''ו    15:30   11.03.16   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. שנה שעברה היתה בצורת?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
למיטב זכרוני היו גשמים יפים, גם לנו החקלאים.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות